ZADAR / ŽUPANIJA
“MUK NA LAZARETU 23.” / Na Ošljaku otvorena 10. međunarodna umjetnička kolonija

U ponedjeljak 29. svibnja 2023. godine na otoku Ošljaku svečano je otvorena 10. Međunarodna umjetnička kolonija „MUK na Lazaretu 23.“, a koju organizira Udruga Kreativa – Lazaret i Udruga mladih Kumbul Ošljak, dok se kao suorganizatori javljaju Narodni muzej Zadar i Gradska galerija Bihać.
Na ovogodišnjoj likovnoj koloniji sudjeluju akademski slikari i kipari: Adnan Dupnović, profesor na Umjetničkoj školi u Bihaću i Ervin Kadić, djelatnik Gradske Galerije Bihać, te Milan Mihajović (Beograd), predavač na Akademiji likovnih umjetnosti u Münchenu, Amir Omerović (Bremenu), gostujući profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Berlinu, Hrvoje Mitrov (Karlovac) predavač na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu Sveučilišta u Mostaru, Alem Korkut, autor spomenika palim braniteljima Domovinskog rata u Šibeniku i Igor Čabraja, predavač na Umjetničkoj akademiji Osijek.

Organizatore i sudionike jubilarne Međunarodne umjetničke kolonije pozdravili su načelnik Općine Preko gospodin Jure Brižić i župan Zadarske županije gospodin Božidar Longin, dok je prigodnim govorom umjetničku koloniju otvorio književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić. U programu je sudjelovala i gospođa Branka Valčić koja je govorila poeziju čakavskog pjesnika A. T. Valčića.

Umjetničku koloniju, inicirala je i vodi Vesna Sabolić, sociolog i organizator kulturnih djelatnosti, a ovogodišnji umjetnički voditelj je Nermin Delić, povjesničar umjetnoti i direktor Gradske galerije Biha.
Pokrovitelji ove manifestacije su Zadarska županija i Općina Preko, a rad udruge potpomažu i TZ Općine Preko, Art&Dizajn Bihać, kao i restoran „Lazaret“, koji je svečano i otvorio svoja vrata uz organiziranje ovogodišnje Međunarodne umjetničke kolonije „Muk na Lazaretu 23.“
ZADAR / ŽUPANIJA
ŽUPANIJSKI DANI 2025. / U petak Smotra klapa Zadarske županije u crkvi sv. Donata

U sklopu programa Županijski dani 2025., u petak, 25. travnja s početkom u 20 sati, crkva sv. Donata ponovno postaje središte glazbene tradicije Dalmacije – održava se Smotra klapa Zadarske županije. Ulaz je slobodan.
Na jednoj od najljepših povijesnih pozornica, pod svodom sv. Donata, nastupit će čak 12 klapa koje svojim višeglasjem i emocijom čuvaju duh dalmatinske pjesme i identitet našeg kraja:
- Aria (ž), Starigrad
- Asseria (m), Benkovac
- Dalmatika (ž), Zadar
- Diadora (m), Zadar
- Galijota (m), Pag
- Koporan (m), Poličnik
- Maraška (mj), Zadar
- Ponistra (m), Crno
- Preženca (ž), Zadar
- Puntadura (mj), Vir
- Školji (mj), Tkon
- Žurnata (m), Sv. Filip i Jakov
Klapsko pjevanje, kao jedan od najprepoznatljivijih simbola hrvatske nematerijalne kulturne baštine, nije samo glazba – to je život, emocija i zajedništvo. Zadarska županija kroz ovakve manifestacije aktivno pridonosi očuvanju i promociji svog bogatog kulturnog nasljeđa.
Pozivamo sve građane, ljubitelje glazbe i baštine, da nam se pridruže u ovom svečanom glazbenom trenutku i podrže one koji svojim glasovima i predanošću čuvaju neprocjenjivo kulturno blago Dalmacije.
ZADAR / ŽUPANIJA
PU ZADARSKA: Proteklog vikenda spriječena dva krijumčarenja!

Na području Policijske uprave zadarske policijski službenici koji rade na poslovima suzbijanja krijumčarenja migranata i sprječavanja nezakonitih migracija su tijekom proteklog vikenda spriječili dva slučaja krijumčarenja.
U srijedu, 16. travnja u oko 10.30 sati na području Nadina kontrolirali su osobni automobil splitskih registarskih oznaka kojim je upravljao 31-godišnji hrvatski državljanin.
Daljnjim postupanjima utvrđeno je da je 31-godišnjak u vozilu prevozio strane državljane koji su nezakonito ušli u Republiku Hrvatsku te je prema istima postupano sukladno odredbama Zakona o strancima.
U nedjelju, 20. travnja oko ponoći, iz smjera Udbine prema Gračacu, 38-godišnji državljanin Rumunjske koji je prevozio strane državljanine, upravljao je osobnim automobilom zagrebačkih registarskih oznaka te zbog neprilagođene brzine izgubio nadzor nad vozilom i sletio izvan kolnika.
Stranim državljanima pružena je liječnička pomoć u Općoj bolnici Gospić gdje su im utvrđene lake tjelesne ozljede.
Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je da je osumnjičeni muškarac iz koristoljublja, za unaprijed dogovoreni novčani iznos, prevozio zatečene strane državljane do krajnjeg odredišta dok je za strane državljane utvrđeno da su nekoliko sati prije nezakonito ušli u Republiku Hrvatsku te su svi izrazili namjeru podnošenja zahtjeva za međunarodnu zaštitu.
Po završetku kriminalističkih istraživanja, zbog sumnje da su počinili kazneno djelo Protuzakonito ulaženje, kretanje i boravak u Republici Hrvatskoj, drugoj državi članici Europske unije ili potpisnici Šengenskog sporazuma iz čl. 326. KZ-a protiv obojice osumnjičenih muškaraca podnesena je kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu, te je 38-godišnji državljanin Rumunjske u zakonskom roku predan pritvorskom nadzorniku Policijske uprave ličko-senjske.
Zbog prekršaja iz Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, 38-godišnjaku je izdan i Prekršajni nalog zbog izazivanja prometne nesreće.
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) UZ “ŽUPANIJSKE DANE 2025.” / “Jezik, pismo i pjesma naših starih” u Ravnim kotarima

U vremenu od utorka 22. do srijede 23. travnja 2025. godine u Zemuniku (Osnovna škola Zemunik), Polači (Osnovna škola „Franko Lisica“), Benkovcu (Gradska knjižnica Benkovac) i Obrovcu (Osnovna škola Obrovac), u povodu obilježavanja Dana Zadarske županije i Dana hrvatske knjige, održana je književna manifestacija „Jezik, pismo i pjesma naših starih“. Manifestacija je održana u organizaciji Društva hrvatskih književnika, Ogranak Zadar, Udruge 3000 godine Za dar, te Matice hrvatske Šopron (Mađarska) i Panonski institut Pinkovac (Güttenbach, Austrija).
Sudionici ovogodišnjih književnih događanja bili su dr. Franjo Pajrić (Koljnof, Mađarska), dr. sc. Robert Hajszan Panonski (Pinkovac, Austrija), Dario Tikulin, izv. prof. dr. sc. Sanja Knežević, Ante Tičić i Alojz Pavlović.
Tradicionalni Književno-znanstveni kolokvij Zadarski književni krug, koji organizira Udruga 3000 godina Za dar i Društvo hrvatskih književnika, Ogranak Zadar, u suradnji sa Zadarskom županijom, kao pokroviteljem i sponzorom, vremenom je prerastao u međunarodni znanstveni kolokvij, koji se bavi izučavanjem problematike razvoja književnosti u Zadru i na zadarskom području koje pokriva današnja Zadarska županija. U dosadašnjem radu Književno-znanstveni kolokvij Zadarski književni krug okupio je više hrvatskih i inozemnih znanstvenika, povjesničara književnosti i filologa, te samih književnika koji su svojim izlaganjima osvijetlili bogatu književnu baštinu zadarskoga kraja, od samih početaka pisane riječi na ovom prostoru do danas, te ukazali na bitnost suvremenih književnih pojava.
Ovogodišnji program „Jezik, pismo i pjesma naših starih“ odvijao se kroz susrete, predavanja, promocije i radionice u osnovnim školama na prostoru Zadarske županije. Dr. Franjo Pajrić i Dario Tikulin, s učenicima petog i šestog razreda održali su radionicu o pisanju i grafičkom oblikovanju starih pisama hrvatske glagoljice i panonskog klinastog pisma zvanog rovaš. Hrvatski književnici istodobno su s djecom održali književne matineje na dijalektu, te kasnoslovili dio svog opusa napisanog na dijalektu. Osim dijalektalnih književnih radova s učenicima su se interpretirala i autorska književna djela s temom povijesti i baštine Zadarske županije.
Književno-znanstveni kolokvij, konačno, urodit će plodom u obliku zbornika Zadarski književni krug. Do sada je tiskano pet zbornika koji su prikazani na manifestacijama u sklopu Dana Zadarske županije, a ovih su dana i izloženi u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu u povodu 125. godišnjice Društva hrvatskih književnika koja se poklapa s Danima Zadarske županije.
Zaključno se može kazati kako su temelji književno-znanstvenoga kolokvija Zadarski književni krug čvrsto postavljeni te kako se iz godine u godinu nadograđuju sve boljim i ljepšim sadržajem, a na što su pozvane i povezane sve udruge i institucije Zadra i Zadarske županije koje se bave književnom djelatnošću.