ZADAR / ŽUPANIJA
PROJEKT “DIGIHEALTH” / U OB Zadar nove mogućnosti liječenja najtežih pacijenata

„Kada imate bolesnika koji boluje od zloćudne bolesti i koji se može operirati, no on primjerice odbija operacijsko liječenje, vi mu, kao onkološki kirurg, ne možete pomoći. Sada nam je na raspolaganju nova metoda koja je zaživjela tek u jednoj hrvatskoj klinici. To je metoda kojom se tankom sondom ulazi u samo tumorsko tkivo. Ono se izlaže ekstremno niskim temperaturama i na taj se način uništava tumorsko tkivo, a štedi zdravo. To je mikroinvazivna metoda koju ćemo, zahvaljujući projektu “DIGIHEALTH”, raditi u Općoj bolnici Zadar, a u suradnji s kolegama invazivnim radiolozima i nadamo se da ćemo, ne samo produljiti živote, nego izliječiti bolesnike koji do sada nisu imali takvu mogućnost“, kazao je danas, na početnoj konferenciji projekta “DIGIHEALTH”, predsjednik UV Opće bolnice Zadar, izv.prof.dr.sc. Ivan Bačić, dr.med.
Kroz projekt će se nabaviti i dodatna oprema (monitori) za praćenje svakog pacijenta na Jedinici intenzivnog liječenja i u operacijskoj sali tijekom operativnog postupka te će se povezati niz uređaja, tehnologija i sustava u jednu platformu. Osigurat će se tako redovitiji i točniji unos i potrošnja lijekova te omogućiti i brži oporavak pacijenata.
„Meni je iskreno posebno drago zato što sam ja tek danas shvatio da je jedna moja ideja, koja je krenula prije mnogo godina, sada zaživjela, da se razvila u jedan ovakav projekt. Monitoring je najvažnija komponenta u jedinici intenzivne medicine jer u realnom vremenu pratimo stanje naših bolesnika. Dosad smo nabavili dosta opreme, no uskoro ćemo zahvaljujući ovom projektu, sav onaj monitoring koji sada imamo i koristimo, poboljšati. Ovaj sustav monitoringa će nam omogućiti da brže primijetimo i reagiramo na promjene koje se događaju kod naših pacijenata jer vrijeme naše reakcije je – najbitnije. Uporabom ovog monitoringa bit ćemo puno bolji, puno pametniji i ovaj će sustav ubaciti svjetlo u naše trenutke sumnji, kojih ima i koji se događaju kada se brinete o ovakvim bolesnicima“, kazao je Edi Karuc, dr.med., voditelj Odjela za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu Opće bolnice Zadar.
Nositelj projekta je naša bolnica, a projektni partneri su Sveučilišna klinička bolnica u Mostaru, Javna zdravstvena ustanova Opšta bolnica „Blažo Orlandić“ Bar i Sveučilište u Mostaru, čiji su predstavnici stigli u Zadar i izrazili iznimno zadovoljstvo međunarodnom suradnjom koju su ove ustanove ostvarile, priopćeno je iz OB Zadar.
Trajanje projekta je 30 mjeseci, a njegova ukupna vrijednost je 1.728.415,27 eura uz stopu sufinanciranja 85% bespovratnim sredstvima te 15 % iz vlastitih sredstava.
Ravnatelj Opće bolnice Zadar, Željko Čulina, dr.med., gostima iz Mostara i Bara predstavio je bogatu povijest naše ustanove, a upoznao ih je i s aktualnostima u zadarskoj bolnici. Zaključak je jasan; jedni od drugih itekako možemo učiti, a sve u konačnici – na korist pacijenata.
ZADAR / ŽUPANIJA
PU ZADARSKA: Proteklog vikenda spriječena dva krijumčarenja!

Na području Policijske uprave zadarske policijski službenici koji rade na poslovima suzbijanja krijumčarenja migranata i sprječavanja nezakonitih migracija su tijekom proteklog vikenda spriječili dva slučaja krijumčarenja.
U srijedu, 16. travnja u oko 10.30 sati na području Nadina kontrolirali su osobni automobil splitskih registarskih oznaka kojim je upravljao 31-godišnji hrvatski državljanin.
Daljnjim postupanjima utvrđeno je da je 31-godišnjak u vozilu prevozio strane državljane koji su nezakonito ušli u Republiku Hrvatsku te je prema istima postupano sukladno odredbama Zakona o strancima.
U nedjelju, 20. travnja oko ponoći, iz smjera Udbine prema Gračacu, 38-godišnji državljanin Rumunjske koji je prevozio strane državljanine, upravljao je osobnim automobilom zagrebačkih registarskih oznaka te zbog neprilagođene brzine izgubio nadzor nad vozilom i sletio izvan kolnika.
Stranim državljanima pružena je liječnička pomoć u Općoj bolnici Gospić gdje su im utvrđene lake tjelesne ozljede.
Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je da je osumnjičeni muškarac iz koristoljublja, za unaprijed dogovoreni novčani iznos, prevozio zatečene strane državljane do krajnjeg odredišta dok je za strane državljane utvrđeno da su nekoliko sati prije nezakonito ušli u Republiku Hrvatsku te su svi izrazili namjeru podnošenja zahtjeva za međunarodnu zaštitu.
Po završetku kriminalističkih istraživanja, zbog sumnje da su počinili kazneno djelo Protuzakonito ulaženje, kretanje i boravak u Republici Hrvatskoj, drugoj državi članici Europske unije ili potpisnici Šengenskog sporazuma iz čl. 326. KZ-a protiv obojice osumnjičenih muškaraca podnesena je kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu, te je 38-godišnji državljanin Rumunjske u zakonskom roku predan pritvorskom nadzorniku Policijske uprave ličko-senjske.
Zbog prekršaja iz Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, 38-godišnjaku je izdan i Prekršajni nalog zbog izazivanja prometne nesreće.
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) UZ “ŽUPANIJSKE DANE 2025.” / “Jezik, pismo i pjesma naših starih” u Ravnim kotarima

U vremenu od utorka 22. do srijede 23. travnja 2025. godine u Zemuniku (Osnovna škola Zemunik), Polači (Osnovna škola „Franko Lisica“), Benkovcu (Gradska knjižnica Benkovac) i Obrovcu (Osnovna škola Obrovac), u povodu obilježavanja Dana Zadarske županije i Dana hrvatske knjige, održana je književna manifestacija „Jezik, pismo i pjesma naših starih“. Manifestacija je održana u organizaciji Društva hrvatskih književnika, Ogranak Zadar, Udruge 3000 godine Za dar, te Matice hrvatske Šopron (Mađarska) i Panonski institut Pinkovac (Güttenbach, Austrija).
Sudionici ovogodišnjih književnih događanja bili su dr. Franjo Pajrić (Koljnof, Mađarska), dr. sc. Robert Hajszan Panonski (Pinkovac, Austrija), Dario Tikulin, izv. prof. dr. sc. Sanja Knežević, Ante Tičić i Alojz Pavlović.
Tradicionalni Književno-znanstveni kolokvij Zadarski književni krug, koji organizira Udruga 3000 godina Za dar i Društvo hrvatskih književnika, Ogranak Zadar, u suradnji sa Zadarskom županijom, kao pokroviteljem i sponzorom, vremenom je prerastao u međunarodni znanstveni kolokvij, koji se bavi izučavanjem problematike razvoja književnosti u Zadru i na zadarskom području koje pokriva današnja Zadarska županija. U dosadašnjem radu Književno-znanstveni kolokvij Zadarski književni krug okupio je više hrvatskih i inozemnih znanstvenika, povjesničara književnosti i filologa, te samih književnika koji su svojim izlaganjima osvijetlili bogatu književnu baštinu zadarskoga kraja, od samih početaka pisane riječi na ovom prostoru do danas, te ukazali na bitnost suvremenih književnih pojava.
Ovogodišnji program „Jezik, pismo i pjesma naših starih“ odvijao se kroz susrete, predavanja, promocije i radionice u osnovnim školama na prostoru Zadarske županije. Dr. Franjo Pajrić i Dario Tikulin, s učenicima petog i šestog razreda održali su radionicu o pisanju i grafičkom oblikovanju starih pisama hrvatske glagoljice i panonskog klinastog pisma zvanog rovaš. Hrvatski književnici istodobno su s djecom održali književne matineje na dijalektu, te kasnoslovili dio svog opusa napisanog na dijalektu. Osim dijalektalnih književnih radova s učenicima su se interpretirala i autorska književna djela s temom povijesti i baštine Zadarske županije.
Književno-znanstveni kolokvij, konačno, urodit će plodom u obliku zbornika Zadarski književni krug. Do sada je tiskano pet zbornika koji su prikazani na manifestacijama u sklopu Dana Zadarske županije, a ovih su dana i izloženi u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu u povodu 125. godišnjice Društva hrvatskih književnika koja se poklapa s Danima Zadarske županije.
Zaključno se može kazati kako su temelji književno-znanstvenoga kolokvija Zadarski književni krug čvrsto postavljeni te kako se iz godine u godinu nadograđuju sve boljim i ljepšim sadržajem, a na što su pozvane i povezane sve udruge i institucije Zadra i Zadarske županije koje se bave književnom djelatnošću.
ZADAR / ŽUPANIJA
DAN PLANETE ZEMLJE / Na Bokanjcu uklonjeno 24,86 tona nepropisno odbačenog otpada

Na Dan planete Zemlje uklonjeno 24,86 tona nepropisno odbačenog otpada.
Ukupno 24,86 tona nepropisno odbačenog otpada, uglavnom građevinskog i glomaznog, uklonjeno je s predjela Bokanjca – na makadamskom putu sjeverno od naselja.
Otpad je uklonjen zajedničkom akcijom Grada Zadra i komunalnih društava Čistoća d.o.o., Vodovod d.o.o. i Nasadi d.o.o., povodom obilježavanja Dana planete Zemlje 22. travnja.
Građani grada Zadra mogu otpad besplatno odlagati u reciklažnim dvorštima koji se nalaze na sljedećim lokacijama:
- Reciklažno dvorište Diklo, Put Nina bb
- Reciklažno dvorište Gaženica, Ulica 159. gardijske brigade bb
- Mobilno reciklažno dvorište – na javnim površinama prema rasporedu TD Čistoće d.o.o. http://www.cistoca-zadar.hr/usluge-2/mobilno-reciklazno-dvoriste–raspored-61/
U reciklažna dvorišta građani mogu odložiti i sav drugi otpad koji nije prikladan za kućne spremnike za komunalni otpad.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
#BARABA / Sveti Šime (Erlić)
-
Hrvatska3 dana prije
Stižu velike novosti u kaznama za vozače: Evo što se sve mijenja
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
FOTOGALERIJA IZ KATEDRALE / Nadbiskup Zgrablić: “Ne slavimo Uskrs samo s pjesmom, boljim ručkom, slobodnim danom, zabavom… nego sa životom, s djelima”
-
Hrvatska3 dana prije
Još kratko sunčano, popodne lokani pljuskovi i grmljavima