ZADAR / ŽUPANIJA
PROGNOZA Sunčano do srijede potkraj dana. Meteorolozi najavljuju kišu i buru, te pad temperature

Danas pretežno sunčano, mjestimice uz umjerenu naoblaku. U Slavoniji i Baranji te Podravini povremeno oblačnije uz mogućnost lokalnih pljuskova, a malo kiše može pasti popodne i u unutrašnjosti Istre i Dalmacije. Ujutro će po kotlinama gorskih predjela i uz rijeke lokalno biti kratkotrajne magle. Vjetar na kopnu uglavnom slab, a duž obale ujutro do umjerena bura, podno Velebita s jakim udarima, od sredine dana sjeverozapadnjak. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 26 i 31 °C.
U srijedu djelomice sunčano. U drugom dijelu dana porast naoblake sa zapada, mjestimice će pasti i malo kiše, moguć je i pljusak praćen grmljavinom, osobito na sjevernom Jadranu. Vjetar slab, u gorju do umjeren sjeverni i sjeveroistočni, na moru ujutro burin, danju sjeverozapadni i jugozapadni. Najniža temperatura od 12 do 17, na moru između 19 i 24 °C. Najviša dnevna od 25 do 30 °C.
IZGLEDI VREMENA:
Promjenjivo, povremeno s kišom, od četvrtka danju svježije, osobito u unutrašnjosti. U srijedu još većinom sunčano i vrlo toplo te vruće, potkraj dana naoblačenje sa zapada. Mjestimične kiše bit će često tijekom noći na oblačni i manje topli četvrtak. Moguć je poneki izraženiji pljusak praćen grmljavinom, na istoku tek u petak. U srijedu na moru umjeren sjeverozapadnjak, krajem dana okrenut će na buru osobito podno Velebita. Na kopnu vjetar slab ili umjeren sjeverni i sjeveroistočni.

ZADAR / ŽUPANIJA
GENERALNA KONZULICA ITALIJE KOD DRAŽINE / “Nastavlja se uspješna suradnja, posebno kroz projekt ‘Sigurna turistička destinacija’!”

Načelnik Policijske uprave zadarske, Anton Dražina se jučer u policijskoj upravi susreo s Generalnom konzulicom Republike Italije u Rijeci, Ivom Palmieri te Adrianom Grubelić, konzularnom dopisnicom Republike Italije u Zadru.
Konzulica se zahvalila načelniku Dražini na toploj i srdačnoj dobrodošlici te je istakla dobru suradnja hrvatske i talijanske policije koja je važan element za podizanje suradnje između dvije zemlje. Naglasila je da je Hrvatska zemlja u kojoj se talijanski gosti osjećaju sigurno.
Načelnik je zaželio generalnoj konzulici dobrodošlicu u Zadar te je iznio statističke pokazatelje o boravku i radu talijanskih državljana na području Zadarske županije, kao i s podacima koji pokazuju da je sigurnost gostiju iz Republike Italije na vrlo visokoj razini.
Ususret turističkoj sezoni, jedna od tema radnog sastanka bio je projekt “Sigurna turistička destinacija” u kojem talijanski policijski službenici sudjeluju posljednje dvije godine te provode aktivnosti u mješovitim ophodnjama s zadarskim kolegama, usmjerenim na podizanje razine samozaštitnog ponašanja građana i turista te njihove informiranosti kako bi smanjili mogućnost da postanu žrtvom kaznenog djela.
Razgovor se nastavio i o svim drugim aktualnostima i temama vezano uz rad policije te boravak državljana Italije na području Zadarske županije.
Na kraju sastanka načelnik Dražina i Generalna konzulica Palmieri izrazili su zadovoljstvo jučerašnjim susretom i razmjenom informacija, te su izrazili spremnost za nastavkom i unapređenjem daljnje suradnje u nadolazećem razdoblju na dobrobit talijanskih gostiju i građana ovog područja.
ZADAR / ŽUPANIJA
“DAN D” / Gradonačelnik Dukić: Zahvaljujući Vladi Centar će biti završen, Diklo će biti sanirano, a otpad više neće biti problem.

Nakon dva mjeseca zajedničkog rada s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije i Fondom za zaštitu okoliša, Grad Zadar očekuje odluku Vlade kojom će se osigurati nužna sredstva za dovršetak projekta Centra za gospodarenje otpadom. Gradonačelnik Branko Dukić pozdravlja tu odluku. – Vlada RH danas će napraviti ono što su neki u Gradskom vijeću odbili – spasiti projekt Centra za gospodarenje otpadom Biljane Donje. Projekt vrijedan više od 60 milijuna eura, komunalno najvažniji i ekološki najosjetljiviji za ovaj grad i županiju, bio je doveden na rub propasti zbog neodgovornosti vijećničke većine. Vlada RH je reagirala jer ne može dopustiti da komunalni sustav u gradu i županiji ne funkcionira zbog neshvatljivog stava Gradskog vijeća koje je još jednom nametnulo svoju samovolju iznad zakonskih obveza.
Nakon što su blokirali suglasnost za financiranje već izvedenih radova, doveli su nas pred zid. Zbog njih je prijetilo da i dalje gomilamo smeće na Diklu, da se ne zatvori konačno to odlagalište i da vratimo više od 60 milijuna eura europskog novca. Zato smo morali zatražiti pomoć države. Vlada je reagirala jer se većina u Vijeću kalkulantski odnosi prema stvarnim interesima ljudi, gradu i budućnosti.
Oni koji su ovu blokadu izazvali sad neka objasne građanima zašto oni koji bi trebali donositi odluke u njihovom interesu bježe od njih. A ovo nije prvi put. Ovo je njihov obrazac ponašanja cijeli mandat – bježanje od odgovornosti, pa makar grad ostao bez nužnih komunalnih standarda, a u ovom slučaju i bez europskih sredstava. Mi ćemo uz pomoć Vlade svoj posao odraditi. Centar će biti završen, Diklo će biti sanirano, a otpad više neće biti problem – zaključuje Dukić.
Kako stoji u prijedlogu Odluke Vlade RH, nastavak prekida radova uzrokovanih nemogućnošću daljnjeg financiranja ugrozilo bi projekt te će Vlada u svrhu dovršetka CGO Biljane Donje, koji predstavlja strateški projekt u sektoru gospodarenja otpadom i koji je od iznimne važnosti za RH, osigurati sredstva Fonda za zaštitu okoliša u ukupnom iznosu od 3.161.169,20 eura bez PDV-a.
ZADAR / ŽUPANIJA
DIES ACADEMICUS 2025. / Bogat program za Dan Sveučilišta u Zadru. Evo detalja…

Bogati program ovogodišnjeg obilježavanja Dana Sveučilišta u Zadru odvijat će se od 22. do 28. ožujka 2025. godine.
Iz programa izdvajamo dodjelu nagrada rektora prof. dr. sc. Josipa Faričića djelatnicima i studentima Sveučilišta u Zadru, koja će se održati u utorak, 25. ožujka s početkom u 11 sati.
Svečani koncert „Sveučilište gradu Zadru na dar” održat će se u crkvi sv. Nikole u utorak, 25. ožujka u 18 sati.
Program obilježavanja Dana Sveučilišta u Zadru dostupan je u nastavku:
