Connect with us

magazin

Liječnica upozorava: Ne stavljajte klimu u kući ispod ove temperature, mogli bi završiti u bolnici

Objavljeno

-

Pixabay

Postoji vrlo važno pravilo prilikom rashlađivanja prostorija klima uređajem kada nastupe jako topli dani. Važno je da vodite računa da ne rashlađujete previše prostor da ne biste sebe doveli u zdravstveni rizik.

Vrlo je važno da razlika između unutarnje i vanjske temperature ne prelazi iznad 7°C. Zašto? Velika razlika u temperaturi može izazvati brojne zdravstvene probleme, prenosi Nova.rs.

Liječnica Biserka Obradović rekla je da je jedan od najvećih problema taj što ljudi u ovom razdoblju previše rashlađuju prostor, a zatim izlaze van na jako visoku temperaturu.

“Ne možemo se razboljeti i kriviti nekog drugog. Primamo veliki broj pacijenata koji imaju upalu pluća. Dolaze s upornim kašljem, bolom u grudima, visokom temperaturom… Zašto? Zato što borave u klimatiziranim prostorijama koje rashlađuju se na 17 stupnjeva, a vani je preko 35 stupnjeva. Kruži veliki broj bakterijskih upala, vodite računa na bazenima, tuširajte se prije ulaska i poslije izlaska iz bazena, mijenjajte kupaći kostim“, kaže Obradović.

Preporučena temperatura

Preporučljivo je da za vrijeme vrućih, ljetnih mjeseci klima uređaj bude postavljen na temperaturu između 24 i 27°C. Nagli prelazak iz rashlađenog prostora na visoke temperature opasan je za srčane i druge kronične bolesnike koji uzimaju lijekove, ali i za zdrave ljude

Izbjegavajte sjedenje i stajanje direktno ispod klime. Česta je pojava išijasa zbog znojnih leđa ili mokre odjeće u kojoj sjedimo u klimatiziranoj prostoriji.

Razlike u temperaturi između klimatiziranog prostora i vanjske temperature ne smiju biti prevelike. Idealna razlika je pet do sedam stupnjeva. Često je ta razlika 15 ili čak 20 stupnjeva što je ogroman šok za organizam.

Kada koristite klimu važno je i redovno čistiti filtere i servisirati uređaje s obzirom na to da se u njima mogu nakupiti razne bakterije, alergeni i prljavštine koje mogu uzrokovati brojne zdravstvene smetnje.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

Mogu uzrokovati ozbiljne probleme: Šest namirnica koje psi nikako ne bi trebali jesti

Objavljeno

-

By

Unsplash

Ako je hrana koju jedemo dobra, ne znači da je ona istovremeno sigurna za naše ljubimce. Iako psi mogu jesti brojne namirnice koje mi svakodnevno konzumiramo, ipak postoje one koje nikako ne bi trebali jesti.

Samo 10 posto prehrane vašeg psa trebale bi biti poslastice što uključuje i hranu koju jedu ljudi. Ne zaboravite da je svaki pas drugačiji, stoga svaku novu hranu isprobajte u malim količinama.

Ako vaš pas ima lošu reakciju, obratite se veterinaru. Hrana koja nije sigurna za pse uzrokuje simptome u rasponu od želučanih tegoba do poteškoća s disanjem, pa čak i smrti. Neke od ovih namirnica uzrokuju trenutnu reakciju, dok druge uzrokuju odgođenu reakciju koja se javlja tijekom vremena, piše klix.

Čokolada

Vjerojatno ste čuli da psa nikada ne biste smjeli hraniti čokoladom i za to postoji razlog. Ukusni slatkiš sadrži stimulans teobromin sličan kofeinu, metilksantin koji može izazvati niz zdravstvenih problema ako se unosi u velikim količinama.

Većina slučajeva trovanja pasa posljedica je konzumiranja čokolade i događa se tijekom praznika kada je u kući više čokolade. Držite čokoladne proizvode uvijek izvan dohvata vašeg psa.

Grožđe i grožđice

Iako su hranjivi za ljude, grožđe i grožđice su izuzetno otrovne za pse. Čak i iznimno male količine ovog voća mogu uzrokovati nepopravljivu štetu. Nema razlike ako se voće konzumira sirovo ili kuhano. Grožđe i grožđice su smrtonosne za pse i uvijek ih treba držati izvan dohvata.

Luk

Luk, ali i povrće poput ljutike, prasa, vlasaca i bijelog luka mogu učiniti pse izrazito bolesnima oštećujući njihova crvena krvna zrnca, uzrokujući anemiju, pa čak i smrt.

Ovisno o progutanoj količini, pas možda neće odmah pokazati simptome, uključujući povraćanje, proljev, bol u trbuhu, depresiju i gubitak apetita. Ako sumnjate da je vaš pas jeo luk ili druge biljke iz istog roda, odmah se obratite svom veterinaru za pomoć u praćenju stanja vašeg ljubimca.

Avokado

Listovi, voće, sjemenke i kora avokada sadrže toksin persin koji kod pasa može izazvati želučane tegobe. Dok su ptice i drugi sisavci, uključujući konje, zečeve i zamorce, izloženiji riziku od ozbiljnih komplikacija poput oštećenja srca i poteškoća s disanjem zbog jedenja avokada, simptomi povraćanja i proljeva koje voće može izazvati kod pasa čine ga hranom koju treba izbjegavati.

Makadamija orasi

Čak i mala količina oraha makadamije može izazvati simptome kao što su povraćanje, slabost, drhtanje i depresija kod pasa. Simptomi se obično javljaju unutar 12 sati i traju oko 12 do 48 sati. Kako biste spriječili svoga psa da proba ove orašaste plodove, najbolje je da peciva koja sadrže orahe makadamije držite izvan njegovog dohvata.

Alkohol

Čak i mala količina alkohola može rezultirati značajnom intoksikacijom psa, što može dovesti do teške bolesti. Osim alkoholnih pića, psi mogu patiti od trovanja etanolom nakon konzumiranja parfema, lijekova, boja i antifriza ili nakon konzumiranja trulih jabuka, bobica trnjina ili nekuhanog tijesta.

 
Nastavi čitati

magazin

ČAROBNI MJUZIKL / Nastup Nere Gojanović, Đanija Stipaničeva i Gordane Pavić u palači Cedulin

Objavljeno

-

By

Đani Stipaničev, Nera Gojanović i Gordana Pavić povest će vas u čarobni svijet mjuzikla izvodeći songove iz Fantoma u operi, West Side Story, Hair, The Sound of Music, Jesus Christ Superstar, Dundo Maroje, Jalta, Jalta i brojnih drugih poznatih mjuzikla.

Mjuzikl svoje podrijetlo pronalazi u prošlosti kao dio glazbenog kazališta koje se razvijalo u
cijelom svijetu. Forma mjuzikla je nastala pod utjecajem drugih glazbeno-scenskih vrsta u brodvejskim kazalištima. Postupno prelazi u Europu te sedamdesetih i osamdesetih godina 20. stoljeća London i Pariz postaju europske prijestolnice mjuzikla.

I u Hrvatskoj su skladani autorski mjuzikli, a najpoznatiji je svakako “Jalta, Jalta”, autorskog dvojca Grgić – Kabiljo, praizveden 1971. godine.

Koncert će se održati u atriju palače Cedulin u srijedu, 7. kolovoza s početkom u 21 sat. Ulaz je besplatan!

 
Nastavi čitati

magazin

Koliko dugo droge i alkohol ostaju u organizmu?

Objavljeno

-

By

Pexels

Spremate li se na vožnju, ne kozumirajte alkohol i droge. Izbjegavajte ih u životu, ako i ne planirate voziti. U prometu, međutim, nije ih teško detektirati i relativno dugo se zadržavaju u organizmu.

Prema podacima kojima raspolažu Američki centri za ovisnost, alkohol se u krvi zadržava do šest sati, u dahu od 12 do 24 sata, u mokraći od 12 do 24 sata. Droga u slini traje od 12 do 24 sata, a u kosi oko 90 dana, prenosi Revija HAK.

Nakon korištenja droga, bilo ušmrkanih, pušenih ili progutanih, tijelo ih počinje razgrađivati. Tijekom procesa nastaju metaboliti ili nusproizvodi koji mogu ostati u tijelu dugo nakon prvih učinaka. Upravo će ti ostaci biti otkriveni naknadnim testom na droge. Droga se otkriva u testovima sline pa se, na primjer, kanabis identificira do četiri dana nakon konzumacije.

Kokain u načelu nestaje nakon 24 sata , ali kod redovitih konzumenata može trajati i nekoliko dana. Amfetamini i metamfetamini mogu se pronaći u slinu do tri dana nakon korištenja.

Testom krvi pristunost droga može se otkriti puno duže nakon kozumiranja – kanabis dva tjedna, amfetamini 12 sati, kokain 48 sati, metamfetamini 37 sati i opijati 12 sati.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu