Hrvatska
Statistika ne laže: Stranci u prosjeku proveli duže na moru od Hrvata

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, stranci su u prosjeku noćili 5,9 noći. Za usporedbu, Hrvati su na moru proveli dan manje, svega 5,1 dan. Podsjetimo i da si oko 50 posto stanovnika RH ne može priuštiti odlazak na ljetovanje.
5,8% više dolazaka i 1,1% više noćenja
U kolovozu je u komercijalnim smještajima bilo 4,7 4,7 milijuna dolazaka i 27,2 milijuna noćenja turista, što je porast dolazaka za 5,8% i porast noćenja za 1,1% u odnosu na kolovoz godinu ranije.
Domaći turisti ostvarili su 447 tisuća dolazaka i 2,3 milijuna noćenja, što je porast dolazaka za 19,9% i porast noćenja za 11,6% u odnosu na kolovoz 2023.
Prosječno su ostvarili 5,1 noćenje po dolasku.
Strani turisti ostvarili su 4,2 milijuna dolazaka i 24,9 milijuna noćenja, što je porast dolazaka za 4,5% i porast noćenja za 0,2% u odnosu na kolovoz 2023.
Prosječno su ostvarili 5,9 noćenja po dolasku.
Najviše Nijemaca i Poljaka
Najviše noćenja stranih turista ostvarili su oni iz Njemačke, a slijede ih noćenja turista iz Poljske, Slovenije, Austrije i Italije.
U kolovozu 2024. turisti iz Njemačke ostvarili su najviše dolazaka i noćenja stranih turista, i to 876 tisuća dolazaka i 6,8 milijuna noćenja, što čini 20,6% od ukupno ostvarenih dolazaka i 27,4% od ukupno ostvarenih noćenja stranih turista u Hrvatskoj.
Slijede noćenja turista iz Poljske (8,4%), Slovenije (8,0%), Austrije (7,8%), Italije (7,0%), Mađarske (5,5%), Češke (5,4%), Nizozemske (4,4%) i Slovačke (4,3%).
Domaći najviše u Crikvenici, a strani u Rovinju
Domaći su turisti najviše noćenja u kolovozu 2024. ostvarili u Crikvenici, i to 83 tisuće noćenja. Slijede noćenja domaćih turista u Biogradu na Moru (81 tisuću), Vodicama (80 tisuća), Malom Lošinju (74 tisuće) i Šibeniku (73 tisuće).
Strani su turisti najviše noćenja u kolovozu 2024. ostvarili u Rovinju, i to 1,0 milijuna noćenja, a slijede noćenja stranih turista u Medulinu (875 tisuća), Poreču (779 tisuća), Umagu i Dubrovniku (svaki po 749 tisuća) te Splitu (664 tisuće).
Hrvatska
Maštruko: Papa Franjo je imao veću podršku kod vjernika nego u katoličkoj hijerarhiji

Bivši veleposlanik pri Svetoj stolici u Italiji Ivica Maštruko gostovao je u N1 Specijalu posvećenom smrti Pape Franje.
Maštruko ne očekuje neki poseban potres u katoličkom svijetu zbog smrti pape Franje, kako kaže, to se djelomično i očekivalo.
“Znalo se da je Papa bolestan i da ima teškoće s dianjem i ponašanjem. Ovo je jedan događaj koji će biti prihvaćen kao onaj koji se naprosto morao dogoditi s obzirom na papine godine. Ništa posebno i ništa dramatično”, tvrdi Maštruko.
Maštruko ističke kako je papa Franjo imao plebisticarnu podršku kod vjernika.
“Imao je veću podršku kod samih vjernika nego što je to imao u katoličkoj hijerarhiji, što se vidjelo i otporima koje je imao unutar same Katoličke crkve, unutar vrha Svete stolice, unutar dikasterija koji su se protivili njegovim i financijskim reformama i drugačijem načinu, pristupu u ponašanju u svakodnevnom životu. Počevši od toga da je odbio stanovati u apartmanu u Vatikanu. Preselio se u Svetu Anu”, ispričao je Maštruko.
Ukazao je i na otpore papi u Hrvatskoj.
“Pa i kod nas u Hrvatskoj vidjeli smo da biskupi, s časnim iznimkama, nisu baš u naravi u ponašanju svakodnevnom prihvaćali papu Franju. Dakako, sukladno obavezama koje su imali i hijerarhiji koja je u Katoličkoj crkvi oni su u svakoj prigodi davali podršku na riječima, ali u praksi ne bih rekao da je ta politika u potpunosti provedena. Naprimjer prema nekim zajednicama drugačije seksualne orijentacije ili prema migracijama, nije bila sasvim prihvaćena.
Kontroverze oko Papinih stavova u Hrvatskoj
“Kad smo u prezentaciji njegovih stavova u Hrvatskoj su dvije ili tri kontraverzne stavrčice, a to je vezano za ponašanje ili njegove stvaove za Međugorje. Iako ga je na kraju priznao ga kao mjesto hodočasništva, ali ne i mjesto ukazanja. Pa do odnosa prema Stepincu i te stvari su se naglašavale u hijerarhiji Katoličke crkve, pa i u hrvatskoj vlasti, koja često puta koristila metodom pritiska da se Stepinac proglasi svecem itd.”, kaže Maštruko i dodaje kako papa Franjo nije bio siguran oko Stepinca te da je i sam govorio o tome kako traži istinu.
Maštruko objašnjava da je papa Franjo u osnovi prihvaćao sve.
“U osnovi papa je bio iskren i u humenista. On je stavrno bio ekumenski. Pogledajte njegove postupke za protestante. Njegov odnos prema muslimanima. On je prihvaćao svakog čovjeka bez obzira na njegove različite orijentacije bilo koje naravi; i političke i religijske i seksualne i druge. I zato mi se čini da ima istine možda dijelom u tome da ponekad njegove riječi jesu bile iskrivljavanj ili krivo interpretirane. Problem u komunikaciji nije poruka koju šalješ nego interpretcija koja se naknadno javlja”, poručio je Maštruko.
Izbor novoga pape
Maštruko je objasnio na što možemo računati u izboru nvoog Pape.
“Teško da je došlo vrijem za crnoga Papu, pa da će biti netko od kandidata ili iz područja Afrike, ili čak upitno je i za Aziju s obzirom da je Latinska Amerika na neki način dala svog sadašnjeg Papu, teško da će se ponovno ići na izbor iz Latinske Amerike. Papa iz Sjeverne amerike je isto dosta upitno”, tvrdi Maštruko koji smatra da bi novi Papa mogao biti iz Italije i da će vjerojatnou osnovi biti onaj koji će slijediti temeljna načela i temeljnu politiku Pape Franje.
Novog papu možemo očekivati kroz mjesec dana, smatra Maštruko.
Hrvatska
Još kratko sunčano, popodne lokani pljuskovi i grmljavima

Hrvatsku u ponedjeljak očekuje pretežno sunčano i toplo vrijeme, uz jači razvoj oblaka u unutrašnjosti u drugom dijelu dana i moguće lokalne pljuskove s grmljavinom, prognozira Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ).
Jači razvoj oblaka i lokalni pljuskovi očekuju se osobito u gorskim predjelima i unutrašnjosti Dalmacije.
Vjetar će biti slab do umjeren jugozapadni, a na Jadranu i sjeverozapadni.
Najviša temperatura zraka bit će većinom od 21 do 26 °C.
Hrvatska
Stižu velike novosti u kaznama za vozače: Evo što se sve mijenja

U savjetovanje su puštene izmjene Prekršajnog zakona koje donose novine za vozače. Cilj je rasteretiti sudove, smanjiti troškove i ubrzati sudske postupke kojih je sve više.
Plaćanje dvije trećine kazne za prekršaj nakon sudskog postupka, moglo bi postati stvar prošlosti. U e-savjetovanje su puštene izmjene i dopune Prekršajnog zakona koje bi ovu pogodnost ukinule. Glavni cilj je smanjivanje broja sudskih predmeta, a time i troškova, kojih je sve više. Većina su prometni prekršaji, prenosi Dnevnik.hr.
“Smatramo da naše sudove značajno, a ponekad i nepotrebno opterećuju ti neki blaži predmeti, neki manji predmeti, neki manje složeni predmeti”, rekao je Ivan Crnčec, državni tajnik iz Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije.
Kako bi se to ostvarilo, podigao bi se novčani prag za prekršaje na kojima vrijedi popust ili za koje ćete proći neokrznuto. Time se i povećava broj prekršaja koji ulaze u jednu od ovih skupina.
Za obvezne prekršajne naloge prag se podiže sa 663 na 1000 eura i oni se plaćaju u iznosu dvije trećine kazne. Prag za prekršaje koji se mogu naplatiti na mjestu događaja podiže se s 265 na 380 eura, a na koje vrijedi 50 posto popusta. S upozorenjem ćete moći proći i za prekršaje do 300 eura umjesto dosadašnjih 132, ako policija tako procijeni.
“Ako već dajemo neku pogodnost prije samog sudskog postupka nelogično je da zapravo takva pogodnost postoji nakon što ste vi ušli u postupak i nakon toga bili proglašeni krivim. Znači, opet smatramo da će doći do ubrzanja, odnosno, da će doći do smanjenja broja predmeta pred Prekršajnim sudovima”, rekao je Crnčec.
Na sud ćete i dalje moći, no tada riskirate plaćanje punog iznosa kazne.
“Ja sam prije išao na sud, a sad moram vidjeti kako bi mi bilo bolje. Mislim da je ovo bolje kako će biti sad”, rekao je Božidar iz Zagreba.
“Ja sam za sud, ja sam za tu pravicu”, rekao je Goran iz Zagreba.
“Odmah. Mislim da je to jednostavnije odmah riješiti”, rekla je Jasmina iz Zagreba.
Ovim bi se izmjenama uvela e-komunikacija u prekršajnim postupcima, kojom bi svi sudovi u Hrvatskoj pokriveni.
“Sva državna tijela, sva tijela jedinice lokalne i područne samouprave, državno odvjetništvo, pravne osobe kao tužitelji, odvjetnici, sudski tumači, sudski vještaci biti obligatorni obveznici e-komunikacije”, kazao je Crnčec.
Novim izmjenama bi, također, bilo obuhvaćeno više prekršaja koji se neće upisati u evidenciju ako ih se plati na mjestu događaja.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
VELIKA SUBOTA Danas je dan tišine i molitve
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
VELIKI ČETVRTAK / Danas je spomendan Isusove posljednje večere. Do subote se gase sva crkvena zvona
-
magazin4 dana prije
Zašto se posti na Veliki petak i što se smije jesti?
-
Hrvatska3 dana prije
Znate li zašto je Uskrs najveći kršćanski blagdan i kako ga slave Hrvati?