Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

IZLOŽBA U KNEŽEVOJ: Baština humanosti u Zadru: 145 godina Hrvatskoga Crvenog križa

Objavljeno

-

U Zadru je 1878. godine osnovana prva dobrovoljna udruga u Hrvatskoj koja je svoje djelovanje provodila u skladu s humanim načelima i odlukama prihvaćenima na međunarodnoj konferenciji održanoj 1863. godine u Ženevi na kojoj je ujedno osnovan i Međunarodni odbor za pomoć ranjenim vojnicima (od 1876. godine nosi naziv Međunarodni odbor Crvenog križa). Te davne 1878. godine 22. listopada zadarska „Ustanova domoljubne zadruge dalmatinske od Gospodja na potporu ranjenim i bolesnim vojnicima“ prva je dobila suglasnost i odobrenje tadašnjeg Namjesništva Carevine u Zadru, tada glavnom gradu pokrajine Dalmacije u velikoj Austro-Ugarskoj Monarhiji za  Statut društva kojim je regulirano humanitarno djelovanje. Hrvatski Crveni križ najveća je humanitarna organizacija u Republici Hrvatskoj te 22. listopada 2023. godine obilježava svoju 145. obljetnicu upravo na dan kada je u Zadru osnovana „Ustanova domoljubne zadruge dalmatinske od Gospodja na potporu ranjenim i bolesnim vojnicima“. Upravo navedeni Statut (iz 1878. godine) iz fonda Znanstvene knjižnice Zadar bio je jedan od povoda za organiziranje ove izložbe. Znanstvena knjižnica Zadar i Narodni muzej Zadar u svom bogatom fondu, odnosno fundusu čuvaju građu koja je povezana s osnivanjem i djelovanjem navedene udruge. Dio građe posuđen je iz arhive od strane Hrvatskog Crvenog križa i Gradskog društva Crvenog križa. Izložba je dio programa obilježavanja Dana europske baštine 2023. godine, a ovogodišnja tema je živa baština. Humanost odnosno ljudskost ili čovječnost nalazi se u svima nama i utkana je kao živa baština u vrijednostima, uvjerenjima i načinima življenja koje nasljeđujemo od prošlih generacija, a koje koristimo za razumijevanje sadašnjosti te donošenje odluka za budućnost. U trezoru Znanstvene knjižnice Zadar u Zbirci rukopisa čuvaju se spisi iz ostavštine Amelie Lantane. Ova izložba je povod, podsjetnik i prijedlog da u današnje doba povezujemo prošlost sa sadašnjošću i prisjetimo se Zadranke Amelie (Ljubice) Lantane rođene Borelli koja je bila osnivačica i potpredsjednica „Ustanove domoljubne zadruge dalmatinske od Gospodja na potporu ranjenim i bolesnim vojnicima“ koja je skrbila i o ranjenicima, udovicama i ratnoj siročadi kad je 1875. godine izbio Hercegovački ustanak. Za svoj humanitarni rad je 1905. godine dobila odlikovanje tadašnjeg cara Franje Josipa I. odnosno Elizabetin orden 2. reda. Nadamo se da ova izložba s popratnim katalogom može biti dobar način prenošenja budućim generacijama u svijetu koji se brzo mijenja što sve jedna humana gesta može pokrenuti, a to je osnivanje Ustanove domoljubne zadruge dalmatinske od Gospodja na potporu ranjenim i bolesnim vojnicima u Zadru, prve preteče Crvenog križa osnovanog u Republici Hrvatskoj.

Izložba je postavljena u prigodi obilježavanja 145. godišnjice utemeljenja prve organizacije Crvenoga križa u Hrvatskoj koja je registrirana u Zadru, 70. godišnjice dobrovoljnoga darivanja krvi, 30. godišnjice priznanja Hrvatskoga Crvenog križa kao samostalnoga nacionalnog društva u sklopu Međunarodnoga pokreta Crvenoga križa i Crvenoga polumjeseca, 159. obljetnice potpisivanja Ženevske konvencije, 195. obljetnice rođenja Jeana Henryja Dunanta, te u sklopu manifestacije Dani europske baštine 2023.

Ova je izložba dio nacionalnoga programa svečanoga obilježavanja 145. godišnjice Hrvatskoga Crvenog križa koje je pod pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora.

Svečano otvorenje izložbe 25. 10. 2023. u 18:30, Kneževa palača, (II Palače/ II Palaces) Poljana Šime Budinića 3, Zadar

Izložba ostaje otvorena do 8. studenog 2023.

Organizatori izložbe: Znanstvena knjižnica Zadar, Hrvatski Crveni križ, Gradsko društvo Crvenog križa Zadar, Narodni muzej Zadar

Autori izložbe i kataloga: Tomislav Blažević, diplomirani knjižničar, Marijana Senkić-Klapan, v.d. ravnatelja Znanstvene knjižnice Zadar, Mihaela Šimat, diplomirani knjižničar

Suradnici: Šime Lisica, ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Zadar, Hrvoje Perica, voditelj odjela Muzej grada Zadra (Narodni muzej Zadar), Renata Peroš, ravnateljica Narodnog muzeja Zadar, Marina Pinjagić Telak, zamjenica izvršnog predsjednika Hrvatskog Crvenog križa

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

KONFERENCIJA U PETRČANIMA / “Cilj rada svakog zdravstvenog radnika mora biti ‘moram znati pomoći’!”

Objavljeno

-

By

Petrčane je ovog vikenda bilo domaćin  7. Konferencije o palijativnoj skrbi s međunarodnim sudjelovanjem. Jedna je tema bila u fokusu, a to je palijativni pristup. Od njega sve počinje i on bi trebao prožimati rad svakog zdravstvenog radnika koji se susreće s palijativnim pacijentima, s bolesnicima koji boluju od neizlječivih bolesti i koje, uz sve napore i napretke, medicina ne može izliječiti. Osnova palijativnog pristupa, čulo se na konferenciji, mora biti utemeljena na znanju, empatiji, iskrenosti, svijesnosti osobnih ograničenja, razumijevanju te na otvorenoj komunikaciji.

Konferencije poput ove, osim što su mjesto razmjene iskustava, imaju za cilj podržati razvoj palijativne skrbi u mjestu održavanja, a Zadarska županija i grad Zadar su sredina u kojoj se ima što podržati i obilježiti, složili su se sudionici.

Psihijatrijska bolnica Ugljan, prva bolnica u Hrvatskoj koja je osnovala i ugovorila odjel za liječenje palijativnih duševnih bolesnika, slavi 70. obljetnicu rada. U Domu zdravlja Zadarske županije intenzivno se razvija sustav izvanbolničke palijativne skrbi. Velike iskorake u organizaciji palijativne skrbi napravila je Opća bolnica Zadar. U Zadarskoj se županiji uskoro otvara hospicij, dok Sveučilište u Zadru priprema edukativne programe za palijativnu skrb. Sve ove institucije sudjelovale se u organizaciji konferencije što je osiguralo izniman uspjeh.

Kroz brojne je teme velikom broju zainteresiranih dana prilika da progovore o vlastitim iskustvima u radu, a sudjelovali su i eminentni inozemni predavači.

Odjeci 7. Konferencije o palijativnoj skrbi s međunarodnim sudjelovanjem sasvim će se sigurno osjećati u svakodnevnom radu i nastojanjima na unaprjeđenju kvalitete palijativne skrbi u svim sredinama. Ono što je kao zaključak progurano u prvi plan jest potreba za mijenjanjem pristupa kako bi se na odgovarajući način prepoznale potrebe bolesnika i njegove obitelji. Cilj rada svakog zdravstvenog radnika mora biti „znati pomoći“, odnosno izbjegavati razmišljanje „moram izliječiti“ i usvojiti novu paradigmu „moram znati pomoći“. Jedino takav pristup zdravstvenog radnika lišava frustracije, a bolesniku i njegovoj obitelji pruža uslugu koju trebaju.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

NIZ OBAVIJESTI IZ VODOVODA: U utorak bez vode Zaton, Žimirići, Vidikovac, te dio Bokanjca i Kožina!

Objavljeno

-

By

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 15.04.2025. godine  (utorak) u vremenu od 08:00 h pa do 12:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Zaton.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u Ulica zatonskih pomoraca kod kućnog  broja 1.

Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke IMGD d.o.o. na vodoopskrbnom sustavu, dana 15.04.2025. godine  (utorak) u vremenu od 08:00 h pa do 15:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru, predio Žmirići i Vidikovac, te Ulica Kotarskih Serdara i Ulica Pavla Rittera Vitezovića.

Na predjelu starog Bokanjca moguća je otežana vodoopskrba.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Put Bokanjca kod kućnog  broja 93.

Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke EUROPROJEKT D.O.O.  na vodoopskrbnom sustavu, dana 15.04.2025. godine  (utorak) u vremenu od 08:00 h pa do 15:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Kožino, predio Kožino primorje.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Put Sv. Bartula kod kućnog  broja 36.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

“MISLI PAMETNO, KREIRAJ ZELENO” / Zadarski učenici briljirali na međunarodnom EU-CONEXUS školskom natjecanju 

Objavljeno

-

By

na međunarodnom školskom natjecanju “Misli pametno, kreiraj zeleno” (“Think smart, create green”), hrvatski su učenici pokazali svoju kreativnost i inovativnost te su postigli odlične rezultate. Natjecanje, u organizaciji EU-CONEXUS alijanse, već petu godinu okuplja mlade ljude iz cijele Europe, a naše su učenice ove godine osvojile 1. i 2. mjesto!

Tim Green Innovators iz OŠ Šime Budinića u Zadru u sastavu Tonka Odvitović, Marija Ivanac, Mia Katušić i Lana Carić osvojio je 1. mjesto u mlađoj kategoriji (12-14 godina), dok je Skeeter Patrol iz Medicinske škole Ante Kuzmanića (Dora Babić, Alanis Peričin, Karla Marinović i Maja Orlić) zauzeo 2. mjesto u starijoj kategoriji (14-17 godina).

U mlađoj dobnoj kategoriji (12-14 godina), u nacionalnom finalu sudjelovali su još i timovi Green paradise on the “Moon” i Desalinizer (OŠ Jurja Dalmatinca, Pag), Sea Guardians (OŠ Vladimira Nazora, Neviđane) i Zadar Islands (OŠ Zadarski otoci), a u starijoj dobnoj kategoriji (14-17 godina) još i Whisper from the depths (Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola, Zadar).

 – Sveučilište u Zadru nastavit će podržavati inovativne projekte i inicijative, a već sada najavljujemo 6. izdanje natjecanja za sljedeću školsku i akademsku godinu. Veselimo se budućim projektima, kaže glavna koordinatorica školskog natjecanja doc. dr. sc. Ivana Zubak Čižmek. 

Green Innovators – Recikliranje papira i tekstila za održivost

Tim Green Innovators bavio se problemom otpada i promovirao reciklažu papira i tekstila. Pod vodstvom nastavnice Anite Mustać, izradili su funkcionalan mikroskop od recikliranih materijala, poput starog papira, tekstila pa čak i sjemenki cvjetova. Na ovaj način su pokazali kako se svakodnevni otpad može pretvoriti u korisne obrazovne alate. Projekt ne samo da promiče održivost, već i potiče mlađe učenike da se uključe u ekološke aktivnosti i postanu odgovorni za svoj okoliš.

Skeeter Patrol – Kontrola populacije komaraca na Mediteranu

Tim Skeeter Patrol bavio se ekološkim rješenjem za tigrastog komarca, koji predstavlja prijetnju zdravlju u mediteranskim gradovima. Učenice su razvile prirodne repelente za komarce koristeći esencijalna ulja eukaliptusa i lavande, a proizvodi su pakirani u bočice koje se mogu ponovno napuniti. Projekt uključuje i javno informiranje putem digitalnih brošura i QR kodova na prometnim lokacijama, kako bi se educirali i turisti i stanovnici. Mentorice tima bile su mr.sc. Gabrijela Marin i Tea Kovačević.

Podrška održivosti kroz obrazovanje

Ovi projekti prikazuju kako mladi ljudi, uz pomoć učitelja, mogu razvijati konkretna i pametna rješenja za ekološke izazove. Sveučilište u Zadru ponosno je da je moglo podržati ove mlade inovatore i njihove mentore, jer potiču održivost i odgovorno ponašanje prema okolišu.

Program University to School, kao dio alijanse EU-CONEXUS, povezuje škole i visoka učilišta, omogućujući učenicima da razvijaju ekološke projekte i rješenja. Sveučilište u Zadru nastavlja ulagati u obrazovanje koje će pomoći mladima da postanu lideri održivosti i promicatelji pozitivnih promjena.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu