Svijet
Dramatična situacija: Krenule su ozbiljne nestašice lijekova
Krenule su ozbiljne nestašice lijekova. Samo u jednoj ljekarni nedostaje gotovo 300 preparata, na popisu su i lijekovi za najosjetljivije skupine populacije, djecu. Nema antibiotika i lijekova za snižavanje temperature u sirupu, a mala djeca ne znaju i ne mogu piti tablete. Situacija je dramatična već tjednima.
Ovo se ne zbiva u Hrvatskoj, ali zato se događa u jednoj od najrazvijenijih zemalja Europe, u Njemačkoj, i pitanje je dana kad ćemo sličan scenarij vidjeti u hrvatskim ljekarnama i bolnicama.
Razlog je vrlo jednostavan, praksa kontinuiranog snižavanja cijena generičkih lijekova, koja se provodi od strane zdravstvenih vlasti u većini europskih zemalja s ciljem rezanja troškova sve skupljeg liječenja, nekako je funkcionirala u normalnim okolnostima i godinama.
Situacija nije održiva
No sad više nije održiva, zbog inflacije i drastičnog rasta cijena svega, od transporta do potrošnog materijala i sirovina, i strogo kontrolirane cijene lijekova na recept toliko su niske da je njihova proizvodnja postala ne neprofitna, već neodrživa, piše Poslovni.hr.
Domaći proizvođači lijekova mjesecima na to upozoravaju i razgovaraju s predstavnicima Vlade, sluha navodno ima, no zasad bez konkretnih rješenja. Štoviše, održivost sustava formiranja cijena generičkih lijekova bila je upitna i prije ove krize.
“Regulatornim odlukama cijene lijekova su od 2012. do 2022. automatizmom snižene 40,83 posto, dok istodobno troškovi njihove proizvodnje rastu. Kao posljedica ovog nesrazmjera, u posljednjih je pet godina svaki treći dan povučen jedan lijek s hrvatskog tržišta, što znači da je povučeno oko 1500 lijekova.
Kombinacija je to izvanrednih okolnosti u kojima, kao i u ostatku EU i u drugim industrijama, posluju proizvođači lijekova u Hrvatskoj i njihove nemogućnosti da utječu na formiranje cijene lijeka”, pojašnjavaju u Udruzi proizvođača lijekova Hrvatske udruge poslodavaca.
Troškovi snažno porasli
A samo u zadnjih godinu dana troškovi transporta članicama Udruge porasli su i do 160 posto, troškovi sirovina do 118 posto, a troškovi energije čak do 330 posto. Dok druge industrije povećavaju vlastite izlazne cijene kako bi preživjele, s generičkim lijekovima obrnuta je situacija, i dalje su na snazi pravila prema kojima cijena svakog novog lijeka na listi mora biti niža od ostalih.
Tako je prosječna cijena terapije trenutno 33,3 kune. U odnosu na prosječnu usporednu cijenu (PUC), cijene terapije u Hrvatskoj niže su 60-80 posto za antibiotske terapije i 40-50 posto za kardiološke i neurološke terapije. Pritom generički lijekovi čine samo 4% troška uz 60 posto udjela u volumenu lijekova, piše Poslovni.hr.
Ovaj su problem predsjednici uprava najjačih farmaceutskih kompanija u zemlji istaknuli i u magazinu “Poslovna 2023” o gospodarskim očekivanjima od godine koja je pred nama.
“Većina zemalja u ovom trenutku intenzivno radi na pronalaženju modela prilagodbe cijena njihovim troškovima proizvodnje u izvanrednoj situaciji”, poručio je u svojoj kolumni Jerko Jakšić, predsjednik UPL HUP te predsjednik uprave PharmaSa.
U Hrvatskoj generičkim lijekovima možete liječiti bolesnika s visokim tlakom za manje od sedam kuna mjesečno, ili upalu pluća za 11 kuna, a sustav i nadalje kontinuirano vrši pritisak na daljnje snižavanje tih cijena”, precizirao je pritom Jakšić.
Mihael Furjan, predsjednik uprave Plive, podsjetio je kako mnoge EU zemlje već rade na novim cjenovnim politikama generičkih i biosličnih lijekova.
“Smatramo kako je vrlo važno da, radeći zajedno sa svim ključnim dionicima, pronađemo način da osiguramo dostupnost ključnih terapija te zaštitimo strateške i gospodarske interese”, kazao je Furjan.
Moguća rješenja
Članice HUP UPL-a Ministarstvu zdravstva dale su konkretne prijedloge. Prije svega traže automatsku indeksaciju, odnosno usklađivanje s inflacijom, gdje proizvođač usklađuje cijenu lijekova prema stopi inflacije, štiteći ekonomsku održivost.
“Uvođenje indeksacije je hitna mjera s ciljem spašavanja najšire skupine lijekova, i to bi državu koštalo 400 milijuna kuna, što je razina troška jednog lijeka u jednom onkološkom sijelu”, pojašnjavaju proizvođači.
Usto predlažu još neka rješenja koja su se pokazala učinkovitima u drugim zemljama članicama. Prvo je uvažavanje generičke i bioslične terapije kao ključne, jer osim što osigurava bolje ishode liječenja, dovodi do višestrukih ušteda u zdravstvenim sustavima.
S tim je vezana i brzina dolaska generičkih i biosličnih lijekova na listu, to i dalje u Hrvatskoj ide presporo. Idući prijedlog je pametna javna nabava lijekova kroz “multiwinning” sustav nabave, ustaljen u EU – on podržava tržišnu utakmicu i stimulira ostanak većine proizvođača u zdravstvenom sustavu, a primjer je u biološkim lijekovima.
Optimistične vijesti ovog tjedna stižu iz Njemačke, iz koje je upravo spomenut primjer nestašica o kojima izvještava Deutsche Welle. Oni su pronašli ljekarnika u Berlinu, koji se požalio da im nedostaju antibiotici, lijekovi protiv bolova i za snižavanje krvnog tlaka, ali i lijekovi za oboljele od raka ili protiv želučanih tegoba.
U njegovoj ljekarni u Berlinu trenutno nedostaje 274 preparata, uključujući i već navedene sirupe za djecu. U Njemačkoj se naime svake godine proda više od 10 milijuna takvih sirupa, ali trenutno su police u apotekama uglavnom prazne.
Kreću protumjere
Andreas Burkhardt, generalni direktor farmaceutske kompanije Teva za Njemačku i Austriju u istom članku pojašnjava kako je eksplozija cijena proizvodnje uz zamrznute prodajne cijene, dovela do toga da se lijekovi poput sirupa proizvode s gubitkom, što nijedna kompanija dugoročno ne može izdržati.
Teva je ujedno i posljednji veliki proizvođač sirupa paracetamola u Njemačkoj, prije 12 godina bilo ih je jedanaest, i sada bi taj jedan proizvođač trebao zadovoljiti 90 posto potražnje u Njemačkoj, po neodrživim cijenama.
No, stvari bi se mogle mijenjati, a Njemačka bi bila prva europska zemlja koja bi pokrenula opsežnu reformu sustava propisivanja generike. U utorak je njemački ministar zdravstva Karl Lauterbach predstavio ključne točke za Zakona o generičkim lijekovima planiran za 2023. godinu.
Prilikom predstavljanja prijedloga Zakona, pojasnio je kako je utrka za najnižom mogućom cijenom generičkih lijekova destabilizirala opskrbu i dovodi do uskih grla. Cilj njemačke Vlade je poduzeti protumjere i ublažiti ekstremni pritisak na troškove u nekim područjima, uključujući pedijatrijske lijekove.
Ministarstvo također želi osigurati veću diverzifikaciju dobavljača i opskrbnih lanaca za neke djelatne tvari. Po prvi put bi se uvele strukturne prilagodbe sustava cijena/naknade, uključujući reviziju sustava rabatnih ugovora. Sve to bi moglo smanjiti pritisak na cijene i povećati atraktivnost tržišta selektivnih generičkih lijekova.
Svijet
Zemlji prijeti svemirski otpad: Što je Kesslerov sindrom i zašto ga se bojimo
Sudar između svemirskih objekata može izazvati lančanu reakciju u kojoj krhotine razaraju druge objekte, stvarajući sve veće oblake smeća. Takav bi razvoj događaja mogao učiniti orbitu toliko zagušenom da postane neupotrebljiva za satelite i istraživanje svemira.
Sudari s otpadom su se događali
Kada je u studenom prošle godine svemirski otpad krenuo prema Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS), sedam astronauta moralo je brzo reagirati. Ruska letjelica, spojena na postaju, uključila je motore na pet minuta, pomaknuvši ISS iz putanje opasnog smeća.
Da postaja nije promijenila orbitu, krhotine bi prošle na udaljenosti od samo četiri kilometra od njih, što je moglo imati katastrofalne posljedice, upozorava NASA.
Ovakvi manevri nisu rijetkost. Od prvog stalnog naseljavanja ISS-a 2000. godine postaja je više desetaka puta mijenjala putanju da bi izbjegla sudare s otpadom. Taj problem raste svake godine jer se broj objekata koji kruže oko Zemlje eksponencijalno povećava.
“U posljednje četiri godine broj objekata u svemiru dramatično je narastao”, ističe dr. Vishnu Reddy, profesor planetarnih znanosti na Sveučilištu u Arizoni. “Sve više se približavamo situaciji koju godinama pokušavamo izbjeći”, rekao je on i dodao da je jedna od najvećih prijetnji je hipotetski scenarij poznat kao Kesslerov sindrom.
Orbita bi postala prezagušena
Prema tom konceptu, sudar između svemirskih objekata može izazvati lančanu reakciju u kojoj krhotine razaraju druge objekte, stvarajući sve veće oblake smeća. Takav bi razvoj događaja mogao učiniti orbitu toliko zagušenom da postane neupotrebljiva za satelite i istraživanje svemira.
Iako su astronauti najizravnije ugroženi, zagušenje prijeti i tehnologijama koje svakodnevno koristimo, poput GPS-a, brzog interneta i televizijskih usluga. Stručnjaci procjenjuju da je od 1957. godine do danas zabilježeno više od 650 nesreća koje su stvorile tisuće komada svemirskog otpada.
Jedan od najpoznatijih sudara dogodio se 2009. godine, kada je nefunkcionalni ruski satelit Kosmos 2251 udario u aktivni američki komunikacijski satelit Iridium 33. Taj je sudar stvorio oblak s gotovo 2000 komada krhotina većih od 10 centimetara, a manjih čestica bilo je nebrojeno više, prenosi Tportal.
Nevidljiva prijetnja
Većina otpada u orbiti premala je da bi se pratila postojećom tehnologijom, no čak i čestice veličine teniske loptice mogu uzrokovati ozbiljnu štetu. U orbiti se objekti kreću tolikom brzinom da i onaj najmanji može probiti metal, upozorava NASA.
“Ono što me najviše zabrinjava jest to da su podaci o lokacijama otpada nedovoljno precizni da bismo sigurno izbjegli sudare”, priznaje Dan Oltrogge, znanstvenik u kompaniji COMSPOC Corp.
Jednako važna je regulacija. Premda su Ujedinjeni narodi u rujnu donijeli dokument koji potiče raspravu o svemirskom prometu, konkretni zakoni i provedba ostaju nejasni. Stručnjaci vjeruju da bi SAD moglao predvoditi napore u donošenju strožih pravila. “Nedostatak regulative najveća je prepreka”, naglašava dr. Reddy. “Postavljanje normi i smjernica bilo bi od velike pomoći.”
Hoćemo li reagirati na vrijeme?
Problem svemirskog otpada često se uspoređuje s ekološkim izazovima na Zemlji. “Mislili smo da su oceani beskonačni, ali sada shvaćamo da bacanje plastike uzrokuje ogromnu štetu”, kaže dr. Nilton Renno sa Sveučilišta u Michiganu. “Svemir je poput oceana – ako ne budemo pažljivi, posljedice će biti katastrofalne.”
Stručnjaci upozoravaju da je vrijeme za djelovanje ograničeno te svaka odgoda povećava rizik od ekonomskih i znanstvenih gubitaka, a svemirski promet postaje sve opasniji.
Svijet
Nevjerojatno novo istraživanje: Covid može pomoći u smanjenju tumora?
Fascinantno novo istraživanje, objavljeno u časopisu Journal of Clinical Investigation, otkrilo je neočekivanu potencijalnu korist infekcije koronavirusom: može pomoći u smanjenju tumora.
iznenađujuće otkriće, temeljeno na istraživanjima provedenim na miševima, otvara nove mogućnosti za liječenje raka i osvjetljava složene interakcije između imunološkog sustava i stanica raka. No, ističe se u istraživanju da to svakako ne znači da bi ljudi trebali aktivno pokušavati dobiti covid.
Podaci koji ističu važnost imunološkog sustava u borbi protiv raka su značajni, a mnogi lijekovi ciljaju imunološki sustav, oslobađajući njegov potencijal.
Studija se usredotočila na vrstu bijelih krvnih stanica, monocite. Te imunološke stanice igraju ključnu ulogu u obrani tijela od infekcija. Međutim, kod pacijenata oboljelih od karcinoma, monocite ponekad mogu preoteti tumorske stanice i transformirati ih u stanice pogodne za rak koje štite tumor od imunološkog sustava.
Ono što su istraživači otkrili jest da teška infekcija covidom uzrokuje da tijelo proizvodi posebnu vrstu monocita s jedinstvenim antikancerogenim svojstvima.
Istraživači su otkrili da ovi inducirani monociti imaju poseban receptor koji se dobro veže za specifičan slijed covid RNA. Ankit Bharat, jedan od znanstvenika uključenih u ovo istraživanje sa Sveučilišta Northwestern u Chicagu, objasnio je ovaj odnos pomoću analogije brave i ključa: “Ako je monocit brava, a covid RNA ključ, tada covid RNA savršeno pristaje”.
Eksperiment na miševima
Kako bi testirali svoju teoriju, istraživački tim proveo je eksperimente na miševima s različitim vrstama uznapredovalih (stadij 4) karcinoma, uključujući melanom, rak pluća, dojke i debelog crijeva. Miševima su dali lijek koji imitira imunološki odgovor na tešku infekciju covidom, inducirajući proizvodnju ovih posebnih monocita. Rezultati su bili izvanredni. Tumori kod miševa počeli su se smanjivati kod sve četiri proučavane vrste raka, piše The Conversation.
Za razliku od običnih monocita, koje tumori mogu pretvoriti u zaštitne stanice, ovi inducirani monociti zadržali su svoja svojstva borbe protiv raka. Uspjeli su migrirati na mjesta tumora, što većina imunoloških stanica ne može postići i aktivirali su prirodne stanice ubojice. Te su stanice napale stanice raka, uzrokujući smanjenje tumora.
Ovaj mehanizam je posebno zanimljiv jer nudi novi pristup borbi protiv raka koji ne ovisi o T-stanicama, koje su fokus mnogih trenutnih imunoterapijskih tretmana.
Dok je imunoterapija pokazala obećavajuće rezultate, djeluje u samo oko 20% do 40% slučajeva, često ne uspijevajući kada tijelo ne može proizvesti dovoljno funkcionalnih T-stanica. Vjeruje se da je oslanjanje na imunitet T-stanica glavna ograničavajuća točka trenutnih imunoterapijskih pristupa. Ovaj novi mehanizam, nasuprot tome, nudi način selektivnog ubijanja tumora neovisno o T-stanicama, potencijalno pružajući rješenje za pacijente koji ne reagiraju na tradicionalnu imunoterapiju.
Klinička ispitivanja će biti potrebna kako bi se utvrdilo javlja li se isti učinak kod ljudi. Iako je malo vjerojatno da bi cjepiva protiv covida pokrenula ovaj mehanizam (jer ne koriste puni slijed RNA virusa), ovo istraživanje otvara mogućnosti za razvoj novih lijekova i cjepiva.
Svijet
Znanstvenici u čudu: Magnetski Sjeverni pol pomaknuo se za čak 150 km!
Vrijeme je za ponovno kalibriranje navigacijskih sustava na brodovima, zrakoplovima i, s obzirom na doba godine, saonicama Djeda Mraza: službeno se mijenja položaj magnetskog sjevernog pola te se nastavlja pomicati od Kanade prema Sibiru.
Stručnjaci američke Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA) i Britanskog geološkog instituta (BGS) udružili su snage – kao i svakih pet godina – kako bi proizveli novi, točniji svjetski magnetski model (WMM), javlja Science Alert.
Dok geografski Sjeverni pol ostaje fiksiran na mjestu (na samom vrhu Zemljine rotacijske osi), svjetski magnetski model precizno označava magnetski Sjeverni pol – gdje je Zemljino magnetsko polje usmjereno ravno prema dolje, savršeno okomito magnetsko polje, prenosi tportal.
A kako se željezo i nikal unutar našeg planeta pomiču, tako se pomiče i Zemljino magnetsko polje, što znači da su Sjeverni (i Južni) pol također stalno u pokretu. Ako koristite kompas ili GPS sustav, ključno je znati gdje se točno nalaze te točke.
Modelar globalnog geomagnetskog polja William Brown iz BGS-a kaže kako ranije nisu promatrali ovaj parametar toliko detaljno. “Magnetski sjever polako se kreće oko Kanade od 1500-ih, ali je u posljednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine sve do prije otprilike pet godina, kada je iznenada usporio s 50 na 35 kilometara godišnje, što je najveće usporavanje brzine koje smo ikada vidjeli’, kaže Brown.
Mirni smo barem pet godina
Istraživanja sugeriraju da dva ogromna magnetska režnja – jedan ispod Kanade i jedan ispod Sibira – pokreću pomicanje magnetskog sjevera. Ponekad su promjene dovoljno dramatične da je potrebno hitno ažuriranje, izvan uobičajenog petogodišnjeg ciklusa.
Sada imamo precizniju kartu magnetskog sjevera, onu koja bi trebala biti funkcionalna i točna barem još pet godina. Po prvi put dostupna je i karta više rezolucije, koja nudi više od 10 puta više detalja: ima prostornu rezoluciju od oko 300 km na ekvatoru u usporedbi sa standardnih 3300 km.
Prema BGS-ovim istraživačima, da ste krenuli na pravocrtno putovanje od 8500 km od Južne Afrike do Ujedinjenog Kraljevstva koristeći stari model, do kraja putovanja završili biste 150 km dalje od zamišljenog cilja.
Tvrtke koje se bave mapama i logistikom, kao i vlade te nacionalne agencije, morat će ažurirati podatke. Mi kao korisnici na svojim telefonima i navigacijskim aplikacijama nećemo morati raditi ništa – ažuriranje podataka će se dogoditi automatski.
Sjeverni magnetski pol prvi je otkrio Sir James Clark Ross u sjevernoj Kanadi davne 1831. godine.
Od tada, istraživači su ga postupno uspjeli pratiti s većom preciznošću, koristeći mjerenja na zemlji diljem svijeta kao i očitanja sa satelita u svemiru.
-
magazin3 dana prije
(FOTOGALERIJA) POSJETILI SMO E-SHAPE CENTAR U VESLAČKOJ / Evo kako u 30 minuta odraditi vrhunski trening i “tretman” za kožu i celulit…
-
magazin5 dana prije
(FOTOGALERIJA) KRAJ JE ADVENTA U ZADRU / Zadranke i Zadrani s veseljem i pjesmom na otvorenom ušli u 2025. godinu
-
Tech5 dana prije
Ne možete se držati novogodišnjih odluka? Možda vam ove aplikacije mogu pomoći
-
Hrvatska5 dana prije
Na snagu stupile ogromne promjene. Novi porezi, plaće, naknade, pravila za zgrade…