Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) SINOĆ U MAŠKOVIĆA HANU PROGLAŠENI NAJBOLJI ULJARI S PODRUČJA OPĆINE PAKOŠTANE / Šmapion Čudina, vicešampion Vulin

Published

on

Biti najbolji u svom mistu za mene je ravno osvajanju zlatnog odličja u New Yorku, rekao je Čudina. Tko su ostali nagrađeni?

Podjelom nagrada i priznanja u baštinskom hotelu  Maškovića han sinoć je završena   7. Manifestacija mladih maslinovih ulja s područja općine Pakoštane. Šampion je Tomislav Čudina Čelin, vlasnik OPG-a Čelin, a Čelin je obiteljski nadimak još iz pradjedovskih vremena. Tomislav  je za svoje ulje od sorti oblica i leccino (berba 11.10. 2023.) osvojio 99,75 od mogućih 100 bodova. Uz titulu šampiona on je sa 99,40 bodova za svoje višesortno ulje od  oblice, pendolina i leccina (berba 24.10. 2023., osvojio i treće mjesto na ovoj manifestaciji.

Važnije od zlata u New Yorku

-Ovaj uspjeh znači mi puno. Motivira me i  gura naprid.  Biti najbolji u svom mistu san je svakog maslinara. Za mene je ravno osvajanju zlatnog odličja u New Yorku, rekao je Tomislav, neposredno nakon što je iz ruku Filipa Ercega preuzeo plaketu, zlatnu medalju i pehar.

Drugo mjesto pripalo je najpoznatijem pakoštanskom maslinaru Anti Vulinu. Njegovo ulje od  sorti leccino i coratina (berba 07.10. 2023.) osvojilo je 99,60 bodova. Podsjetimo, Vulin je na prve dvije manifestacije  osvajao šampionske titule, potom je šampion bio  Slavo Stojanov, a onda tri puta za redom OPG Lalin, vlasništvo Vinka Lalina, koji se ove godine nije natjecao.

-Dosta je tri puta za redom biti šampion, kaže Lalin.

O kako jakoj konkurenciji na pakoštanskoj manifestaciji se radi može posvjedočiti i podatak da su Vulin, Lalin i Čudina za svoja ekstra djevičanska maslinova ulja osvojili zlatna odličja i na najvećem svjetskom ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja NYIOOC 2023 u New Yorku.

Što je utjecalo na količinu i kvalitetu ulja?

Ulja maslinara s područja općine Pakoštane su iz godine u godinu sve kvalitetnija, kaže Benito Pucar, voditelj Službe za zdravstvenu ekologiju i zaštitu okoliša  Zavoda za javno zdravstvo.

Istina, ove godine je bilo manje uzoraka, zbog slabijeg lanjskog uroda, ali od  21-og uzorka pristiglih na ocjenjivanje, čak 12 ili 57 posto  ih je u kategoriji zlatna ekstra djevičanska maslinova ulja, 6 ili 28 posto srebrna i 3  odnosno 14 posto u kategoriji djevičanska maslinova ulje.

O tome što je sve utjecalo na kvalitetu i količinu maslinovog ulja, govorio je Filip Erceg, voditelj Profesionalnog panela Zavoda za javno zdravstvo Zadar, koji je  i ove godine odradio kemijsku i senzorsku analizu svih pristiglih ulja.

-Prvi razlog je odličan prinos u 2022. Čak i prerod u kombinaciji sa sušom dovela je do toga da se maslina tijekom 2023. godine nije mogla pripremiti za novi prirast na kojem ona nosi rod. Drugi razlog su klimatski uvjeti, izmjena toplog i kišnog vremena tijekom ljeta što je pogodovalo razvoju nekoliko štetnika (svrdalaša i muhe), a posebno treća generacija maslinove muhe za one koji su čekali kasnije rokove berbe. Rana berba je jedini način da se dobije kvalitetno ekstra djevičansko maslinovo ulje što i radi većina pakoštanskih maslinara. Beru plodove u fazi optimalne zriobe, isti dan ih prerađuju i ulje čuvaju u odgovarajućim posudama i prostorijama  pri  temperaturi od 16 do 18 Celzija, rekao je  Erceg.

Najavljene nove maslinarske smotre

Zadovoljstvo postignutim pomacima  nije krio ni Milivoj Kurtov, načelnik Općine Pakoštane koja je u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Zadar, Turističkom zajednicom Općine Pakoštane, Uljarom PZ Pakoška i Javnom ustanovom Agencija han Vrana, glavni  organizator VII. Manifestacije mladih maslinovih ulja.

-Glavni cilj je  iz godine u godinu poboljšavati kvalitetu maslinovih ulja Manifestaciju ćemo nastaviti i idućih godina, najavio je Kurtov, dodavši da na području općine  (Pakoštane, Drage, Vrana i Vrgada) ima više od 150.000 stabala maslina. Rijetko koja od ukupno 1.700 obitelji nema masline. U uzgoju je postignuta zadovoljavajuća razina, ali u preradi i kvaliteti ulja se još dosta toga može poboljšati. Iako manje nego prije još ima maslinara koji prije prerade drže masline  u moru, što negativno utječe na samu kakvoću ulja, zaključio je Kurtov, najavljujući nove smotre maslinara i maslinovih ulja. Zbog obveza u Zagrebu on osobno ovaj put nije nazočio ovoj maslinarskoj svečanosti. Nazočili su Danijela Vulin, direktorica TZ Pakoštane i Hrvoje Anić, direktor heritag hotela Maškovića han.

Nakon dodjele priznanja i odličja najboljima u ugodnom ozračju maslinari su nastavili druženje i razmjenu iskustava. Uz domaću spizu, vrhunska ulja  i  birana vina, najviše se razgovaralo o aktualnim radovima u maslinicima i kako  na području općine Pakoštane za sljedeću osmu po redu manifestaciju proizvesti više vrhunskih ekstra djevičanskih maslinovih ulja.

Tekst i foto: N.J./ Dani masline

Maškovića Han  2024

ZLATNA EKSTRA DJEVIČANSKA MASLINOVA ULJA

1.Tomislav Čudina (Čelin) 99,75 bodova, 2.Ante Vulin 99,60, 3.Tomislav Čudina (Čelin) 99,40, 4.Marko Pelicarić (OPG Bužak) 99,30, 5.Mario Baretić 99,25, 6.Ante Bungur (Caffe bar) 99,25, 7. Tonka Palić 99,20, 8.Ante Vulin 98,90, 9.Nino Brajković 97,50, 10.Ante Bungur (Geta) 97,25, 11. Milivoj Lalin 96,75, 12. Antonija Čirjak 95,50.

SREBRNA EKSTRA DJEVIČANSKA MASLINOVA ULJA

13. Marko Majica 93,50, 14.Udruga Skac „Palma“ 93,50, 15.Mile Čirjak 91,50, 16.Tomislav Čudina 89,25, 17.Ante Jurić 87,50, 18.Nenad Maksan 85,50

DJEVIČANSKA MASLINOVA ULJA

19. Slavko Jurić 74,50, 20.OPG Ante Zurak 67,50, 21.Vladimir Vulin 67,00 bodova.

Legende

Kan – Cudina i Vulin 2

Šampion Tomislav Čudina Čelin i vicešampion Ante Vulin

Kan- svi

Nagrađeni pakoštanski maslinari i uljari

Kan – svi 1

Svi pozorno slušaju Filipa Ercega

Kan – Danijela Vulin, Vinko Lalin i Filip Erceg

Razgovor ugodni: Danijela Vulin, Vinko Lalin i Filip Erceg

Maškovića Han  2024

ZLATNA EKSTRA DJEVIČANSKA MASLINOVA ULJA

1.Tomislav Čudina (Čelin) 99,75 bodova, 2.Ante Vulin 99,60, 3.Tomislav Čudina (Čelin) 99,40, 4.Marko Pelicarić (OPG Bužak) 99,30, 5.Mario Baretić 99,25, 6.Ante Bungur (Caffe bar) 99,25, 7. Tonka Palić 99,20, 8.Ante Vulin 98,90, 9.Nino Brajković 97,50, 10.Ante Bungur (Geta) 97,25, 11.Milivoj Lalin 96,75, 12.Antonija Čirjak 95,50.

SREBRNA EKSTRA DJEVIČANSKA MASLINOVA ULJA

13.Marko Majica 93,50, 14.Udruga Skac „Palma“ 93,50, 15.Mile Čirjak 91,50, 16.Tomislav Čudina 89,25, 17.Ante Jurić 87,50, 18.Nenad Maksan 85,50

DJEVIČANSKA MASLINOVA ULJA

19. Slavko Jurić 74,50, 20.OPG Ante Zurak 67,50, 21.Vladimir Vulin 67,00 bodova.

 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / U Zadru održana akcija “ZELENA PLUĆA”

Published

on

 
Continue Reading

ZADAR / ŽUPANIJA

Pasionski oratorij maestra Ive Nižića večeras u crkvi sv. Šime

Published

on

By

U ponedjeljak, 11. 11. u Koncertnoj dvorani braće Bersa Kneževe palače održan je koncert pod nazivom Virtuoso. Čar koncerta, osim u rijetko izvođenim glazbenim djelima, bila je u kombinaciji instrumenata. Spoj oboe, roga i klavira rijetkost je među glazbenim sastavima koje inače uživo možemo čuti. U trio sastavu nastupali su izraelski oboist Dudu Carmel, talijanski pijanist Lorenzo Cossi i slovenski rogist Boštjan Lipovšek. Izveli su djela Ivana Jevtića, Heinricha von Herzogenberga, Liora Navoka i Jana Koetsiera.

Večeras, 16. 11. s početkom u 19 sati u crkvi sv. Šime održat će se koncert mješovitog pjevačkog zbora Condura Croatica koji će zajedno s Udrugom žena Luzor s otoka Ugljana izvesti oratorij Svit za spasom vapije.

Posebno popularan kroz 17. i 18. stoljeće, oratorij kao vokalno-instrumentalno djelo prikazuje dramsku radnju najčešće duhovnog sadržaja. Nastao je pod utjecajem ranih opera, a ono što ih razlikuje jest da se oratorij izvodi kao koncertni program. Svit za spasom vapije, čije autorstvo potpisuje dirigent zbora maestro Ivo Nižić, kroz biblijske pejzaže donosi otočku božićnu Muku ispričanu kroz živote djeda, oca, djece i matere.

Koreografkinja je Bernarda Klarin, za režiju je zadužena Ana Dalbello, a scenograf i majstor svjetla je Luka Košta.

Solisti su Jelena Rušev Mogilevskij i Mateo Marnika, dok u duetima pjevaju Zdenko Stipčević i Eugen Jović, Jasna Košta i Milena Petani, Sanja Jaša i Maja Sinovčić te Nevija Pavić i Mira Lisica. Dječji glas pjeva Luka Marnika.

Ulaz na koncert je slobodan!

Ivo Nižić rođen je u Preku na otoku Ugljanu 15. rujna 1942. Nakon završene gimnazije i Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu, započinje studij glazbene umjetnosti poslije kojeg stječe dvije glazbene diplome na Odsjeku za glazbu Pedagoške akademije u Zagrebu i na Institutu za crkvenu glazbu “Albe Vidaković” Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu; time stječe zvanje profesora crkvene glazbe. Nakon višegodišnjeg rada u osnovnoškolskom i dijelom u srednjoškolskom obrazovanju, piše habilitacijski rad iz muzikologije (mentor: Jerko Bezić).

Obranivši rad s pohvalama, postaje profesor na Sveučilištu u Zadru i nositelj kolegija Glazbena kultura i Metodika nastave glazbene kulture. Ivo Nižić priznati je glazbeni pedagog, skladatelj i dirigent. Za svoj rad dobio je mnoge nagrade, priznanja i pohvale. Osnovao je Akademski zbor Sveučilišta u Zadru i Mješoviti pjevački zbor Condura Croatica – Zadar. Više od 30 godina djeluje kao orguljaš i zborovođa u crkvi sv. Mihovila u Zadru. Nižić je vjerojatno jedan od najdosljednijih hrvatskih skladatelja, koji je u svojim djelima – oratorijima sačuvao formu starih crkvenih skazanja i prikazanja. Autor je tri pasionska oratorija Svit za spasom vapije, Križina i Zadnja postaja.

 
Continue Reading

ZADAR / ŽUPANIJA

BLAGDAN SV. CECILIJE / 23. studenoga u katedrali Susret župnih zborova Zadarske nadbiskupije

Published

on

By

Susret župnih zborova Zadarske nadbiskupije održava se u subotu, 23. studenoga, s početkom u 17 sati u katedrali sv. Stošije u Zadru.

Na susretu će liturgičari o. Jozo Milanović predstaviti nauk crkvenih dokumenata o crkvenoj glazbi, a don Dario Tičić će govoriti o praktičnim smjernicama u liturgijskom pjevanju.

Susret se organizira prigodno uz blagdan sv. Cecilije, zaštitnice crkvene glazbe i na uočnicu blagdana sv. Krševana. Članovi župnih zborova u 18 sati će sudjelovati na Svečanoj večernjoj sv. Krševana koju predvodi mons. Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije.

Susret organizira Povjerenstvo za liturgijski pastoral Zadarske nadbiskupije.

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu