Hrvatska
KLIMATSKE PROMJENE / Nova studija najavljuje katastrofu: “Upravo će Europa biti najviše pogođena”

Svijet se približava točki s koje nema povratka. U studiji objavljenoj jučer u časopisu Science Advances, istraživači napominju da bi sjevernoatlantska cirkulacija vode, koja donosi toplinu u Europu, mogla usporiti, što bi značilo ekstremno zahlađenje europske klime.
Kako je za N1 Slovenija objasnio klimatolog Gregor Vertačnik, to bi dovelo do kraja europske poljoprivrede.
Europu osim sunčevom energijom grije i toplina sjevernoatlantske meridijalne cirkulacije, odnosno kruženja morske vode koja teče od južnog do sjevernog ruba Atlantika. To uzrokuje da se površinska morska voda uglavnom kreće prema sjeveru preko središnjeg Atlantika, a ta topla voda koja dolazi iz ekvatorijalnog područja zagrijava sjevernu i zapadnu Europu.
“Zime su kod nas mnogo toplije nego što bi bile bez ove morske struje”, rekao je za Vertačnik, klimatolog iz slovenske Agencije za okoliš RS (Arso).
Kraj za svaki oblik poljoprivrede
Zbog klimatskih promjena i globalnog zatopljenja ova cirkulacija u Atlantiku je sada ugrožena. Zašto? Globalno zatopljenje, primjerice topljenjem ledenjaka i ledenih ploča, usporava taj tok jer se veće količine slatke vode ulijevaju u slanu vodu. Iako je ovo usporavanje za sada još uvijek relativno beznačajno, moglo bi biti znatno izraženije u budućnosti.
“Da se to već događa pokazuju i mjerenja. Sve dok je snaga te struje otprilike na ovoj razini, kao što je bila zadnjih stoljeća, neće biti posebnih posljedica za Europu”, rekao je Vertačnik.
Ali nova studija objavljena u petak u časopisu Science Advances sugerira drugačije. Istraživači su zaključili da će se tok najvjerojatnije usporiti, a to bi moglo biti čak sredinom 21. stoljeća.
“Time Europa više ne bi dobivala dotok tople vode, a to bi moglo dovesti do obrnute katastrofe koju je globalno zatopljenje do sada predviđalo – ekstremnog zahlađenja. Bez dotoka topline zime će biti znatno hladnije nego što su sada”, rekao je Vertačnik.
Na sjeveru i zapadu Europe temperature bi mogle pasti i do 10 Celzijevih stupnjeva, što bi značilo “pravu katastrofu”. Niže temperature značile bi kraj gotovo svakog oblika poljoprivrede u Europi. “Slana bi se također počela pojavljivati u svibnju, pa čak i u lipnju, pa bi bilo kakva ozbiljnija poljoprivredna proizvodnja bila nemoguća u većem dijelu Europe”, rekao je.
No, promjene bi zahvatile i jug Europe. Uz poljoprivredu, “ekstremno” bi porasla potrošnja energije za grijanje, a i mnogi objekti u kojima ljudi sada žive bili bi potpuno neprikladni. Prema Vertačnikovim riječima, promjenama bi klima bila sličnija kanadskoj.
Kako spriječiti katastrofu?
Katastrofa se mogla izbjeći samo trenutnim smanjenjem emisije stakleničkih plinova. Oni bi trebali doseći nulu do sredine stoljeća. S ovim upozorenjima, smatra Vertačnik, Europa bi trebala brzom strategijom smanjiti emisije i time dati primjer ostatku svijeta.
“Ako ne, moglo bi se dogoditi da će upravo Europa biti najviše pogođena u cijelom svijetu”, upozorava Vertačnik.
Autori istraživanja zaključili su da bi spomenuta trenutna promjena bila prva u posljednjih 10.000 godina, a zahvatila bi i druge dijelove svijeta.
Hrvatska
Stiže nagla promjena, hoće li nas travanj iznenaditi snijegom u nizinama?

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević.
Pretežno oblačno je u većem dijelu zemlje, slabe oborine jutros ima uglavnom na Jadranu i duž Jadrana. U visokom gorju pada i slab snijeg. Zimski dojam unosi jak vjetar sjevernog smjera, vjetrovito je i u unutrašnjosti. Na moru bura udara i do 130 km na sat.
Vjetrovito će biti i u nastavku utorka, povremene oborine bit će najizglednije u Gorskoj Hrvatskoj, no poslijepodne i na istoku unutrašnjosti. Na planinama može biti još malo snijega.
Nestabilno će biti i tijekom srijede. Oborina je najizglednija u Gorskoj Hrvatskoj, a moguć je i kakav prolazni pljusak na krajnjem jugu.
U četvrtak posvuda većinom suho, duž obale sunčanije, uz slabljenje bure, tmurnije u unutrašnjosti.
Slično i u petak, tek u Dalmaciji prolazno pljuskovi.
Za vikend izražena promjena vremena, s osjetnim zahladnjenjem. Vratit će nam se tako jutarnji minusi, s njima i mraz. Također, moguć je i snijeg, prije svega u gorju, no i u nekim nižim predjelima, no situacija je još podložna promjeni.
Hrvatska
VIDEO / Pogledajte simulaciju prodora hladne fronte sa sjevera: Evo kada bi mogla stići i do nas

Već početkom travnja iznad sjevera Europe očekuje se naglo jačanje anticiklone, što će stvoriti takozvani blok situaciju kakvu priželjkujemo zimi, a ne u travnju.
Postaje gotovo pravilo da ovakve klasične zimske sinoptičke situacije izostaju u siječnju i veljači, a počinju “harati” u travnju, drugom mjesecu klimatološkog proljeća kada nikome više nisu potrebne, javlja Istramet. Kod takvog razvoja sinoptičke situacije, po rubu anticiklone širom se otvaraju vrata hladnim prodorima sa sjeveroistoka Europe, koji mogu direktno pogoditi naše krajeve.
Početkom travnja zalihe hladnog zraka na sjeveroistoku Europe i dalje su pozamašne, pa je teško izbjeći jako zahladnjenje u slučaju zimskog postavljanja bloka. U takvom scenariju, temperature zraka mogu se sniziti i do 15 °C ispod prosjeka za doba godine, a ovakvo stanje može potrajati i nekoliko dana. Jedina nada za povoljniji ishod prognoze ostaje u mogućnosti da se anticiklona naglo proširi i nad naše područje. U tom bi slučaju glavnina hladnog prodora pogodila središnji i istočni Balkan te Tursku, dok bismo mi prošli s tek umjerenim zahladnjenjem i vjerojatno izbjegli veće štete.
Istramet je na svome Facebooku objavio simulaciju dolaska ekstremne hladnoće sa Sjevernog pola na Balkan.
Hrvatska
Iz prodaje se povlači šampon: Može sadržavati bakteriju koja uzrokuje ozbiljne infekcije

Povlačenje se odnosi na trgovce u Sjedinjenim Američkim Državama, ali se šampon, koji potencijalno sadrži bakteriju Klebsiella oxytoca, može kupiti i putem interneta u Europi.
Više od 1.000 boca šampona povlači se iz prodaje u SAD-u nakon što je proizvođač otkrio da mogu biti kontaminirane bakterijom koja može uzrokovati ozbiljne infekcije.
Boce Tec Italy Shampoo Totale distribuirane su u SAD-u, konkretno u državama New York i Kalifornija, ali su možda proslijeđene i u druge savezne države, priopćila je matična kompanija Henkel, sa sjedištem u Njemačkoj, koja proizvodi i druge poznate proizvode poput sapuna Dial i omekšivača Snuggle.
Povlačenje je pokrenuto iz meksičkog ogranka tvrtke i odnosi se na 1.068 boca, javlja Euronews.
Što se događa ako ste izloženi bakteriji?
Henkel je naveo da šampon može sadržavati bakteriju Klebsiella oxytoca, koja je inače prisutna u crijevima, no izloženost izvan probavnog sustava može uzrokovati infekcije očiju, nosa i kože. Bakterija se češće širi u zdravstvenim ustanovama.
Osobe s oslabljenim imunitetom izložene su većem riziku od štetnih reakcija, upozorili su iz tvrtke.
Koji se proizvodi povlače?
Povlačenje se odnosi na boce šampona pakirane u zelene plastične boce od 1 litre. Univerzalni proizvodni kod (UPC) – koji se nalazi na stražnjoj strani boce i služi za identifikaciju proizvoda – je 7501438375850.
Potrošači u Europi mogu kupiti proizvode Tec Italy putem interneta.
-
magazin2 dana prije
FOTOGALERIJA / Hotel Pinija predstavio novi Congress & Event Center Zadar
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 tjedan prije
MORATE U SPIZU? Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin24 sata prije
“PROLJETNO BUĐENJE” / Veliki popust u zadarskom E-shape centru. Evo detalja…
-
magazin4 dana prije
ŠPICA!