ZADAR / ŽUPANIJA
“BLADE RUNNER” U KINO ZONI Večeras na velikom platnu žanrovski klasik Ridleya Scotta
Ljubitelji znanstvene-fantastike i oni koji ćete to tek postati, zaokružite na svojim kalendarima petak 25. veljače jer će na velikom platnu Kino Zone 40. godina od premijernog prikazivanja ponovno zasjati ”Blade Runner”, žanrovski klasik Ridleya Scotta!
U budućnosti narušenoj urbanim i društvenim propadanjem, ali uz visoka tehnološka dostignuća, detektiv 21. stoljeća, točnije, ‘istrebljivač’ Rick Deckard na tragu je četvorici odbjeglih replikanata; kloniranih ljudi izuzetne snage i mogućnosti koji su sada ilegalni i predstavlju opasnost po svoje tvorce. Na svojoj misiji pronalaska i uništenja replikanata, Deckard upoznaje i biva privučen ajanstvenom ženom čije tajne mogu potkopati njegovu dušu.
Kako smo spomenuli u uvodu, režiju ovog vizualnog i filozofski prošaranog spektakla potpisuje veliki Ridley Scott, roman Philipa K. Dicka ”Sanjaju li androidi električne ovce?” u scenarij su fantastično pretočili Hampton Fancher i David Webb Peoples, nezaboravnu glazbu je skladao legendarni Vangelis, a u glavnim ulogama briljiraju Harrison Ford, Rutger Hauer i Sean Young.
Premda svojevremeno nije pokupio priznanja koja je bez ikakve sumnje zavrijedio, valja spomenuti kako je bio nominiran za Oskare u kategorijama najbolje scenografije i vizualnih efekata, a na BAFTA-ma je osvojio nagrade za najbolju kostimografiju, fotografiju i scenografiju.
Prije okruglih 40 godina, spomenuti redateljski velikan u kina je izbacio film koji isprva nije bio baš najbolje prihvaćen niti od publike niti od kritike, no s vremenom je postao iznimno utjecajan kultni klasik kojeg danas apsolutno svi relevantni filmski časopisi, publicisti, ali i struka i kritika uvrštavaju među najbolja ostvarenja unutar žanra. Kino Zona vam donosi njegovu restauriranu, ‘the final cut’ verziju koja će u takvom izdanju biti premijerno prikazana u našem gradu.
Nakon projekcije filma, pročelnik Odjela za hispanistiku i iberske studije Sveučilišta u Zadru, filmolog i umjetnički savjetnik Kino Zone, Mario Županović te filmski kritičar i producent Kino Zone, Ivica Perinović, održat će moderirani razgovor s uvaženim gostima, Tomislavom Brlekom, profesorom na Odsjeku komparativne književnosti Filozofskog fakulteta Sveučilištu u Zagrebu i Josipom Ćirićem, profesorom na Odjelu za Informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru. Ti strastveni zaljubljenici u naš film večeri, govorit će tako o literarnim začecima ideja distopijske budućnosti u književnosti, cyber-punk fenomenu unutar pop kulture, utjecaju ”Blade Runnera” na nadolazeće generacije filmaša, ali i žanr znanstvene fantastike općenito te brojnim drugim temama.
”Blade Runner” je na rasporedu u petak, 25. veljače u 19.30 h, u Kino Zoni u Kazalištu lutaka Zadar!
Ulaznice po cijeni od 25 kuna mogu se kupiti samo na blagajni na lokaciji prikazivanja koja se otvara sat vremena prije početka projekcije (od 18:30 h).
Ulaznice se pak mogu rezervirati porukom u inbox profila Kino Zone na Facebooku i Instagramu, e-mailom na: info@kino-zona.com te SMS i WhatsApp porukom na 099/7208342.
*U skladu s važećom Odlukom Stožera civilne zaštite RH za sprečavanje širenja zaraze koronavirusom, ulazak na projekcije moguć je isključivo uz predočenje odgovarajućeg dokaza i to:
• Digitalna EU COVID potvrda ili
• Negativni test (PCR- 72 sata – BAT – 48 sati) ili
• Dokaz o 1. cijepljenju – karton ili potvrda liječnika ili
• Dokaz o preboljenju (unutar 12 mjeseci) – potvrda liječnika
*Program Kino Zone sufinanciran je sredstvima Grada Zadra, Zadarske županije i Hrvatskog audiovizualnog centra, a odvija se u partnerstvu s Kazalištem lutaka Zadar.
ZADAR / ŽUPANIJA
KONCERT U DOŠAŠĆU / Učenici OGŠ Sv. Benedikta u srijedu sviraju na Sveučilištu. Ulaz je besplatan
Nakon nedavnog gostovanja u Domu za starije i nemoćne Zadar, učenici, učitelji i ravnatelj Osnovne glazbene škole sv. Benedikta, jedine katoličke umjetničke škole u Republici Hrvatskoj, pozivaju sve zainteresirane na tradicionalni Koncert u došašću, u srijedu, 17. prosinca 2025. u 19 sati, u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru.
Koncert u došašću jedan je od tri velika učenička koncerta u organizaciji Osnovne glazbene škole sv. Benedikta i njihovih osnivačica, Benediktinki svete Marije. Na ovogodišnjem Koncertu u došašću predstavit će se polaznici predškolske glazbene skupine, školski zbor i orkestar te čitav niz najboljih solista na raznim instrumentima i nekoliko komornih sastava, ukupno preko 60 učenika. Prilika je to pokazati uspjehe rada i vježbanja kroz proteklo prvo polugodište tekuće nastavne godine, ali i veliku ljubav prema glazbi.
Učenici Osnovne glazbene škole sv. Benedikta na početku svog glazbenog školovanja odabiru između pet ponuđenih instrumenata: flaute, gitare glasovira, klarineta i violine te uz svesrdnu podršku svojih roditelja, stručno i kolegijalno vođeni od strane svojih učitelja svladavaju vrlo izazovne, ponekad naizgled nemoguće zadatke za djecu te dobi, napredujući i razvijajući sposobnosti u poticajnoj atmosferi. Najbolji od njih, a to ne ovisi samo o darovitosti, već i o pažljivom slušanju uputa stručnjaka, sustavnom radu i pozitivnom stavu, dobiju priliku predstaviti se na javnim koncertima, kakav je i Koncert u došašću, koji najavljujemo.
U vremenu koje nudi površnu zabavu, privid instant nagrađivanja u hiperdigitaliziranom svijetu i sve veću otuđenost djece od sebe samih, ovaj koncert je živi prikaz kako se zdravi interes, pretočen u još zdraviju interakciju, koja korespondira s razvijanjem redovitih radnih navika, a što u konačnici rezultira neprocjenjivim osjećajem uspješnosti kod osnovnoškolske djece, višestruko isplati ne samo kratkoročno, već postaje sastavni dio života budućih generacija.
Ulaz na koncert je slobodan!
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST / Dio Kožina u srijedu bez vode!
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Europrojekt d.o.o., dana 17.12.2025. (srijeda) u vremenu od 08:00 h do 15:00 h opskrba vodom će biti privremeno obustavljena u mjestu Kožino, predio Primorje.
ZADAR / ŽUPANIJA
SVEČANA ZVONJAVA / Sudjelujte u jednom od najstarijih božićnih običaja Zadra i Dalmacije – Luncijanju u Arbanasima
Župa Gospe Loretske uputila je poziv na tradicionalno Luncijanje u Arbanasima 17./18. prosinca:
“Pozivamo sve vjernike, mještane i medije na praćenje i sudjelovanje u jednoj od najstarijih božićnih običaja Zadra i Dalmacije – Luncijanju, svečanoj zvonjavi koja naviješta dolazak Božića.
Luncijanje je svečana zvonjava koja se u Arbanasima održava u osmini prije Božića, neprekinuto više od stoljeća.
Program uključuje božićno bdjenje, pjevanje prigodnih pjesama ulicama Arbanasa te druženje uz fritule, čuvajući jedinstvenu lokalnu tradiciju pred kojom iduće godine obilježavamo 300. obljetnicu dolaska Arbanasa.
Kratka povijest Luncijanja:
Običaj Luncijanja potječe iz daleke dalmatinske prošlosti. U želji za očuvanjem svoje vjere i arbanaškog identiteta ukorijenjen je običaj Luncijanja (svečane zvonjave) koja se odvija 17. prosinca u osmini pred Božić, kao znak bdjenja, molitve i radosnog iščekivanja Kristova rođenja. Toga dana, navečer, u kućama su se obvezno pripremala prigodna jela, a u ponoć bi zvonila crkvena zvona, narod bi se okupljao ispred crkve, iz kuće bi se donosilo vino i jelo. Posvuda bi se čula pjesma. Ova dalmatinska tradicija, sačuvana neprekidno više od sto godina, danas je jedan od najprepoznatljivijih simbola Arbanasa i dio bogate baštine koju s ponosom prenosimo budućim naraštajima.
Program:
19:00 sveta misa
23:00 – okupljanje na Trgu Gospe Loretske ispred ulaza u crkvu
procesijski ulazak u župni dvor
druženje u Oratoriju i bdijenje uz pjevanje prigodnih pjesama
00:00 – svečana zvonjava – Luncijanje
druženje u župnom dvoru i Oratoriju uz tradicionalne fritule
Luncijanje – ova izvorna Božićna vjerska tradicija se neprekidno održava u gradskom predijelu Arbanasi, koji dogodine pune 300 godina nastanka.
Usprkos uvozu svjetovnih običaja, ova naša izvorna dalmatinska tradicija se uspjela održati zahvaljujući predanosti stanovnika Arbanasa i ljubavi prema vlastitim korijenima i zato ju ovim putem promoviramo.”







