ZADAR / ŽUPANIJA
FOTO/ PREDSTAVLJENA NOVA KNJIGA „VELIKE HRVATSKE GEOGRAFIJE“ Čovjek je utjecao na ovaj prostor jednako kao što je prostor određivao kako će on živjeti

Sveučilište u Zadru i Školska knjiga danas su u Svečanoj dvorani predstavili knjigu „Velika geografija Hrvatske: Povijesno-geografske odrednice razvoja Hrvatske”. Riječ je o trećoj od ukupno sedam monografija u kojima se daje veliki pregled hrvatske geografije, predstavljen s različitih aspekata. Prošle godine predstavljene su knjige „Geografski položaj, granice i političko-geografska obilježja Hrvatske“ te „Razvoj i značenje hrvatske geografije“, u slogu je „Fizička geografija“, kao najzahtjevniji dio, dok će u skoro vrijeme izaći i knjige o ekonomskoj, regionalnoj i demografskoj geografiji.
– U ovoj knjizi obrađene su sve prostorne mijene koje su relevantne za današnji prostor Hrvatske i njezin suvremeni razvoj. Obično povijest pišu povjesničari, no ona se može proučavati i s geografskog, arheološkog i drugih aspekata. Osim jezika i povijesti, jedna nacija mora poznavati i svoj prostor i sve što je vezano uz njega, rekao je Magaš.
Ovaj prostor je zbog svog geografskog položaja u geopolitičkom smislu bio zanimljiv različitim čimbenicima, a i u ovom kriznom momentu bitno je pokazati da je Hrvatska dio zapadne i srednje Europe, da baštini svoje naslijeđe kao osnovu suvremenog razvoja te da se ne da svrstati u istočnu sferu interesa, istaknuo je Magaš.
Pozdravljajući velike napore urednika i autora priloga, prorektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Nedjeljka Balić-Nižić rekla je kako se radi o kapitalnoj monografiji koja će zasigurno zainteresirati ne samo znanstvenike, nego i širu javnost. Širu sliku o značenju ovog dijela serijala dao je recenzent knjige, prorektor prof. dr. sc. Josip Faričić.
– Čovjek je utjecao na prostor na kojem je živio, ali i prostor utječe na njega, usmjeravajući ga u pojedine djelatnosti koje su za njega karakteristične. Zbog položaja na Jadranu stanovnici Hrvatske rano su bili uključeni u razmjenu roba, ideja i tehnologija. Ta razmjena i kontakti nisu uvijek bili mirnodopski i često su rezultirali ratovima. Često razmišljamo o povijesti kao skupu ratova, ali ne vidimo tzv. običnog čovjeka, koji je živio na tom prostoru i živio „održivi razvitak“ prije nego su teoretičari postavili modele kojim ga tumače. Granice na kojima su živjele nisu bile kao današnje Izraela i Palestine ili nekadašnji Berlinski zid, nego fluidne, čak i u Domovinskom ratu. Granice su se počele fiksirati tek s početkom geodetskih izmjera, rekao je Faričić.
Pitanje je na kraju što je prostor i geografska stvarnost i može li geodet sve izmjeriti. Jako je važna percepcije, jer prostor uvijek gledamo tako da smo mu mi u središtu. Na taj način stvaramo model, a prostor je nešto između tog modela i stvarnog stanja na terenu.
O ostacima nekadašnjih geografskih realnosti i kontinuitetu prostora svjedočila je okolnost da je jedna od autorica tekstova dr. sc. Dubravka Mlinarić, zbog bure i zatvorenih prometnica na predstavljanje iz Zagreba sa zakašnjenjem stigla preko Knina, odnosno nekadašnjom Via magna.
– Imali smo veliku sreću da nam „dirigent“ bude profesor Magaš, koji je svojim sugestijama uspio da knjiga s radovima znanstvenika različitih profila bude ujednačena. Moj rad odnosio se na osmansko razdoblje, a veliki izazov bilo je doći do izvora, koji su bili na različitim mjestima, partikularni, napisani na osmanskom jeziku, odnosno starijem turskom jeziku, rekla je Mlinarić.
Dr. Magaš zahvalio je izdavačima, Školskoj knjizi i Sveučilištu u Zadru, autorima priloga, korektorima, crtačima, izrađivačima kazala i brojnim drugima koji su pomogli da knjiga ugleda svjetlo dana.
ZADAR / ŽUPANIJA
LIJEPA VIJEST / Uz zadarsku Opću bolnicu uskoro park za djecu s poteškoćama u razvoju!

Prvog travnja u Opću bolnicu Zadar stigla je izuzetno lijepa vijest iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije i naravno – nije šala! Dobili su zeleno svjetlo za projekt „Povećanje učinkovitosti pružanja zdravstvenih usluga u prekograničnom području“, što bi značilo kako Opća bolnica Zadar uskoro kreće u izgradnju i uređenje senzornog dječjeg igrališta.
Zelena površina, u neposrednoj blizini bolničkog kruga, zaživjet će kao park za svu djecu, ali posebno prilagođen mališanima s poteškoćama u razvoju za koje će se instalirati senzorna oprema. Ljuljačka, klupa, trampolin, platforma, staza, senzorna ploča i info tabla, djeci će pružiti sate i sate fizičke aktivnosti, ali i nužnu stimulaciju na intelektualnom, emocionalnom i socijalnom planu. Upravo je ova potonja stimulacija, uključivanje djece s poteškoćama u razvoju u društveni život naše zajednice, bila jedna od glavnih vodilja prilikom prijave projekta u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Novi dječji park pružit će sigurnu i nesmetanu igru djeci s poteškoćama u razvoju te druženje s ostalom djecom. Upravo je igra sastavni i važan dio djetinjstva jer ona pridonosi cjelokupnom psiho-motoričkom razvoju djeteta. Sva su djeca neprocjenjiv potencijal našeg društva, stoga Opća bolnica Zadar na ovaj način daje svoj obol kvalitetnijem odrastanju naših najmlađih sugrađana.
Nositelj projekta je Opća bolnica Zadar, a partner na projektu je Dom zdravlja Mostar. Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije financirat će prihvatljive aktivnosti Projekta do najvišeg ukupnog iznosa 35.000,00 EUR.
Trajanje projekta je do 30. studenog 2025.
ZADAR / ŽUPANIJA
LOŠE VRIJEME / Odgođena biciklijada “Od Branimira do Branimira”

Zbog najave nepovoljnih vremenskih uvjeta u nedjelju, 6. travnja 2025. u prijepodnevnim satima, odgođena je biciklijada „Od Branimira do Branimira“, priopćeno je iz Županije:
“Hvala svima koji su prijavili svoje sudjelovanje, a o novom terminu ćemo vas naknadno izvijestiti”.
ZADAR / ŽUPANIJA
INOVAcija / Pilot edukacijski program „Vještine korištenja AI-a i odgovorna primjena umjetne inteligencije u poslovanju”

Ustanova INOVAcija uspješno je pokrenula jedan od prvih konkretnih koraka u provedbi Lokalnog akcijskog plana (LAP) digitalne transformacije kroz pilot edukacijski program pod nazivom „Vještine korištenja AI-a i odgovorna upotreba umjetne inteligencije u poslovanju”. Program, namijenjen poduzetnicima, udrugama i zaposlenicima javnog sektora, održan je 4. travnja 2025. godine u Centru za kreativne industrije u Zadru, s početkom u 9:00 sati.
Ova inicijativa dio je šire strategije digitalne transformacije Zadarske županije, koja jača svoje kapacitete kroz razvoj Lokalnog akcijskog plana (LAP) u sklopu projekta SpinIT. Ustanova INOVAcija, kao jedan od teritorijalnih partnera projekta, ključni je akter u razvoju mehanizama i alata koji će doprinijeti digitalnoj transformaciji gospodarstva, povećanju konkurentnosti te jačanju kapaciteta dionika (4-helix) i malih i srednjih poduzeća za primjenu strategija pametne specijalizacije.
Pilot edukacijski program imao je za cilj unaprijediti digitalne vještine sudionika te im omogućiti sigurno i odgovorno korištenje umjetne inteligencije i digitalnih alata u svakodnevnom poslovanju. Program se provodio kroz niz tematskih radionica prilagođenih potrebama polaznika, a sudionici su imali priliku usvojiti konkretna znanja i vještine korištenja AI tehnologija u poslovnim procesima. Centar za kreativne industrije ima važnu ulogu u provedbi ovoga pilot programa i samog projekta SpinIT, pružajući suvremeni prostor opremljen naprednim tehnologijama.
Sudionici su izrazili veliko zadovoljstvo programom, ističući njegovu praktičnu vrijednost i važnost u kontekstu suvremenog poslovanja. Također, razmjena iskustava i umrežavanje tijekom radionica pridonijeli su jačanju suradnje između poduzetnika, udruga i javnog sektora u Zadarskoj županiji.
„Pilot program proveden u sklopu projekta SpinIT istaknuo je ključnu važnost ulaganja u razvoj digitalnih kompetencija te promicanje odgovorne primjene umjetne inteligencije, a pozitivne povratne informacije sudionika poticaj su za daljnji rad na sličnim inicijativama. Kroz ovu inicijativu, INOVAcija još jednom potvrđuje svoju predanost jačanju kapaciteta lokalne zajednice za digitalnu transformaciju te pružanju konkretne podrške poduzetnicima, udrugama i zaposlenicima javnog sektora u usvajanju suvremenih tehnologija.“, izjavila je voditeljica projekta Larisa Maruna.
Projektni tim Ustanove INOVAcija izrazio je zadovoljstvo uspjehom prvog dana pilot programa te su najavili mogućnost nastavka i proširenja edukacijskih aktivnosti u budućnosti koje doprinose razvoju digitalnih vještina za sve dionike u Zadarskoj županiji. Drugi dio pilot programa održati će se 11. travnja 2025. godine, u Centru za kreativne industrije.
-
magazin5 dana prije
FOTOGALERIJA / Hotel Pinija predstavio novi Congress & Event Center Zadar
-
magazin4 dana prije
“PROLJETNO BUĐENJE” / Veliki popust u zadarskom E-shape centru. Evo detalja…
-
magazin7 dana prije
ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA6 dana prije
MORATE U KUPOVINU? / Danas rade sljedeći marketi u Zadru…