ZADAR / ŽUPANIJA
CENTAR ZA RAZVOJ I EDUKACIJU POLIČNIK IMA NOVU STANARKU Matea Bradica na bazi pčelinjeg voska radi prirodnu kozmetiku

Mlada zadarska poduzetnica Matea Bradica spojila je svoju dugogodišnju ljubav prema prirodi i planinarenju s potrebom da zaštiti i regenerira kožu kroz proizvode BETA blends. Oštri uvjeti na planinama zahtijevaju ozbiljan pristup pa je tako odlučila stvoriti melem zanimljivog imena – In the Wild. Kad je shvatila da se prijateljima sviđa, odlučila je pokrenuti posao.
Bradica je po struci ekološka tehničarka, a educirala se i za wellness terapeuta. Posljednjih je nekoliko godina proučavala aromaterapiju i sama razvijala proizvode za obitelj i prijatelje, a u travnju se odlučila otvoriti obrt za proizvodnju prirodne kozmetike imena Vilinski kukovi.
Do sada je razvila četiri proizvoda u dvije linije, BETA blends Outdoor i BETA blends Summer, a sljedeća linija je u fazi testiranja. Osnova svih njenih proizvoda su pčelinji vosak i kombinacija biljnih i eteričnih ulja.
– Zapravo je tu oduvijek bila ljubav prema aromaterapiji, a i prirodnoj kozmetici i samoj njezi kože i tijela. Paralelno s tim, uključenost u outdoor svijet, dinamičan način življenja i strast prema boravljenju u prirodi, nekako su tražile da pronađem jednostavno i kompaktno, a funkcionalno, pojasnila je Bradica.
Prvi proizvod je In the wild – face & hands balm, iz linije Outdoor blends, namijenjen za iritiranu kožu i za svakodnevnu njegu lica i ruku.
– Na društvenim mrežama naziv brenda je BETAblends zato što je blend eteričnih ulja koji krasi određeni proizvod i daje mu karakterističan miris, a i samu funkcionalnost. Prvi proizvod koji sam razvila je balm za ruke, lice i općenito sve dijelove na tijelu koji su iziritirani ili oštećeni. Tako je zapravo krenula priča, sa izloženosti na vjetru i suncu, prstima u stijeni… Unutra je pčelinji vosak, ulje pšenične klice, vučji trn, gotu kola i blend šest eteričnih ulja, kazala je Bradica pa objasnila da u proizvodnji koristi mediteranska, ali i egzotična ulja biljaka koje ne rastu na našem području, zbog njihove sposobnosti. Drugi proizvod je dezodorans, također u obliku melema,3 imena Roots, zemljanih mirisnih nota.
Upravo je pokrenula i novu liniju proizvoda, za ljubitelje sunca. Tako je proizvod Spicy Sunset namijenjen za ubrzano tamnjenje. Temeljni sastojak zbog kojeg dobro djeluje je pulpa vučjeg trna. Trenutno radi na razvoju novog proizvoda iz iste linije koji će se zvati Velvet touch – aftersun body balm, a u planu je i treća linija proizvoda u kojoj će biti melem za tetovaže.
Svu kozmetiku radi ručno, uglavnom sama. Proizvodi su koncentrirani, zbog čega je intenzitet djelovanja jači. Rade se bez dodatka konzervansa i vode.
Prednosti takve formulacije su ekološka održivost jer se tako smanjenje potrošnja pitke vode i dugotrajnost jer nisu razrijeđeni, stoga je potrebna manja količina za korištenje. Većina klasičnih kremica na tržištu sadrži oko 90 posto vode.
Jako je zadovoljna kako je posao krenuo. Brzo proda sve što proizvede i trenutno radi na dogovoru s trgovcima.
– Odaziv je dobar, a pozitivni komentari i recenzije su ono što me pokreće i što mi daje motiv da idem dalje. Netko će reći da nije vrijeme za poduzetne vode, ali vjerojatno pravo vrijeme ne postoji. Subjektivno gledano na vlastiti životni put, sad je, vjerujem, pravi moment.
Ime njenog startupa je Vilinski kukovi, još jedna asocijacija na Velebit koji toliko obožava. Sjedište je u gospodarskoj zoni Grabi, upravo u Centru za razvoj edukaciju koji je zamišljen kao središte za unaprjeđenje poslovanja u industrijama koje kao sirovine koriste pčelinje proizvode.
– Ideja je bila naći inkubator koji mlade poduzetnike, a onda mi je prijateljica spomenula Centar u Poličniku. Kad sam to vidjela, odmah sam shvatila pa da, to je to. Mi smo idealna kombinacija. Oni su koncentrirani na ljude koji rade kozmetiku sa pčelinjim voskom, a ja radim baš to. I onda je nekako red da se udružimo.
Bradica trenutno svoje proizvode plasira na domaćem tržištu, a plan joj je uskoro izaći i na europsko.
Osim Vilinskih kukova, u Centar su svoju proizvodnju preselili i Ljekovito bilje Jerkin j.d.o.o., koji u zakupu imaju punionicu meda gdje prerađuju ljekovito bilje te proizvode razne ljekovite pripravke na bazi meda, propolisa i pčelinjeg otrova, a tu su i drugi korisnici. Na katu zgrade u zakupu je pet ureda u kojima svoje uredsko poslovanje obavljaju Energovizija d.o.o., Komunalno poduzeće Poličnik d.o.o., TZO Poličnik, Sun invest group d.o.o. za proizvodnju električne energije te Gryphus security services d.o.o. za tjelesnu zaštitu.
– Imamo sklopljen Ugovor o poslovnoj suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Zadar koji koristi kemijsko-mikrobiološki laboratorij. Imamo sklopljen ugovor o korištenju prostora s Lokalnom akcijskom grupom “BURA” koja petkom dolazi u Centar radi održavanja tjednih individualnih sastanaka s poljoprivrednicima područja općine te s predstavnicima Udruga u svrhu besplatnog savjetovanja o mogućnostima financiranja preko Programa Ruralnog razvoja RH te ostalih EU institucija. Imamo sklopljene Sporazume o suradnji s Agencijom za ruralni razvoj Zadarske županije (AGRRA) te sa Ustanovom za razvoj kompetencija, inovacija i specijalizacije Zadarske županije (INOVAcija). To su poduzetničke-potporne institucije koje će povremeno koristiti prostor, s time da je i naš Centar za razvoj edukaciju Poličnik također registriran kao poduzetničko-potporna institucija u Jedinstvenom registru poduzetničke infrastrukture – JRPI Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, rekla je Privremena ravnateljica Centra Sanja Glavan.
Načelnik Općine Poličnik, Davor Lončar, kazao je da je zadovoljan radom i popunjenošću Centra za razvoj i edukaciju. Posebno je istaknuo edukacijski aspekt.
– Skoro svakodnevno imamo događanja u Multimedijalnoj dvorani, koju koriste razni gospodarstvenici iz naših poslovnih zona za edukaciju svojih djelatnika kao i za razne druge interne aktivnosti. Svima je zajednički interes da Centar radi i da u njemu ima događanja, a posebno edukacijskih.
ZADAR / ŽUPANIJA
ŽUPANIJSKI DANI 2025. – Smotra klapa Zadarske županije u crkvi sv. Donata

U sklopu programa Županijski dani 2025., u petak, 25. travnja s početkom u 20 sati, crkva sv. Donata ponovno postaje središte glazbene tradicije Dalmacije – održava se Smotra klapa Zadarske županije. Ulaz je slobodan.
Na jednoj od najljepših povijesnih pozornica, pod svodom sv. Donata, nastupit će čak 12 klapa koje svojim višeglasjem i emocijom čuvaju duh dalmatinske pjesme i identitet našeg kraja:
- Aria (ž), Starigrad
- Asseria (m), Benkovac
- Dalmatika (ž), Zadar
- Diadora (m), Zadar
- Galijota (m), Pag
- Koporan (m), Poličnik
- Maraška (mj), Zadar
- Ponistra (m), Crno
- Preženca (ž), Zadar
- Puntadura (mj), Vir
- Školji (mj), Tkon
- Žurnata (m), Sv. Filip i Jakov
Klapsko pjevanje, kao jedan od najprepoznatljivijih simbola hrvatske nematerijalne kulturne baštine, nije samo glazba – to je život, emocija i zajedništvo. Zadarska županija kroz ovakve manifestacije aktivno pridonosi očuvanju i promociji svog bogatog kulturnog nasljeđa.
Pozivamo sve građane, ljubitelje glazbe i baštine, da nam se pridruže u ovom svečanom glazbenom trenutku i podrže one koji svojim glasovima i predanošću čuvaju neprocjenjivo kulturno blago Dalmacije.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Marko Šarlija na Srijedom u sridu: Kako znanstvenici mogu ući u duboki san?

Gost tradicionalnog predstavljanja znanstvenika Sveučilišta u Zadru „Srijedom u sridu” sinoć je bio doc. dr. sc. Marko Šarlija, predavač na Odjelu za informacijske znanosti, čiji su znanstveni interes analiza ljudskog sna i primjena umjetne inteligencije u tom području.
Šarlija je nakon završetka Gimnazije Franje Petrića obrazovanje nastavio s obrazovanjem na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, na kojemu je diplomirao i kasnije doktorirao s temom „Predviđanje ljudskog učinka na temelju psihofizioloških značajki otpornosti i strojnog učenja”. Za vrijeme doktorata radio je kao asistent na FER-u, gdje je sudjelovao u znanstvenom projektu pod pokroviteljstvom NATO Science for Peace and Security Programme, a posebno je zanimljiv njegov ulazak u znanost preko freelance suradnje koju je imao dodatno uz akademsku karijeru.
– Kao asistent nisam imao neka posebna primanja pa sam se počeo baviti freelance aktivnostima, i zbog dodatne zarade i zbog iskustva, birajući poslove koji su bili srodni temi doktorata. Povezao sam se s američkim startupom NeuroGeneces koji je počinjao s analizom EEG-a u kontekstu sna i tako sam upao u taj svijet, rekao je Šarlija.
Nakon završetka doktorata nije se vidio u Zagrebu. Na poticaj sadašnjeg kolege Franje Pehara 2023. se vratio u rodni grad te je zaposlen kao docent na Odjelu za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru, za potrebe stručnog prijediplomskog studija Informacijske tehnologije.
Njegovi istraživački interesi uključuju računarsku kognitivnu znanost, obradu bioelektričnih signala te strojno učenje, područje koje je na dodiru računarske znanosti i neuroznanosti, ponajviše istraživanju dubokog sna.
– Svima je poznata REM faza sna, ona u kojoj najčešće sanjamo, no ja sam se najviše bavio drugom, ne-REM fazom, najdubljom fazom dubokog sna, u kojoj mozak dosta drugačije funkcionira. Dok u REM fazi mozak funkcionira kao da je budan, košmarno, što se registrira kroz različite frekvencije na EEG-u, u ne-REM fazi procesi su smireni i orkestrirani, sa sinkroniziranom aktivacijom i deaktivacijom velikog broja neurona. Taj proces je ključan za duboku regeneraciju i pravi odmor na fiziološkoj i neurološkoj razini te konsolidaciju memorije, stvari koje smo naučili napamet, ističe Šarlija.
Kada je netko u toj fazi spavanja, izoliran je od vanjskih podražaja i ne može ga se probuditi tihim šumom ili laganim dodirima. Međutim, spavač ipak mora ostaviti jedan kanal kroz koji će se do njega doprijeti kada je panika.
– Taj zvučni put do mozga otvoren je i u dubokom snu i ako mu se pusti jedan tihi neinvazivni šum u pravoj fazi aktivacije neurona, daje mu se dodatni signal koji orkestrira oscilacije, kao da dodatno zaljuljate ljuljačku. Time se povećava kvaliteta sna, a ljudi nakon njega imaju bolje kognitivne sposobnosti, objasnio je Šarlija.
Što se tiče studija Informacijskih tehnologija na kojemu je angažiran, kaže kako dolazi dosta mladih ljudi koji su tek završili srednju školu i žele nastaviti s razvojnom istraživačkom karijerom, ali ima i starijih koji su zainteresirani za ovo područje i žele promijeniti svoj interes.
ZADAR / ŽUPANIJA
SVEUČILIŠTE / Predavanje dr. sc. Šimleše: “Društvena i solidarna ekonomija: možemo li zarađivati i živjeti pravednije?”

pozivamo vas na predavanje dr. sc. Dražena Šimleše o društvenoj i solidarnoj ekonomiji, koje će se održati u sklopu ciklusa Javne sociologije u četvrtak, 24. travnja 2025. u 18 sati u Multimedijalnoj dvorani Gradske knjižnice Zadar. Predavanje organiziraju Odjel za sociologiju Sveučilišta u Zadru i zadarska podružnica Hrvatskog sociološkog društva.
U izlaganju će se razmotriti kako je moguće urediti ekonomski sustav da bude pravedan i održiv, dobar prema zaposlenicima i lokalnoj zajednici. Može li poslovanje biti etično prema korisnicima, planetu i budućim generacijama? Odgovor na ta pitanja nudi koncept društvene i solidarne ekonomije.
Tijekom predavanja publika će se upoznati s osnovnim načelima i ciljevima tog pristupa, kao i s konkretnim primjerima njegovih aktera u Hrvatskoj i svijetu. Bit će predstavljene i neke od uspješnih javnih politika koje potiču razvoj društvene i solidarne ekonomije, uz poziv na raspravu o njihovoj važnosti za ostvarenje pravednijeg društveno-ekonomskog sustava.
Dražen Šimleša zaposlen je na Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar u Zagrebu, gdje se bavi temama održivosti, globalizacije, permakulture i dobre ekonomije, s posebnim naglaskom na obrazovanje za održivi razvoj. Autor je brojnih knjiga i znanstvenih studija te aktivno djeluje u civilnom društvu. Koordinator je Centra znanja za održivi razvoj i permakulturu u udruzi Zelena mreža aktivističkih grupa (ZMAG), upravitelj Zadruge za dobru ekonomiju i koordinator Europske mreže za solidarnu ekonomiju (RIPESS EU).
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 sata prije
VELIKI ČETVRTAK / Danas je spomendan Isusove posljednje večere. Do subote se gase sva crkvena zvona
-
magazin7 dana prije
(FOTOGALERIJA) SUPERNOVA ZADAR / Peek & Cloppenburg otvorio petu trgovinu u Hrvatskoj
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DI U SPIZU? / Danas su u Zadru otvorene sljedeće trgovine…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
CVJETNICA / U 11 blagoslov kod benediktinki, pa misa u katedrali i procesija gradom