Grad
Završio Festival tolerancije u Zadru, proglašen i najbolji film po izboru publike
U svojem prvom zadarskom izdanju Festival je istražio koje teme najviše zanimaju zadarsku publiku kad je tolerancija i širenje dijaloga u pitanju, ali i ukazao koliko je nužno građane i publiku osvještavati još više te ne odustajati od ideje u izgradnji humanijeg društva. Festival je posjetilo 1.150 posjetitelja, a privukao je domaću publiku i turiste u Zadru te time obogatio zadarsku kulturnu ponudu na kraju ljeta.
Filmovi prikazani pred novom publikom koju tek festival gradi u Zadru, postavio je u fokus izazove današnjice, emocije i situacije o kojima nam je teško govoriti ili ih u potpunosti razumjeti, ali i ponudio kroz sedmu umjetnost odgovore na neka pitanja te pružio mogućnost za bolje razumijevanje vremena u kojem živimo. Prikazane su mahom premijere filmova proizašle iz selekcije Snježane Tribuson i Boška Picule, u produkcijskoj izvedbi civilnih organizacija Festival suvremenog židovskog filma iz Zagreba te Centra nezavisne kulture Zadar (Kino Zona).
U rasponu od dokumentarca Šećerna trska (Sugarcane), nagrađenom na Sundance Film Festivalu i nominiranom za Oscara, o institucionalnom zlostavljanju djece, zatim s pet francuskih nagrada César nagrađene znanstveno-fantastične avanturistička alegorije Životinjsko kraljevstvo (Animal Kindom) pa sve do domaćih filmova poput kratke anegdote iz života umjetnice Tisje Kljaković Žarko razmazit ćeš dite, publika je mogla odabrati 28 naslova. Posljednji dan, u nedjelju prikazano je čak 10 filmova, a festival je zatvoren filmom prigodnog naziva Sve će biti u redu (All Shall Be Well) u sklopu kojeg je dodijeljena nagrada publike za najbolji film. Dobitnika nagrade objavio je pročelnik odsjeka za obrazovanje, kulturu i sport Zadarske županije Ivan Šimuniću. Film Loveable (Ljubavi) koji je ujedno i otvorio festival, najbolji je film 18. Festivala tolerancije prema mišljenju publike. U kompleksnoj norveškoj drami svatko je mogao pronaći sebe i zaista “osjetiti” ovaj film koji tematizira zamršen bračni odnos i bavi se psihološki nabijenim situacijama koje se reflektiraju i na ostale dijelove života. Na festivalu u Karlovym Varyma dobio je posebnu nagradu žirija i nagradu za najbolje žensko glumačko ostvarenje.
Preko 300 učenika i njihovih profesora zadarskih srednjih škola posjetilo je jutarnje edukacijske programe na kojima su mladi mogli učiti, iz praktičnih primjera, koliko su empatija i topla ljudska riječ najmanje, a najviše što možemo učiniti kao pojedinci. Film Jedan život (One life) i svjedočanstvo Vesne Domany Hardy, preživjele holokausta, omogućili su učenicima da bolje razumiju tragedije holokausta, dok je film Sirena (The Siren) i rasprava s Nagham Oufan iz Sirije, Monikom Čavlović, savjetnicom iz Ureda pučke pravobraniteljice te Fani Marinović koordinatoricom projekta “Izgradnja drustva dobrodoslice” iz Volonterskog centra iz Zadra, iznio izazove s kojima se suočavaju djeca izbjeglice.
Na Tolerance talk raspravi “Nada daleko od kuće” također se govorilo problemima izbjeglica i migranata u novim sredinama, naglašavajući razlike u iskustvima ovisno o vrsti migracije, ali i zajedničke poteškoće poput jezične barijere, predrasuda i nesigurnih radnih uvjeta. U rapravi je istaknuto kako Hrvatska ima brojne pozitivne primjere podrške izbjeglicama i migrantima bez obzira na izazove. Sustav je taj koji ima prostora za napredak, pogotovo sada kada izbjeglice dijele zajednički nazivnik migracija, bilo da su uzrokovane ratom, ekonomskim problemima ili klimatskim promjenama.
Drugi Tolerance talk nazvan “Tolerancija i mir, to je moj đir” bavio se iznimno važnom temom vršnjačkog nasilja i naglasio kako je problem nasilja više prisutan na društvenim mrežama nego li na školskim hodnicima..gdje su svi hrabriji, a djeca nemaju razvijenu svijest kako se osjeća žrtva i to je ono što trebamo osvijestiti i o čemu moramo glasnije govoriti u javnosti.
Festival Market iznenadio je otvorenošču publike da postavlja pitanja i s predstavnicima festivala iznese sve strane viđenja problematika koje su obrađene kroz filmove Otok nade (Island of Hope) i Nebo iznad Zenice (The Sky Above Zenica). U sklopu marketa svoj radi i djelovanje predstavili suSalaam Film Festival i RAFF – Rab Film Festival.
“Prva godina Festivala tolerancije u Zadru je iza nas, a pozitivnim iskustvom i podrškom na koju smo naišli, posebno od strane publike, potakla nas je da već od sutra počnemo pripremu novog izdanja u 2025. godini u partnersko-prijateljskom ozračju.
Svatko od nas nosi neki talent, a kada se talenti udruže potencijal eksponencionalno raste, stoga nakon prve godine pozivamo sve oraganzacije i pojedince koji žele razvijati program budućih Festivala tolerancije neka nam se jave. Hvala svima koji su ove godine bili uz nas.“ poručili su direktori Festivala tolerancije Zadar, Nataša Popović i Andrej Fric.
Festival tolerancije zahvaljuje svima na podršci, partnerima i pokroviteljima, suradnicima, prijateljima, malom i vrijednom timu te nadasve publici grada Zadru na gostoprimstvu.
Grad
Deset odličja atletičara AK Alojzije Stepinac u Dubrovniku
Na 6. Međunarodnom otvorenom prvenstvu Dubrovnika, na kojem je sudjelovalo preko 700 natjecatelja iz 28 klubova u više od 70 disciplina, atletičarke i atletičari AK Alojzije Stepinac iz Zadra osvojili su 10 medalja i tri četvrta mjesta.
Zlatne medalje osvojile su Paula Dominiković na 60 m, Petra Marasović u skoku u vis te Leona Petani na 800 m. Srebrne medalje pripale su Mihaelu Draževiću (kugla), štafeti 4×60 m limačice 2013. (Vita Gambiraža, Ita Halić, Ines Barančić, Iva Peroš) te Pauli Dominiković na 800 m. Brončana odličja osvojili su Matija Antišin u skoku u dalj, Tija Šestan na 60 m i Ines Barančić u dvije discipline – 60 m i skoku u dalj. Četvrta mjesta zauzeli su Lucija Ivon na 60 m, Rahela Miolović u bacanju kugle te Ita Halić na 60 m.
Uspješno su nastupili i ostali predstavnici kluba: Iva Peroš, Kate Bajlo, Roko Magaš, Iva Dražević, Zara Pašeta, Ina Grubešić, Aurora Ivulić, Sara Sturnela i Eva Torbarina.
„Ponosni smo na naše mlade sportaše koji su pokazali iznimnu borbenost i predanost. Ovi uspjesi rezultat su njihovog truda i zalaganja, kao i podrške koju smo dobili. Ogromne čestitke i zahvale našim domaćinima, Atletskom klubu Dubrovnik, na izvanrednoj organizaciji cjelokupnog natjecanja te prelijepom gostoprimstvu. U Dubrovniku se uvijek osjećamo kao da smo doma“, rekao je glavni klupski trener Slobodan Miolović.
Već u subotu, 26. listopada slijede nova atletska uzbuđenja. U organizaciji AK Alojzije Stepinac u Škabrnji će se održat Pojedinačno prvenstvo Hrvatske u krosu s više od 350 sudionika.
Grad
Na Sveučilištu u Zadru 0tvoren Međunarodni znanstveni skup „Nikola Tommaseo: kulturni i geografski obzori“
Povodom obilježavanja 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea (Šibenik, 1802. – Firenca, 1874. ) Odjel za talijanistiku Sveučilišta u Zadru organizirao je Međunarodni znanstveni skup „Nikola Tommaseo: kulturni i geografski obzori”, u partnerstvu sa Società Dante Alighieri – Comitato di Venezia, Società Dante Alighieri – Comitato di Zara, Società Dalmata di Storia Patria te u suradnji s Muzejom grada Šibenika.
Sudionike je uime Znanstveno-organizacijskog odbora danas na početku programa pozdravila pročelnica Odjela za talijanistiku izv. prof. dr. sc. Ana Bukvić, zahvaljujući domaćim i stranim izlagačima, posebice predsjedniku udruge Società Dante Alighieri – Comitato di Venezia dr. Brunu Crevato-Selvaggiju, predstavniku Società Dalmata di Storia Patria Carlu Ciprianiju, umirovljenom profesoru i talijanistu Živku Nižiću, prof. dr. sc. Nedjeljki Balić-Nižić te izv. prof. dr. sc. Bošku Knežiću, predsjedniku Udruge Società Dante Alighieri – Comitato di Zara.
Nakon izložbe Nikola Tommaseo u fondu Znanstvene knjižnice u Zadru, koju smo organizirali u svibnju te studentskog projekta Niccolò Tommaseo tra le due sponde dell’Adriatico, ponosni smo što ćemo ovaj niz događanja obilježavanja 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea zaključiti ovim skupom, i to upravo na Odjelu za talijanistiku, u zgradi koja je srce Sveučilišta u Zadru. Iako na Sveučilištu postoje suvremenije i uređenije dvorane, rijetke su s ovakvim pogledom, stoga smo odlučili upriličiti ovaj događaj u dvorani u kojoj generacije studenata talijanistike stječu svoja znanja. To je dvorana u kojoj se već desetljećima čitaju Dante, Petrarca, Boccaccio, Machiavelli, Goldoni i drugi pisci, istaknula je Bukvić.
Odjel za talijanistiku ponosno baštini dugu obrazovnu tradiciju podučavanja talijanskog jezika i književnosti te tradiciju proučavanja hrvatsko-talijanskih jezičnih, književnih i kulturnih prožimanja između dviju obala Jadrana. Doprinos istraživača Odjela za talijanistiku Sveučilišta u Zadr, izuzetan je i vrijedan, o čemu svjedoče brojne znanstvene monografije, znanstveni i stručni radovi objavljeni u Hrvatskoj i inozemstvu, znanstveni projekti, 14 izdanja međunarodnog znanstvenog skupa „Književnost, umjetnost, kultura između dviju obala Jadrana” s pripadajućim zbornicima te nedavno utemeljeni časopis SPONDE – Časopis za jezike, književnosti i kulture između dviju obala Jadrana.
Posebno mjesto u tim proučavanjima pripada Nikoli Tommaseu, slavnom Šibenčaninu, književniku, kritičaru, leksikografu, filozofu i prevoditelju. Njegov lik i djelo predmet su trajnog interesa filološke kritike do današnjih dana. Nikola Tommaseo neizostavno je ime i referenca u ostalim talijanističkim istraživanjima književnosti u Dalmaciji u 19. stoljeću. Ovaj skup razotkriva njegov doprinos kulturnoj i književnoj baštini Dalmacije u 19. stoljeću te baca svjetlo na odnose, utjecaje, odjeke i kolizije koje su imale dvije kulture u kontaktu, rekla je Bukvić.
Nakon izlaganja na Sveučilištu u Zadru sutrašnji dan posvećen je obilasku Šibenika te posjetu izložbi Tommaseove ostavštine u Muzeju grada Šibenika.
Skup je organiziran u okviru projekta Progetti di recupero, conservazione e valorizzazione del patrimonio culturale risalente alla Repubblica Serenissima di Venezia nell’Istria, nella Dalmazia e nell’area mediterranea, 2024 (Regione del Veneto), posvećenog obilježavanju 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea, središnje ličnosti dalmatinskog devetnaestog stoljeća. U okviru istog projekta održat će se znanstveni skupovi u prosincu u Rimu, a u siječnju u Veneciji.
Grad
Izložba “Jedan svijet” u Providurovoj palači otvorena do 19. listopada 2024.
Izložba – Jedan svijet- , postavljena u prosincu 2022. u Providurovoj palači pod kustoskom koncepcijom Branka Franceschija ostaje otvorena za posjetitelje još do kraja ovog tjedna.
Reprezentativna djela iz postava zbirke Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti Zagreb mogu se razgledati uz slobodan ulaz zaključno sa subotom, 19.10.2024.
Radno vrijeme izložbenih prostora Providurove i Kneževe palače je od utorka do subote od 10 do 20 sati.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
Đir po gradu: Otišli smo popodne napraviti đir po gradu. Nismo požalili! Probali smo hamburgere i krumpiriće koje smo naručili i za doma!
-
ZADAR / ŽUPANIJA16 sati prije
USUSRET BOŽIĆU / Evo kako u nedjelju rade trgovine u Zadru…
-
Hrvatska5 dana prije
Hrvatski BDP per capita po paritetu kupovne moći na 76 posto EU prosjeka