Connect with us

Svijet

ENGLESKA SE OTVORILA, BROJ SLUČAJEVA PREPOLOVIO Znanstvenici: “Ovo je bez presedana”

Objavljeno

-

foto: Pixabay

Znanstvenici su zbunjeni naglim padom dnevnog broja zaraza koronavirusom u Velikoj Britaniji unatoč slabijim mjerama, piše Nature

Broj novih slučajeva se u samo dva tjedna i više nego prepolovio – s 54.674 17. srpnja na 22.287 2. kolovoza.

“Nitko zapravo ne zna što se događa”, rekao je epidemiolog John Edmunds s Londonske škole za higijenu i tropsku medicinu (LSHTM). 

Konkretno, nije jasno pokazuju li ove brojke da je vrhunac trećeg vala prošao ili se radi o zastoju zaraza prouzrokovanom složenim društvenim čimbenicima.

Širenje zaraznije delta varijante koronavirusa u Ujedinjenom Kraljevstvu činilo se, unatoč uspješnom programu cijepljenja, kao nadolazeća velika kriza. Eksponencijalni rast broja infekcija od lipnja doveo je do toga da se predviđalo kako će se dnevno zabilježiti preko 100 tisuća novih slučajeva, a strahovalo se i od prevelikog pritiska na britanski zdravstveni sustav u vidu hospitalizacija.  

U takvoj klimi mnogi su znanstvenici smatrali kako je vladino potpuno ublažavanje mjera bezobzirno. 

Još uvijek je prerano znati efekt opuštanja na broj zaraza, s obzirom na to da podaci o novim slučajevima i hospitalizacijama kasne oko dva tjedna. Ipak, neki od stručnjaka za javno zdravstvo očekivali su ovakav pad te ga pokušavaju protumačiti. 

Ne radi se o imunitetu krda

Edmunds kaže da ovi podaci ne znače da se u Ujedinjenom Kraljevstvu razvio imunitet krda. 

“Pad broja slučajeva donekle je bez presedana – u smislu da se taj trend pokazuje diljem zemlje – jer takve situacije su zabilježene tek nakon lockdowna. Ipak, imunitet krda manifestirao bi se na različitim mjestima u različito vrijeme”, kaže.

Unatoč tomu što je oko 70 posto odrasle populacije u Velikoj Britaniji potpuno cijepljeno protiv koronavirusa, još uvijek postoji velik broj osjetljivih građana. 

Najveći udio infekcija javlja se među osobama u dobi od 16 do 24 godine, od kojih je većina ili necijepljena ili još nisu primile obje doze.  

“Neke slučajne fluktuacije u stopi zaraza su neizbježne. To je upravo situacija s kojom se, recimo, suočavaju klimatske promjene. U podacima se pojavljuju očiti znakovi i pitanje je u kojem trenutku treba preispitati uzrok”, kaže Graham Medley, također s LSHTM-a. 

“Čini se da smanjenje broja slučajeva tijekom dana implicira specifičan temeljni uzrok. Ali taj uzrok može biti kombinacija mnogih stvari”, kaže Edmunds. 

Razlozi pada

Prvo, pad bi se mogao doimati izraženijim zbog naglog porasta broja infekcija u Engleskoj sredinom srpnja, koji je bio uzrokovan Europskim nogometnim prvenstvom zbog kojeg su se mnogi ljudi okupljali u pubovima, barovima i domovima te na stadionima. To je, kaže Edmunds, u skladu s većom stopom infekcije među muškarcima u ovom trenutku. 

Drugi glavni razlog pada broja slučajeva mogao bi biti kraj školske godine. Mnoge škole u Engleskoj zatvorene su oko 23. srpnja. Ipak, prerano je da bi se to pokazalo o službenim podacima o koronavirusu. No smanjenje broja slučajeva povezanih s krajem školske godine već može biti očito jer su neki učenici s nastavom bili gotovi tjedan dana ranije. 

Ako je to tako, jasno je koliko škola i mladi utječu na  brojke – to ima implikacije na nedavnu odluku vlade da ne cijepi većinu mlađih od 18 godina. 

Na ovakve brojke mogli bi utjecati i drugi čimbenici, kaže Christina Pagel s University Collegea u Londonu. Toplo vrijeme dovelo je do više druženja na otvorenom i npr. to bi moglo smanjiti transmisiju virusa. 

Također, moguće je da bi pad broja zabilježenih slučajeva mogao biti posljedica manjeg broja testiranja, a ne stvarnog pada infekcija. Pagel kaže da pojedinci potencijalno izbjegavaju testiranje ako imaju samo blage simptome – možda zato što si ne mogu dopustiti samoizolaciju ili ne žele ugroziti planove za odmor. 

Klinički imunolog Alex Richter sa Sveučilišta u Birminghamu kaže da bi uzrok manjem broju testiranja mogao biti kraj školske godine te sveopći društveni zamor, ali upozorava kako je u ovom trenutku teško kvantificirati. Broj testiranja je pao, ali je opao i udio pozitivnih testova. 

Hospitalizacije su također u padu. Međutim, Paget upozorava da postoje neki pokazatelji da bi se infekcije sada mogle ponovo pojaviti. Više podataka u narednim danima i tjednima, na primjer iz britanskog Ureda za nacionalnu statistiku i s Imperial Collegea u Londonu, odnosno programa za procjenu prijenosa u zajednici (REACT) koji provodi redovno testiranje kod kuće na više od 100 tisuća ljudi, moglo bi razjasniti što se zaista događa. 

Budućnost zaraze 

Tek treba vidjeti kako će ublažavanje mjera promijeniti ponašanje javnosti, a time i infekcije. 

“Ne možemo dobro predvidjeti ljudsko ponašanje. Nitko od nas nije računao na Europsko prvenstvo, ali je sve izglednije da je ono doista imalo učinka”, kaže Edmunds. 

On sugerira da bi Englesku tijekom narednih tjedana moglo očekivati ono što se danas događa u Škotskoj. Praznici u Škotskoj i vrhunac zaraze tijekom Europskog prvenstva dogodili su se prije nekoliko tjedana, a brojevi su i dalje niski. 

Međutim, znanstvenici se slažu da će povratak učenika, studenata i uredskih radnika u rujnu, kao i mogućnost da će zaštita cjepiva oslabjeti, vjerojatno potaknuti novi rast. 

“Mislim da će ljeto predstavljati mali odmor, ali da će pandemija polako rasti te da će stvari opet eskalirati najesen. Nije još sve gotovo”, kaže Richter za Nature

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Povlači se lijek s tržišta EU-a. HALMED objavio detalje

Objavljeno

-

By

Pexels

Lijek Alofisel (darvadstrocel) se povlači s tržišta Europske unije. Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) objavila je da se lijek povlači uslijed toga što više ne pokazuje kliničku korist koja bi opravdala daljnju primjenu.

Sveobuhvatni podaci o lijeku relevantni za odobrenje za stavljanje lijeka u promet u EU-u, uključujući rezultate ispitivanja ADMIRE-CD II, pokazuju da klinička korist lijeka Alofisel više nije dokazana da bi opravdala daljnju primjenu u zemljama EU-a, odnosno korist lijeka više ne nadmašuje rizike povezane s njegovom primjenom.

U randomiziranom, placebom kontroliranom kliničkom ispitivanju ADMIRE-CD II koje istražuje jednokratnu primjenu lijeka Alofisel u liječenju kompleksnih perianalnih fistula u 568 bolesnika s Crohnovom bolešću, nije postignuta primarna mjera ishoda kombinirane remisije u 24. tjednu, niti bilo koja od sekundarnih mjera ishoda.

Navedeno ispitivanje je bilo obvezna mjera koja se morala provesti nakon davanja odobrenja, a koja je bila prethodno usuglašena s Europskom agencijom za lijekove (EMA) kod davanja odobrenja za stavljanje lijeka u promet, kako bi se potvrdila klinička korist lijeka, priopćio je HALMED.

Nakon 13. prosinca 2024, na području EU/EEA novi bolesnici ne smiju se liječiti lijekom Alofisel.

 
Nastavi čitati

Svijet

Na Telegramu otkrivena zastrašujuća mreža silovatelja

Objavljeno

-

By

Pexels

U desecima grupa na Telegramu korisnici razmjenjuju ideje o tome kako drogirati i zlostavljati žene. Dijele se i snimke.

Više od godinu dana istraživački tim STRG_F-a (NDR-ov istraživački format) promatrao je desetke grupa za razgovor na platformi za razmjenu poruka Telegram, dokumentirajući povijesti razgovora, fotografije i videozapise iz grupa s nekoliko stotina do desetaka tisuća članova, prenosi DW.

U tim razgovorima korisnici razmjenjuju upute o tome kako drogirati ljude radi seksualnog napada, pa čak i silovanja, a da ne budu primijećeni.

Među sobom nude svoje partnerice drugim korisnicima za silovanje.

Najavljuju se silovanja, a prate ih odgovarajući snimci.

Čini se da su pogođene žene iz neposredne okoline korisnika: radi se o njihovim sestrama, majkama, djevojkama ili suprugama.

Neki tvrde da njihova partnerica nema ništa protiv toga. Mnogi, međutim, ponosno pišu kako žene o tome ništa ne znaju.

Jedan korisnik u razgovoru opisuje svoju navodnu partnericu: “Sad je pijana i pod sedativima. Nadam se da ću se uskoro zabaviti.”

Drugi korisnici odgovaraju oduševljeno: “Wow, fantastično! Kako izgleda?”

Nakon toga šalje fotografije.

U nekim slučajevima navodna silovanja događaju se uživo pred publikom na internetu.

U jednom dokumentiranom slučaju Nijemac je ponudio svoju suprugu na silovanje, navodeći da je već naručio narkotike preko interneta.

“Nokaut kapi” šokiraju toksikologe

Korisnici razmjenjuju savjete i upute o upotrebi lijekova te oglašavaju različite pripravke za tzv. nokaut, dijeleći poveznice na internetske trgovine.

Istraživački tim STRG_F uspio je naručiti liqid ectasy, takozvane “nokaut kapi”, maskirane kao proizvod za njegu kose.

Toksikolog Folker Auwerter iz Sveučilišne bolnice u Freiburgu u njima je pronašao nekoliko opasnih supstanci: medetomidin, veterinarski anestetik, flualprazolam, dizajnerski benzodiazepin, i skopolamin, lijek protiv mučnine.

Toksikolog Auwerter izrazio je šok. Takav sastav nije poznat i ne može se otkriti standardnim testovima.

“Ovo je nova razina”, kaže Auwerter.

Također je zabrinut što se anestetik prodaje kao serum za kosu, jer bi mogao ostati nezamijećen čak i tijekom policijskih pretraga.

Savezni ured kriminalističke policije (BKA) STRG_F je još prije više od godinu dana obaviješten o takvim Telegram grupama.

Međutim, iz taktičkih razloga istrage nisu mogli pružiti konkretne informacije.

“Osim toga, ako su počinjena kaznena djela, postoji mogućnost prijave određenih grupa pružatelju usluga s prijedlogom da se izbrišu.”

Telegram je, na novinarski upit, odgovorio da reagira na odgovarajuće prijave korisnika i istražnih tijela: “Telegram provodi politiku nulte tolerancije prema zloupotrebi svoje platforme. Svi korisnici koji budu uhvaćeni u takvim aktivnostima bit će odmah blokirani.”

Tijekom istraživanja neke su grupe izbrisane, a neaktivni članovi uklonjeni.

No, stalno se pojavljuju novi linkovi za poziv u druge grupe, što ukazuje na duboko ukorijenjenu mrežu silovatelja, piše DW.

 
Nastavi čitati

Svijet

Opasni virus se vratio, pronađen je u otpadnim vodama europskih zemalja: Evo što su idući koraci

Objavljeno

-

By

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je 1988. godine pozvala na globalno iskorjenjivanje dječje paralize (poliomijelitis). U roku od deset godina, jedan od tri soja poliovirusa već je bio praktički iskorijenjen – što znači trajno smanjenje bolesti na nula novih slučajeva širom svijeta.

Poliomijelitis je izrazito zarazna bolest uzrokovana poliovirusom. Napada živčani sustav i može dovesti do potpune paralize u roku od nekoliko sati. Virus ulazi kroz usta i razmnožava se u crijevima. Zaražene osobe izlučuju poliovirus u okoliš fekalno-oralnim putem.

Otprilike jedan od svakih 200 slučajeva infekcije rezultira nepovratnom paralizom, obično nogu. Od onih koji ostanu paralizirani, pet do deset posto ih umire zbog paralize dišnih mišića.

No, od spomenute 1988. globalni broj slučajeva poliovirusa smanjen je za više od 99 posto i danas je prisutan samo u Pakistanu i Afganistanu.

Međutim, u posljednjih nekoliko mjeseci poliovirus je otkriven u otpadnim vodama u Njemačkoj, Španjolskoj i Poljskoj. Ovo otkriće ne potvrđuje infekcije u populaciji, ali predstavlja upozorenje za Europu, koja je proglašena slobodnom od polija 2002. Svaki nedostatak u pokrivenosti cijepljenjem mogao bi dovesti do ponovnog izbijanja bolesti.

Sojevi poliovirusa podrijetlom iz regija gdje je virus ostao u cirkulaciji uzrokovali su izbijanje među necijepljenim osobama u Tadžikistanu i Ukrajini 2021. te u Izraelu 2022. Nasuprot tome, u Velikoj Britaniji, gdje je poliovirus otkriven u otpadnim vodama 2022., nije zabilježen nijedan slučaj paralitične bolesti.

Ove informacije ukazuju na različite učinke detekcije poliovirusa. Zašto? U područjima s nedovoljno imuniziranim stanovništvom virus se može široko širiti i uzrokovati paralizu. No, u zajednicama s visokim postotkom cijepljenja virus često ostaje ograničen na infekcije bez simptoma (“asimptomatske”) ili je otkriven samo u otpadnim vodama, prenosi The Conversation.

U tom smislu, sama detekcija virusa u okolišu može poslužiti kao “kanarinac u rudniku ugljena”. Upozorava zdravstvene vlasti da provjere pokrivenost cijepljenjem i poduzmu mjere poput jačanja kampanja cijepljenja, poboljšanja pristupa zdravstvenoj skrbi i unaprjeđenja praćenja bolesti kako bi spriječili izbijanje epidemija.

Rutinsko testiranje otpadnih voda u tri zemlje otkrilo je specifičan soj poliovirusa povezan s cjepivom. U nijednoj od tih zemalja nije zabilježen slučaj polija. No, također je moguće da ga je osoba nedavno cijepljena oralnim cjepivom s oslabljenim virusom izlučila u otpadne vode, gdje je virus kasnije evoluirao dok nije ponovno mutirao do razina koje uzrokuju paralizu.

Postoji druga vrsta cjepiva. Inaktivirano cjepivo protiv polija (IPV) ne može se vratiti u opasan oblik. Međutim, ono je skuplje i složenije za primjenu, jer zahtijeva educirane zdravstvene radnike i složenije postupke. To može ograničiti mogućnost njegove primjene u siromašnim zemljama – često tamo gdje je potreba za cijepljenjem najveća.

To ne znači da oralno cjepivo nije dobro. Naprotiv, ono je odigralo ključnu ulogu u iskorjenjivanju određenih sojeva poliovirusa globalno. Pravi problem nastaje kada pokrivenost cijepljenjem nije dovoljna.

Stoga, svako daljnje kašnjenje ili prekid programa cijepljenja mogao bi biti katastrofalan. Potrebno je uložiti više napora kako bi se zaštitili programi imunizacije i spriječilo poništavanje desetljeća napretka. Pandemija COVID-a podsjetila nas je da virusi ne poznaju granice. Osiguranje široke, trajne cijepljenosti naša je najbolja obrana protiv ponovnog pojavljivanja polija.

Upozorenje koje su pokrenuli sustavi nadzora otpadnih voda u Španjolskoj, Poljskoj i Njemačkoj naglašava kako nadzor temeljen na otpadnim vodama pruža javnozdravstvenim vlastima još jedno oružje u borbi protiv zaraznih bolesti. I omogućava pravovremenu reakciju.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu