Hrvatska
SITUACIJA SVE KRITIČNIJA Capak: “Imamo rast od 32 posto”; Božinović tvrdi: “Svi koji krše mjere ostat će bez potpora”
U posljednja 24 sata zabilježen je 1891 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 7600. Među njima je 1038 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 99 pacijenata. Preminulo je 20 osoba.
Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 260 636 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 5828 preminulo, ukupno se oporavilo 247 208 osoba od toga 665 u posljednja 24 sata.
U samoizolaciji je trenutno 23 776 osoba.
Do danas je ukupno testirana 1 495 041 osoba, od toga 9 327 u posljednja 24 sata.
Pomoćnica ministra zdravstva Vera Katalinić-Janković rekla je kako je prosječna dob novopreminulih 77 godina, a najmlađa osoba je imala 58 godina.
Capak: 1989 sumnji na nuspojave
Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak rekao je da u prva tri dana ovog tjedna imali 2997 novooboljelih, dok je u prva tri dana prošlog tjedna to bilo 2265. Ukupni broj oboljelih veći je 32 posto u ovom tjednu, dok je u prošlom tjednu u odnosu na tjedan prije to bilo 46,41.
Trenutna prosječna incidencija u Hrvatskoj je 307,6. Najnižu ima Istarska (73,3), a najvišu Primorsko-goranska županija (868,3). Hrvatska je na osmom mjestu u Europskoj uniji po 14-dnevnoj stopi incidencije na 100.000 stanovnika, naveo je Capak.
– Ukupna kumulativna stopa smrtnosti na milijun stanovnika u ovom trenutku za Hrvatsku je 1431,2, što Hrvatsku stavlja na 18. mjesto po tom pokazatelju na ljestvici zemalja EU-a, rekao je Capak.
Udio pozitivnih slučajeva u ukupnom broju testiranja na današnji dan je 20,3 posto. Prosjek za zadnjih sedam dana je 15,4 posto, a za zadnjih 14 dana 13,8 posto, naveo je također.
Capak je naveo i kako je HALMED do danas zaprimio 1989 sumnji na nuspojave na cjepiva protiv COVID-a, s time da se 1090 prijava veže uz Pfizerovo cjepivo, 126 uz Modernino i 771 uz AstraZenecino, dok se za dva slučaja ne zna o kojem se cjepivu radi.
Capak je rekao kako nemaju prijava žarišta. Imaju dojavu iz Splitsko-dalmatinske županije da se u 20 slučajeva radi o studentima koji su preko Erasmusa došli studirati u Hrvatsku, a tu je i jedno manje grupiranje u svećeničkom domu.
– Ostalo sve je horizontalno širenje u populaciji jer ne možemo identificirati neka posebna žarišta, rekao je Capak.
Na novinarsko pitanje hoće li do kraja ožujka prvom dozom biti cijepljeno 20 posto hrvatske populacije Capak je odgovorio da tu količinu s prvom dozom nismo dosegnuli, uglavnom zato što nismo dobili isporučene očekivane količine cjepiva.
– A ta razočaranja u količine koje su isporučene uglavnom se odnose na AstraZenecino cjepivo čije su isporuke značajno smanjene jer smo u prvom kvartalu trebali dobiti više od milijun doza, rekao je Capak.
Načelnik Stožera Davor Božinović rekao je kako je Upravno vijeće HZZ-a jučer imalo sjednicu te da je reklo kako svi oni koji krše mjere Stožera neće imati pravo na potpore.
– Uopće nas ne zanima je li izdano usmeno upozorenje, koje je također vrsta sankcije, ili je prekršajni nalog, ili je nekakva druga pravna radnja ovisno o tome jesu li kršenje utvrdili inspektori civilne zaštite, Državnog inspektorata, policijski službenici. Ono što je u ovom kontekstu bitno je da je registrirano kršenje epidemioloških mjera, rekao je Božinović.
Odgovarajući na novinarsko pitanje o opravdanosti nabavke AstraZenecinog cjepiva ministar zdravstva Vili Beroš rekao je kako se u trenutku potpisivanja naknadnih ugovora o prethodnoj kupnji nije moglo naslutiti da će biti ovolikih problema s isporukom AstraZenecinog cjepiva.
– Za sada je ukupno naručeno preko 8.855.554 doze, što je više nego dovoljno za procjepljivanje hrvatskih građana, rekao je Beroš, dodavši kako je osim ukupnog broja iznimno važna i dinamika dolaska.
Nastavimo li ovakvim tempom stariji od 65 godina i kroničari neće biti procijepljeni do ljeta, upozorili su u srijedu iz Hrvatske udruge ugovornih ordinacija (HUUGO) te poručili da punktovi za cijepljenje postaju mjesta širenja, a ne suzbijanja virusa.
U Hrvatskoj velika potražnja za cijepljenjem
Glavni epidemiolog iz Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo dr. Bernard Kaić kazao je jučer u emisiji “Izaberi zdravlje” Hrvatskog radija kako je potražnja za cjepivom velika, te da svakog dana u Hrvatski zavod za javno zdravstvo stižu zahtjevi policije, ugostitelja, novinara, pomoraca i turističkih djelatnika da oni postanu prioritetne skupine za cijepljenje.
– Sve je spremno, samo da nam stigne dovoljno cjepiva, rekao je ravnatelj Nastavnoga Zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar, dr. Zvonimir Šostar.
Hrvatska
UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora
Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora.
Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%.
Prvi krug: Milanović ispred Primorca
Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.
Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.
Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.
Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.
Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.
Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju
U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.
U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.
Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.
Hrvatska
Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora
Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.
U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.
I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.
Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.
Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.
Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.
U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).
U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).
Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).
U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.
Hrvatska
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa
Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.
“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.
“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.
Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
Đir po gradu: Otišli smo popodne napraviti đir po gradu. Nismo požalili! Probali smo hamburgere i krumpiriće koje smo naručili i za doma!
-
ZADAR / ŽUPANIJA16 sati prije
USUSRET BOŽIĆU / Evo kako u nedjelju rade trgovine u Zadru…
-
Hrvatska5 dana prije
Hrvatski BDP per capita po paritetu kupovne moći na 76 posto EU prosjeka