Connect with us

Grad

Radionica Paške čipke i ove jeseni u Zadru

Objavljeno

-

Etnološki odjel Narodnog muzeja Zadar poziva sve zainteresirane na radionice izrade Paške čipke koje će se održati u prostoru Etnološkog odjela Narodnog muzeja Zadar (Gradska straža), od 27. rujna do 30. listopada 2024.godine. Prijave na adresu etnoloski.nmz@gmail.com ili na broj telefona 023/211-198 u vremenu od 9 – 15 sati.
Radionice se održavaju u prostoru Etnološkog odjela Narodnog muzeja Zadar, Gradska straža, Narodni trg, Zadar od 27. rujna do 30. listopada 2024. Radionice sveukupno traju 30 h, petkom od 16 do 19 sati i subotom od 9 i 30 do 12 h (detaljan raspored će se dogovoriti s polaznicama na prvom susretu 27. 9. od 16 h.)
Voditeljica radionice: Neda Oros i članice Društva paških čipkarica Frane Budak

Radionice su namijenjene građanstvu: osnovnoškolci, srednjoškolci, studenti, umirovljenici. Radionice su besplatne za sudionike i ograničene brojem do 10 polaznika. Potreban materijal za izradu paške čipke osigurava EO- NMZ u sklopu radionice.
PAŠKA ČIPKA
Paška čipka je kulturno dobro o čijoj važnosti postoji vrlo visoka svijest i u suvremenom hrvatskom društvu, a posebno u samom gradu Pagu. Ovo kulturno dobro je vrlo dobro čuvano ne samo u Etnološkom odjelu Narodnog muzeja Zadar, već i u samom gradu Pagu. Muzejski način čuvanja je pasivni način čuvanja, a aktivni način čuvanja je upoznavanje sa šivanjem paške čipke. Na radionici se uči šivanje paške čipke tj. izrađuje se jednostavniji tabletić na kojem se upoznaju osnovni motivi.
Paška čipka je uz lepoglavsku i hrvatsku čipku 2009. godine uvrštena na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
O PAŠKOJ ČIPKI
Šivana „paška čipka“ nije se mijenjala od vremena renesanse do kraja 19. stoljeća. Javlja se na prostoru grada Paga i dio je tradicionalno tekstilnog rukotvorstva. Osnovni motiv je gotički četverolist. Čipkom se oblikovalo oglavlje tradicijske ženske nošnje grada Paga. Benediktinke samostana sv. Margarite u Pagu čipku su koristile za potrebe liturgijskog ruha, a i same su podučavale paškinje vezu, pa su 1840. godine pokrenule i školu učenja čipkarstva. Paška čipka je zajedno sa lepoglavskom i hrvatskom čipkom, uvrštena 2009. godine na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
Paška čipka je kulturno dobro o čijoj važnosti kao kulturnog dobra postoji vrlo visoka svijest i u suvremenom hrvatskom društvu, a posebno u gradu Pagu. Ovo kulturno dobro je vrlo dobro čuvano ne samo u Etnološkom odjelu Narodnog muzeja Zadar već i u gradu Pagu. Osim toga tekstilni predmeti s paškom čipkom čuvaju se i u Etnografskom muzeju u Splitu i Zagrebu te u Beču. Muzejski način čuvanja je pasivni način čuvanja, a aktivni način čuvanja je upoznavanje sa šivanjem paške čipke. Tako se ono u samom gradu Pagu podučava već od prvog razreda osnovne škole, a postoji i dvogodišnja škola u kojoj se podučava paška čipka. U Etnološkom odjelu Narodnog muzeja Zadar šiva se paška čipka za tabletić. Radionicu vode članice Udruge paških čipkarica Frane Budak. Paška čipka se danas obično nosi kao ukrasni detalj na odjeći, vrlo često se koriste i mali tabletići.

O radionici i izradi paške čipke
Kroz trideset sati polaznici ove radionice izrađuju rožeticu (rozetu) promjera osam centimetara što se smatra osnovom u usvajanju umijeća izrade paške čipke. Voditeljice kroz čitavu radionicu ukazuju na važnost uočavanja logičke povezanosti u stvaranju paške čipke.
Pribor za izradu paške čipke je sljedeći: tvrđi jastučić, kušin, dimenzija 25 cm x 35 cm, iglica, konac, škarice i kartončić, a nadasve strpljivost i pažljivost pri radu. Kartončić se prišiva za kušin te se kreće s badanjem, tj. s pravljenjem rupica u kartonu. Zatim se šinjiva, tj. postavlja se osnova, pa slijedi okmitanje, tj. bodom obametom se obrađuju štapi, a zatim se radi dintel, tj. nizanje boda na podlogu. Nakon dintela slijedi rijetki dintel, složeniji bod (rupice). Početak rada je u sredini kartončića i počinje s izradom tzv. pogačice, a zatim se redaju ročelice (većinom polukružni motiv ) i mendulice. Ovo su osnovni motivi. Može se koristiti dvadeset i dva motiva. Kad je čipka gotova skida se s kartona.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Grad

Znanstveno stručni skup i panel rasprava „Razvojni potencijali Dalmacije“, 20. rujna 2024. u Hotelu Kolovare

Objavljeno

-

By

Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Zadar i Hrvatsko društvo ekonomista u suradnji sa Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije s velikim zadovoljstvom pozivaju vas na znanstveno stručni skup i panel raspravu pod nazivom „Razvojni potencijali Dalmacije”, koji će se održati 20. rujna 2024. u Hotelu Kolovare (Bože Peričića 14, Zadar) s početkom u 10.00 sati. Skup će okupiti vodeće stručnjake, članove akademske zajednice, predstavnike industrije te predstavnike regionalnih i lokalnih vlasti, kako bismo zajednički istražili ključne mogućnosti koje mogu doprinijeti održivoj i sigurnijoj gospodarskoj budućnosti ove regije. Panel rasprava pružit će jedinstvenu priliku za razmjenu ideja, iskustava i stvaranje sinergija među različitim sektorima – turizam, poljoprivreda i prehrambena industrija, obnovljivi izvori energije, industrija robotike i visokih tehnologija.

 
Nastavi čitati

Grad

Prijavljena maloljetnica zbog drske krađe

Objavljeno

-

By

Policijski službenici Policijske postaje Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad maloljetnom hrvatskom državljankom, koju se sumnjiči da je 16. srpnja 2024. godine oko 11 sati u Zadru na predjelu Poluotoka, iz torbice otuđila novčanik s dokumentima i novcem u vlasništvu 47-godišnjeg državljanina Njemačke.

Materijalna šteta je nekoliko stotina eura.
Nakon provedenog kriminalističkog istraživanja, prema maloljetnici se nadležnom državnom odvjetništvu podnosi kaznena prijava zbog drske krađe.

 
Nastavi čitati

Grad

U Zadru otvorena međunarodna konferencija PUBMET2024 o otvorenoj znanosti

Objavljeno

-

By

Nakon netom završene Prve PUBMET ljetne škole znanstvene komunikacije, danas je u prostoru II Palače u Zadru otvorena međunarodna konferencija PUBMET2024 o otvorenoj znanosti i znanstvenoj komunikaciji, koja će se održati 12. i 13. rujna.
U prisustvu Prorektora za znanost i informacijsku infrastrukturu Sveučilišta u Zadru Zvjezdana Penezića, mnogobrojnih znanstvenica i znanstvenika iz cijelog svijeta te sponzora, ovogodišnju konferenciju PUBMET otvorila je dopredsjednica Programskog odbora Lea Škorić, koja je tom prigodom izjavila: Pubmet je uvijek bio vođen idejom otvorene znanosti, propitujući složenost odnosa između otvorenog pristupa i evaluacije istraživanja, odosno načina kako možemo osigurati sustav vrednovanja koji ne uključuje samo kvantitetu, već i kvalitetu.
Sudionike 11. PUBMET konferencije očekuje niz pozvanih predavanja, kratkih izlaganja, panel rasprava i posterskih priopćenja namijenjenih znanstvenicima, urednicima i izdavačima znanstvenih časopisa, stručnjacima iz područja informacijskih i komunikacijskih znanosti, znanstvenim novinarima, kreatorima znanstvenih politika i svima zainteresiranim za razvoj otvoreno dostupne znanosti te transparentnu i etičnu objavu rezultata znanstvenih istraživanja. Središnja tema konferencije – promjena sustava vrednovanja u znanosti – zasigurno će potaknuti sudionike na sudjelovanje u raspravi o sve složenijem sustavu znanstvenoistraživačkog djelovanja.
Kao i prethodnih godina, pozvani predavači su eminentni stručnjaci iz područja znanstvene komunikacije i otvorene znanosti. Bianca Kramer (Sesame Open Science, Nizozemska) će u uvodnom predavanju govoriti o složenom odnosu vrednovanja u znanosti i otvorenosti, te će predstaviti načine na koje se sustav vrednovanja mijenjao posljednjih godina. Autori iz različitih zemalja će govoriti o resursima i alatima u otvorenom pristupu, s posebnim osvrtom na objavu u tzv. dijamantnim časopisima, te o stavovima znanstvenika o otvorenom recenzijskom postupku.
Raspravu usmjerenu na etičke aspekte sustava vrednovanja i objavu u otvorenom pristupu će na kraju prvog dana konferencije voditi Matt Hodgkinson (Velika Britanija).
Emanuel Kulczycki (Sveučilište Adam Mickiewicz, Poljska) će otvoriti drugi dan konferencije pregledom sustava znanosti u zemljama istočne Europe, te će razmotriti razloge izostanka promjene sustava vrednovanja u tom dijelu svijeta. Transparentnost sustava vrednovanja od iznimne je važnosti, pri čemu od pomoći mogu biti i alati kao što su OpenAIRE Graph, nacionalni CRIS sustavi, ali i dubinska provjera znanstvenoga rada temeljena na istraživačkim podacima, o čemu će govoriti niz izlagača iz različitih europskih institucija.
Tijekom posterske sesije će između ostalog biti predstavljeni alati i infrastruktura koji služe kao podrška otvorenoj znanosti i znanstvenoj čestitosti, načini promocije otvorene znanosti, te rezultati istraživanja stavova i iskustava hrvatskih znanstvenika prema otvorenom pristupu.
Nakon rasprave istaknutih stručnjaka o različitim inicijativama i načinima transformacije sustava vrednovanja u znanosti koju će voditi Emanuel Kulczycki, ovogodišnji PUBMET će zaključiti Erzsébet Tóth-Czifra (Centar Marc Bloch, Njemačka), i to predstavljanjem aktivnosti Koalicije za unaprjeđenje sustava vrednovanja (CoARA), koja zagovara reformu sustava vrednovanja i procjenu znanstvenoistraživačkog rada temeljenu na principima otvorenosti, inkluzivnosti i znanstvene čestitosti.

11. međunarodnu konferenciju PUBMET2024 suorganiziraju Odjel za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru, Hrvatska udruga za znanstvenu komunikaciju – ZNAK, Institut Ruđer Bošković, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Filozofski fakultet i Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, te Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci. Uz Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske, konferenciju podupiru inicijative OpenAire i OPERAS, organizacija SPARC Europe, međunarodna organizacija EIFL (Electronic Information for Libraries) i udruženje znanstvenih urednika EASE.
Cjeloviti program dostupan je na https://pubmet2024.unizd.hr/programme-3/, a osim sudjelovanja uživo, registrirani korisnici moći će PUBMET2024 konferenciju pratiti i online.
Više informacija o PUBMET2024 konferenciji možete pronaći na https://pubmet2024.unizd.hr/. Pratite nas putem društvenih mreža Facebook, X i Linkedin.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu