Hrvatska
Turisti na ljetovanju nisu pretjerano oprezni. Traumatolog otkriva kakve ozljede najčešće zarade

Ortoped i traumatolog, primarijus Milan Milošević gostovao je kod naše Sandre Križanec u emisiji Novi dan gdje su razgovarali o pripremi sportaša ususret Olimpijskim igrama koje se od 27. srpnja održavaju u Parizu.
“Sportaši su posebna kategorija posebice kada su u pitanju Olimpijske igre. Trebaju slušati svoje tijelo, a istovremeno moraju ganjati olimpijske norme. Mišićno-zglobni sustav se ne može opterećivati unedogled tako da je drenažni proces vrlo, vrlo bitan kako ne bi došlo do sindroma preopterećenja.
Najčešće ozljede i period oporavka
Najčešće su upravo takve ozljede uz neke, u velikoj većini slučajeva lakših ozljeda, istegnuća i sličnog”, otkriva Milošević i dodaje:
“Što se tiče vremena oporavka mekih tkiva, on traje od dva do četiri tjedna kad govorimo o lakšim ozljedama. Nakon oporavka sportaši kreću s otprilike 50 posto uobičajenog preopterećenja.
Ako se radi o prijelomu, primjerice kostiju stopala koje su najviše na udaru, treba računati na period od šest do osam tjedana oporavka. S tim da se tu radi o aktivnoj rehabilitaciji tijekom koje se radi na jačanju muskulature, povećanju opsega pokreta i slično. Od težih ozljeda, osim prijeloma vrlo je poznato i oštećenje prednjeg križnog ligamenta koljena. Nakon rekonstrukcije takvog ligamenta, sportaši izvan pogona znaju biti i do osam mjeseci”, kazao je ortoped.
Nedisciplinirani sportaši
Na pitanje ima li nediscipliniranih sportaša, Miloševih kroz smijeh odgovara da ih uvijek ima: “Nebrojeni broj talenata je prošao pokraj nas koji nije imao disciplinu, radnu naviku, a mogli su imati lijepu rezultatsku budućnost. Mi u našoj ustanovi konstantno potičemo suradnju liječničke službe s trenerskim timom i s kondicijskim timom. Natjecanja su sve brojnija i intenzivnija, tako da bez liječničke službe to danas ne ide ako se računa na ozbiljnije rezultate.”
I dalje postoji profesionalnih sportaša koji ignoriraju to da liječnik neophodan u timu: “To je danas u manjini. Tijelo je najbolji pokazatelj i vrlo brzo pokaže do kud može ići i postoji cijeli niz specijalizacija koje su uključene u sportsku priču.”
Ključ – dijagnostika
“Kvalitetna i brza dijagnoza je ključna; koristimo ultrazvuk kostiju i mišića koji je brz i efikasan. Dinamički prikazuje što se točno događa s tetivom i ligamentom. Tu je i rendgen i magnetna rezonanca. Uz njihovu pomoć može se brzo djelovati, bilo konzervativno ili operativno.”
Komentirajući mentalna ograničenja sportaša koja su, kako kaže, sve značajnija, primarijus kaže kako je “mentalni sklop kod sportaša bitno drugačiji i njihova očekivanja su veća. To im može poslužiti i kao motivacija za “brže, više, jače.” Mislim da nema većeg opterećenja od velikog natjecanja kao što su Olimpijske igre. Svaki liječnik je na određeni način i psiholog, to morate biti jer to utječe na čitavi proces liječenja.”
Sezona sanacija ozljeda turista
Što se tiče nepripremljenih turista koji odlaze primjerice japankama u planine i druge prezahtjevne terene s obzirom na opremljenost, Milošević govori kako je najčešća ozljeda distorzija i prijelomi gležnja i ručnog zgloba: “Neke teže ozljede su primjerice ozljede kralježnice uslijed pada i to sve zahtijeva hitnu ortopedsku skrb. Poučak je dobro se pripremiti što se tiče ruta.”
Tko to plaća?
“Kad su turisti u pitanju, radi se o minimalnom iznosu. Kada bi ljudi bili svjesniji koliko bi ih ta avantura mogla koštati, vjerojatno bi drugačije pristupali. Da je to trošak za porezne obveznike – apsolutno, a bit će i veći.”
Komentirajući recept za sportski uspjeh uoči OI-a, primarijus podsjeća: “Red, rad i disciplina su tri zlatna pravila, a uz njih bitno je redovito se konzultirati s liječnicima. Uvijek je dobro biti u prirodnim gabaritima koje tijelo može podnijeti”, zaključuje.
Hrvatska
OBVEZNI VOJNI ROK / Evo što će biti sa studentima, zaposlenima i prigovorom savjesti…

U Hrvatskoj smo sasvim blizu ponovnom aktiviranju obveznog vojnog roka koji formalno nikada nije ni bio ukinut, nego samo ‘zamrznut’ odlukom koja je stupila na snagu 1. siječnja 2008. godine.
Do te je odluke prije 15 godina došlo zbog masovnog priziva savjesti, odnosno nabujalog interesa za civilnu službu što je onomad praktički obesmislilo daljnju provedbu obvezne temeljne vojne obuke u vojarnama. A i Hrvatska je u to vrijeme pristupila NATO-u pa se smatralo da su profesionalni sastav vojske i NATO-ov ‘kišobran’ dovoljni za obranu zemlje.
No u proteklih desetak godina inicijative za obnovom odnosno ‘odmrzavanjem’ obveznog vojnog roka pristizale su u redovnim razmacima pa je ta tema bila aktualna i 2015. godine kada su put Europe krenuli migrantski valovi, pa 2017. i 2021. da bi se posve ozbiljno uzela u razmatranje početkom prošle godine.
Tomu su pridonijele i geopolitičke okolnosti (rat u Ukrajini, nestabilnost zapadnog Balkana…) a kumovala je i činjenica da se i u Srbiji počelo razmatrati vraćanje obveznog vojnog roka.
Vojarne spremne, čekaju se izmjene zakona
U Hrvatskoj reaktiviranje obveznog vojnog roka još mora proći kroz saborsku proceduru, a tehnički i logistički sve je spremno. Tako je, naime, u ponedjeljak izjavio potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić na vojnom poligonu “Eugen Kvaternik” u Slunju, jednom od onih gdje će se ubuduće provoditi temeljno vojno osposobljavanje novih ročnika. Kao jedan od glavnih razloga naveo je problem s popunjavanjem pričuvnog sastava Oružanih snaga.
“Pripremljeno je sve i mi smo spremni započeti s provedbom vojnog osposobljavanja praktički već sutra”, poručio je Anušić.
U Ministarstvu obrane Republike Hrvatske (MORH) rekli su nam da bi prijedlog izmjena i dopuna zakona koji uređuju temeljno vojno osposobljavanje uskoro trebao biti upućen u zakonsku proceduru. Također kažu kako je planirano da najesen prvi ročnici budu upućeni u vojarne.
Godišnje oko 4000 ročnika, obuka u tri grada
Evo i ostalih odgovora MORH-a na naša pitanja oko obveznog vojnog roka koji još uvijke stvara nedoumice među budućim ročnicima:
Kada će biti upućeni prvi pozivi budućim ročnicima i kojima za vojno osposobljavanje?
Navedenim prijedlogom izmjena i dopuna zakona predviđeno je upućivanje novaka na temeljno vojno osposobljavanje (TVO) u kalendarskoj godini u kojoj navršava 19 godina života, prema broju novaka koji određuje Ministarstvo obrane na temelju propisanih kriterija, a iznimno se mogu uputiti i novaci stariji od 19 godina života, a najkasnije do navršene 30 godine života, u skladu s brojem novaka koji određuje Ministarstvo obrane.
U koliko će se turnusa/kontigenata godišnje provoditi vojno osopsobljavanje i u kojim vojarnama?
Temeljno vojno osposobljavanje provodit će se u vojarnama u Kninu, Slunju i Požegi. Očekuje se da će na godišnjoj razini obuku proći pet naraštaja po 800 kandidata, dakle godišnje oko 4000 ročnika. Moguće je da će biti i više ročnika, a Ministarstvo obrane i Oružane snage imat će osigurane kapacitete i za veći broj onih koji žele služiti temeljno vojno osposobljavanje.
Zaposleni ročnik ne smije dobiti otkaz
Koliko će trajati vojno osposobljavanje, koliku će novčanu naknadu ročnici dobiti za to vrijeme i što će biti s onima koji su zaposleni?
Obuka će trajati dva mjeseca. Ročniku koji je zaposlen i koji će biti na temeljnom vojnom osposobljavanju, miruju prava iz radnog odnosa u skladu sa Zakonom o radu. Zaposleni ročnik ne može i ne smije dobiti otkaz zbog pohađanja temeljnog vojnog osposobljavanja i takva kategorija ročnika će primati novčanu naknadu koja iznosi mjesečno oko 1100 eura neto te će im provedeno vrijeme na TVO-u ući u radni staž. Isto tako, nezaposleni ročnici za vrijeme temeljnog vojnog osposobljavanja imat će pravo na mjesečnu plaću u iznosu oko 1100 eura neto te će im provedeno vrijeme ući u radni staž.
Osobe koje završe temeljno vojno osposobljavanje imat će i prednost pri zapošljavanju u državnim tijelima i tijelima jedinica lokalne samouprave. To su glavni benefiti koje smo predvidjeli kako bismo motivirali služenje temeljnog vojnog osposobljavanja.
Studentima odgoda, prigovor savjesti dopušten
Hoće li obveznici koji upišu fakultet imati pravo na odgodu vojnog roka i koliko dugo?
Studentima je omogućena odgoda temeljnog vojnog osposobljavanja za vrijeme studiranja, a najdulje do navršenih 29 godina života.
Što će biti s onima koji se pozovu na prigovor savjesti?
Što se tiče prigovora savjesti, riječ je o ustavnoj kategoriji koja je regulirana člankom 47. Ustava Republike Hrvatske, u kojem stoji da je prigovor savjesti dopušten onima koji zbog svojih vjerskih ili moralnih razloga nisu pripravni na izvršavanje vojničkih dužnosti u Oružanim snagama.
Osobe koje iskažu prigovor savjesti služit će civilnu službu te je i taj dio predviđen zakonom, a što bi prema prijedlogu zakona dijelom trebalo biti nadležno Ministarstvo unutarnjih poslova, a dijelom jedinice lokalne samouprave.
Hrvatska
Stiže nova tura afričkog pijeska, evo kako će sve izgledati

Nakon prodora hlarnog suhog zraka polarnog porijekla u prvim danima idućeg tjedna nad naše krajeve ponovo dolazi mutna žuta atmosfera.
Vjetrovi nad Saharom podigli su u atmosferu velike količine pijeska, visinsko strujanje nad našim krajevima zbog primicanja ciklone s Atlantika mijenja smjer i okreće na jug i jugoistok te će idući tjedan plavu boju neba zamijeniti žučkasti sjaj pijeska. Prema posljednjim izlazima modela za prognozu vremena GFS oblak pijeska protezat će se od Sahare sve do Baltika.
Zračna masa s pijeskom će se prelaskom preko Sredozemnog mora napuniti vlagom te možemo očekivati ponovo žutu kišu.
Hrvatska
FOTO / Carina zaplijenila kamion pun lažnih deterdženata i omekšivača, pogledajte fotografije

Provodeći mjere carinskog nadzora službenici Službe za mobilne jedinice Osijek oduzeli su ukupno 21.600 litara krivotvorenih deterdženata i omekšivača objavila je Carinska uprava.
Ovlašteni carinski službenici Službe za mobilne jedinice Osijek provodeći mjere carinskog nadzora u unutrašnjosti carinskog područja, zaustavili su teretno vozilo hrvatskih registarskih oznaka kojim je upravljao državljanin Republike Hrvatske, a koji je prevozio deterdžente i omekšivače.
Zbog sumnje da su navedeni proizvodi upotrijebljeni protivno propisima o zaštiti žiga u trgovačkom prometu o istome je obaviješten zastupnik, nositelja prava koji je potvrdio da se radi o povredi žiga tvrtke i proizvodima s lažnim zaštitnim znakovima istog ili sličnog izgleda nositelja žiga.
Kako postoji osnovana sumnja u ostvarenja obilježja kaznenog djela Povreda žiga iz članka 288. st. 1. Kaznenog zakona, Služba za mobilne jedinice Osijek podnijet će kaznenu prijavu, a roba, 21.600 litara deterdženta, procijenjene vrijednosti oko 94.000 eura, oduzeta je.

-
magazin1 tjedan prije
ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 tjedan prije
DOBRO JE ZNATI / Radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin4 dana prije
(FOTOGALERIJA) SUPERNOVA ZADAR / Peek & Cloppenburg otvorio petu trgovinu u Hrvatskoj
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prije
DI U SPIZU? / Danas su u Zadru otvorene sljedeće trgovine…