Hrvatska
DUGI OTOK: Proizvođači najnagrađivanijeg maslinovog ulja u Hrvatskoj otkrivaju tajnu uspjeha
Nije tajna da su hrvatska maslinova ulja među najboljima na svijetu – od Istre do Dalmacije, mnogi se proizvođači mogu pohvaliti odličnim uljima koja osvajaju brojne nagrade, pa je tako čak 35 hrvatskih maslinovih ulja osvojilo zlatnu medalju na najvećem svjetskom ocjenjivanju ekstradjevičanskih maslinovih ulja koje je ove godine održano u New Yorku.
Više o tome pisali smo ovdje, a na spomenutom ocjenjivanju zlatnu je medalju osvojilo i maslinovo ulje Nai 3.3 Coratina, koje u svojim maslinicima na Dugom otoku proizvodi bračni par Nives i Goran Morović. Oni proizvode ukupno tri ekstradjevičanska maslinova ulja, Coratinu, Drobnicu i Blend, koja su samo ove godine osvojila 22 prestižne međunarodne nagrade, a upravo je Coratina njihovo najnagrađivanije ulje na svjetskim natjecanjima.
S Nives i Goranom pričali smo o njihovim maslinovim uljima, a oni su nam otkrili kako izgleda proces proizvodnje maslinovog ulja, na koju su nagradu najponosniji te što se zapravo krije iza imena Nai 3.3.
Imaju preko tisuću stabala maslina, a njihova obitelj ulje proizvodi više od 400 godina
“OPG Nai 3.3 obiteljski je OPG, a u proizvodnji aktivno sudjeluju i članovi šire obitelji. Osim proizvodnje maslinovog ulja, bavimo se i graditeljstvom već više od 35 godina te turizmom, a naša ekološka proizvodnja maslinovog ulja obuhvaća više lokacija. Imamo ukupno 1300 maslina, od kojih se 1100 nalazi uz naš objekt u selu Žman, na Dugom otoku”, kaže nam Nives na početku i dodaje da njihova obitelj maslinovo ulje proizvodi više od 400 godina.
“Naša obitelj ima kontinuitet u proizvodnji maslinovog ulja dug više od 400 godina, što potvrđuju zapisi u selu Žman na Dugom otoku još od 1607. godine. I danas poštujemo tradiciju predaka”, kaže ona i dodaje da selo Žman ima dugu tradiciju proizvodnje maslinovog ulja. Žman je na početku prošlog stoljeća imao prvu hidrauličnu prešu za proizvodnju maslinovog ulja u Dalmaciji, a tamo postoji i zadružna uljara koju mještani održavaju generacijama, a u kojoj je i njezin suprug Goran radio tijekom zimskih školskih praznika.
Godišnje proizvedu nekoliko tisuća litara maslinovog ulja
Nives i Goran otkrivaju nam da godišnje proizvedu nekoliko tisuća litara maslinovog ulja, prilagođavajući količinu proizvodnje kvaliteti maslina i uvjetima godine, a pojasnili su i kako kod njih izgleda cjelokupni proces proizvodnje ulja.
“Berbu maslina započinjemo početkom listopada, kada plodovi počinju lagano mijenjati boju. Masline se isti dan, odmah nakon ručnog branja, melju u našoj uljari, a cijeli proces prerade traje oko dva tjedna. Svaku fazu proizvodnje obavljamo na najbolji nam poznati način, ne pojednostavljujući niti jednu fazu”, kaže Nives.Masline se odvajaju od peteljke, a svaki plod koji je oštećen ili odaje bilo kakve tragove vanjskog utjecaja odstranjuje se u procesu prerade. Samo savršene masline, zdrave i netaknute, stvaraju jedinstveni okus ulja Nai 3.3, a Nives kaže da proizvode ranije spomenute tri vrste ulja.
Tu je Blend, koji je mješavina različitih sorti, monosortna ulja Drobnica i Coratina, ujedno i njihovo najnagrađivanije ulje na svjetskim natjecanjima, koje odlikuje izražen voćni miris, slatkasto-pikantni okus i visoka razina polifenola, zbog čega je dobilo zdravstvenu preporuku na natjecanju u Londonu, a prema EU projektu Aristoil, ocijenjeno je kao ulje s najviše polifenola u Republici Hrvatskoj 2019. godine.
Inače, polifenoli su biljni spojevi snažnih antioksidativnih svojstava, koji štite srce, krvne žile i imunološki sustav s pozitivnim učinkom na prevenciju kroničnih upalnih bolesti, karcinoma i procesa starenja, a visoka razina polifenola u njihovom maslinovom ulju još je jedan razlog zašto je njihovo maslinovo ulje toliko nagrađivano.
Proizvode najnagrađivanije maslinovo ulje u Hrvatskoj
Ulje Nai 3.3 je, govori nam Nives, najnagrađivanije hrvatsko maslinovo ulje. Nagrade za ulje ove su godine, između ostalog, dobili i u Ateni, Tokiju, Londonu, New Yorku, Madridu, Berlinu, Milanu, Monte Carlu i na Bariju, a nama su otkrili da im je od svih nagrada ipak najdraža ona prva, koju su dobili u Milanu, jer ona iza sebe krije priču o svim njihovim mukama kroz koje su morali proći da stvore ovo ulje.
A što to njihovo ulje čini posebnim i jednim od najboljih u Hrvatskoj? Odgovor se krije upravo na mjestu na kojemu njihova stabla maslina rastu. “Na različitost ulja utječe mikroklima i sastav tla, a na ovogodišnjem natjecanju u Tokiju ocjenjivački panel je nadodao baš takvo zapažanje uz našu Coratinu”, ističe Nives.
Zašto baš Nai 3.3?
Maslinova ulja Nai 3.3 nose vrlo neobično ime i na prvu je teško dokučiti što znači. Riječ “nai”, otkriva nam Nives, na Dalmato-romanskom znači snijeg, a to je jezik koji se govorio u priobalju i na otocima. Prije 100 godina bila su prosječno 3.3 snježna dana na Dugom otoku, a kada bi pao snijeg, većina kukaca koji stvaraju štetu u masliniku bi uginula pa nije bilo potrebe za prskanjem.
Tako je, ističe Nives, dobiven savršeno ekološki proizvod, a i danas se trude sve raditi na ekološki prihvatljiv način. “Danas, iako nema snijega, mi sve odrađujemo na ekološki način kao i da je padao snijeg, a laboratoriji u Švicarskoj i Hrvatskoj to i potvrđuju”, zaključuje Nives.
Hrvatska
HAK upozorava na moguću poledicu na cestama
Kolnici su vlažni i skliski, a magla smanjuje vidljivost mjestimice u unutrašnjosti, zbog niskih temperatura na cestama u unutrašnjosti moguća je poledica, osobito na mostovima i nadvožnjacima, izvijestio je jutros Hrvatski autoklub (HAK).
Vozačima se savjetuje da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama te ne kreću na put bez zimske opreme.
Radovi na autocestama
Zastoji su povremeno u zonama radova na zagrebačkoj (A3) i riječkoj (A7) obilaznici, brzoj cesti Solin-Klis (DC1), Istarskom ipsilonu između tunela Učka i čvora Matulji, autocesti A4 Goričan-Zagreb između čvorova Popovec i Zagreb istok.
U pomorskom prometu nema poteškoća.
Hrvatska
Nova akcija USKOK-a, uhićenja u više županija. “Zločinački su se udružili zbog droge”
U tijeku je nova akcija USKOK-a. Uhićenja i provođenje hitnih dokaznih radnji rezultat su kriminalističkog istraživanja koje po nalogu USKOK-a provodi PNUSKOK. Uhićeno je pet osoba u više županija.
Navedene radnje provode se na području Požeško-slavonske županije, Rijeke i Zagreba u odnosu na više osoba za koje se osnovano sumnja da su u sastavu zločinačkog udruženja počinile kazneno djelo iz oblasti kriminaliteta droga, objavili su iz USKOK-a.
USKOK će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju, o čemu će pravodobno obavijestiti javnost. Oglasila se i policija.
” Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta – Služba Osijek, u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, provode kriminalističko istraživanje kojim je obuhvaćeno pet osoba zbog sumnje da su počinili kaznena djela neovlaštene proizvodnje i prometa drogama u sastavu zločinačkog udruženja.
Tijekom jutra uhićeno je pet osoba na području Policijske uprave požeško-slavonske, Rijeke i Zagreba te su u tijeku hitne dokazne radnje. Po dovršetku kriminalističkog istraživanja PNUSKOK – Služba Osijek podnijet će kaznenu prijavu Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, kažu iz policije.
Hrvatska
Plenković: Demokratske mjere su možda najvažnija tema za opstanak hrvatskog naroda
U Nacionalnoj i sveučiličnoj knjižnici u Zagrebu održava se sjednica Vijeća za demografsku revitalizaciju. Predsjednik Vlade Andrej Plenković predsjeda Vijećem za demografsku revitalizaciju Republike Hrvatske. Uz predsjednika Vlade na sjednici sudjeluju ministri: Šipić, Butković, Dabro, Primorac, Piletić, Erlić, Fuchs, Hrstić, Glavina i državni tajnik Milas.
Sjednica Vijeća za demografsku obnovu
Plenković je započeo predstavljanje demografskih mjera koji je težak 685 milijuna eura, prenosi tportal. “Ovo je možda najvažnija tema u smislu strateškog interesa i opstanka hrvatskog naroda. Nema zemlje u Europoskoj uniji koja nije stavila pitanje demografske revitalizacije u prvi plan.
Naravno da smo u našim pogledima realni. Trebamo vidjeti na koji način ovaj format može pridonijeti u sudjelovanju svih resora u pogledu demografske politike.
Da bi se održao broj stanovnika koje imamo, stopa fertiliteta bi trebala biti 2,1 dijete po ženi. Trenutno je Bugarska najbolja, zatim Rumunjska pa Francuska. Najmanju stopu fertiliteta imaju Malta, Italija, Litva, Španjolska, Finska. Hrvatska je trenutno u sredini, s 1.41 stopom fertiliteta… Najbogatije zemlje imaju niži fertilitet nego Hrvatska”, poručio je.
Pad nataliteta
“Pad nataliteta te zemlje kompenziraju uvozom radne snage, to je najočitije u Njemačkoj i Švedskoj”, rekao je Plenković. “Najveća stopa fertiliteta je u najsiromašnijim zemljama. Najviše stope imaju Niger, Čad, Kongo, Somalija sa 6,1 djece po ženi.
Nastojat ćemo da temu demografske obradimo sa svih resora jer jedno ministarstvo ne može naći čudnovati recept. Svi moraju dati doprinos koji će pomoći.
Strateški cilj je da 2030. godine svako dijete ima osigurano svoje mjesto u dječjem vrtiću i to ćemo ostvariti. Investicijskim ciklusom stavili smo obrazovanje u prvi plan”, izjavio je premijer.
Demografski paket mjera
Sredstva su povećana za 202 posto, a za 2026. ćemo podići proračun 679 milijuna eura. Udvostručuje se jednokratna naknada, 100postotno povećanje. Udvostručujemo dane za očinski dopust. Mjeru za drugih 6 mjeseci sad dižemo na tri tisuće eura.
Tu su i promjene kod dječjeg doplatka. Vodili smo računa o imovinskom cenzusu te smo došli u situaciju da je dvije trećine djece u RH obuhvaćeno dječjim doplatkom.
Ekonomska situacija i priuštivo stanovanje
“Što se tiče ekonomske situacije, BDP po stanovniku smo udvostručili, a taj će se broj i dalje povećavati. Nastavit ćemo ulagati i stvarati ozračje ključno za rješavanje stambenog pitanja mladih.
Znači, više mladih na ugovoru na neodređeno i primanja koja su takva da ih banke prepoznaju kao sposobne da mogu financirati svoje stambeno pitanje.
U kontekstu rasta plaća napravili smo iskorake i nastavit ćemo u tom smjeru”, poručio je Plenković.
Ministar Šipić predstavlja paket mjera za demografsku obnovu
“Ovim mjerama želimo zaustaviti aktualne negativne trendove, rekao je ministar demografije pa započeo s analizom negativnog trenda. “Nakon Oluje imali smo baby boom. Bijela kuga pogađa cijelu Europu pa danas nemamo zemlju koja ima stopu fertiliteta iznad dva djeteta po ženi
Prvi paket mjera
Vlada želi značajnije pomake u demografiji. U obzir smo uzeli nastavak negativnih trendova, iseljavanje iz RH, rast troškova života, ali i pozitivne trendove koje imamo. Usvajamo nove mjere zapošljavanja i poticanja ulaganja.
Vjerujem da će ovaj pomak od 202 posto i pomaci koji će se dogoditi u ’26. i ’27. zaista pomoći našim obiteljima.
Demografske mjere ići će u 4 koraka:
– Mjera za unapređenje sustava podrške roditeljstvu
– Izgradnja poticajnog okruženja za obitelji i djecu
– Mjere za područja pogođena depopulacijom
– Mjere za poticanje ponovnog useljavanja hrvatskih iseljenika
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
Đir po gradu: Otišli smo popodne napraviti đir po gradu. Nismo požalili! Probali smo hamburgere i krumpiriće koje smo naručili i za doma!
-
ZADAR / ŽUPANIJA16 sati prije
USUSRET BOŽIĆU / Evo kako u nedjelju rade trgovine u Zadru…
-
Hrvatska5 dana prije
Hrvatski BDP per capita po paritetu kupovne moći na 76 posto EU prosjeka