ZADAR / ŽUPANIJA
Zadarska bolnica započinje s modernim postupkom liječenja karcinoma

Zahvaljujući modernizaciji Opće bolnice Zadar, projektom financiranim iz Europske unije, na Odjel za intenzivnu medicinu dolaze najmodernija rješenja za praćenje životnih funkcija. Uvodi se i novi postupak u liječenju karcinoma, neinvazivno zaleđivanje malignih stanica.
Otkucaji srca, tlak, stanje organa, praćenje vitalnih funkcija u jedinici intenzivnog liječenja, od životne je važnosti.
“Mi ćemo s ovim projektom poboljati praćenje svih onih vitalnih parametara koje sad pratimo, mi ćemo uvesti i nove metode praćenja”, rekao je voditelj Odjela za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu, dr. med. Edi Karuc.
Sve to putem najmodernijih uređaja koji omogućiti bržu reakciju osoblja u slučaju bilo kakvih odstupanja.
“Projektom će se nabaviti i uređaj sa sustavom ranog upozoravanja i dojave na pametne telefone, neovisno o trenutnoj lokaciji zdravstvenog osoblja”, kazala je voditeljica projekta “Digihealth” Ines Stipčević.
Moderni postupak liječenja karcinoma
Papir s podacima o pacijentu obješen na krevet, odlazi u povijest. Sve će se vidjeti na centralnoj stanici za praćenje pacijenata. Rasterećenje za osoblje, kraći boravak u bolnici za pacijente.
“Poboljšat ćemo kvalitetu zbrinjavanja naših bolesnika, a morate znati da se kvaliteta zbrinjavanja bolesnika u jedinici intenzivne medicine ustvari mjeri ljudskim životima”, ustvrdio je Karuc, a prenosi HRT.
Uvodi se i moderni postupak liječenja karcinoma, zaleđivanje malignih stanica, koji je u Hrvatskoj prvi put izveden tek prije nekoliko mjeseci.
Krioablacija
“Metodom krioablacije pod nadzorom kompjuterizirane tomeografije uz korištenje ekstremno niskih temperatura tretiraju se abnormalne stanice, odnosno tumori”, pojasnila je Stipčević.
Pacijenti koji odlaze kući nakon zahvata imat će na raspolaganju aplikaciju te smjernice za bolji oporavak kod kuće.
Sljedeći korak u modernizaciji zadarske bolnice je digitalizacija Odjela za patologiju za što su već odobrena sredstva iz europskih fondova.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTO / Nadbiskup Zgrablić u katedrali predvodio misu zadušnicu za papu Franju

Misu zadušnicu za papu Franju u katedrali sv. Stošije u Zadru u subotu, 26. travnja, predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

Nadbiskup je zahvalio Bogu za život i služenje pape Franje Crkvi i cijelom svijetu. „Riječi, geste i život pape Franje pozivaju nas da budemo Crkva srca, Crkva koja se daruje“, istaknuo je mons. Zgrablić. Papa Franjo je bio „dobar pastir koji je znao slušati, otac koji je znao suosjećati, prorok koji je znao progovoriti Božju riječ u pravi čas i o aktualnim problemima. Bio je naš brat koji je hodao s nama na hodočasničkom putu vjere, ali, hodao je i ispred nas“, poručio je nadbiskup.
Kao njegovu „duhovnu baštinu i obvezu koju treba trajno prihvaćati i provoditi u život“, nadbiskup je istaknuo značajke pontifikata pape Franje: jednostavnost i poniznost, socijalna pravda i briga za siromašne, ekologija i briga za zajednički dom, dijalog i otvorenost te reforme Crkve.

Kad papa Franjo govori o poniznosti, „misli na duboku svijest o vlastitim ograničenjima, otvorenost prema Bogu i drugima te oslobođenje od oholosti i sebičnosti. Papa je isticao da poniznost nije slabost, nego snaga koja otvara srce za Boga, govoreći da ‘bez poniznosti nećemo nikada pronaći Boga, nego samo sebe’“, istaknuo je nadbiskup.
Papin „poziv na poniznost nije poziv na povlačenje, nego na autentičnost. Poniznost oslobađa, čini nas sposobnima za služenje i spašava od idololatrije ega. Poniznost je, kaže Papa, protulijek oholosti. Govorio je da osoba koja nije ponizna ne gleda prema horizontu, nego u vlastito ogledalo“, podsjetio je mons. Zgrablić, istaknuvši Papine riječi: „Jednostavnost nije stil, nego stanje srca. Vodi nas zahvalnosti i čuva od površnosti“.
„Jednostavnost za papu Franju nije bila skromnost radi siromaštva, nego razlikovanje bitnog od nebitnog – oslobođenje od viškova koji nas guše kako bismo napravili mjesta za Boga i bližnje. To je bio njegov način života, ali i njegova poruka svijetu“, istaknuo je nadbiskup. Smatra da je Papin program sadržan u njegovim riječima: „Želim Crkvu siromašnu za siromašne“.

„Crkva koju je Papa nosio u srcu nije sjedila samo uz moćne – ona je ustajala s onima koji trpe. Papa je pokazivao da vjera bez djelovanja nije vjera i da ljubav prema siromašnima, migrantima, onima ‘na periferiji’, nije ukras, nego središnji znak Kristove prisutnosti“, rekao je mons. Zgrablić.
Papa je upozoravao na ekonomiju odbacivanja i nepravde u ravnodušnom društvu, govoreći da su „siromašni naši učitelji koji nas uče jednostavnosti i otporu prema konzumerizmu“, a „zemlja, naš dom, sve više nalik golemom hramskom otpadu“. Upozoravao je da se ne možemo zadovoljiti samo davanjem pomoći, nego treba mijenjati i strukture koje proizvode nepravdu.
Crkvi i svakome govorio je da „ne gledamo na one koji trpe kao teret, nego kao poziv na obraćenje“.
Papa Franjo je prvi papa koji je ekologiju jasno stavio u središte katoličkog socijalnog nauka. „Za njega, ekološka kriza nije samo problem prirode, već kriza duhovnosti, solidarnosti i pravde. Nije odvajao zaštitu okoliša od zaštite čovjeka. Papina enciklika Laudato si’ bila je poziv na cjelovitu ekologiju – promjenu odnosa, načina života i politike“, rekao je mons. Zgrablić.

„Papa Franjo je bio istinski pontifex – mostograditelj. Ne između ideologija, nego između ljudi“, naglasio je nadbiskup. Pozivao je na „kulturu susreta“.
„U svijetu podjela i zatvorenosti, on je birao dijalog s drugim kršćanima, s drugim religijama, s onima koji ne vjeruju. Govorio je da vjera nije povlačenje u izolaciju, nego otvaranje prema drugome i da vjera vodi vjernika da vidi u drugom brata kojega treba voljeti“, poručio je mons. Zgrablić.
Papa je isticao da dijalog ne znači odustajanje od istine, nego uzajamno poštovanje, rekavši: „Dijalog ne znači popuštanje ili kompromis, nego traženje istine u uzajamnom poštovanju“.
Papa je u sinodalnom hodu vidio priliku da Crkva „koja izlazi“ bude zajednica koja sluša, rekavši: „Sinoda nije parlament, nego trenutak slušanja Duha kroz slušanje jedni drugih“.

„Papa nije govorio o reformi kao o projektu, nego kao o obraćenju. Papa je pokrenuo reforme kurije, financijskog sustava, sinodalnog procesa i crkvenog prava i one su bile duboke, usmjerene na suštinu: služenje“, poručio je nadbiskup, citirajući papu Franju: „Reforma nije kozmetička operacija, nego povratak bîti – služenju i otvorenosti Duhu“.
„Papa nije želio Crkvu moći, nego Crkvu blizine. Ukinuo je privilegije, poticao transparentnost i uvijek vraćao smisao na bitno: Krista i Crkvu – narod Božji. Jedna od ključnih riječi njegove reforme bila je sinodalnost – zajednički hod naroda Božjega“, rekao je mons. Zgrablić, citirajući Papu: „Sinoda je proces slušanja cijelog naroda Božjega, jer svi imamo nešto za reći i svi smo dionici Kristovog tijela“.

Papa je uveo mehanizme odgovornosti u borbi protiv zlostavljanja i rekao: „Crkva mora biti sigurno mjesto za sve, a posebno za najmanje“.
Nadbiskup je potaknuo na molitvu da ono što je papa Franjo „živio, neumorno naučavao i poticao, ostane u nama – da budemo Crkva poniznosti, Crkva koja sluša, grli siromašne, čuva stvoreno i hoda zajedno; da budemo, kako je i Papa želio, ‘Crkva srca, koja liječi rane i grije srca’, Crkva ‘po mjeri čovjeka’; da nastavimo hod u duhu sinodalnosti, hrabro i ustrajno s pogledom na Krista“.
I.G.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA SA SVEUČILIŠTA / Promovirani prvostupnici Odjela za informacijske znanosti

Na Sveučilištu u Zadru svečano je promovirano 28 prvostupnika informacijskih tehnologija i devetoro prvostupnika informacijskih znanosti. Tijekom tri godine studija prvostupnici informacijskih znanosti razvijali su znanja i vještine važne za razumijevanje informacija, njihovu obradu, zaštitu i dostupnost, stjecali informatičke kompetencije i širili pogled na društvene i kulturne kontekste korištenja informacija, dok su prvostupnici informacijskih tehnologija uspješno završili program koji Odjel za informacijske znanosti provodi u suradnji s Pomorskim odjelom i Odjelom za turizam i komunikacijske znanosti.
– Studij je tražio predanost, trud i odgovornost. Ubrzano informacijsko okruženje zahtijeva stalno učenje, a vjerujemo da ste kroz ove studije stekli čvrste temelje i motivaciju za daljnji razvoj bilo u struci, bilo u nastavku obrazovanja. Pozivamo vas da ostanete povezani s nama kroz alumni zajednicu i nastavite doprinositi svojoj struci i društvu. Budite znatiželjni, odgovorni i spremni na izazove. Pokažite što znate i možete, poručio im je u ovoj prigodi pročelnik Odjela doc. dr. sc. Mate Juric, zaželjevši da ih znatiželja i stečena prijateljstva prate kroz svaki novi izazov.
Voditelj združenog stručnog studija Informacijske tehnologije doc. dr. sc. Ante Panjkota čestitao je promoventima na stečenim diplomama, a još više znanjima i vještinama kojima će moći odgovoriti na buduće životne izazove, koji podrazumijevaju stalno usavršavanje.
– Sretni smo što smo zajedno s našim partnerskim tvrtkama iz IT sektora, koje sudjeluju u izvođenju stručne prakse, dali doprinos u izgradnji vaših stručnih kompetencija. Nitko ne zna što ga čeka, no već odlukom da se dalje obrazujete i stječete nova znanja vi ste znali razapeti jedra koja hvataju pravi vjetar. Dalje će biti nevera i naglih promjena vremena, nesigurnosti i iščekivanja, ali i mirnog mora na vašem životnom putu. Sigurni da ćete i u budućnosti znati ispravno usmjeriti vaš “brod” ustrajnim kvalitetnim usavršavanjem i obrazovanjem, odgovornošću prema sebi, svojim bližnjima i zajednici čiji ste dio, poručio im je Panjkota.
Svečanu promociju uveličali su glazbenim nastupom Dražen Habuš, Marino Perović i Tajna Zorica.
Prvostupnici Informacijskih tehnologija: Tina Alerić, Daria Babić, Leon Barčić, Dino Barešić, Martina-Matija Brčić, Matej Bucić, Duje Buljat, Dino Damjanović, Luka Filipović, Toni Grdović, Ivan Guzić, Kristina Holovka, Venci Ivoš, Ivan Kojić, Karlo Kovačević, Ivica Kustura, Mate Lepur, Marin Marinić, Lovre Nenadić, Marija Nikolić, Mihaela Perić, Tijana Privara, Mauricio Rumštajn, Josipa Santo Ivosić, Matija Šaravanja, Jakov Šarić, Ivan Vidović, Filip Vukić.
Prvostupnici Informacijskih znanosti: Luciana Bradarić, Pava Gulić, Iva Ljutić, Antonia Ojdanić, Nola Raguž, Stela Skazlić, Karla Šimičić, Mara Topić, Lara Znaor.
ZADAR / ŽUPANIJA
PROGRAM OD 16 SATI / Danas je centralna proslava Godine jubileja. Ovo su važne upute vjernicima koji stižu na Forum…

Zadarska nadbiskupija unaprijed zahvaljuje svima koji su se odazvali i koji će sudjelovati na središnjoj proslavi Godine jubileja u Zadarskoj nadbiskupiji na Forumu u Zadru, u nedjelju, 27. travnja.
Na Mali Uskrs, Nedjelju Božjeg milosrđa, na Forumu se očekuje dolazak više tisuća vjernika i ljudi dobre volje iz svih dijelova Zadarske nadbiskupije.
Uz forumsku šetnicu, s njene obje strane gdje se inače nalaze stupovi za jarbole, će biti postavljeni barjaci koje će nositi predstavnici župa. Ta kulisa će biti znak povijesti i identiteta naših župa, po natpisima župa i imenima svetaca kojima su župe posvećene. U Zadarskoj nadbiskupiji postoji 118 župa.
Pokraj crkve sv. Donata će biti smješteni članovi više od pedeset KUD-ova odjevenih u narodnim nošnjama. Sve zajednice koje imaju neka svoja obilježja, neka ih ponesu. Neka time pokažu svoj identitet i pripadnost zajednicama i društvima kojih su članovi, po svojim specifičnim obilježjima, uniformama, zastavama svojih društava, ako nemaju tipični barjak. Neka se vidi bogatstvo različitosti i specifičnosti brojnih karizmi povezanih u jedno, raznoliko, a skladno, harmonično tijelo brojnih karizmi.
Tko želi i treba, osobito stariji ljudi, mogu ponijeti sa sobom malene sjedalice na (ra)sklapanje koje zauzimaju minimalno mjesta, da mogu sjesti na mjestu gdje se nalaze, a s obzirom na trajanje događaja. To će ljudima olakšati stajanje i sudjelovanje u cijelom programu.
Predprogram počinje u 16 sati, a misno slavlje u 17 sati predvodi zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. Nakon mise, nadbiskup predvodi procesiju s relikvijama oko cijelog Poluotoka.
Neka svi koji dođu ponesu kape za zaštitu od sunca, nešto s čime se ljudi mogu rashladiti. Neka ljudi ponesu sa sobom vodu i napitke u torbu.
WC kabine će biti postavljene iznad rive, u ulici Zadarskog mira, dakle, s južne strane Foruma.
Vjernici će na Forum ulaziti kroz četiri glavna prolaza:
1. ulaz između Arheološkog muzeja Zadar i crkve sv. Donata.
2. ulaz je na lokaciji zapadnog Foruma, gdje se nalazi tzv. Stup srama.
3. ulaz je na južno-zapadnoj strani Foruma, u ulici Zadarskog mira 1358., iznad zadarske rive.
4. ulaz je na južno – istočnoj strani Foruma, kod početka, odnosno završetka forumske šetnice, u sjecištu ulice Šimuna Kožičića Benje i ul. Zadarskog mira 1358., u dnu parkirališta ispod crkve sv. Marije.
Video zid će biti tako postavljen, na sjeverno – istočnoj strani Foruma, da će slika svega što se događa za oltarom na Trgu ispred crkve sv. Marije biti pregledna svima i vidljiva ljudima na cijelom Forumu.
Vjernicima se preporuča da počnu dolaziti već od 15 sati, da se ravnomjerno rasporedi ulazak kroz glavne prolaze, da se izbjegnu kasnije gužve i čekanje u redovima.
Vjernicima iz župa grada Zadra i prigradskog prstena preporuča se pješice doći na Forum, kako bi se izbjegle prometne gužve zbog privremene izmijenjene regulacije prometa koja im u dovoljnoj mjeri neće moći omogućiti parkirno mjesto u središtu grada.
Zadarska nadbiskupija izražava dobrodošlicu svima koji će doći iz svih krajeva naše zemljopisno raznolike Nadbiskupije – iz grada Zadra i prigradskih župa, iz župa uz Jadransku magistralu, s otoka, iz Bukovice i Ravnih Kotara.
Slavlje na Forumu – Proslava mnogoga dobra koje ljudi i službe čine u društvu
„Vi, ljudi ste Zadarska nadbiskupija – Forum vas čeka! U nedjelju, 27. travnja, budite dijelom jedinstvenog događaja čiji će se duh razlijegati u srcima – jer to je snaga zajedništva okupljenog naroda, koji je jedne duše i otvorenog srca!
Na Forumu će biti puno različitih udova, a jedno Tijelo – Crkve i svega, općega dobroga koje se čini u svijetu! Geslo proslave na Forumu glasi: „Zauzimajte se za dobro pred svim ljudima“ (Rim 12, 17).
„U ‘mnogim dobrim stvarima’ prepoznajemo nadu kao izraz želje i očekivanja dobra u srcu svakog čovjeka. Nada dolazi osobito do izražaja u različitim oblicima suživota u mnogim organizacijama koje se brinu za dobro pojedinca i za opće dobro društva.
Tu uključujemo mnoge pojedince, obitelji, zajednice, crkvene, civilne i braniteljske udruge, bratovštine, sestrinstva; kršćanske i religiozne, karitativne i humanitarne, dobrovoljne i profesionalne organizacije; zatim, političke i društvene, sigurnosne i obrambene, vojne i policijske, zdravstvene i socijalne, privredne i gospodarske, odgojno – obrazovne i kulturne, znanstvene i istraživačke, medijske i informativne, sportske i rekreativne te mnoge druge organizacije, ustanove i institucije, koje djelotvorno čine svijet boljim, ljepšim, sigurnijim i u raznim kreativnim potencijalima i sposobnostima više ostvarenim za život čovjeka i svega stvorenoga.
Među „mnogim dobrim stvarima“ u Crkvi i društvu prepoznajemo i Vaše djelovanje. Stoga, ljubazno pozivamo sve Vaše članove – Pridružite se zajedničkoj „proslavi mnogoga dobra“ u kojoj želimo izraziti našu zahvalu Bogu koji je izvor milosrđa, dobra i nade, ali i zahvaliti svakom pojedincu i organizaciji koji doprinose zajedničkom dobru društva.
Ujedno, susretom na Forumu želimo izraziti svima javno priznanje što se zauzimate za dobro pred svim ljudima“, poručuje zadarski nadbiskup Milan Zgrablić u pozivu pojedincima, službama, društvima, ustanovama, institucijama i različitim zajednicama, u zahvalnosti za njihovo djelovanje i sudjelovanje na središnjoj proslavi Jubileja na Forumu. Svi, bez iznimke su dobro došli!
Ines Grbić
-
ZADAR / ŽUPANIJA6 dana prije
#BARABA / Sveti Šime (Erlić)
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
ŽUPANIJSKI DANI 2025. / U petak Smotra klapa Zadarske županije u crkvi sv. Donata
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan prije
DUHOVNO-GLAZBENI PROGRAM I MISA / Sutra na Forumu proslava Nedjelje Božjeg milosrđa
-
magazin7 dana prije
TJEDNI HOROSKOP / Najsretniji znakovi će biti Ovan, Blizanac i Bik