Connect with us

Hrvatska

Zbog Libije i EU cijene u Hrvatskoj skočit će za 20 do 30 posto

Objavljeno

-

Gorivo (foto: Žeminea Čotrić)
Najmanje još dvije godine neće doći do porasta standarda građana u Hrvatskoj. Doznajemo to u razgovoru s ekonomistom Antom Babićem koji uzroke tome vidi u rastu cijena nafte uzrokovanog sukobima u Libiji, ali i stavljanju trošarina na ugljen, drvo, plin i slično prije ulaska u Europsku uniju, a što će proizvesti povećanje cijena za vrtoglavih 20 ili 30 posto.
“Porast cijena nafte zbog nereda u Libiji puno je veći nego što je trebao biti. To je trenutna reakcija tržišta koje se boji da bi se to moglo proširiti na Saudijsku Arabiju i ostale bliskoistočne zemlje pa bi to mogao biti veći problem. Ako se zadrži samo u Libiji, onda će se cijene brzo vratiti na nekih 90 i nešto dolara, jer će Libija biti izvan stroja neko vrijeme”, objašnjava nam Babić.
Ako dođe to “crnog scenarija”, Ina, koja više nije državna, iskoristit će svaku priliku da digne cijene za krajnje potrošače, nastavlja Babić, a zbog čega će cijene benzina narasti na 10 ili 11 kuna po litri. Vožnje osobnim automobilima, mnogi će se pri tom morati odreći, no u cijeloj priči to je najmanji problem.
“Važno je to da se povećanje cijena nafte prebacuje i na druge proizvode. To će biti udar na standard građana, no ne vjerujem da će rast biti veći od 10 posto”, kaže nam Babić koji veći problem vidi u prilagodbi cijena prije ulaska u EU.
“Nepobitna je činjenica da se standard u zadnje tri godine jako spustio, a do tada je rastao zbog socijalnih davanja i raznih drugih varijanti. Građani ne mogu očekivati da će im biti bolje u periodu od sljedeće dvije godine jer ekonomski rast neće biti dovoljan za stvaranje novih radnih mjesta i dizanje plaća”, upozorava ovaj ekonomist.
Redoviti profesor na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu, stručnjak za energetiku Igor Dekanić također upozorava na prisutnu bojazan od prelijevanja krize u Saudijsku Arabiju i Kuvajt. “Očigledno da će ovi događaji koji su počeli u Tunisu, a pretvorili se u širu nestabilnost u regiji na Bliskom istoku i sjeveru Afrike dodatno povećati rast cijena nafte koje su već skočile. Širenje nestabilnosti na Kuvajt i Saudijsku Arabiju sigurno bi lansirao novi rast cijena, međutim koliko, teško je predvidjeti, sve ovisi od političke situacije”, objasnio je za Index.
Nije važno, dodaje Dekanić, kupujete li naftu iz Rusije ili od negdje drugdje, jer cijene su ujednačene, pa se u skladu s tim nivelira i cijena nafte iz Sjevernog mora prema kojoj se nivelira mediteransko tržište nafte. “Cijene nafte na našem tržištu imaju dinamiku utvrđenu pravilnikom i cijene se utvrđuju svaka dva tjedna. Stoga možemo očekivati povećanje cijena za dva tjedna. Koliko? To ćemo tek vidjeti”, kaže Dekanić.
Ako bi cijene nafte krenule dalje gore i ako bi došlo do još većeg poskupljenja, na globalnoj je razini vjerojatno ugrožen gospodarski oporavak. “Ako bi došlo do skoka cijena od 20 posto, dakle 120, 130 dolara po barelu, onda bi vjerojatno bio ugrožen svjetski gospodarski oporavak.
Poskupljenje nafte sigurno će naći odraza i u ostalim cijenama, ali kada su naši proizvođači počeli dizati cijene unaprijed, radi se o anticipiranju inflatornih očekivanja. Ako na globalnoj razini dođe do poskupljenja nafte od 20 posto, a projiciran je globalni rast od 4 posto, onda će se isti smanjiti na 3 posto”, prognozira Dekanić.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Izašao prijedlog kalendara za sljedeću školsku godinu: Stiže velika promjena s praznicima!

Objavljeno

-

By

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih predlaže drugačiju organizaciju nastave i praznika.

Školska godina 2025./2026. vjerojatno će donijeti značajne promjene kad je riječ o školskom kalendaru odnosno praznicima. Naime, kako je objavljeno u e-Savjetovanju, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih predlaže drugačiju organizaciju nastave i praznika, koje zapravo podsjeća na stanje kakvo je bilo prijašnjih godina.

Tako je u javnoj raspravi ministarstvo predložilo da više nema kratkih jesenskih niti drugog dijela zimskih praznika te bi se oni provodili u jednom dijelu.

Prema prijedlogu nastavna godina počinje 8. rujna 2025., a završava 12. lipnja, odnosno 22. svibnja 2026. godine za maturante. Pvo polugodište bi trajalo od 8. rujna do 23. prosinca 2025. godine, a drugo od 12. siječnja do 12. lipnja 2026. godine, odnosno za maturante do 22. svibnja, piše Dnevnik.hr.

Praznici u 2025./2026. bili bi u sljedećim terminima:

– zimski praznici počinju 24. prosinca 2025. godine i traju do 9. siječnja 2026. godine, a nastava počinje 12. siječnja 2026. godine.

– proljetni praznici počinju 30. ožujka 2026. godine i završavaju 6. travnja 2026. godine, a nastava počinje 7. travnja 2026. godine.

– ljetni praznici počinju 15. lipnja 2026. godine.

Zadnji dan nastave bi bio u petak 12. lipnja, a službeno ljetni praznici počinju 15. lipnja 2026. godine, osim za učenike koji imaju razredni ispit ili dopunsku nastavu, završni rad ili ispite državne mature, kao i za strukovnjake koji su na praksi.

Javno savjetovanje oko školskog kalendara za 2025./2026. možete pogledati OVDJE.

Državni praznici tijekom školske godine 2025./2026.

1. studenog (subota) – Svi sveti

18. studenog (utorak) – Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
25. prosinca (četvrtak) – Božić
26. prosinca (petak) – Sveti Stjepan
1. siječnja (četvrtak) – Nova godina

6. siječnja (utorak) – Sveta tri kralja
5. travnja (nedjelja) – Uskrs
6. travnja (ponedjeljak) – Uskrsni ponedjeljak
1. svibnja (petak) – Praznik rada

30. svibnja (subota) – Dan državnosti
4. lipnja (četvrtak) – Tijelovo

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Stiže hladna fronta, znatno će zahladnjeti, evo gdje je moguć snijeg

Objavljeno

-

By

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno vedro je jutros duž obale, dok je u unutrašnjosti uglavnom oblačno, lokalno ima i slabe kiše prema istoku zemlje.

Slaba oborina moguća je i u nastavku četvrtka lokalno u unutrašnjosti, i to češće prema istoku i u Gorskoj Hrvatskoj. Prolazni pljusak moguć je i na krajnjem jugu Jadrana. Bura će puhati još u prvom dijelu dana, pojačano na udare pod Velebitom, dok će poslijepodne okretati na sjeverozapadnjak.

Posve stabilno neće biti niti tijekom petka. Lokalno slaba oborina naizglednija je u Gorskoj Hrvatskoj i na području Dalmacije.

Subota će većim dijelom biti pretežno suha, no navečer će nailaskom hladne fronte sa sjevera stići jače naoblačenje s kišom i pljuskovima s grmljavinom. Kako će temperature padati, kiša će prelaziti u susnježicu i snijeg, prije svega u gorju, u noći na nedjelju i tijekom nedjelje.

Koja pahulja tek je prolazno moguća u nižim predjelima.

Opet će ojačati sjeverni vjetar koji će prolazno na udare biti i jak, moguće i olujan. Osjetno će zahladnjeti, temperature će u unutrašnjosti pasti lokalno za više od 10 stupnjeva.

Zahladnjet će i na moru gdje će zapuhati jaka i olujna bura, što će rezultirati i problemima u prometu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Kreće se u snimanje cijele Hrvatske, evo o čemu se radi

Objavljeno

-

By

Pixabay

Do 2034. godine cijelo područje Hrvatske bit će obuhvaćeno aerofotogrametrijskim snimanjem i zračnim snimanjem LIDAR-om te izrađene službene državne karte Hrvatske, proizlazi iz prijedloga programa službene državne kartografije o kojem je Hrvatski sabor raspravljao u srijedu.

Prijedlog višegodišnjeg programa službene državne kartografije za razdoblje od 2025. do 2034., koji su zastupnici jednoglasno podržali, ima za cilj osiguravanje pouzdanih, točnih i ažurnih topografskih podataka za cijelo područje Hrvatske i izradu službenih državnih karata mjerila: 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000, 1:250 000.

Provedbom aktivnosti iz programa, građanima, javnom i privatnom sektoru osigurat će se ažurirani geoprostorni podaci Hrvatske koji su ključni za prostorno planiranje, upravljanje prostorom, krizne situacije, zaštitu prirode i okoliša te održivi razvoj, kazala je državna tajnica u Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Dunja Magaš.

Nositelj programa je Državna geodetska uprava, a potrebna sredstva za provedbu programa iznose 36,8 milijuna eura s PDV-om, pri čemu će se iz državnog proračuna osigurati 28,5 milijuna eura, a 8,3 milijuna eura iz drugih izvora financiranja.

Očekujemo financiranje iz europskih fondova, a snimanje LIDER-om financirat će se zajmom Svjetske banke, pojasnila je Magaš na upit Marije Lugarić (SDP) što se misli pod drugi izvori financiranja.

Ante Babić (HDZ) posebno je istaknuo važnost kvalitetnih i ažurnih karata za učinkovitu reakciju u kriznim situacijama kao što su poplave i potresi, a Predrag Štromar (HNS) pohvalio omogućavanje distribucije podataka putem mrežnih usluga odnosno pristup podacima u stvarnom vremenu.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu