ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Izviđači donijeli Betlehemsko svjetlo u svetište sv. Šime
Djeca iz Udruge izviđača ‘Zarus’ iz Zadra donijeli su na Treću nedjelju došašća, 17. prosinca, Betlehemsko svjetlo u svetište sv. Šime u Zadru, za vrijeme misnog slavlja koje je u crkvi sv. Šime predvodio don Damir Šehić, čuvar svetišta sv. Šime.
Prije nego je predao Betlehemsko svjetlo don Damiru koji ga je postavio podno oltara, na početku mise izviđač je pročitao poruku: „Donosimo vam svjetlo s vječnog plamena iz bazilike Rođenja Isusova u Betlehemu, poruku mira, ljubavi i zajedništva, iz nemirne Svete Zemlje. Tisuće donositelja s pažnjom prenose ovaj mali, treperavi plamen, sa željom da vam njegova toplina ugrije ruke, a poruka nađe mjesto i u vašem srcu.
U ovom nemirnom i promjenjivom vremenu, mi sami možda ne možemo činiti velike stvari, ali kad drugima pružamo mala, nekad i nezapamćena djela dobrote i ljubavi, činimo puno, jer sreću čine male stvari. Bolje je i jednu svijeću zapaliti, nego biti u mraku. A kako svijeća ne gubi ništa od svog sjaja kada predaje plamen drugoj svijeći, tako i vi nesebično činite dobra djela drugima, da zajedno budemo sretniji. Ne čekajte Božić ili novu godinu da budete bolji. Neka vam već sada ovo Betlehemsko svjetlo s lijepim željama bude naš dar kojeg ćete radosno primiti i od srca darovati drugima. Sretan vam Božić“, poručili su zadarski izviđači.
Donijeti Betlehemsko svjetlo u svetište sv. Šime ima osobito značenje, jer je sv. Šimun u jeruzalemskom hramu, kad je primio u naručje dijete Isusa četrdeseti dan od njegovog rođenja, prepoznavši u njemu Mesiju, za Isusa rekao da je „Svjetlo na prosvjetljenje naroda, slavu puka svoga izraleskoga“.
„Betlehemsko svjetlo koje je donijelo svjetlost i toplinu, neka nas vrati u događaj kada je starac Šimun, čije tijelo prebiva u crkvi sv. Šime, dijete Isusa prikazao u hramu. Sv. Šime je znao da je Isus ‘Svjetlo na prosvjetljenje naroda’. Sv. Šime je znao da će to Svjetlo rasvijetliti cijeli svijet. Nije to znao svojom pameću, nego snagom Duha kojeg mu je Gospodin darovao. A to mu je darovao jer je prije toga molio. Nemojmo se umoriti moliti za sve što nam u životu nedostaje, za osjećaje i potrebe koje nosimo. Bog je bogat milosrđem, Bog će nas rado uslišati ako mu predamo svoje srce i svoj život“, potaknuo je don Damir u propovijedi.
„Svjetlo rasvjetljuje tminu i vrijedno je upaliti svjetlo koje može raspršiti tmine koje su u našoj prisutnosti. Tmine mogu biti u svijetu, društvu, obitelji, a mogu biti i u nama samima. Mi smo pozvani i poslani pronositi svjetlo. Da bismo pronosili svjetlo, moramo upoznati i primiti svjetlo. Onda možemo biti svjetlonoše koji će drugima pomoći da bolje vide put kojim idu“, rekao je don Damir, istaknuvši da uz plamen svijeće dolazi svjetlo, ali i toplina. „Toplina simbolizira prisutnost i blizinu, sigurnost koju možemo imati. Preko topline nudi nam se ambijent jasnoće, sigurnosti, da nećemo upasti u neko pothlađivanje. Ambijent svijeće vraća nas i na trenutak Isusovog rođenja. Taj trenutak je bio siromašan, jednostavan, bio je izvan društva, u štalici. Ali, bio je bogat Bogom, bogat Božjom ljubavlju, Božjom prisutnošću“, istaknuo je propovjednik, potaknuvši da i mi stavimo naše srce u Božju prisutnost, u Božju ljubav, Božje sebedarje, kako bismo mogli biti bogati Bogom.
„To nije lako, jer duboko smo protkani svakodnevicom, životom koji nas opterećuje. Imamo posao, brige, obveze i to nas prožima da se ne možemo tek tako toga rasteretiti i biti otvoreni za Boga. Ali, moguće je u svakodnevici pronaći Boga, ukoliko zavirimo u svoju nutrinu“, rekao je don Damir. Potaknuo je da zahvaljujemo Bogu za dar života i „dar mogućnosti da možemo činiti dobro. Da možemo drugima biti bliži i da možemo drugima donositi svjetlo“.
U kontekstu Evanđelja koje spominje sv. Ivana Krstitelja, don Damir je rekao da je Ivan odlučio radikalno slijediti Mesiju, onoga koji ima doći. „Nije mu znao identitet, ali je znao da Bog neće ostaviti čovjeka u kušnji, neuslišanoga. Zato je molio, pripravljao narod. Ivan je bio glas koji viče u pustinji. Pustinja je u starozavjetnom shvaćanju bila mjesto gdje nema života, gdje prebivaju zlodusi i Đavao. I na tom surovom mjestu gdje ne prebiva život, postoji glas koji donosi istinu. I mi vjernici, u situacijama kada svi govore negativnosti, loše stvari, možemo donijeti glas utjehe i reći da su važni obitelj, djeca i njihova zaštita, stari i nemoćni. Domovi u kojima žive stari i nemoćni ne moraju biti samo mjesta čekanja smrti, nego trebaju postati mjesta pohoda njihovog potomstva, sinova i kćeri koji ih pohode i tjedno, ako je moguće, dovode u svoju kuću.
Živimo u kulturi odbacivanja gdje smo spremni odbaciti sve što nam više ne služi, bez obzira je li to još uvijek vrijedi i funkcionira. Kultura odbacivanja nije samo kod tehničkih uređaja, taj mentalitet preslikao se na sve razine našeg života; starije ukućane, bake i djedove, roditelje, stavimo ih sa strane. Nije problem odvesti svoga staroga i nemoćnoga u dom, Bogu hvala na tim ustanovama. Ali, problem je kada mi u srcu imamo osjećaj da smo ih se riješili, da više ne trebamo brinuti o njima, da im ne trebamo donijeti svjetlo“, upozorio je don Damir.
Loše je i kad jedni druge stavljamo na margine, jer nam netko više nije zanimljiv. Netko u određenom trenutku ima probleme, a mi bismo nekoga tko će donijeti radost. „Budi pravi bližnji, vjernik, pa otiđi ususret osobi kad joj je potrebna tvoja blizina i prisutnost. Isus Krist nije se bojao doći ususret problemu, poteškoćama, kriznoj situaciji i donijeti mir. Pozvani smo, ali i potrebiti biti primatelji Božjeg mira i ljubavi“, rekao je don Damir. Potaknuo je da posvijestimo da je svaka misa trenutak Božjeg susreta s nama. U pričesti primamo živog, uskrslog Isusa. Veliko je već kad bismo to posvijestili, da „postajemo hodajuće svetohranište ulicama grada i da Gospodina, svjetlo od svjetla, donosimo bližnjima. Čineći dobra djela, donosimo svjetlo jedni drugima“, rekao je don Damir.
Geslo ovogodišnjeg slavlja Betlehemskog svjetla glasi „Mirotvorstvo čini sretnim“. S djecom iz Udruge izviđača ‘Zarus’ u crkvi sv. Šime bili su Irina Kozličić Juraga, načelnica odreda izviđača, Ana Majica, starješina Odreda i voditeljica Sanja Smodlaka Vitas. Nakon što su na Drugu nedjelju došašća preuzeli svjetlo u Zagrebu, protekli tjedan zadarski izviđači predali su Betlehemsko svjetlo službama vatrogasaca, policije, Zavodu za hitnu medicinu, Zavodu za javno zdravstvo, HGSS-u i Hrvatskom crvenom križu, „jer te službe brinu za građane i one su svjetlo grada Zadra“, rekla je Juraga.
Na kraju mise, don Damir je blagoslovio djecu po zagovoru sv. Šime i poškropio ih blagoslovljenom vodom. Tko želi, u ovim danima može doći u svetište sv. Šime te zapaliti svijeću s Betlehemskog svjetla i odnijeti je u svoje župe i domove.
Ines Grbić
Foto: I. Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
Pasionski oratorij maestra Ive Nižića večeras u crkvi sv. Šime
U ponedjeljak, 11. 11. u Koncertnoj dvorani braće Bersa Kneževe palače održan je koncert pod nazivom Virtuoso. Čar koncerta, osim u rijetko izvođenim glazbenim djelima, bila je u kombinaciji instrumenata. Spoj oboe, roga i klavira rijetkost je među glazbenim sastavima koje inače uživo možemo čuti. U trio sastavu nastupali su izraelski oboist Dudu Carmel, talijanski pijanist Lorenzo Cossi i slovenski rogist Boštjan Lipovšek. Izveli su djela Ivana Jevtića, Heinricha von Herzogenberga, Liora Navoka i Jana Koetsiera.
Večeras, 16. 11. s početkom u 19 sati u crkvi sv. Šime održat će se koncert mješovitog pjevačkog zbora Condura Croatica koji će zajedno s Udrugom žena Luzor s otoka Ugljana izvesti oratorij Svit za spasom vapije.
Posebno popularan kroz 17. i 18. stoljeće, oratorij kao vokalno-instrumentalno djelo prikazuje dramsku radnju najčešće duhovnog sadržaja. Nastao je pod utjecajem ranih opera, a ono što ih razlikuje jest da se oratorij izvodi kao koncertni program. Svit za spasom vapije, čije autorstvo potpisuje dirigent zbora maestro Ivo Nižić, kroz biblijske pejzaže donosi otočku božićnu Muku ispričanu kroz živote djeda, oca, djece i matere.
Koreografkinja je Bernarda Klarin, za režiju je zadužena Ana Dalbello, a scenograf i majstor svjetla je Luka Košta.
Solisti su Jelena Rušev Mogilevskij i Mateo Marnika, dok u duetima pjevaju Zdenko Stipčević i Eugen Jović, Jasna Košta i Milena Petani, Sanja Jaša i Maja Sinovčić te Nevija Pavić i Mira Lisica. Dječji glas pjeva Luka Marnika.
Ulaz na koncert je slobodan!
Ivo Nižić rođen je u Preku na otoku Ugljanu 15. rujna 1942. Nakon završene gimnazije i Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu, započinje studij glazbene umjetnosti poslije kojeg stječe dvije glazbene diplome na Odsjeku za glazbu Pedagoške akademije u Zagrebu i na Institutu za crkvenu glazbu “Albe Vidaković” Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu; time stječe zvanje profesora crkvene glazbe. Nakon višegodišnjeg rada u osnovnoškolskom i dijelom u srednjoškolskom obrazovanju, piše habilitacijski rad iz muzikologije (mentor: Jerko Bezić).
Obranivši rad s pohvalama, postaje profesor na Sveučilištu u Zadru i nositelj kolegija Glazbena kultura i Metodika nastave glazbene kulture. Ivo Nižić priznati je glazbeni pedagog, skladatelj i dirigent. Za svoj rad dobio je mnoge nagrade, priznanja i pohvale. Osnovao je Akademski zbor Sveučilišta u Zadru i Mješoviti pjevački zbor Condura Croatica – Zadar. Više od 30 godina djeluje kao orguljaš i zborovođa u crkvi sv. Mihovila u Zadru. Nižić je vjerojatno jedan od najdosljednijih hrvatskih skladatelja, koji je u svojim djelima – oratorijima sačuvao formu starih crkvenih skazanja i prikazanja. Autor je tri pasionska oratorija Svit za spasom vapije, Križina i Zadnja postaja.
ZADAR / ŽUPANIJA
BLAGDAN SV. CECILIJE / 23. studenoga u katedrali Susret župnih zborova Zadarske nadbiskupije
Susret župnih zborova Zadarske nadbiskupije održava se u subotu, 23. studenoga, s početkom u 17 sati u katedrali sv. Stošije u Zadru.
Na susretu će liturgičari o. Jozo Milanović predstaviti nauk crkvenih dokumenata o crkvenoj glazbi, a don Dario Tičić će govoriti o praktičnim smjernicama u liturgijskom pjevanju.
Susret se organizira prigodno uz blagdan sv. Cecilije, zaštitnice crkvene glazbe i na uočnicu blagdana sv. Krševana. Članovi župnih zborova u 18 sati će sudjelovati na Svečanoj večernjoj sv. Krševana koju predvodi mons. Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije.
Susret organizira Povjerenstvo za liturgijski pastoral Zadarske nadbiskupije.
ZADAR / ŽUPANIJA
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru u nedjelju i ponedjeljak…
Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca u Zadru u nedjelju, 17. studenog, te u ponedjeljak, na Dan sjećanja:
BAUHAUS:
zatvoreno
KAUFLAND:
zatvoreno
EUROSPIN:
zatvoreno
HEY PARK
zatvoreno
TOMMY
Nedjelja:
Put Stanova 46 – od 7 do 21
Bože Peričića 5 – od 8 do 14
Skradinska 8 – od 7 do 13
Put Bokanjca 37 – od 7 do 21
Trg Damira Zdrilića 1 – od 7 do 21
Put Dikla 60 – od 7 do 13
Put Nina 89 – od 7 do 21
Ponedjeljak: zatvoreno
KONZUM:
Nedjelja:
Ante Starčevića 3 – od 7 do 13
Put Pudarice 34 – od 7 do 20
Ponedjeljak: zatvoreno
LIDL:
Nedjelja:
Put Murvice 18 – od 8 do 21
Ponedjeljak: zatvoreno
INTERSPAR
zatvoreno
PLODINE
Nedjelja:
Biogradska 68 – od 7 do 22
Ponedjeljak: zatvoreno
SUPERNOVA:
zatvoreno
STUDENAC:
Nedjelja:
Put Vrela 2 – 07:00-21:00
Zrinsko Frankopanska 4 – 07:00-21:00
Ul. bana Josipa Jelačića 12A – 07:00-21:00
Ulica Stjepana Radića 26 – 07:00-20:00
Ulica Nikole Tesle 17A – 07:00-21:00
Ulica Miroslava Krleže 5A – 07:00-21:00
Put Vrela 41B – 07:00-21:00
RIBOLA
Nedjelja:
Put Pudarice 11 – 7:00-21:00
Ulica Andrije Hebranga 10a – 7:00-21:00
Ponedjeljak: zatvoreno
PEVEX
zatvoreno
-
magazin3 dana ago
Jesu li znanstvenici zaista pronašli pilulu koja može zamijeniti 10 kilometara trčanja?
-
Svijet3 dana ago
Rusko-sibirska anticiklona pomiče se prema zapadu: Sredozemlje se priprema za nalet hladnoće
-
Hrvatska3 dana ago
DHMZ objavio važno upozorenje: “Samo ovako možemo zaštititi sigurnost građana”
-
Hrvatska4 dana ago
Policija poziva na oprez: Muškarac instalirao aplikacije pa ostao bez nekoliko tisuća eura