Hrvatska
Uskoro raste naknada za povrat PET ambalaže. Evo koliko se godišnje prikupi boca, a građanima isplati novca

Hrvatska je 2005. godine, među prvima u Europi, uvela sustav povratne naknade za ambalažu od pića i napitaka. No u dosadašnjih 19 godina iznos naknade ostao je nepromijenjen.
Za povrat plastičnih boca od početka se dobivalo 50 lipa po komadu, a taj iznos nije se promijenio niti ulaskom Hrvatske u eurozonu 2023. godine, jedino je konvertiran pa sada iznosi 7 centi.
Iako je Hrvatska bila među europskim pionirima u uspostavi sustava povratne naknade za plastične boce, iznos naknade ostao je najniži u Europi.
“Sramotno najniži iznos u Europi”
Primjerice, u Estoniji, Latviji i Litvi povratna naknada iznosi 10 centi, u Poljskoj 12 centi, u Slovačkoj 15, u Švedskoj od 12 do 19 centi ovisno o veličini i materijalu ambalaže, u Njemačkoj, Austriji i Nizozemskoj je 25 centi, a u Finskoj od 10 do 40 centi, također ovisno o veličini ambalaže.
U međuvremenu je kod nas set ambalaže za povrat od 2021. proširen na ambalažu od mlijeka i tekućih mliječnih proizvoda te bočice zapremnine 0,2 litre.
Nekoliko ekoloških udruga okupljenih u Platformu za borbu protiv zagađenja jednokratnom plastikom pritiskale su dosadašnje Ministarstvo gospodarstva i zaštite okoliša, a od proljetos i novoustrojeno Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije da povećaju iznos te, kako rekoše, “sramotno najniže povratne naknade u Europi”.
I 10 centi premalo, trebalo bi kao u Slovačkoj
Konačno, sredinom prošloga mjeseca ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković potvrdila je da će od 1. siječnja 2025. godine naknada za povrat PET ambalaže iznositi 10 centi. No, i taj tri centa viši iznos ekološkim se udrugama čini premalim i nedovoljno motivirajućim pa eko-udruge zahtijevaju da bude između 15 i 50 centi.
“Donošenje Uredbe o naknadi gospodarenja otpadom i povratnoj naknadi čekali smo od 2023. te se u tom razdoblju ekonomska situacija znatno promijenila i došlo je do značajnih poskupljenja. Stoga smatramo da iznos naknade ne bi trebao biti manji od 15 centi, kao što primjerice ima Slovačka, socioekonomski sličnija Hrvatskoj”, izjavila je nedavno za Hinu Ana-Marija Mileusnić iz Zelene akcije.
Od milijun boca bude vraćeno oko 850.000
Unatoč tomu, stopa recikliranja povratne ambalaže u Hrvatskoj vrlo je visoka. U Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) rekli su nam da je stopa recikliranja u sustavu povratne naknade za plastiku oko 95 posto od sakupljenih količina, dok je za staklo i metal ta stopa između 95 i 99 posto.
Što se tiče ukupnog broja plastične (PET), metalne (Al/Fe) i staklene ambalaže u sustavu povratne naknade, u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost zadnje službene podatke imaju za 2022. godinu.
“Tada je na tržište ukupno stavljeno više od milijun komada ambalaže u sustavu povratne naknade, konkretno 1.069.557.045 komada, a sakupljeno je 854.608.401, odnosno 79,90 posto. Za povratnu naknadu u 2022. godini građanima je isplaćeno 427.304.200,50 kuna ili oko 57 milijuna eura”, rekli su nam u FZOEU-u.
Mnogi preživljavaju sakupljajući boce
Stopa prikupljanja svake je godine otprilike ista, a budući da se iznos naknade nije mijenjao, spomenuti ukupni iznosi isplaćeni građanima također su slični.
Valja reći da je osim ekološke komponente, sustav povratne naknade za plastične boce od samog početka imao i izraženu socijalnu komponentu jer mnogi siromašni građani od 2005. godine naovamo preživljavaju od sakupljanja boca, odnosno povratnih naknada.
Hrvatska
Stiže nagla promjena, hoće li nas travanj iznenaditi snijegom u nizinama?

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević.
Pretežno oblačno je u većem dijelu zemlje, slabe oborine jutros ima uglavnom na Jadranu i duž Jadrana. U visokom gorju pada i slab snijeg. Zimski dojam unosi jak vjetar sjevernog smjera, vjetrovito je i u unutrašnjosti. Na moru bura udara i do 130 km na sat.
Vjetrovito će biti i u nastavku utorka, povremene oborine bit će najizglednije u Gorskoj Hrvatskoj, no poslijepodne i na istoku unutrašnjosti. Na planinama može biti još malo snijega.
Nestabilno će biti i tijekom srijede. Oborina je najizglednija u Gorskoj Hrvatskoj, a moguć je i kakav prolazni pljusak na krajnjem jugu.
U četvrtak posvuda većinom suho, duž obale sunčanije, uz slabljenje bure, tmurnije u unutrašnjosti.
Slično i u petak, tek u Dalmaciji prolazno pljuskovi.
Za vikend izražena promjena vremena, s osjetnim zahladnjenjem. Vratit će nam se tako jutarnji minusi, s njima i mraz. Također, moguć je i snijeg, prije svega u gorju, no i u nekim nižim predjelima, no situacija je još podložna promjeni.
Hrvatska
VIDEO / Pogledajte simulaciju prodora hladne fronte sa sjevera: Evo kada bi mogla stići i do nas

Već početkom travnja iznad sjevera Europe očekuje se naglo jačanje anticiklone, što će stvoriti takozvani blok situaciju kakvu priželjkujemo zimi, a ne u travnju.
Postaje gotovo pravilo da ovakve klasične zimske sinoptičke situacije izostaju u siječnju i veljači, a počinju “harati” u travnju, drugom mjesecu klimatološkog proljeća kada nikome više nisu potrebne, javlja Istramet. Kod takvog razvoja sinoptičke situacije, po rubu anticiklone širom se otvaraju vrata hladnim prodorima sa sjeveroistoka Europe, koji mogu direktno pogoditi naše krajeve.
Početkom travnja zalihe hladnog zraka na sjeveroistoku Europe i dalje su pozamašne, pa je teško izbjeći jako zahladnjenje u slučaju zimskog postavljanja bloka. U takvom scenariju, temperature zraka mogu se sniziti i do 15 °C ispod prosjeka za doba godine, a ovakvo stanje može potrajati i nekoliko dana. Jedina nada za povoljniji ishod prognoze ostaje u mogućnosti da se anticiklona naglo proširi i nad naše područje. U tom bi slučaju glavnina hladnog prodora pogodila središnji i istočni Balkan te Tursku, dok bismo mi prošli s tek umjerenim zahladnjenjem i vjerojatno izbjegli veće štete.
Istramet je na svome Facebooku objavio simulaciju dolaska ekstremne hladnoće sa Sjevernog pola na Balkan.
Hrvatska
Iz prodaje se povlači šampon: Može sadržavati bakteriju koja uzrokuje ozbiljne infekcije

Povlačenje se odnosi na trgovce u Sjedinjenim Američkim Državama, ali se šampon, koji potencijalno sadrži bakteriju Klebsiella oxytoca, može kupiti i putem interneta u Europi.
Više od 1.000 boca šampona povlači se iz prodaje u SAD-u nakon što je proizvođač otkrio da mogu biti kontaminirane bakterijom koja može uzrokovati ozbiljne infekcije.
Boce Tec Italy Shampoo Totale distribuirane su u SAD-u, konkretno u državama New York i Kalifornija, ali su možda proslijeđene i u druge savezne države, priopćila je matična kompanija Henkel, sa sjedištem u Njemačkoj, koja proizvodi i druge poznate proizvode poput sapuna Dial i omekšivača Snuggle.
Povlačenje je pokrenuto iz meksičkog ogranka tvrtke i odnosi se na 1.068 boca, javlja Euronews.
Što se događa ako ste izloženi bakteriji?
Henkel je naveo da šampon može sadržavati bakteriju Klebsiella oxytoca, koja je inače prisutna u crijevima, no izloženost izvan probavnog sustava može uzrokovati infekcije očiju, nosa i kože. Bakterija se češće širi u zdravstvenim ustanovama.
Osobe s oslabljenim imunitetom izložene su većem riziku od štetnih reakcija, upozorili su iz tvrtke.
Koji se proizvodi povlače?
Povlačenje se odnosi na boce šampona pakirane u zelene plastične boce od 1 litre. Univerzalni proizvodni kod (UPC) – koji se nalazi na stražnjoj strani boce i služi za identifikaciju proizvoda – je 7501438375850.
Potrošači u Europi mogu kupiti proizvode Tec Italy putem interneta.
-
magazin2 dana prije
FOTOGALERIJA / Hotel Pinija predstavio novi Congress & Event Center Zadar
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 tjedan prije
MORATE U SPIZU? Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin1 dan prije
“PROLJETNO BUĐENJE” / Veliki popust u zadarskom E-shape centru. Evo detalja…
-
magazin4 dana prije
ŠPICA!