Hrvatska
LIJEČNICI SAVJETUJU CIJEPLJENJE / Sve više oboljelih od atipične upale pluća: Obratite pozornost na ove simptome
Raste broj slučajeva upale pluća tijekom ljeta. Sve više oboljelih bilježe šibenska Opća bolnica i zagrebačka Klinika za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević. Pogotovo zabrinjava jedna vrsta koju je zbog atipičnih simptoma teže dijagnosticirati.
Neobično za ljeto, povećava se broj pacijenata s upalom pluća.
Pogotovo onih s atipičnom upalom koju uzrokuje bakterija mikoplazma.
“Njezina osobitost je to što se može pojavljivati u bilo koje doba godine i puno je češća u male djece, starije od godine i mlađih odraslih iako nema pravila, može se javiti i kod onih puno mlađih ili puno starijih”, rekao je za Dnevnik.hr zamjenik ravnatelja Klinike Fran Mihaljević Zoran Barušić.
Simptomi
Prvi simptom atipične upale pluća obično je povišena tjelesna temperatura, ne previsoka. Zatim se javljaju suh kašalj, bol u prsima, kratkoća daha, umor, glavobolja. Simptomi su često neobični za upalu pluća. Može doći i do upale mozga, kožnih osipa ili nekog poremećaja svijesti. Prenosi se kapljičnim putem.
“To su uzročnici koji imaju neke simptome koji mogu biti nepovezani s pneumonijom, zato što ti uzročnici uzrokuju simptome sami za sebe. Često pacijenti znaju reći da povraćaju od kašlja što nije tipično za običnu upalu pluća. Tako da svašta se tu zna naći”, objsnio je liječnik Juraj Jug.
Atipična upala pluća krajem prošle godine počela se češće pojavljivati u Aziji i nekim europskim zemljama. U Klinici Fran Mihaljević porast bilježe već nekoliko mjeseci.
“Na sreću prolazi ambulatno, ili kroz naše dnevne bolnice, ali ima onih s težim kliničkim formama bolesti osobito kad govorimo o dječjoj populaciji koji su liječeni bolnički praktički s intenzivnim metodama liječenja u pojedinim situacijama”, rekao je Barišić.
Zašto dolazi do upale pluća?
Porast slučajeva je zamjetan, ali ne i zabrinjavajući, napominju u bolnici. Zašto do upale pluća dolazi i tijekom ljeta, teško je reći.
“Nema tu više nekog posebnog pravila kao što je to bilo prije, ali pitanje je ipak ponašanje ljudi, sad smo mi svi više pod klimom, velike su temperaturne razlike između unutarnjeg i vanjskog prostora, ali povećao se i broj sati boravka u zatvorenom prostoru, s čime povećavamo šansu da ćemo prenijeti neku zaraznu bolest, manje se otvaraju prozori, što bi trebalo raditi što više”, rekao je Jug.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo bilježi podjednak broj oboljelih u srpnju i kolovozu kao i proteklih godina.
Liječnici pak savjetuju, jedna se vrsta može spriječiti i to cijepljenjem protiv pneumokoka.
Hrvatska
Pogledajte kako trgovci varaju kupce! Inspekcija ih uhvatila na (ne)djelu
Tržišna inspekcija Državnog inspektorata u razdoblju od 9. do 31. prosinca 2024. obavila je ukupno 163 inspekcijska nadzora trgovaca prilikom provođenja posebnih oblika prodaje robe, a to su akcijska prodaja, rasprodaja, sezonsko sniženje, prodaja robe s greškom i prodaja robe kojoj istječe rok uporabe, u kojima je utvrđeno 46 povreda odredbi Zakona o zaštiti potrošača.
Tržišna inspekcija je, kako su naveli, od 9. do 31. prosinca 2024. godine obavljala ciljane inspekcijske nadzore poslovne prakse trgovaca prilikom provođenja posebnih oblika prodaje robe i uvjeta prodaje kao i oglašavanja radi utvrđivanja ima li u njima elemenata nepoštene poslovne prakse, s naglaskom na trgovce koji obavljaju djelatnost trgovine prehrambenim proizvodima, objavio je u četvrtak Državni inspektorat na svojim internetskim stranicama.
Prema podacima Inspektorata, u navedenom su razdoblju obavljena ukupno 163 inspekcijska nadzora, u kojima je utvrđeno 46 povreda odredbi Zakona o zaštiti potrošača.
Od ukupno utvrđenih povreda u 26 slučajeva je utvrđena nepoštena poslovna praksa trgovaca koja se primjerice odnosila na zavaravanje potrošača u pogledu cijena proizvoda ili načina na koji je cijena proizvoda izračunata, odnosno trgovac kao sniženu cijenu iskazuje cijenu koja je veća od referentne cijene, isto tako prilikom oglašavanju isticanje netočnih informacija vezano uz referentnu cijenu. U četiri slučaja je utvrđeno kršenje Vladine odluke o izravnim mjerama kontrole cijena određenih proizvoda u trgovini na malo.
Nadalje, u 18 slučajeva utvrđenih povreda sukladno ovlasti iz Zakona o zaštiti potrošača, primijenjeno je načelo oportuniteta i to za utvrđene prekršaje koji su otklonjeni tijekom nadzora te za koje trgovac nije u povratu počinio prekršaj. Primjerice, primjena oportuniteta se odnosila na neisticanje maloprodajne cijene, neisticanje obavijesti o načinu podnošenja pisanog prigovora, neisticanje uvjeta prodaje, navode iz Državnog inspektorata.
Napominju i da je predviđena kazna za utvrđene nepravilnosti propisana Zakonom o zaštiti potrošača, koji propisuje novčanu kaznu u iznosu od 1.327,23 eura do 26.544,56 eura za trgovca – pravnu osobu, od 1.327,23 eura do 1.990,84 eura za odgovornu osobu u pravnoj osobi te od 663,61 eura do 1.990,84 eura za fizičku osobu – obrtnika. Također, ako se u postupku inspekcijskog nadzora utvrdi da trgovac obavlja nepoštenu, zavaravajuću poslovnu praksu, trgovcu se zabranjuje nepoštena poslovna praksa.
Hrvatska
Ryanair srezao cijene: Letovi iz Zadra, Zagreba i Dubrovnika od 14.99 eura
Iz Zagreba se tako već od 14.99 eura može otputovati u Göteborg, dok cijena karata za Rim kreće od 19 eura. Nova godina donosi nove Ryanair popuste. Ovaj popularni europski niskobudžetni avioprijevoznik poznat je po povoljnim cijenama karata i kratkotrajnim akcijama na koje treba brzo reagirati, piše Dubrovačkidnevnik.
Letovi iz Hrvatske dostupni su s aerodroma u Dubrovniku, Zadru i Zagrebu, a ponuda letova iz glavnog grada zemlje je najbogatija. Iz Zagreba se tako već od 14.99 eura može otputovati u Göteborg, dok cijena karata za Rim kreće od 19 eura.
Let prema Sofiji dostupan je od 19.35 eura, a prema Malagi od 21.99 eura. U okviru iste akcije iz Zagreba su dostupni i letovi prema Lanzaroteu po cijeni od 24.99 eura, Malmöu od 34.58 eura, Oslu od 37.97 eura te Palermu od 73.99 eura.
Ponuda letova iz Zadra nešto je skromnija – iz ovog grada se može letjeti u Poznan po cijeni od 28.08 eura te u Eindhoven po cijeni od 36.09 eura. Iz Dubrovnika su dostupni letovi za Bruxelles od 14.99 eura, Dublin od 19.99 eura, Poznan od 30.39 eura i Bari od 30.94 eura.
Karte je potrebno rezervirati do 9. siječnja 2025., a za putovanja između 8. siječnja 2025. i 31. ožujka 2025.
Hrvatska
Crna prognoza: Očekuje se da će cijene ove godine duplo rasti od plaća
Građani eurozone očekuju da će cijene i ove jeseni rasti više nego dvostruko snažnije nego plaće u uvjetima smanjene gospodarske aktivnosti, pokazalo je istraživanje Europske središnje banke (ECB). Ove jeseni godišnja stopa inflacije iznosit će 2,6 posto, procijenili su potrošači u ECB-ovoj anketi provedenoj u studenom, naznačivši da očekuju nešto brži rast cijena nego što su bili prognozirali u listopadu.
Do jeseni 2028. godine iznosit će po njihovim prognozama 2,4 posto. Samo mjesec dana ranije bili su procijenili da će iznositi 2,1 posto. To bi značilo da ECB po njihovim procjenama ni za tri godine neće dosegnuti ciljanu stopu inflacije od dva posto. Njihove procjene za jesen 2028. predviđaju isti rast cijena kao i u prošlogodišnjem prosincu. Europski statistički ured preliminarno je izračunao da je stopa inflacije mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena u prosincu iznosila 2,4 posto.
U 2024. cijene su po procjenama građana porasle za 3,4 posto, pokazala je ECB-ova anketa, objavljena u utorak.
Nominalne plaće trebale bi po njima ove jeseni porasti za 1,1 posto. Još u rujnu bili su prognozirali da će do početka jeseni 2025. porasti za 1,3 posto. Nominalna potrošnja trebala bi ove jeseni po njihovim novim procjenama porasti za 3,5 posto, neznatno snažnije no što su bili prognozirali u listopadu.
Gospodarstvo eurozone trebalo bi se pak u istom razdoblju smanjiti za 1,3 posto, nešto snažnije no što su građani do sada očekivali. Stopa nezaposlenosti trenutno po njihovoj procjeni iznosi 10,1 posto, pokazuje istraživanje provedeno u studenom, a do studenog 2025. godine trebala bi porasti na 10,6 posto.
U ECB-ovoj anketi sudjeluje oko 19 tisuća građana iz 11 zemalja eurozone, uključujući Belgiju, Njemačku, Španjolsku, Francusku, Italiju i Nizozemsku, Irsku, Grčku, Austriju, Portugal i Finsku.
-
magazin1 tjedan prije
(FOTOGALERIJA) POSJETILI SMO E-SHAPE CENTAR U VESLAČKOJ / Evo kako u 30 minuta odraditi vrhunski trening i “tretman” za kožu i celulit…
-
magazin1 tjedan prije
FENG SHUI OTKRIVA: Šest stvari s kojima treba ući u Novu godinu…
-
magazin1 tjedan prije
NOVOGODIŠNJI OBIČAJI / Znate li zašto se na Silvestrovo nosi crveno donje rublje?
-
magazin1 tjedan prije
Sretna Nova godina!