Connect with us

Hrvatska

HOĆE LI EUROPA I HRVATSKA UVESTI COVID-PUTOVNICE? Na crnom tržištu već kruže lažirane potvrde, ali to nije jedini problem

Postavlja se pitanje kako će 27 članica EU, koje teško postižu konsenzus i oko banalnijih stvari, uspjeti se dogovoriti o covid-putovnicama ili nekom drugom obliku potvrde o cijepljenju prije početka ljetne turističke sezone

 

Objavljeno

-

Čim su vlasti u Grčkoj i Cipru objavile da ovoga ljeta k njima na ljetovanje neće moći oni koji nemaju potvrdu da su cijepljeni protiv Covida-19, na crnom tržištu pojavile su se falsificirane potvrde koje se mogu nabaviti po cijeni od 100 eura za komad, piše net.hr.

Sada kad je europski program cijepljenja u punom jeku, a standardizirane zdravstvene kartice s potvrdama o cijepljenju lako dostupne, dovitljivim krivotvoriteljima ne treba puno da relativno brzo i jeftino izrade lažne dokumente koji mogu omogućiti i necijepljenima da se ovoga ljeta “prošvercaju” na mediteranska ljetovališta, piše The Daily Beast.

Može li 27 članica brzo postići dogovor?

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen odlučno je podržala uvođenje covid-putovnica koje bi ovoga ljeta služile turistima kao dokaz da su cijepljeni te da ne moraju u karantenu. Međutim, za standardiziranja potvrde o cijepljenju na razini cijele EU trebat će puno više vremena od ovih nekoliko mjeseci koliko je ostalo do početka ljeta. osim toga, pojava lažnih potvrda nije jedini problem za Europsku komisiju.

Mnogo je više dvojbi oko toga kako će se 27 članica EU, koje teško postižu konsenzus i oko banalnijih stvari, uspjeti dogovoriti o covid-putovnici ili nekom drugom obliku potvrde o cijepljenju.

Neke zemlje već su uvele interne ‘covid-putovnice’

Mnoge članice EU već napreduju sa svojim verzijama ulaznih dozvola. Danska je aktivirala plan za uvođenje digitalnih potvrda o cijepljenju za svoje građane koje bi im omogućile putovanje unutar EU. Estonija uvodi e-karton, a Island, koji  nije član EU, ali je uključen u Schengenski sporazum, također uvodi svoju covid-putovnicu. U Poljskoj, Portugalu i Španjolskoj zakoni o “covid-putovnicama” na dnevnom su redu tamošnjih parlamenata i čekaju izglasavanje.

Mađarska je uvela “dokaz o imunitetu”, a turističke velesile Italija i Francuska također su u fazi uvođenja sličnih mjera. Velika Britanija, koja je napustila EU, također razmatra uvođenje digitalne aplikacije s potvrdom o cijepljenju koja bi služila građanima kao propusnica u restorane, pubove, ali i za putovanja u inozemstvo.

A diskriminacija? Bogatije zemlje dobivaju više cjepiva

No uvođenje covid-putvnice Ili nekog sličnog dokumenta nije samo logističko pitanje, nego otvara i problem diskriminacije jer bogatije zemlje trenutno imaju bolji pristup cjepivima protiv Covida-19. Mnoge članice EU, poput Hrvatske, imaju problema s provedbom cijepljenja zbog slabe opskrbe cjepivom, a neke još nisu uspostavile ni potrebnu infrastrukturu za cijepljenje.

Inače, sutra bi trebao biti održan sastanak Europske komisije o covid-putovnicama kako bi se što prije, a uoči ljeta, definirala pravila putovanja unutar EU i šire. U petak je ministar unutarnjih poslova i šef Nacionalnog stožera civilne zaštite Davor Božinović izjavio da Hrvatska radi na bilateralnim dogovorima o lakšem prelasku granica za osobe cijepljene protiv Covida-19,a  bez PCR testa. Time bi se olakšao promet u turističkoj sezoni.

Hrvatska će se ‘postaviti praktično’

“Mi ćemo se postaviti praktično. Razgovarali smo s Ministarstvom turizma. S jedne strane je još prerano istrčavati. Sigurno će se razgovori intenzivirati da vidimo kako učiniti sve što je u našoj moći da bi se turizam pokrenuo i da zabilježimo uspješniju turističku sezonu od prošle”, rekao je Božinović.

Radi se o tome da su neke države, poput Grčke i Cipra, već potpisale bilateralne sporazume s nekim zemljama koje su im među glavnim emitivnim tržištima, a nisu članice EU. Primjerice s Izraelom, a na dobrom su putu da to učine i s Velikom Britanijom.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Stižu izraženi pljuskovi, grmljavina, evo što nas čeka za vikend

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević.

Sunce je jutros najnaklonjenije obali, osobito Dalmciji, dok prema sjeveru ima pljuskova s grmljavinom, kiša pada i u središnjom i zapadnom dijelu unutrašnjosti. Nestabilno će biti i u nastavku srijede, kiša i pljuskovi češći će biti u unutrašnjosti, osobito poslijepodne. Pritom može biti i snažnih naleta vjetra.

Četvrtak će većem dijelu zemlje donijeti kišu i pljuskove s grmljavinom, lokalno izraženije.

Oborina će biti česta i tijekom petka, u većem dijelu zemlje bit će kiše i pljuskova s grmljavinom. Bit će manje toplo.

Nestabilno vrijeme nastavit će se i za vikend, osobito tijekom subote, kad još osobito u unutrašnjosti treba računati na kišu i pljuskove, dok će nedjelja u većini krajeva biti većinom suha i pretežno sunčana.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Vjesnici lokalnih izbora: U tri mjeseca osnovano više političkih stranaka nego cijele prošle godine

Objavljeno

-

By

Ako hrvatska politička scena ičime ne oskudijeva, onda su to političke stranke. Od obnove višestranačja 1990. godine pa do danas ovdašnjom je političkom arenom prodefiliralo čak 820 stranaka.

Trenutno su aktivne 432, a posljednja u nizu – Pravi SDP koju je osnovao odvjetnik Anto Nobilo, upisana je u Registar političkih stranaka 10. travnja ove godine.

Mnoge političke stranke proteklih su godina bile isključivo lokalne ili regionalne, najčešće osnivane za potrebe sudjelovanja na lokalnim izborima. A mnoge od tih mnogih obično bi se gasile nakon izbrnog podbačaja. Također, desetljeće i više unatrag, s gubitkom kredibiliteta tradicionalnih stranaka i naraslim populizmom koji je podrazumijevao i političku, odnosno svjetonazorsku neodređenost, popularnima su postale nezavisne liste. No i one moraju biti registrirane i uvrštene u Registar političkih stranaka.

Zahuktala proizvodnja političkih stranaka

Pravilom je postalo da se u godinama održavanja parlamentarnih i lokalnih izbora intenzivira osnivanje političkih stranaka. U godinama zatišja, kada izbora nema na vidiku, trend osnivanja stranaka opada.

Primjerice, 2022. godine, u kojoj nije bilo izbora, u Hrvatskoj je bilo osnovano i registrirano tek pet političkih stranka, od kojih, znakovito, niti jedna nezavisna lista. I 2023. godine također je osnovano i registrirano samo pet političkih stranaka. No, dolazak superizborne 2024. godine već se osjetio jer je tih pet stranaka osnovano krajem godine.

Zato se te 2024. intenzivirala ‘proizvodnja’ političkih stranaka: osnovano ih je čak 15. Više nego u prethodne dvije godine zajedno.

Unatrag godinu dana osnovano 25 stranaka

No i lanjski broj registriranih političkih stranaka i nezavisnih lista ove je godine premašen u samo tri mjeseca. Približavanje lokalnih izbora u svibnju rezultiralo je osnivanjem čak 17 stranaka od početka godine pa do 10. travnja kada je osnovana posljednja u nizu, Pravi SDP.

Vratimo li se godinu dana unatrag, do 12. travnja 2024. godine, kada je u Registar političkih stranaka upisan Plavi grad, koji je osnovao Ivica Lovrić isključivo s ciljem nastupa na ovogodišnjim lokalnim izborima u Zagrebu – u proteklih 12 mjeseci osnovano je čak 25 stranaka. Već se iz njihovih naziva i sjedišta vidi da su skoro sve osnovane radi lokalnih izbora. Od njih praktički je jedino Dom i Nacionalno okupljanje (DOMiNO) stranka nacionalnog ranga i formata, ali je i ona osnovana silom prilika nakon raskola u Domovinskom pokretu.

Od Plavog grada do Pravog SDP-a

Evo popisa svih 25 političkih stranaka (i nezavisnih lista) osnovanih i registriranih u proteklih godinu dana, kronološkim redom kako su osnivane i s navedenim sjedištem:

  • Politička stranka – Plavi grad (Zagreb)
  • Dom i Nacionalno okupljanje (Zagreb)
  • Hrvatska pučka seljačka stranka (Zagreb)
  • BM365 Idemo delati (Zagreb)
  • Ante Vičević – Lista za Kostrenu (Kostrena)
  • Dario Zurovec Nezavisna lista (Kerestinec)
  • Matija Teur Nezavisna lista (Zaprešić)
  • Dr. Nenad Panian Nezavisna lista (Dugo Selo)
  • Dina Dogan Nezavisna lista (Zagreb)
  • Nezavisna lista Ivanić-Grad (Ivanić-Grad)
  • Nezavisna stranka Samo tim (Samobor)
  • Sve se može (Jastrebarsko)
  • Stranka umirovljenika Sjever (Varaždin)
  • Nezavisna lista Tomislava Mišetića (Osijek)
  • Nezavisna lista Vrime je! (Seget Donji)
  • Pavle Kalinić Nezavisna lista (Zagreb)
  • Bolje sutra nezavisna lista (Zadubravlje)
  • Nezavisna lista Tomislava Jonjića – Jedino Hrvatska (Zagreb)
  • Marija Selak Raspudić Nezavisna lista (Zagreb)
  • Bernardić Davor – Nezavisna lista Servus Zagreb (Zagreb)
  • Alternativa nezavisni – Jasenko Krovinović (Petrinja)
  • Marko Magdić – Nezavisna lista (Križ)
  • Istarski demokrati (Pula)
  • Lista za dobro mista (Murter)
  • Pravi Socijaldemokratski pokret (Zagreb)
 
Nastavi čitati

Hrvatska

Azijski stršljen širi se Europom: Agresivan je i proždrljiv, a omiljeni plijen su mu pčele

Objavljeno

-

By

unsplash

Analizom crijevnog sadržaja više od 1.500 ličinki azijskog stršljena pomoću metode dubinskog sekvenciranja, utvrđeno je da su konzumirale više od 1.400 različitih vrsta kukaca, među njima i brojne vrste koje oprašuju biljke.

Europa se suočava s novom prijetnjom prirodnoj ravnoteži, invazivnom vrstom stršljena podrijetlom iz jugoistočne Azije.

Azijski stršljen (Vespa velutina), poznat po svojoj agresivnoj prirodi i proždrljivosti, širi se zapadnom Europom i predstavlja ozbiljnu opasnost za populacije oprašivača, posebice pčela, koje su ključne za funkcioniranje ekosustava i proizvodnju hrane, prenosi Agroklub.

Omiljeni plijen – pčele

Istraživanje koje su proveli znanstvenici Sveučilišta Exeter iz Velike Britanije otkriva zastrašujuće podatke. Analizom crijevnog sadržaja više od 1.500 ličinki azijskog stršljena pomoću metode dubinskog sekvenciranja, utvrđeno je da su konzumirale više od 1.400 različitih vrsta kukaca, među njima i brojne vrste koje oprašuju biljke.

Od pedeset najčešće identificiranih vrsta plijena, čak 43 su kukci koji se hrane nektarom cvijeća, uključujući europsku medonosnu pčelu (Apis mellifera) i dvije vrste bumbara. Njihov nestanak može imati katastrofalne posljedice jer bez oprašivača, biljke se ne mogu razmnožavati, što dovodi do poremećaja u opskrbi hranom i mogućeg kolapsa ekosustava.

Znanstvenici upozoravaju kako se azijski stršljen brzo prilagođava, njegov izbor plijena varira ovisno o sezoni i dostupnosti, što ga čini posebno opasnim predatorom. Njegova prisutnost već je potvrđena diljem zapadne Europe, a stručnjaci pozivaju na hitnu reakciju.

Znanstvenici pozivaju na akciju

“Vrijeme curi, potrebna je zajednička akcija“, poručuju znanstvenici, pozivajući građane, posebno vrtlare i pčelare, da nauče prepoznati azijskog stršljena i prijave svako uočeno gnijezdo nadležnim službama.

Podsjećaju i na poznatu Einsteinovu izreku: “Ako pčele nestanu sa Zemlje, čovjeku preostaju još četiri godine života.“ Iako je izjava simbolična, poruka je jasna: bez pčela nema ni budućnosti za čovječanstvo.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu