Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

TIGAR IZ SALAMANCE / Osma Bilosnićeva knjiga objavljena u Rumunjskoj

Published

on

Bilosnićeva zbirka pjesama Tigar iz Salamance, objavljena u hrvatskoj verziji početkom ožujka ove godine, već u srpnju iste 2024. godine ugledala je svoje rumunjsko ukoričenje.

Ovo je, inače, osma knjiga Tomislava Marijana Bilosnića, posljednjih godina objavljena u Rumunjskoj, kod istog izdavača – Editura pim, Iaşi, u Biblioteci Universalis međunarodnog časopisa „Orizont Literar Contemporan“, a koju uređuje poznati rumunjski pjesnik i izdavač Daniel Dragomirescu. Bilosnićeva suradnja s ovim izdavačem otpočela je 2015. objavljivanjem i predstavljanjem njegove zbirke Tigar u Bukureštu.

 Zbirka Tigar iz Salamance objavljena je višejezično, na španjolskom, rumunjskom i francuskom jeziku, a neke pjesme i na engleskom jeziku, i kao takva ponuđena međunarodnoj pjesničkoj sceni. Prijevode pjesama na španjolski jezik potpisuje Željka Lovrenčić, na rumunjski jezik Monica Dragomirescu, dok ih je na francuski jezik preveo urednik izdanja, književnik Daniel Dragomirescu. Engleski prijevod potpisuje Pablo Bilosnić. Zanimljivo je ovdje kazati kako je ciklus ovih pjesama na francuski prethodno prevela i poznata francuska pjesnikinja Noëlle Arnault za svoju Anthologie poétique et artistique 2024., koja je tiskana početkom 2024. godine, a u kojoj je Bilosnić zastupljen. Zbirka donosi i više Bilosnićevih fotografija snimljenih tijekom njegovih boravaka u Salamanci.

Konačno, zbirka Tigar iz Salamance idonosi Bilosnićeva pjesnička iskustva i doživljaje iz Salamance, glasovitoga svjetskoga sveučilišnoga grada u Španjolskoj, u kojemu su Bilosniću objavljene dvije kultne zbirke pjesama Tigar i Afrika, kao i mnoge druge pjesme u izborima. Bilosnić  Tigra iz Salamance tako i posvećuje svom prijatelju, pjesniku i izdavaču, akademiku Alfredu Pérezu Alencartu i njegovoj rano preminuloj supruzi Jacqueline Alencar, književnici i urednici, kao i slikaru i sveučilišnom profesoru Miguelu Eliasu, pjesniku i umjetničkom fotografu José Amador Martínu, kao i drugim svojim prijateljima u Španjolskoj.

Tigar iz Salamance u koricama Bilosnićeve knjige svojevrsna je umjetnička opsesija nadahnuta njegovim stvarnim i imaginativnim vezama sa španjolskim gradom Salamancom, njegovim vezama s pjesnicima, slikarima, urednicima i izdavačima, u tome gradu i  kastiljanskim ambijentom. Poznati hrvatski kritičar Šalat bi kazao: „Bilosnić kao da slijedi određene umjetničke postupke nadrealističkih i apstraktnih slikara koji često kreću od vidljivog svijeta i stvarnosnih referenci koje potom ili svode na osnovne – apstraktne – elemente ili ih imaginativnim montažama u potpunosti stiliziraju i uklapaju u nadrealističku stilsku fakturu“.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / U Zadru održana akcija “ZELENA PLUĆA”

Published

on

 
Continue Reading

ZADAR / ŽUPANIJA

Pasionski oratorij maestra Ive Nižića večeras u crkvi sv. Šime

Published

on

By

U ponedjeljak, 11. 11. u Koncertnoj dvorani braće Bersa Kneževe palače održan je koncert pod nazivom Virtuoso. Čar koncerta, osim u rijetko izvođenim glazbenim djelima, bila je u kombinaciji instrumenata. Spoj oboe, roga i klavira rijetkost je među glazbenim sastavima koje inače uživo možemo čuti. U trio sastavu nastupali su izraelski oboist Dudu Carmel, talijanski pijanist Lorenzo Cossi i slovenski rogist Boštjan Lipovšek. Izveli su djela Ivana Jevtića, Heinricha von Herzogenberga, Liora Navoka i Jana Koetsiera.

Večeras, 16. 11. s početkom u 19 sati u crkvi sv. Šime održat će se koncert mješovitog pjevačkog zbora Condura Croatica koji će zajedno s Udrugom žena Luzor s otoka Ugljana izvesti oratorij Svit za spasom vapije.

Posebno popularan kroz 17. i 18. stoljeće, oratorij kao vokalno-instrumentalno djelo prikazuje dramsku radnju najčešće duhovnog sadržaja. Nastao je pod utjecajem ranih opera, a ono što ih razlikuje jest da se oratorij izvodi kao koncertni program. Svit za spasom vapije, čije autorstvo potpisuje dirigent zbora maestro Ivo Nižić, kroz biblijske pejzaže donosi otočku božićnu Muku ispričanu kroz živote djeda, oca, djece i matere.

Koreografkinja je Bernarda Klarin, za režiju je zadužena Ana Dalbello, a scenograf i majstor svjetla je Luka Košta.

Solisti su Jelena Rušev Mogilevskij i Mateo Marnika, dok u duetima pjevaju Zdenko Stipčević i Eugen Jović, Jasna Košta i Milena Petani, Sanja Jaša i Maja Sinovčić te Nevija Pavić i Mira Lisica. Dječji glas pjeva Luka Marnika.

Ulaz na koncert je slobodan!

Ivo Nižić rođen je u Preku na otoku Ugljanu 15. rujna 1942. Nakon završene gimnazije i Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu, započinje studij glazbene umjetnosti poslije kojeg stječe dvije glazbene diplome na Odsjeku za glazbu Pedagoške akademije u Zagrebu i na Institutu za crkvenu glazbu “Albe Vidaković” Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu; time stječe zvanje profesora crkvene glazbe. Nakon višegodišnjeg rada u osnovnoškolskom i dijelom u srednjoškolskom obrazovanju, piše habilitacijski rad iz muzikologije (mentor: Jerko Bezić).

Obranivši rad s pohvalama, postaje profesor na Sveučilištu u Zadru i nositelj kolegija Glazbena kultura i Metodika nastave glazbene kulture. Ivo Nižić priznati je glazbeni pedagog, skladatelj i dirigent. Za svoj rad dobio je mnoge nagrade, priznanja i pohvale. Osnovao je Akademski zbor Sveučilišta u Zadru i Mješoviti pjevački zbor Condura Croatica – Zadar. Više od 30 godina djeluje kao orguljaš i zborovođa u crkvi sv. Mihovila u Zadru. Nižić je vjerojatno jedan od najdosljednijih hrvatskih skladatelja, koji je u svojim djelima – oratorijima sačuvao formu starih crkvenih skazanja i prikazanja. Autor je tri pasionska oratorija Svit za spasom vapije, Križina i Zadnja postaja.

 
Continue Reading

ZADAR / ŽUPANIJA

BLAGDAN SV. CECILIJE / 23. studenoga u katedrali Susret župnih zborova Zadarske nadbiskupije

Published

on

By

Susret župnih zborova Zadarske nadbiskupije održava se u subotu, 23. studenoga, s početkom u 17 sati u katedrali sv. Stošije u Zadru.

Na susretu će liturgičari o. Jozo Milanović predstaviti nauk crkvenih dokumenata o crkvenoj glazbi, a don Dario Tičić će govoriti o praktičnim smjernicama u liturgijskom pjevanju.

Susret se organizira prigodno uz blagdan sv. Cecilije, zaštitnice crkvene glazbe i na uočnicu blagdana sv. Krševana. Članovi župnih zborova u 18 sati će sudjelovati na Svečanoj večernjoj sv. Krševana koju predvodi mons. Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije.

Susret organizira Povjerenstvo za liturgijski pastoral Zadarske nadbiskupije.

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu