Hrvatska
STIŽE VELIKA PROMJENA VREMENA! / DHMZ objavio upozorenje za dio zemlje: “Budite pripravni za olujne brzine vjetra”

Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) izdao je za subotu, 10. veljače “narančasto” upozorenje za opasnost od vjetra za sjevernu, srednju i južnu Dalmaciju te splitsku i dubrovačku regiju.
“Očekujte i budite pripravni za olujne brzine vjetra u kombinaciji s lokalno visokim valovima koji su se već ili će se tek generirati”, upozorili su u DHMZ-u građane u sjevernoj, srednjoj i južnoj Dalmaciji. Upozorili su i da upravljanje plovilom u tim uvjetima zahtijeva veliko iskustvo te adekvatno opremljena plovila.
“Preporučljivo je da pomorci bez odgovarajućeg iskustva potraže sigurnu luku prije početka potencijalno opasnog vjetra i valova. Vjerojatno je da mnogi katamarani i trajekti neće ploviti pa ako putujete, pratite informacije o prometu”, poručili su iz DHMZ-a u upozorenju na opasno vrijeme zbog vjetra za sjevernu, srednju i južnu Dalmaciju.
Za splitsku i dubrovačku regiju DHMZ upozorava građane i da budu spremni na poremećaje, oštećenja konstrukcija i rizik od ozljeda zbog iščupanih stabala, polomljenih grana te letećih krhotina. Moguć je prekid prometa i prekid opskrbe električnom energijom.
DHMZ za subotu prognozira pretežno oblačno vrijeme s kišom, češćom i obilnijom u drugom dijelu dana na Jadranu i predjelima uz njega, a ponegdje može i zagrmjeti. Na istoku i u središnjoj Hrvatskoj do kasnog popodneva uglavnom suho. Vjetar umjeren do jak jugozapadni i južni, u gorju na udare olujan, navečer jugoistočni. Na Jadranu će puhati jako i olujno jugo i južni vjetar.
I dalje neuobičajeno toplo za doba godine, najniža jutarnja temperatura zraka većinom od 9 do 14 Celzijeva stupnja, u gorju mjestimice malo niža, a najviša dnevna od 14 do 19 Celzijeva stupnja.
Hrvatska
Zbog opasnosti od gušenja s tržišta se povlači ova plastična igračka…

Državni inspektorat izvijestio je da se s tržišta povlači igračka Zolwik b/o – kornjača, robne marke Mega Creative.
Povlači se jer predstavlja opasnost od gušenja zbog odvajanja sitnih dijelova.

Igračka je proizvedena u Kini, a proizvođač je Leyi Toys Factory. Distributer za Hrvatsku je pulska trgovina Antaris d.o.o. Iz Državnog inspektorata upozoravaju potrošače da odmah prestanu s korištenjem i naprave povrat.
Hrvatska
STOPOSTOTNI ODAZIV? U Zadarskoj županiji sutra je u štrajku osamnaest škola. Evo popisa…

Sindikat Preporod je objavio da je do ovog trenutka štrajk najavljen u ukupno 614 obrazovne ustanove u kojima ovaj sindikat djeluje.
Od ukupno 543 škole u Republici Hrvatskoj u kojima Preporod ima podružnice, štrajk je najavljen u 507 škola, odnosno čak 93,54 posto njih.
Osim u školama u kojima Sindikat Preporod ima podružnicu, štrajk je najavljen i u 107 ostalih ustanova.
Od ukupno 10 škola u Zadarskoj županiji u kojima Sindikat Preporod ima podružnicu, do ovog trenutka štrajk je najavljen u 10 škola, što iznosi 100,00 %.
- OŠ KRUNE KRSTIĆA ZADAR
- OŠ STJEPAN RADIĆ BIBINJE
- OŠ BARTUL KAŠIĆ ZADAR
- OŠ PAKOŠTANE, PAKOŠTANE
- OŠ PETAR LORINI SALI, DUGI OTOK
- OŠ BIOGRAD, BIOGRAD NA MORU
- OŠ PETAR ZORANIĆ NIN
- OŠ PRIVLAKA PRIVLAKA
- OŠ ŠIMUNA KOŽIČIĆA BENJE ZADAR
- SŠ PRIMJENJENE UMJETNOSTI ZADAR
Osim u školama u kojima Sindikat Preporod ima podružnicu, štrajk je još najavljen u 9 ostalih ustanova.
- GLAZBENA ŠKOLA BLAGOJE BERSA ZADAR
- SŠ BENKOVAC BENKOVAC
- SREDNJOŠKOLSKI ĐAČKI DOM ZADAR
- OŠ PETAR PRERADOVIĆ ZADAR
- OŠ BRAĆE RADIĆ PRIDRAGA
- OŠ PETAR ZORANIĆ STANKOVCI
- SREDNJA MEDICINSKA ŠKOLA ANTE KUZMANIĆA ZADAR
- SREDNJA OBRTNIČKA ŠKOLA GOJKA MATULINE ZADAR
- SREDNJA ŠKOLA BIOGRAD
Hrvatska
Turistički sektor nije poslušao Plenkovićev savjet: Cijene divljaju, evo kako agencije “deru” domaće goste

Veljača je bila 3,7 posto skuplja od lanjske, a građane najviše ljute cijene hrane – koje su u godinu dana skočile za 5,1 posto.
Ono što još više zabrinjava su cijene usluga. Od frizera do zubara, sve je poskupjelo. Apsolutni rekorderi u poskupljenjima su hoteli i restorani. U godinu dana cijene su skočile gotovo deset posto. No, to je statistika – u praksi cijene idu gore još brže.
Internet sve pamti. Dnevnik Nove TV je provjerio cijene istih hotela kod jedne agencije lani i ove godine, za isti tjedan u špici sezone, a podaci su šokantni. Nije pomoglo što je osobno premijer Andrej Plenković upozorio odgovorne u turističkom sektoru da pripaze.
Hotel s dvije zvjezdice u Poreču je s lanjskih 295 poskupio na 395 eura po osobi za tjedan dana ljetovanja u špici sezone. Ljetovanje u hotelu s tri zvjezdice u Vodicama lani je bilo 375, sada 455 eura, dok je hotel s četiri zvjezdice na Kvarneru skočio s paprenih 475 skočile na još paprenijih 545 eura.
Iznenađuje još jedan detalj. Jedan trgovački lanac u Austriji, koji posluje i u Hrvatskoj, uz hranu, prodaje i aranžmane za proljetna putovanja.
Može se na krstarenje, na Maltu, u Italiju, Tajland pa i Havaje. Nudi se i produženi vikend u Opatiji – tri noćenja za dvoje 300 eura.
Ako iz Hrvatske, izravno kod hotelijara, pokušate rezervirati iste te datume – platit ćete ih 529 eura…