Connect with us

Svijet

BOŽJI GNJEV? Večeras promatranje “krvavog” Mjeseca sa Rive

Published

on

Rijetko se događa da uz promatranje totalne pomrčine Mjeseca vidimo i crveni Mars kao što će to biti ovoga puta, kaže Ante Radonić, dugogodišnji voditelj planetarija Tehničkog muzeja Nikola Tesla

Večeras nas očekuje astronomski događaj godine: Najduža potpuna pomrčina Mjeseca u ovom stoljeću!

Pomrčina Mjeseca nastaje ulaskom Mjeseca u Zemljinu sjenu. Kada čitav Mjesec uđe u Zemljinu sjenu, govorimo o potpunoj pomrčini, dok se pojava ulaska samo dijela Mjesečevog diska u Zemljinu sjenu zove djelomičnom pomrčinom.

– Mjesec će ovoga puta proći skoro točno sredinom Zemlje zbog čega će potpuna pomrčina trajati jedan sat i 43 minute, dok će ukupno trajanje pomrčine od ulaska Mjeseca u Zemljinu polusjenu do izlaska iz polusjene trajati skoro četiri sata, objašnjava Ante Radonić, dugogodišnji voditelj planetarija Tehničkog muzeja Nikola Tesla u Zagrebu.

Radonić ne miruje ni nakon odlaska u mirovinu. I dalje gotovo 24 sata dnevno radi na popularizaciji astronomije i astronautike, prvenstveno među djecom mladima, ali i u široj javnosti.

Za događaj koji i sam s nestrpljenjem čeka kaže kako će gotovo u cijelosti biti vidljiv i u našim krajevima.

– To će biti dan punog Mjeseca, jer pomrčina može nastati samo kad je Mjesec pun i kada je Zemlja između Sunca i Mjeseca – govori Radonić.

Dodaje kako ćemo prvo pratiti djelomičnu pomrčinu, a onda će Mjesec potpuno ući u Zemljinu sjenu. Sredina te faze dogodit će se u 22.22 sati po našem vremenu. Nakon toga ponovno slijedi djelomična pomrčina Mjeseca koja će završiti tek 17 minuta iza ponoći, dakle već 28. srpnja. Istoga će dana, zanimljivo je, i Mars biti u velikoj opoziciji (velika opozicija Marsa događa se svakih 15 do 17 godina, posljednja je bila 2003. godine) što je zaista rijedak događaj.

– Rijetko se događa da uz promatranje totalne pomrčine Mjeseca vidimo i crveni Mars kao što će to biti ovoga puta – kazuje Radonić.

Inače Mjesec u vrijeme potpune pomrčine nikad ne pada skroz u tamu, već poprima crveno-smeđu nijansu. Do ove pojave dolazi zbog loma svjetlosti u Zemljinoj atmosferi koja se u ovom slučaju ponaša poput prizme. Zemljina atmosfera najviše raspršuje plavu svjetlost (zbog čega je nebo danju plavo), a crvena svjetlost koja se ne rasprši potpuno u Zemljinoj atmosferi nastavlja svoj put prema Mjesecu i čini ga crvenim.

To koliko će Mjesec dobiti te crvene svjetlosti ovisi opet o trenutnom stanju na onom dijelu atmosfere kojom svjetlost prolazi. Nekad je Mjesec manje crven, nekad zagasito crven, a nekad više „krvav“.

U staro doba ljudi su se bojali kada bi vidjeli crveni Mjesec, crvena boja Mjeseca smatrala se znakom nesreće. Mjesecu su se pripisivala razna mistična i nadnaravna značenja.

Postoji i priča o Kristoforu Kolumbu koji se, kada je bio na Jamajci 1504. godine, zahvaljujući svom znanju vezano uz ovu pojavu snabdio hranom i vodom za put.

– Kada je Kolombo stigao na Jamajku prvo je bio dobro prihvaćen, no kada je otišao na put i vratio se rekli su mu da mu više neće davati hranu i vodu. Srećom, Kolumbo je imao kod sebe jedan njemački almanah u kojem je pročitao da dolazi pomrčina Mjeseca pa se dosjetio i rekao tamošnjem stanovništvu da će se bogovi na njih naljutiti ako on i njegovi mornari ne dobiju hranu. Zaprijetio im je da će nestati Mjesec. Kad je počela pomrčina Mjeseca svi su se prepali. Odmah su Kolumbu donijeli dovoljno hrane i vode da se mogao vratiti u Španjolsku – ispričao je Radonić.

No, kako bi izgledao život na Zemlji da nema Mjeseca?

Ante Radonić kaže kako se sa sigurnošću ništa ne može tvrditi, no nestankom Mjeseca prvo bi se „poremetile“ plima i oseka. To ne znači da bi plima nestala, no voda bi se sada kretala prateći Sunce, što bi dovelo do svakodnevnih visokih plima na cijeloj planeti. Uobičajena bi pojava bili i česti potresi, kao i vulkanske erupcije. Dugoročno gledano, najgore što bi moglo dogoditi je promjena putanje Zemljine osi. S obzirom na to da Mjesec djeluje kao neka vrsta amortizera, omogućavajući Zemlji da se neometano kreće, Zemlja bi se nestankom Mjeseca rotirala brže oko svoje ose, a puno bi brže bile i izmjene temperature zraka između kopna i mora. Na površini Zemlje puhale bi oluje u smjeru istok-zapad, a njihova bi brzina dosezala i do 160 kilometara na sat. To bi dovelo do ekstremnih klimatskih promjena, pa na našoj planeti gotovo da ne bi bilo uvjeta za život kakav sada poznajemo.

– U tom bi slučaju puno brže i češće dolazilo do ledenih doba – upozorava Radonić.

Bez Mjeseca, koji je udaljen tek nekoliko stotina tisuća kilometara od Zemlje, ne bi bilo ni objekta koji bi prolazio njezinom sjenom, pa ne bi bilo ni lunarnih pomrčina. Bez Mjeseca i mjesečine i noći bi bile puno tamnije, pa bi se vjerojatno i ljudski vid drugačije razvio, ali i ukupan život na zemlji.

Nadalje, i dan bi bio puno kraći no što je danas. Zbog plimnih sila Mjesec je stalno usporavao gravitaciju zemlje, a kao posljedicu toga imamo lagano udaljavanje Mjeseca od Zemlje. Nekada je dan bio gotovo dvostruko kraći, no kroz milijarde godina njegovo se trajanje povećavalo na današnjih 24 sata.

Zemljina rotacija i dalje se usporava i dan se produžuje, ali tu nema nekih bitnih promjena. Tek ponekad godini se doda još jedna sekunda, kako bi se uskladilo trajanje dana sa sve sporijom rotacijom.

Da nema Mjeseca i magnetno bi polje koje okružuje Zemlju bilo daleko jače, pa bi i Zemljina atmosfera imala drukčiju strukturu. To bi itekako utjecalo na život na zemlji pa bi, recimo, morske kornjače ili ptice selice, koje uz pomoć magnetnog polja određuju smjer kretanja, bile izložene krajnje negativnim posljedicama stanja u kojem magnetno polje Zemlje mijenja svoja svojstva.

O tome kako je i zašto nastao Mjesec kroz povijest postoji više različitih teorija.

Nenad Raos, poznati hrvatski kemičar i znanstveni savjetnik, koji je prije nekoliko mjeseci u izdanju Hrvatskog društva kemijskih inženjera objavio knjigu »The Cookbok of Life« (Kuharica života) u kojoj je predstavio nove teorije o podrijetlu života na Zemlji, kaže kako je danas znanstveno najprihvatljivija teorija velikog sudara sukladno kojoj je Mjesec nastao nakon što se objekt veličine Marsa sudario sa Zemljom.

– Taj je planet očito imao nestabilnu putanju. Kako je on udario u Zemlju teško je reći, no u svakom slučaju on je povukao velik dio zemljine mase, i u tom sudaru ta dva planeta nastao je Mjesec. To se dogodilo prije 4,5 milijarde godina i ima puno dokaza da je tome tako, kaže Raos ističući kako Zemlja i Mjesec imaju isti izotopski sastav.

– Nedavno je baš napravljena jedna velika studija u kojoj su uspoređivali kalcijeve izotope i onda su iz tog omjera točno mogli odrediti koji je planet prvo nastao, rekao je Raos ističući kako među znanstvenicima već godinama postoji velika diskusija oko sastava prvotne zemljine atmosfera.

– Poznati Miller-Ureyev eksperiment iz 1953. polazi od pretpostavke da se atmosfera sastojala od četiri plina: metana, amonijaka, vodika i vodene pare. Prema drugoj teoriji atmosfera je bila sastavljena od ugljičnog dioksida, monoksida i dušika, dakle dosta plina (kisika tada još nije bilo). Teorija o postanku Mjeseca kaže da je Zemlja zbilja imala takvu Jupiterovu atmosferu, no u tom sudaru sva je atmosfera nestala i iscurila u Svemir i tako je zapravo nastala nova atmosfera iz plinova koji su isparili iz zemljine unutrašnjosti, govori Raos.

Dodaje kako je ta teorija je čak i puno bliža kemiji, jer iz takvih su plinova puno lakše mogli nastali organski spojevi nužni za život.

Lokalni zvijezdoljupci organiziraju promatranje pomrčine i Marsa: 

ZADAR, Obala kralja Petra Krešimira IV

Vrijeme: od 20:00

Organizator: Astronomsko astronautičko društvo Zadar

 

 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!

Published

on

By

Severe Weather Europe

Severe Weather Europe (SWE) u novoj prognozi upozorava na nadolazeću zimsku oluju i intenzivne vremenske uvjete koji će se osjetiti diljem Europe.

SWE navodi da je pred Europom velika promjena vremenskih prilika jer će se sa sjevera proširiti arktički udar hladnog zraka, što će dovesti do značajnog i progresivnog uzorka. Doći se do razvijanja višestrukih intenzivnih zimskih oluja koje će se brzo kretati Europom. Predviđena je jaka kiša, jak snijeg i mećava.

Ostatak studenog obilježit će dinamičniji vremenski obrazac s višestrukim intenzivnim zimskim olujama koje će prelaziti kontinentom. Pred nama su intenzivni frontalni sustavi s velikim snijegom i jakim vjetrovima.

SWE prognozira da će se ovog tjedna razviti višestruki vremenski frontalni sustavi sa zimskim olujama, donoseći svježi snijeg u dijelove zapadne Europe, intenzivan snijeg i mećavu nad Švedskom i Finskom u srijedu. Zatim će u petak uslijediti još jedna snježna mećava za Alpe i sjeverni Balkanski poluotok.

Severe Weather Europe

Brojne zimske oluje ovog tjedna

Uvjeti će se ponovno pogoršati nad zapadnom Europom tijekom vikenda jer se predviđa da će snažna sjevernoatlantska oluja pogoditi Irsku i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Jezgra mlazne struje donijet će jake vjetrove, od 130-150 čvorova. Maksimalni intenzitet mlaznog vjetra pomoći će onima koji lete prema istoku tako što će im smanjiti vrijeme leta. Oni koji putuju prema zapadu doživjet će turbulentnije letove i dulje će putovati, navodi SWE.

Arktička zračna masa doprijet će preko Atlantika u zapadnu Europu do sredine tjedna, a zatim će postupno napredovati prema istoku i jugu prema sljedećem vikendu. Tako će su u mnogim područjima stvoriti uvjeti za snijeg.

Snažna zimska oluja s mećavom u Švedskoj i Finskoj

Značajan površinski frontalni sustav će se razviti od Ujedinjenog Kraljevstva do zemalja Beneluxa i Njemačke u utorak, brzo se krećući sjeveroistočno prema Poljskoj i Švedskoj.

Površinski pritisak značajno će se produbiti kako se sustav bude pomicao prema regiji Baltičkog mora. Uz gotovo eksplozivno pojačanje, središnji će tlak pasti ispod 960 mbara do srijede ujutro.

Dok će se glavna hladna fronta u srijedu brzo kretati prema istoku i vući prema Alpama i Balkanu, uvjeti u blizini jezgre niske površine bit će intenzivni.

Jak snijeg će se razviti na hladnoj strani frontalnog sustava dok se kreće prema južnoj Švedskoj u srijedu ujutro. Sustav će se postupno kretati prema sjeveroistoku preko Baltičkog mora, pogoršavajući uvjete, donoseći jak snijeg i mećavu u južnu Švedsku. Jak snijeg s jakim vjetrovima podržat će uvjete gotovo snježne oluje sjevernije u središnjoj Švedskoj i južnoj Finskoj do noći sa srijede na četvrtak ujutro.

Od četvrtka će se ovi vremenski obrasci kretati prema istoku, prema baltičkim zemljama, donoseći hladan, zimski dan s velikim količanam snijega u regiji. Jak snijeg nastavit će padati sjevernije, zahvaljujući advekciji vlažne zračne mase iz zapadne Rusije.

Većina skandinavskih zemalja će tijekom sljedećeg vikenda dobiti značajne količine snijega. U utorak i srijedu predviđa se dosta snijega u dijelovima Ujedinjenog Kraljevstva i Irske. Prilična količina snijega, zahvaljujući zimskoj oluji koja se ubrzno razvija, očekuje i sjevernu Englesku i Škotsku. Malo snijega također će biti moguće diljem Irske i Walesa.

Snijeg i mećava na sjevernom Balkanu

Krajem ovog tjedna hladna zračna masa kretat će se južnije prema srednjoj Europi i Alpama. Iza Alpa će se formirati intenzivna sekundarna Leejeva ciklona, ​​tipičan obrazac diljem sjevernog Sredozemlja. Duboka površinska niska temperatura bit će prisutna u sjevernoj Italiji, te će se kretati preko Jadranskog mora i Balkanskog poluotoka.

Prema najnovijim smjernicama vremenskog modela, središnji će tlak vjerojatno pasti ispod 990 mbara u petak. To obično stvara značajno oštro zimsko vrijeme diljem sjevernog Sredozemlja.

Severe Weather Europe

Ciklona koja se brzo razvija pogoršat će vremenske uvjete, donoseći obilnu kišu s jakim grmljavinskim nevremenom s bujicama sjevernoj središnjoj Italiji i sjevernojadranskoj regiji.

Preko noći će preko Alpa padati jak snijeg, a moguća je i dinamička planinska kiša u zemljama sjeverozapadnog Balkana.

SWE prognozira da će jak snijeg pasti u Sloveniji i Hrvatskoj u petak, a loklano bi se mogla razviti mećava, jer će puhati jaka bura.

Ova potencijalno značajna kombinacija zimskih oluja vidljiva je na meteogramu za Postojnu u Sloveniji (u jugozapadnom dijelu zemlje). Prvi prijelaz fronte uz znatniji pad temperature očekuje se u srijedu, a u noći s četvrtka na petak slijede intenzivne oborine.

Severe Weather Europe

SWE navodi da bi ovakvi vremenski uvjeti moglu donijeti značajnu snježnu mećavu i veliku akumulaciju snježnih oborina u dijelovima Slovenije i Hrvatske. Ponegdje se očekuje 15-40 cm svježeg snijega. Puno snijega moglo bi napadati i u Austriji, Mađarskoj i zapadnoj Rumunjskoj.

 
Continue Reading

Svijet

OBJAVLJENA NOVA PROGNOZA ZA ZIMU / Stiže zahlađenje, evo gdje se očekuje snijeg

Published

on

By

Pixabay

Severe Weather Europe (SWE) objavio je novu prognozu za zimsko razdoblje, navodeći da stiže zahlađenje, a osim nižih temperatura, dijelove Europe očekuju i snježne padaline.

Kako navodi SWE, najnoviji podaci prognoze počinju pokazivati ​​promjenu vremenskih obrazaca, donoseći niže temperature i snježne padaline u drugoj polovici mjeseca.

Što se tiče Europe, područje niskog tlaka donijet će hladno, sjeverno strujanje u središnje i zapadne dijelove, pri čemu se također povećava potencijal snježnih oborina u cijelom području.

SWE prognozira povećani potencijal snježnih oborina nad Ujedinjenim kraljevstvom, Irskom te središnjim i zapadnim dijelovima kontinenta.

Anomalija hladnog zraka u Europi dopire od sjeverozapada prema središnjim dijelovima. Potencijal snježnih oborina u takvom obrascu najveći je u sjevernim, sjeverozapadnim i središnjim dijelovima kontinenta.

SWE navodi da vremenski obrasci ukazuju na to da nam predstoji sasvim drugačije vrijeme nego u prvoj polovici ovog mjeseca.

 
Continue Reading

Svijet

Rusko-sibirska anticiklona pomiče se prema zapadu: Sredozemlje se priprema za nalet hladnoće

Published

on

By

Pixabay

Masivna anticiklonalna struktura trenutačno utječe na vrijeme u istočnoj Europi, što dovodi do značajnog meteorološkog fenomena.

Nedavna satelitska promatranja otkrivaju opsežan sloj niskih oblaka koji se proteže od jugozapadne Rusije do Poljske, sjeverne Njemačke i Ukrajine, što je jasan znak intenzivnih toplinskih inverzija u tijeku.

Talijanski meteorološki portal Meteogiornale objašnjava da je ovaj vremenski fenomen usko povezan s razvojem snažne anticiklone smještene između europske Rusije i ravnica zapadnog Sibira.

Promjena u vremenskim obrascima

Kako je i tipično za ovo doba godine, noću dolazi do snažnog hlađenja tla, a zračenje topline prema gore tijekom noći doprinosi stvaranju sloja hladnog zraka u blizini tla, iznad kojeg je topliji zrak, stvarajući tako toplinsku inverziju.

Meteogiornale dalje objašnjava kako ovo sugerira značajnu promjenu u kontinentalnim vremenskim obrasima. Konkretno, rusko-sibirski visoki tlak, koji često doseže svoj vrhunac intenziteta između jeseni i zime, mogao bi se proširiti prema zapadu i donijeti hladnije vremenske uvjete na Sredozemlje.

Pogodno za snježne padaline

Naime, kako prognozira Meteogiornale, ostvari li se takva dinamika, moguće je da bi anticiklonalni sustav proširio svoj utjecaj na mediteranski bazen, donoseći sa sobom drastičan pad temperatura.

Ova konfiguracija također može pogodovati snježnim padalinama duž jadranskih regija i uvjetima smrzavanja u ravnicama podložnim toplinskim inverzijama.

Ipak, treba napomenuti da su srednjoročne i dugoročne vremenske prognoze prilično ne izvjesne, osobito s obziroma na kompleksnost atmosferske dinamike.

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu