Connect with us

Tech

Godina u znaku “jabuke”, slova “i”, slova “n”, odlaska velikana i – to je to

Objavljeno

-

Ništa revolucionarno nije se dogodilo u protekloj tehnološkoj godini. A ono što se pak dogodilo, može se rezimirati u nekoliko kratkih pojmova – nadograđen iOS, otišao Jobs, novi Android, Nokia i dalje fura “N”, i to je, ukratko – to.

Istina, nije samo gore spomenuto obilježilo svih proteklih 365 dana. Bilo je tu i noviteta na području 3D tehnologije kod televizija, manje 3D naočale, bilo je napretka u svijetu fizike koji je, opet, usko povezan s tehnologijom ali – zar to ikoga zanima, uistinu?

Realna je činjenica, ma koliko ona bila bolna, da su Apple-ovi proizvodi i ove godine dominirali, kako tehnološkim, tako i medijskim prostorom. Naime, iPad 2, iPhone 4S i iOS 5 perjanice su ovog tehnološkog diva koje su, opet, zasjenile sve ostale proizvode na tržištu. Čak i HTC-ovu uzdanicu Sensation ili posljednji pokušaj Google-a u svijetu mobilnih telefona sa zadnjom verzijom njihovog Nexusa.

Google je malo po malo svoj mobilni OS dogurao do inačice 4, koja je donijela puno noviteta. Svaki put nas ostavi bez riječi kada se neke primitivne funkcije, koja je već desetljećima postojala u mnogim primitivnim telefonima. Google je u ovoj verziji Androida otišao i korak dalje te je omogućio korisnicima zaključavanje i otključavanje mobilnog telefona putem prepoznavanja lica. Priznajte da niste mogli spavati bez te opcije. Dajte, budite iskreni. Zanima nas samo što ako nekome naraste poprilična bubuljica ili dobije konjunktivitis pa se oko zatvori. Factory reset?

iOS 5 i iPhone 4S nisu donijeli ništa revolucionarno. Doslovno. Siri je pokazala da je dovoljno pametna za osnovne radnje koje možete zamoliti i susjedovog klinca, iOS 5 pokazao je da je nešto sposobniji od prethodne verzije a iPad 2 ima bolji procesor. I sad se svi zaljubljenici u “jabuku” (među kojima smo, istina, i mi) smiješe i sretno šire zjenice. No što to jednog običnog korisnika PC-a, Androida ili nečeg trećeg veseli. Ništa.

U njihovom svijetu najavljeni su novi Windowsi. Windows 8! Revolucija – ni najmanje. Korisna stvar – teško. Odmah pohrliti s nadogradnjom kada ugledaju svjetlo dana sljedećih mjeseci – velika većina, ali, bez realnog razloga. No dobro. Microsoft se ufurao u svijet “kockica” pa su tako sa mobilne verzije sve “fore” prebacili na desktop operativni sustav, pokušavši napraviti nešto što još nitko nije. Hm, samo malo – nije li Apple već svoje fore sa iPad-a prebacio na OS X Lion? Naravno, dakle – Microsoft, opet kasniš!

Opet smo se vratili na Apple, pa ćemo preskočiti hvalisanje naprednih tehnologija rijetko dostupnih prosječnom hrvatskom radniku ili studentu. A opet ih je tako puno.

Ove godine napustio nas je i Steve Jobs, velikan silicijske doline koji je toliko napretka donio svijetu tehnologije da ih je apsurdno uopće nabrajati. No ukratko, najveće ideje ovog preminulog genijalca su: Apple I, Apple II, Lisa, Macintosh, iMac, iBook, iPod, iPhone, iOS, iPad… Napustio nas je u 56. godini života, ostavivši iza sebe kompaniju bogatiju od proračuna SAD-a.

Na tržištu mobilnih telefona, osim dakle gore spomenutog iPhone-a 4S, našla se definitivno velika uzdanica finske Nokie – N9, koja je odmah ostavila bez daha sve zaljubljenike proizvoda ovog proizvođača. Priznajemo, mobitel izgleda poprilično dobro, ali je pogonjen zaostalim OS-om, Symbianom, pa je odmah u startu već u genetskom kodu predodređen na neuspjeh.

Korejski HTC izbacio je nekoliko dobrih uređaja. Odnosno jedan – Sensation, koji je kasnije nadogradio s malo kvalitetnijim zvučnim sustavom, i eto nove uzdanice. Pogonjen Androidom postao je tako jedan od top-modela u segmentu ovog dijela tržišta koji obožava Google. Bio je tu još i Samsung i Sony Ericsson, no sve opet s nadogradnjama u toliko maloj mjeri da su teško i vrijedne spomena.

Koliko je vas čitatelja čulo za kameru – Sony HDR-TD10E? Niste? Ne čudi, jer tad dio tržišta zanima stvarno mali broj profesionalaca i zaljubljenika u video, a ista je proglašena kamerom godine po odabiru nekoliko vodečih tehnološkim časopisa. Pa i domaćeg T3.

Tržište tableta ćemo elegantno preskočiti, jer smo već na početku ovog članka pisali o “jabučnim” proizvodima, pa je jasno koji je tablet po svim anketama i najbolji. Ista je stvar i kod prijenosnika gdje je Apple MacBook Air također zasjao na tronu.

I mobilni operatori ove su godine ponudili nešto novo – LTE. Doduše, samo malom broju korisnika i samo Vip i T-Mobile, ali, zar ove ostale “davatelje usluga mobilne telefonije” netko uopće doživljava… Brzine koje mame osmjehe na lice – do veličanstvenih 140 Mbps u download-u… I Zadar je pokriven skoro pa LTE mrežom – do 40 Mbps koristeći dual carrier tehnologiju. Samo na Vip-u, naravno. T-Mobile kao da zaboravlja da je Zadar velika regija, s preko 100.000 stanovnika od kojih je veliki broj tehnoloških geekova. Pa imamo najveći broj medija, portala… Barem po toj činjenici.

Kad je riječ o digitalnoj televiziji ili televiziji uopće, Hrvatska je među prvim zemljama u svijetu u potpunosti napustila analogno emitiranje programa i prešla na DVB-T standard. Naravno, i tu postoje problem – Istra i Dalmacija opet ima problema sa susjednim signalom koji je jači nego naš, standard emitiranja je MPEG2 a ne MPEG4 na kojeg prelazimo za koju godinu… Uostalom, zašto bi nekoga uopće smetalo što će opet morati odvojiti nekih 200 – 500 kuna za digitalni prijemnik. Sitnica.

I tako nam se približila nova kalendarska godina. Ova prethodna, osim gore spomenutog, teško da je ostavila ikakvog posebnog traga na svima nama. Ja osobno imam nekoliko novih gadgeta bez kojih sam mogao i do sada, a postojeći mobilni telefon samo sam nadogradio na posljednju generaciju. Da, kupio sam iPhone 4S i – ostao razočaran. Paničarim kad trebam napraviti nekih 100-tinjak kilometara jer znam da ću se vratiti bez baterije. No eto, čujem da će određeni tehnološki div (čitaj Apple) početi proizvoditi atomske baterije, pa će valjda i baterija iPhone-a napokon trajati duže od nekoliko sati. Moram se samo raspitati kako je u Hrvatskoj regulirano zbrinjavanje radioaktivnog otpada.

S nestrpljenjem očekujemo novu 2012. u nadi da će ostaviti puno više zanimljivih događanja za osvrnuti se na njih za 365 dana… Sretna vam svima Nova 2012.!

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Nova prijetnja za iPhone: Hakeri imaju učinkovit napad, koriste grešku u sustavu

Objavljeno

-

By

Pexels

Vjeruje se da iza ovako naprednog napada stoje kineski hakeri, najvjerojatnije iz skupine “Salt Typhoon”.

Stručnjaci za kibernetičku sigurnost nedavno su upozorili na potpuno novi način na koji hakeri mogu dobiti izravan pristup svim datotekama na iPhoneu – baš kao da ga drže u rukama.

Nazvan ‘Symlink’ on zapravo iskorištava grešku u ‘FileProvider’ komponenti operativnog sustava iOS telefona, i dovodi do ‘TCC’ neovlaštenog pristupa datotekama, piše net.hr.

Iako je ovaj nedostatak ‘zakrpan’ u najnovijoj nadogradnji iOS-a još uvijek postoji na milijunima starijih iPhonea koji još uvijek pokreću starije verzije operativnog sustava.

Neobično ponašanje iPhonea

Posljednjih mjeseci stručnjaci su primijetili i neobično ponašanje nekih iPhone uređaja gdje su hakeri pokušali pristupiti tzv.

‘BFU’ i ‘AFU’ dijelovi zaštićene memorije. Iako je tehnički komplicirano, to u osnovi znači da iPhone pohranjuje šifre i biometrijske podatke u dva odvojena dijela memorije ‘prije prvog otključavanja’ (BFU) i ‘nakon svakog otključavanja’ (AFU). Ovu drugu vrstu (AFU) puno je lakše dešifrirati s posebno napisanim malware virusima.

Vjeruje se da iza ovako naprednog napada stoje kineski hakeri, najvjerojatnije iz skupine Salt Typhoon.

Američki FBI nedavno je upozorio korisnike i iPhone i Android pametnih telefona da ne otvaraju sumnjive poveznice u e-mailovima i tekstualne poruke jer mogu sadržavati poveznicu koja instalira opasan zlonamjerni virus u nekoliko sekundi.

 
Nastavi čitati

Tech

Želite zakazati slanje poruke na Instagramu? Evo kako to možete učiniti

Objavljeno

-

By

Kao što je navedeno na Instagramovoj stranici za podršku, možete zakazati poruke koje sadrže samo tekst. Pritisnete li obavijest i dugo pritisnete svoju poruku također ćete moći izbrisati ju ili poslati odmah. Samo tekstualne poruke
Možete zakazati poruke koje sadrže samo tekst, što znači da i dalje možete slati samo fotografije, videozapise ili GIF-ove prijateljima ili članovima obitelji u stvarnom vremenu

Na Instagramu od sad možete zakazati slanje izravnih poruka.

Ako dugo pritisnete tipku Send, moći ćete odabrati datum i vrijeme kada želite poslati svoju poruku. Kao što je navedeno na Instagramovoj stranici za podršku, možete zakazati poruke koje sadrže samo tekst, što znači da i dalje možete slati samo fotografije, videozapise ili GIF-ove prijateljima ili članovima obitelji u stvarnom vremenu.

Kada kliknete na razgovor sa zakazanom porukom, Instagram će prikazati obavijest koja pokazuje koliko ste poruka zakazali.

Kucnete li obavijest i dugo pritisnete svoju poruku također ćete moći izbrisati ju ili poslati odmah.

Zasad se čini kako nije moguće zakazati slanje za dulje od 29 dana, piše Verge, a prenosi Tportal.

 
Nastavi čitati

Tech

Kako saznati čiji je broj fiksnog telefona?

Objavljeno

-

By

Propušteni poziv na fiksnom telefonu može izazvati znatiželju ili zabrinutost, posebno ako se radi o nepoznatom broju koji se uporno ponavlja. U današnje vrijeme, kada se fiksni telefoni sve manje koriste, važno je znati pouzdane načine za provjeru identiteta pozivatelja. Moderna tehnologija nam omogućava nekoliko sigurnih metoda za otkrivanje vlasnika fiksnog telefonskog broja, a stručnjaci savjetuju kako to učiniti na način koji štiti i vašu privatnost.

Zašto je važno znati čiji je broj?
U vremenu sve češćih telefonskih prijevara i neželjenih marketinških poziva, poznavanje identiteta pozivatelja postaje ključno za našu sigurnost i mir.

Stručnjaci za telekomunikacije upozoravaju da je broj prijevara preko fiksnih telefona u porastu, posebno kada su u pitanju starije osobe. Zato je važno znati provjeriti podrijetlo poziva prije nego što uzvratimo poziv ili se upustimo u razgovor s nepoznatim osobama.

Pouzdani izvori informacija
Službeni telefonski imenici predstavljaju najsigurniji način za provjeru vlasnika fiksnog broja. Hrvatski telekom i drugi operateri održavaju ažurirane baze podataka svojih korisnika, a pristup ovim informacijama postao je značajno jednostavniji zahvaljujući digitalnoj transformaciji. Online imenici omogućuju brzu i jednostavnu pretragu, a prednost je što su informacije u njima redovito ažurirane i provjerene.

Moderna rješenja za stari problem
Služba za korisnike na broju 11880 (nekadašnji 988) i dalje predstavlja pouzdanu opciju za provjeru nepoznatih brojeva.

Međutim, današnja tehnologija nudi i suvremenije pristupe. SMS usluge na broj 11888 pokazale su se kao praktično rješenje za one koji preferiraju diskretnije načine provjere. Važno je napomenuti da ova usluga može imati ograničenu dostupnost, ovisno o teleoperateru i području u kojem se nalazite.

Digitalni tragovi na internetu
Internet je postao nepresušan izvor informacija, pa tako i za pretragu telefonskih brojeva. Napredne tehnike pretraživanja putem web tražilica mogu otkriti brojne podatke o fiksnom broju koji vas zanima.

Stručnjaci savjetuju korištenje posebnih tehnika pretraživanja, poput stavljanja broja u navodnike ili dodavanja ključnih riječi vezanih uz lokaciju. Ove metode često mogu otkriti poveznice broja s poslovnim subjektima ili javno dostupnim registrima.

Zaštita privatnosti u digitalnom dobu
U vrijeme kada je privatnost sve važnija, bitno je znati kako zaštititi vlastiti fiksni broj od neželjenih poziva. HAKOM-ov registar “NE ZOVI” predstavlja službeni način zaštite od promotivnih poziva i poruka. Prijava u ovaj registar je besplatna i može se obaviti preko vašeg teleoperatera. Time osiguravate da vaš broj bude zaštićen od neželjenih marketinških poziva, što značajno smanjuje broj nepoznatih poziva koje primate.

Pravna zaštita i sigurnost
Kada se suočite s upornim ili uznemirujućim pozivima, važno je znati svoja prava i mogućnosti zaštite. Zakon o elektroničkim komunikacijama pruža jasne smjernice o tome kako postupiti u takvim situacijama. Prvi korak je podnošenje pisane prijave vašem teleoperateru, koji će prema potrebi slučaj proslijediti nadležnim institucijama. U slučaju zlonamjernih poziva, možete se pozvati na članak 140. Kaznenog zakona koji se odnosi na uznemiravanje.

Budućnost fiksne telefonije

Iako se način komunikacije drastično promijenio u posljednjih nekoliko desetljeća, fiksni telefoni i dalje imaju svoje mjesto u mnogim kućanstvima i poslovnim prostorima. Novi sustavi omogućuju integraciju fiksnih linija s digitalnim uslugama, što pruža dodatne mogućnosti identifikacije pozivatelja i zaštite od neželjenih poziva. Ova evolucija tradicionalne telefonije pokazuje kako se i klasični komunikacijski kanali prilagođavaju modernom dobu.

Poznavanje načina provjere vlasnika fiksnog broja telefona nije samo pitanje znatiželje, već i važan aspekt osobne sigurnosti u digitalnom dobu. Kombiniranjem tradicionalnih metoda provjere s modernim digitalnim alatima možemo se učinkovito zaštititi od neželjenih poziva i potencijalnih prijevara. Pritom je važno ostati informiran o najnovijim mogućnostima zaštite i redovito ažurirati svoje znanje o dostupnim metodama provjere brojeva.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu