Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

SVEČANO U ZADRU Obilježava se obljetnica Maslenice – prekretnice u Domovinskom ratu, akcije koja je ponovno spojila sjever i jug

Published

on

foto: PU zadarska

Vojno-redarstvena operacija Maslenica, koju su rano ujutro 22. siječnja 1993. pokrenule Hrvatska vojska i policija, uspješno je završila u 72 sata i ponovno je spojila sjever i jug zemlje, a neprijatelj je u njoj doživio prvi veći poraz. Trideseta obljetnica obilježit će se nizom događanja.

Program obilježavanja

Trideseta obljetnica vojno-redarstvene operacije Maslenica obilježit će se nizom događanja od 20. siječnja do 13. veljače. Obilježavanje se održava pod pokroviteljstvom Vlade RH i u organizaciji Ministarstva obrane, Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva hrvatskih branitelja te Zadarske županije i Grada Zadra.

Na dan središnje proslave, u subotu 21. siječnja, ulicama Zadra održat će se ujutro u 8 sati budnica. Bit će upriličen mimohod pripadnika Oružanih snaga RH i MUP-a s ratnim zastavama, a na parkiralištu na Relji građani će moći razgledati izložbu vojne opreme i naoružanja OS RH i MUP-a.

Sveta misa toga dana služit će se u crkvi sv. Šime, a Svečana akademija održat će se u Hrvatskom narodnom kazalištu. Na Svečanoj akademiji u prigodi obilježavanja 30. obljetnice VRO Maslenica u HNK sudjelovat će predsjednik Vlade Andrej Plenković koji će se prigodno obratiti. Uz premijera Plenkovića bit će potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministar obrane Mario Banožić, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman, ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica i ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić.

Akrobatska grupa HRZ-a Krila Oluje izvest će letački program koji će se moći pratiti sa zadarske rive od 14,30. U HNK-u Zadar održat će se i koncert Orkestra HRM-a, Klape HRM-a Sv. Juraj i Policijske klape Sv. Mihovil.

U subotu se održava i Međunarodni turnir u sjedećoj odbojci Maslenica 93. – Memorijal Ivica Kapetanović u Sportskoj dvorani Krešimir Ćosić u ŠC-u Višnjik od 11 sati.

U danima koji slijede 30. obljetnica VRO Maslenica obilježit će se i brojnim drugim događanjima u mjestima na širem području Zadarske županije. U sklopu programa od 20. siječnja postavljena je izložba Slike, odore i znakovlje iz Domovinskog rata u Kneževoj palači u Zadru.

Prekretnica u Domovinskom ratu

Kako je često isticao general Ante Gotovina, operacija Maslenica bila je svojevrsna prekretnica u Domovinskom ratu.

– Do operacije Maslenice mi smo se uglavnom branili, više ili manje uspješno, ali Maslenica je označila preokret u Domovinskom ratu i tada su prvi put sudjelovale tri grane vojske, specijalna policija, ratna mornarica i zrakoplovstvo te kopnene snage, koje su bile nositelj te akcije, istaknuo je svojedobno general Gotovina.

Operacija je planirana u tajnosti pod kodnim nazivom Gusar, a u samo 72 sata oslobođeno je oko stotinu četvornih kilometara, od zadarskoga zaleđa s Novskim ždrilom i dijelom Velebita te područje oko Hidroelektrane Peruće u blizini Sinja.

Zapovijedao Bobetko, pomoćnici Gotovina i Roso

Vojno-redarstvenom operacijom zapovijedao je general Janko Bobetko, a njegovi pomoćnici bili su tadašnji brigadiri Ante Gotovina i Ante Roso.

Hrvatska vojska i policija u borbena su djelovanja krenule iz nekoliko smjerova i već prvog dana oslobođeni su Rovanjska, Maslenica, Novsko ždrilo, Podgradina, Islam Latinski, Islam Grčki i Kašić. Sljedećih su dana oslobođeni Zračna luka Zemunik te mnoga mjesta zadarskoga zaleđa.

Strateški iznimno važno bilo je i preuzimanje nadzora nad širim područjem Velike i Male Bobije, Tulovih greda i Malog Alana, ključnih položaja na Velebitu s kojih su hrvatske snage mogle nadzirati Obrovac, Gračac i Benkovac. Do završetka operacije oslobođeno je cijelo područje tzv. ružičaste zone u zadarskom zaleđu i osiguran strateški bitan prostor Novskog ždrila.

Jedna od posebnosti operacije Maslenice bilo je sudjelovanje gardijskih brigada, nositelj je bila 4. brigada, a sudjelovali su dijelovi 1., 2., 3. i 9. brigade. Sve su pridonijele uspjehu operacije i očuvanju dostignutih borbenih položaja iako su neke od njih bile tek u osnutku. Na Velebitu su koordinirano djelovale i snage Specijalne policije MUP-a, koje su ovladale dominantnim kotama i komunikacijama, a znatno su pridonijele i pričuvne brigade Hrvatske vojske te domobranske pukovnije.

Zbog neuspjeha pokušaj rušenja HE Peruća

U toj operaciji sudjelovale su najbolje hrvatske snage, ali i najbolje protivničke, srpske strane. U pomoć krajiškom vođi Milanu Martiću stigli su Arkanovi Tigrovi, Knindže kapetana Dragana i niški specijalci, a iz BiH su stigle i Mladićeve vojne postrojbe.

Iako su glavni ciljevi operacije ostvareni vrlo brzo, zbog pritiska međunarodne zajednice, 25. siječnja kod Obrovca i Benkovca zaustavljeno je hrvatsko napredovanje.

Neprijatelj je to iskoristio za jačanje svojih snaga i protunapad pa su borbe potrajale još nekoliko dana.

Hrvatske su snage, ojačane postrojbama koje su helikopterima prevezene iz Slavonije, zadržale dostignute crte bojišnice. Bio je to prvi helikopterski desant postrojba HV-a, a neprijatelj, koji je doživio dotad najveći poraz, zaprijetio je 27. siječnja rušenjem brane Hidroelektrane Peruće.

Unatoč aktiviranju 30 tona eksploziva, oštećena brana nije popustila, a Hrvatska vojska spriječila je neprijateljsko napredovanje i ubrzo ovladala cjelokupnim područjem.

Pontonski most povezao sjever i jug zemlje

Budući da je u operaciji Maslenici pod kontrolu hrvatskih snaga vraćeno Novsko ždrilo, na istome mjestu na kojemu je u studenome 1991. srušen Maslenički most sagrađen je pontonski, koji je često bio pod paljbom neprijatelja do konačnog oslobođenja zadarskoga zaleđa u akciji Oluji 1995. godine.

Pontonski most omogućio je uspostavu prometa između sjevera i juga do izgradnje novoga Masleničkog mosta, za koji je 30. siječnja 1993. predsjednik Republike Franjo Tuđman položio temeljni kamen.

Borbe u operaciji Maslenici trajale su do kraja ožujka i završetka operativnih djelovanja, a u akciji i poslije nje poginulo je 127 hrvatskih branitelja. Najveću tragediju doživjela je 3. gardijska brigada “Kune”, koja je u obrani Kašića 1. veljače izgubila 24 pripadnika.

 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

SUBOTA UKRATKO / Požar u stanu na Poluotoku; eksplozija plinske boce u kući u Ulici Ljudevita Gaja

Published

on

By

Zadarska policija je jučer, 16. studenog u 21.38 sati zaprimila dojavu o požaru stana u Zadru u Ulici don Ive Prodana. Požar su ugasili vatrogasci u 22.10 sati, a zbog udisanja dima 56-godišnjak iz susjednog stana je prevezen u zadarsku bolnicu.

Također, jučer policija je zaprimila dojavu da je oko 18.30 sati u prizemlju kuće u Ulici Ljudevita Posavskog u Zadru došlo do eksplozije te da je jedna osoba ozlijeđena.

Dosad provedenim izvidima utvrđeno je kako je eksplodirala smjesa plina iz plinske boce. U događaju je ozlijeđen 85-godišnji muškarac, a težina njegovih ozljeda zasad nije poznata.

Policijski službenici Policijske uprave zadarske će danas u suradnji s inspektorom zaštite od požara Ravnateljstva civilne zaštite na mjestu događaja provesti očevide kako bi se utvrdio uzrok te nastala materijalna šteta u navedenim događajima. 

 
Continue Reading

ZADAR / ŽUPANIJA

TUĐMANOVA / U prometnoj nesreći teško ozlijeđena 69-godišnjakinja

Published

on

By

Prema rezultatima očevida do nesreće je došlo dok je 53-godišnjak upravljao automobilom zagrebačkih registarskih oznaka te iako je bio dužan, nije držao potreban razmak iza drugog automobila uslijed čega udara u automobil zadarskih registarskih oznaka kojim je upravljala 69-godišnjakinja, koja potom prednjim dijelom vozila udara u betonski ogradni zid.

Vozačici je pružena liječnička pomoć te su joj utvrđene teške tjelesne ozljede.

U svezi prometne nesreće, slijedi kriminalističko istraživanje zbog kaznenog djela Izazivanje prometne nesreće u cestovnom prometu.

 
Continue Reading

ZADAR / ŽUPANIJA

(NE)RADNI DANI / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i sutra…

Published

on

By

Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca u Zadru u nedjelju, 17. studenog, te u ponedjeljak, na Dan sjećanja:

BAUHAUS:

zatvoreno

KAUFLAND:

zatvoreno

EUROSPIN:

zatvoreno

HEY PARK

zatvoreno

TOMMY

Nedjelja:

Put Stanova 46 – od 7 do 21

Bože Peričića 5 – od 8 do 14

Skradinska 8 – od 7 do 13

Put Bokanjca 37 – od 7 do 21

Trg Damira Zdrilića 1 – od 7 do 21

Put Dikla 60 – od 7 do 13

Put Nina 89 – od 7 do 21

Ponedjeljak: zatvoreno

KONZUM:

Nedjelja:

Ante Starčevića 3 – od 7 do 13

Put Pudarice 34 – od 7 do 20

Ponedjeljak: zatvoreno

LIDL:

Nedjelja:

Put Murvice 18 – od 8 do 21

Ponedjeljak: zatvoreno

INTERSPAR

zatvoreno

PLODINE

Nedjelja:

Biogradska 68 – od 7 do 22

Ponedjeljak: zatvoreno

SUPERNOVA:

zatvoreno

STUDENAC:

Nedjelja:

Put Vrela 2 – 07:00-21:00

Zrinsko Frankopanska 4 – 07:00-21:00

Ul. bana Josipa Jelačića 12A – 07:00-21:00

Ulica Stjepana Radića 26 – 07:00-20:00

Ulica Nikole Tesle 17A – 07:00-21:00

Ulica Miroslava Krleže 5A – 07:00-21:00

Put Vrela 41B – 07:00-21:00

RIBOLA

Nedjelja:

Put Pudarice 11 – 7:00-21:00

Ulica Andrije Hebranga 10a – 7:00-21:00

Ponedjeljak: zatvoreno

PEVEX

zatvoreno

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu