Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

BOLJI UVJETI ZA DJELATNIKE, ZA PACIJENTE JOŠ PRECIZNIJE DIJAGNOZE / Na Odjelu za patologiju i citologiju OB Zadar edukacija za rad na uređaju Ventana HE 600

Objavljeno

-

Na Odjelu za patologiju i citologiju Opće bolnice Zadar u tijeku je edukacija djelatnika za rad na uređaju Ventana HE 600. Riječ je o potpuno automatiziranom in vitro dijagnostičkom uređaju za bojenje patohistoloških uzoraka metodom hematoksilin i eozin koji, u odnosu na do sada korišten uređaj, ima nekoliko prednosti. Ona daleko najvažnija jest da je zaštita djelatnika na prvom mjestu. Ventana HE 600 je zatvoren sustav koji ne koristi ksilen niti alkohol, nema isparavanja štetnih tvari što za rezultat ima sigurnije i zdravije radno mjesto.

Uređaj je ovo najnovije generacije koji objedinjuje procese sušenja, deparafinizacije i bojenja patohistoloških preparata na predmetnim stakalcima s potpuno integriranim i neovisnim modulom za pokrivanje stakalca. Proces je automatiziran, pa liječnicima omogućuje brzo i precizno postavljanje dijagnoze. Na zadarsku Patologiju stiže sav operativni materijal iz endoskopskih i kirurških sala te ide u obradu. Kapacitet novog uređaja je obrada 200 uzoraka po satu. Kod nas je dnevni prosjek 40 uputnica, no na jednu uputnicu može se vezati jedan uzorak odnosno stakalce na kojemu je preparat, a može i nekoliko desetaka, koliko ih je primjerice potrebno za uzorke većih operativnih zahvata. Novi uređaj ubrzava rad jer se sada preskače proces sušenja, dok je kvaliteta bojenja patohistoloških preparata ujednačenija.

Na ovu se dijagnostiku najviše oslanjaju pacijenti oboljeli od raka, a sustav VENTANA HE 600 ujedno mijenja na bolje i standard skrbi za laboratorijsko osoblje i liječnike patologe. Zadarska Opća bolnica jedina je opća bolnica u Hrvatskoj s ovim sustavom. Instaliran je još u tri hrvatska KBC-a i jednu Kliničku bolnicu.

Naša je ustanova ovime udarila temelje standardizacije i automatizacije radnog procesa u patohistološkom laboratoriju na koje se uskoro nadograđuje projekt PATODIGITAL. Nositelj projekta je Javna zdravstvena ustanova Opšta bolnica „Blažo Orlandić” Bar, dok su partneri na projektu Opća bolnica Zadar i Sveučilište u Mostaru. Cilj projekta je unaprjeđenje načina rada digitalizacijom Odjela patologije te unaprjeđenje znanja zdravstvenih djelatnika u prekograničnom području kao i pružanje boljih zdravstvenih usluga. Uspostavljena zajednička platforma omogućit će razmjenu znanja zdravstvenih djelatnika s ciljem davanja što konkretnije dijagnoze pacijentima. Patolozi će se tako jednostavno konzultirati s kolegama diljem svijeta što dovodi do točnijih dijagnoza i odluka o liječenju, priopćeno je iz OB Zadar.

Inače, na Odjelu za patologiju i citologiju Opće bolnice Zadar, nažalost, prevelik je opseg posla. Znatno se povećao broj dijagnostičkih uzoraka bronhoskopije, stereotaksijske i core biopsije dojke i iglene biopsije prostate kao i broj uzoraka ostalih endoskopskih zahvata. Sve se odradi na vrijeme, iako naš patohistološki laboratorij, baš poput svih ostalih u Hrvatskoj, ima jednu boljku; manjak prostora.

Naša će bolnica tom problemu doskočiti u skoroj budućnosti gradnjom Centra za simulacije na prostoru stare Interne gdje će se smjestiti i Odjel za patologiju i citologiju. Tamo će laboratorijski stručnjaci i liječnici, inače predani inovacijama, nastaviti svoju misiju osnaživanja zdravstvenog sustava i brige o pacijentima uz korištenje najsuvremenijih dijagnostičkih rješenja, dodaju iz OB.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

POZIV IZ INOVAcije: Prijavite se na edukaciju za location managere

Objavljeno

-

By

Ustanova za razvoj kompetencija, inovacija i specijalizacije Zadarske županije INOVAcija organizira program edukacije pod nazivom „Osnove location managementa“. Location manager, odnosno Voditelj lokacije, ključna je uloga pri realizaciji snimanja i produkcije na setu. Voditelj lokacije je osoba odgovorna za pronalazak, organizaciju i upravljanje lokacijama snimanja tijekom produkcije filma, serije, reklame ili glazbenog videa. Njihov rad počinje već u predprodukciji, a završava tek kad je posljednji kadar snimljen i lokacija vraćena u prvobitno stanje. Vještine upravljanja lokacijom snimanja bit će uskoro moguće unaprijediti kroz program edukacije „Osnove location managementa“.

Program je certificiran te uključuje radionicu i webinar podijeljen u četiri modula, od kojih se svaki fokusira na ključne aspekte upravljanja lokacijom. Program je namijenjen osobama koje su aktivne u audiovizualnom stvaralaštvu, produkcijama i snimanjima na terenu te koje se žele dalje razvijati u kontekstu filmskih , televizijskih i drugih produkcija. Sudjelovanje je besplatno za sve polaznike.

Program „Osnove location managementa“ sufinancira se sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra temeljem Javnog poziva za poticanje komplementarnih djelatnosti.

Program će se održati u Centru za kreativne industrije (Put Murvice 3a), Zadar, u petak, 16. svibnja od 9:00 sati.

Prijaviti se možete slanjem motivacijskog pisma najkasnije do 12. svibnja 2025., putem e-mail adrese:

sanja.jerak@inovacija-zadar.hr .

Broj sudionika je ograničen.

     
    Nastavi čitati

    ZADAR / ŽUPANIJA

    (FOTO) RADIONICE IZRADE POSLOVNIH PLANOVA 2025. / Dvije nagrade u rukama zadarskih gimnazijalaca

    Objavljeno

    -

    By

    Odjel za ekonomiju Sveučilišta u Zadru održao je u suradnji s tvrtkom Digital park druge po redu radionice izrade poslovnih planova za učenike srednjih škola. Radionice su održane 25. travnja 2025. na Odjelu za ekonomiju Sveučilišta u Zadru na Višnjiku, Splitska ulica 1. Na radionice se prijavilo ukupno 12 timova različitih srednjih škola.

    U uvodnom govoru Luka Perović, direktor tvrtke Digital park kratko se obratio učenicima te ih pozvao da i današnji dan uz učenje iskoriste kao priliku za upoznavanje te širenje kruga poznanstava. Također, osvrnuo se na trendove u ekonomiji te naglasio kao održiv pristup više nije alternativa već potreba u želji očuvanja našeg planeta Zemlje.

    Prije početka radionica pročelnik Odjela za ekonomiju Sveučilišta u Zadru, doc.dr.sc. Jurica Bosna održao je prezentaciju “Zašto su održivi poslovni modeli budućnost?” kao uvod u temu ovogodišnje radionice.

    “Sve veći broj istraživanja koje provodimo na Odjelu za ekonomiju fokusira se na održivi gospodarski razvoj i promjene u potrošačkim preferencijama. Nedavno provedenim primarnim istraživanjem na uzorku od 172 ispitanika iz ožujka 2025., koji je imao za cilj istražiti i analizirati razvoj održivih poslovnih modela u kontekstu ekološke svijesti potrošača, govori o tome da velika većina mladih smatra da poduzeća trebaju više ulagati u održive proizvode i usluge. Mladi sve više istražuju ekološki utjecaj proizvoda prije kupnje te bi svojim potrošačkim izborom najradije podržali tvrtke koje ulažu u lokalne ekološke inicijative. Mladi, upravo srednjoškolci, navode da je potrebno povećati ekološku svijest. Potreban je razvoj edukacije, povjerenja i ekonomske dostupnosti eko proizvoda. Rezultati istraživanja su nas stoga potaknuli da ovogodišnja tema radionica izrade poslovnih planova bude posvećena upravo održivim poslovnim modelima.” naveo je pročelnik Odjela za ekonomiju doc.dr.sc. Jurica Bosna.

    Ove godine učenici su osmišljavali poslovne planove iz područja zelene i plave ekonomije. Cilj prvog dijela radionice je bio osmisliti poslovnu ideju koja doprinosi zaštiti okoliša ili mora dok je drugi dio imao za cilj osmisliti društveno odgovornu komponentu kojom se može doprinijeti širem dobru u vidu doprinosa zajednici i zaštiti okoliša.

    Prvi dio radionice vodila je doc.dr.sc. Marija Opačak Eror koja se u svom znanstvenom radu specijalizirala za područje održivog razvoja. Drugi dio radionice vodile su asistentice Marijana Jerić, mag.oec. i Monika Hordov, mag.oec. koje su mentorirale učenike po pitanju društveno odgovornih zelenih i plavih inicijativa, načina komunikacije i promocije ideja.

    Na radionice se prijavilo ukupno 12 timova dok su tri najbolja bila nagrađena od strane tvrtke Digital park iz Zadra koja se bavi digitalnim vanjskim oglašavanjem. Za prvo mjesto Digital park je osigurao novčanu nagradu u iznosu od 300 eura, za drugo mjesto 150 te za treće mjesto 100 eura. U povjerenstvu za odabir najboljih timova sudjelovali su Luka Perović, mag.oec., izv.prof.dr.sc. Sonja Brlečić Valčić i doc.dr.sc. Jurica Bosna. Ove godine dvije nagrade otišle su u ruke gimnazijalaca.

    Prvo mjesto osvojio je tim  naziva “GJB “:

    • Željka Oštarić
    • Lea Šušković-Kozjak
    • Fabian Koren

    Učenici Gimnazije Juraj Baraković iz Zadra.

    Drugo mjesto osvojio je tim “EBTŠ 4:

    • Dominik Boca
    • Lucija Segarić
    • Lana Dokoza

    Učenici Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole Zadar.

    Treće mjesto osvojio je tim “REWEAR GIRLS”:

    • Ana Peša
    • Doria Jurin
    • Katarina Milovac

    Učenice iz Privatne Gimnazije NOVA iz Zadra.

     
    Nastavi čitati

    ZADAR / ŽUPANIJA

    NAJBOLJE NA TRŽIŠTU / U operacijske sale zadarske Kirurgije, Ginekologije i Urologije montirane nove operacijske lampe 

    Objavljeno

    -

    By

    U operacijske sale Službe za kirurgiju montirane su nove operacijske lampe, ukupno njih šest. Još su dvije osvijetlile salu za hitne carske rezove Službe za ginekologiju i opstetriciju te onu na Odjelu za urologiju. 

    „Tražili smo najbolje operacijske lampe koje u ovom trenutku postoje na tržištu i to smo i dobili. Presretni smo jer su stare operacijske lampe bile u upotrebi 25 godina. Dotrajale su do te mjere da je osvjetljenje operacijskog polja postalo neadekvatno, a na tržištu više i nema rezervnih dijelova za njih”, kazao nam je pročelnik Službe za kirurgiju Opće bolnice Zadar, izv.prof.dr.sc.Ivan Bačić. 

    Ovo značajno ulaganje donosi niz prednosti za cijeli operacijski tim, a naglasak je na optimalnom osvjetljenju operacijskog polja.  Automatsko upravljanje osvjetljenjem omogućuje zaobilaženje eventualne zapreke kako bi isporučio dodatno svjetlo od nemaskiranih LED dioda. Ovaj jedinstveni i patentirani sustav smanjuje sjene i nudi dosljedno osvjetljenje dostupno za svako kirurško polje. Na rasvjetno se tijelo može dodati HD kamera visoke razlučivosti koja se automatski prilagođava trenutnim uvjetima osvjetljenja. Tako je omogućeno praćenje operacije uživo u svrhu konzultacija na daljinu i edukacije mladih kirurga. 

    „Montiranjem novih lampi osjetili smo značajno olakšanje i smanjili smo umaranje operatera i asistenta, što u konačnici nosi benefite za pacijenta“, zaključio je prof.Bačić. 

    Ukupna vrijednost investicije iznosi 192.962,49 eura. 

     
    Nastavi čitati
    Oglasi
    Oglasi
    Oglasi
    Oglasi
    Oglasi

    U trendu