Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Britanski portal raspisao se o otočiću Galešnjak / Tu je i Beyonce slavila rođendan

Objavljeno

-

foto: TZ Pašman

Jadran iz godine u godinu privlači sve više stranih turista, a jedna od zanimljivih lokacija koja izaziva pozornost medija, ali i slavnih je Galešnjak, otočić smješten u Pašmanskom kanalu između otoka Pašman i mjesta Turanj.

Mnogima je zanimljiv jer je u obliku srca, već je ranije zapeo za oko slavnoj Beyonce, Jay Z-ju i Michaelu Jordanu, a sada se o njemu raspisao i britanski The Mirror.

Otkrio ga Napoleonov kartograf 1806.

Otok Galešnjak, poznat i kao “Otok ljubavi”, prvi je po svom neobičnom obliku zabilježio Napoleonov kartograf Charles-François Beautemps-Beaupré, koji ga je 1806. godine uvrstio u svoj atlas dalmatinske obale”, uvod je u tekst koji je Mirror objavio o našem otočiću, a koji je dosad oduševio neke od najvećih svjetskih zvijezda i krije zanimljivu povijest, prenosi Gloria.

O njemu se zapravo ne zna puno, prije Beautemps-Beaupréovih zapisa nije spominjan, a od tada su tamo otkrivena tri ilirska grobna humka, kao i ostaci antičkih građevina. Spomenuti medij navodi i da je otok, koji je u privatnom vlasništvu obitelji Jureško, postao viralan 2009. godine nakon što je njegov jedinstveni oblik srca bio istaknut na Google Earthu, a od tada je postao jedno od omiljenih lokacija svjetske elite.

…a 2009. i Hollywood

Prisjećaju se i da je američka pjevačica Beyonce prije tri godine tamo proslavila 39. rođendan, posjetio ga je umirovljeni košarkaš i NBA zvijezda Michael Jordan, kao i jedan od najbogatijih ljudi na svijetu, američki milijarder Jeff Bezos. Na Galešnjaku ne postoje hoteli, luksuzne vile ili restorani, no unatoč tome svi oni pohrlili su vidjeti to čudo prirode, na kojem nema uobičajene ljetne gužve.

Kod srcolikog otočića Galešnjak bila je usidrena 96 metara duga i 200 milijuna dolara vrijedna superjahta Faith, na kojoj su ljetni odmor proveli Beyonce i Jay-Z.

Otok je dostupan i onima koji se ne nalaze na listama milijardera ili holivudskih faca, pa se iz Tkona na Pašmanu bilo tko može zaputiti na izlet brodicama koje će vas tamo prevesti. Odlična vijest za one koji žele imati vjenčanje za pamćenje je da na otoku postoji mogućnost organiziranja zaruka ili pak intimnih svadbenih ceremonija, a prošle je godine proglašen jednom od najromantičnijih lokacija na svijetu.

Prodavali se dijelovi parcela

Znanstvenici s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru su 2019. godine otkrili da su na njemu prije više od sedam tisuća godina živjeli ljudi. Prošle godine je njegov dio bio oglašen za prodaju onima “malo” dubljeg džepa. Na stranici Index oglasi prodavao se po cijeni od deset milijuna eura, a nekoliko mjeseci kasnije cijena mu se popela na čak trinaest milijuna.

“Otok u obliku srca koji ima cca 142.000 m2, od kojih je na prodaju dio s nešto više od 30.000 m2, koji je u jednom komadu i rasprostranjuje se na više od 500 metara obale! S ovom nekretninom možete napraviti stvarno nešto jedinstveno, pogotovo kad su vam stalno parkirani gosti s jahtama poput Beyonce i Jay Z-ja, Jeffa Bezosa, Michaela Jordana itd.”, pisalo je tada u oglasu koji danas više nije aktivan.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

UNAPRJEĐENJE STUDENTSKOG STANDARDA / Sveučilište u Zadru uvodi subvencioniranje privatnog smještaja 

Objavljeno

-

By

Sveučilište u Zadru kontinuirano radi na unaprjeđenju kvalitete studentskog života i povećanju kapaciteta studentskog smještaja. U oba studentska doma – novom, stavljenom u funkciju u akademskoj godini 2022./2023. s 129 soba, i „starom“, kojem slijedi obnova 94 sobe – može se smjestiti oko 490 studenata. Na natječaju za smještaj u tekućoj akademskoj godini 2023./2024. zaprimljeno je oko 670 studentskih prijava, što jasno pokazuje visoku potražnju za smještajem.

U nastojanju da se pomogne studentima koji nisu ostvarili pravo na smještaj u studentskim domovima, Senat Sveučilišta u Zadru donio je 25. lipnja 2024. odluku o subvencioniranju smještaja za 100 studenata u iznosu od 100 eura mjesečno. Pravo na ovu subvenciju ostvarit će studenti koji ostanu „ispod crte“ u okviru natječaja za smještaj u studentskom domu. Sveučilište će s najmodavcima i studentima potpisati tripartitni ugovor o subvencioniranju, čime će se dodatno olakšati financijski teret smještaja.

Ova značajna inicijativa omogućit će bolji životni standard i studentima smanjiti financijski pritisak. Očekuje se da će ovom odlukom, zajedno sa smještajem u domovima, biti olakšan financijski teret smještaja za do 600 studenata.

Uz povećanje kapaciteta smještaja i modernizaciju postojećih objekata, subvencioniranje privatnog smještaja predstavlja još jedan korak k osiguravanju optimalnih uvjeta za studente. Ovaj program subvencioniranja naglašava posvećenost Sveučilišta pružanju sveobuhvatne podrške svojim studentima, te pokazuje proaktivni pristup rješavanju izazova s kojima se studenti suočavaju s obzirom na poteškoće u osiguravanju smještaja zbog sve duljeg trajanja turističke sezone i zbog drugih specifičnosti razvoja turizma u zadarskoj regiji.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

VAŽNA OBAVIJEST: U srijedu bez vode Galovac, Debeljak, Gorica, Glavica i Donje Raštane

Objavljeno

-

By

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 03.07.2024. godine  (srijeda) u vremenu od 9:00 h pa do 12:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestima: Galovac, Debeljak, Gorica, Glavica, te u mjestu Donje Raštane.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterne s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještene u Galovcu u Ulici I  kod kućnog broja 127,

u mjestu Debeljak u Ulici dr Franje Tuđmana kod broja 78,

u mjestu Glavica na trgu Stjepana Radića kod kućnog broja 6,

u mjestu Gorica u ulici Gorica kod kućnog broja 36,

te u mjestu Donje Raštane kod kućnog broja 31.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Sveučilište u Zadru i Narodni muzej Zadar zajedno u projektu uređenja Etnološkog odjela na Poljani pape Aleksandra III.

Objavljeno

-

By

Sveučilište u Zadru i Narodni muzej Zadar potpisali su u Domu Zadarske županije sporazum o međusobnoj suradnji na razvijanju projekta stalnog postava Etnološkog odjela Narodnog muzeja Zadar, sukladno uputama Hrvatskog muzejskog vijeća. Sveučilište i Muzej surađivat će u izradi Idejne i Glavne muzeološke koncepcije Etnološkog odjela i Centra za tkanje Ana i Ivan Tomljanović. Ugovor su potpisali rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić i v.d. ravnateljica NMZ-a Vesna Sabolić. Na sporazumu i velikom projektu objema stranama čestitao je župan Božidar Longin, kao predstavnik osnivača Narodnog muzeja Zadar.

„Suradnja Zadarske županije i Sveučilišta u Zadru je na visokoj razini, upućeni smo jedni na druge i  to će se nastaviti i ovim projektom. Veličina čovjeka jest upravo u tome da je spreman nešto darovati za javno dobro. Bračni par Tomljanović činom darivanja svog umjetničkog opusa javnosti, pružio nam je svima primjer koliko je u životu potrebno pronaći ono što nas obogaćuje, ali ne materijalno, već ono što nam puni srce i čini nas boljim ljudima. Ono što na nama ostaje, a djelatnici Narodnog muzeja, osobito kustosice Lulić i Šarić Ban, to itekako dobro znaju i rade već dugo na tome, jest darovano sačuvati i oplemeniti ga tzv. dodanom vrijednošću“, poručio je župan Longin.

Odjel za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru i Etnološki odjel Narodnog muzeja Zadar u dvije će faze izraditi plan razvitka Etnološkog odjela, idejnu muzeološku koncepciju, plan raspodjele muzejskog prostora, odabrati građu, idejno rješenje prezentacije građe itd. Prilikom potpisivanja sporazuma rektor Faričić istaknuo je kako je Zadarska županija vrlo raznolik prostor, s otocima, priobaljem, zaobaljem, velebitskim i na kraju zavelebitskim dijelom.

„Taj prostor imao je šarolik razvoj, koji je bilo moguće pratiti u obalnom dijelu, za razliku od zaobalnog, koji u okolnostima osmanlijskog prodora nije bio kontinuiran, ali je pridonio bogatstvu mozaika naše baštine. Etnografska baština izložena je nažalost depopulaciji i deagrarizaciji, stanovništva koje u prirodi osigurava egzistencijalne potrebe sve je manje, kao i različitih tradicijskih vještina koje prepoznajemo kao etnografski ukras našeg prostora i dio identiteta. Posljednji je trenutak da se posvetimo istraživanju onoga što će, sasvim je izgledno, za pet ili deset godina posve iščeznuti iz ruralnih prostora“, rekao je Faričić.

V. d. ravnateljice Narodnog muzeja Vesna Sabolić rekla je kako će budući Etnološki odjel biti smješten u prostoru dosadašnjeg Muzeja grada Zadra na Poljani pape Aleksandra III., kod sv. Krševana.

„U Gradskoj straži nismo mogli osigurati uvjete koje nalaže Hrvatsko muzejsko vijeće i pravilnici muzejske djelatnosti. Sada dobivamo zgradu koja će biti i suvremena i moderna te će prezentirati našu baštinu na moderan i aktualan način. Prepoznali smo pravi trenutak u kojemu možemo ući u investiciju i aplicirati na sredstva EU fondova, moramo pripremiti dokumentaciju, koncept, stručnjake, a bez pomoći Sveučilišta to ne bismo uspjeli. Građa će biti digitalizirana tako da će naša tradicijska baština biti dio globalne kulturne baštine“, kazala je Sabolić.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu