Hrvatska
U Hrvatskoj nedostaje 230.000 radnika, najveći manjak u sektoru koji ide u štrajk
Koncem listopada ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, predstavljajući zakonske izmjene o prihvatu stranih radnika, iznio je podatak da je u Hrvatskoj više od 120 tisuća stranih radnika iz trećih zemalja te 10 tisuća iz država članica EU-a.
Božinović je također izvijestio da je do listopada ove godine izdano čak 171.140 dozvola za boravak i rad stranaca, što je skoro stotinu tisuća dozvola više nego prije tri godine.
Tržište rada u Hrvatskoj očito vapi za radnicima. Istodobno, nezaposlenih je nešto više od 87 tisuća i takva niska nezaposlenost nije zabilježena još od početka 1990-ih.
Ukratko, posla ima i posvuda se traže radnici. U Hrvatskom zavodu za zapošljavanje (HZZ) kažu da je u razdoblju od siječnja do listopada nedostajalo 232.157 radnika.
Zdravstvo, obrazovanje, prerađivačka industrija…
Najveća potražnja zabilježena je u djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi. Ondje se traži 37.080 radnika, što je 16 posto u ukupnom broju traženih radnika.
“Navedeno se u prvom redu odnosi na djelatnost bolnica te djelatnost medicinske i stomatološke prakse”, rekli su nam u HZZ-u.
Slijedi sektor obrazovanja u kojemu postoji potreba za 32.722 radnika (14,1 posto u ukupnom broju), a od toga čak 75 posto odnosi se na radnike u predškolskom i osnovnoškolskom obrazovanju. Na trećem mjestu po broju traženih radnika je prerađivačka industrija. Tamo se traži više od 29.000 radnika, najviše u proizvodnji prehrambenih proizvoda te proizvodnji gotovih metalnih proizvoda, osim strojeva i opreme.
Prodavači, čistačice, medicinske sestre…
Gledano po zanimanjima, najtraženiji su prodavači, čistačice, medicinske sestre, radnici za pomoć u kući te konobari. Prema razini obrazovanja, najveći udio traženih radnika odnosi se na osobe sa završenom srednjom školom za zanimanja u trajanju od tri godine te školom za KV i VKV radnike.
Na pitanje koja su zanimanja najdeficitarnija, a koja suficitarna, iz HZZ-a odgovaraju da je teško generalizirati jer se potrebe tržišta rada značajno razlikuju od regije do regije.
Ipak kažu kako kontinuirano nedostaje radnika u zdravstvu (medicinske sestre, tehničari i laboratorijski tehničari), prerađivačkoj industriji (bravari, tokari…), u djelatnosti popravka motornih vozila (automehatroničari, automehaničari…), u djelatnosti pripreme i usluživanja hrane (konobari i kuhari) te građevinska zanimanja poput zidara, fasadera, vodoinstalatera ili električara. Od visokoobrazovanih zanimanja nedostaje stručnjaka za matematiku, fiziku, elektrotehniku, strojarstvo, građevinu, medicinu i farmaciju, logopediju i rehabilitaciju.
Zdravstvu manjka 37.000 radnika
S druge strane, među nezaposlenim osobama u evidenciji HZZ-a krajem listopada najviše je čistačica, administrativnih službenika, prodavača, radnika na održavanju te ekonomskih službenika. Među nezaposlenima najveći je udio osoba sa srednjoškolskim obrazovanjem, njih čak 60 posto.
U nastavku donosimo popis deset djelatnosti s najvećim manjkom radnika te popis deset najtraženijih zanimanja.
NAJVEĆI MANJAK RADNIKA
- Zdravstvena zaštita i socijalna skrb (37.080)
- Obrazovanje (32.772)
- Prerađivačka industrija (29.151)
- Trgovina na veliko i na malo (24.087)
- Pružanje smještaja te pripreme i usluživanja hrane (21.058)
- Građevinarstvo (19.982)
- Javna uprava i obrana; Obvezno socijalno osiguranje (15.028)
- Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti (13.776)
- Stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti (8.250)
- Prijevoz i skladištenje (8.158)
NAJTRAŽENIJA ZANIMANJA
- Prodavač/prodavačica (15.314)
- Čistač/Čistačica (12.007)
- Medicinska sestra/medicinski tehničar (11.574)
- Radnik/radnica za pomoć u kući (8.375)
- Konobar/konobarica (8.324)
- Odgojitelj/odgojiteljica predškolske djece (7.105)
- Kuhar/kuharica (5.768)
- Suradnik/suradnica u praktičnoj nastavi (4.234)
- Administrativni službenik/službenica (4.208)
- Skladištar/skladištarka (4.050)
Hrvatska
Policija poziva na oprez: Muškarac instalirao aplikacije pa ostao bez nekoliko tisuća eura
Nakon što je 50-godišnjak instalirao aplikacije s dostavljenih poveznica, s tekućeg računa mu je skinuto nekoliko tisuća eura.
Osim što je samo ulaganje u kriptovalute rizično, postoji opasnost da ćete naići na počinitelje koji će vas pokušati prevariti ili ćete postati žrtve hakerskog napada.
Iznimno je važno da se tijekom komunikacije ne dostavljaju povjerljivi osobni podaci, fotografije osobnih isprava, bankovnih kartica, zaporke aplikacija internetskog bankarstva, kao i drugi podaci vezani za autorizaciju bankovnih transakcija, upozorava PU krapinsko-zagorska.
Instalirao aplikacije, stradao mu tekući
Jučer, 11. studenoga prijavio je 50-godišnji hrvatski državljanin kako je tijekom rujna 2024. godine temeljem komunikacije putem interneta s nepoznatom osobom po uputi te osobe na mobilni telefon instalirao aplikacije u cilju isplate novca u kripto valuti. Nakon što je 50-godišnjak instalirao aplikacije s dostavljenih poveznica, s tekućeg računa mu je skinuto nekoliko tisuća eura.
Na što paziti?
Kod ponuda vezanih za kriptovalute važno je, prije bilo kakvih ulaganja, provjeriti imaju li društva koja nude ovakve usluge dozvolu za poslovanje na području Republike Hrvatske i dobro se posavjetovati sa stručnim osobama prije samog ulaganja u kojima se obećava velika i brza zarada.
Građanima, koji se odluče ulagati u kriptovalute, savjetujemo da se prije ulaganja dobro informiraju i zatraže nepristran financijski savjet stručne osobe te svakako da budu oprezni i sumnjičavi kada se u ponudama obećava sigurna investicija i velika dobit. U slučaju bilo kakve sumnje na prijevaru potrebno je događaj prijaviti policiji.
Više informacija, savjeta možete saznati na web stranici WEB HEROJ, jer ključno je znati prepoznati znakove i biti na oprezu.
Hrvatska
Zbog nestašice popularnog lijeka oglasili se iz Plive: “Nema mjesta panici”
Pliva je izvijestila o nestašici antibiotika Klavocin bid 875 mg + 125 mg filmom obložene tablete amoksicilin trihidrat, kalijev klavulanat. Riječ je o obliku penicilina. Razlozi su povezani s proizvodnjom, a očekuje se kako lijeka neće biti do 29. studenoga.
S obzirom na to da su mnogi nakon objave ove informacije pohrlili po recepte kako bi stvorili “zalihe”, jer je riječ o vrlo popularnom i opće poznatom antibiotiku, Net.hr pitao je Plivu o čemu se radi i koliko je nestašica ozbiljna. Iz Plive umiruju.
“Istina je da smo prijavili nestašicu ovog antibiotika, ali radi se zaista o kratkotrajnoj nestašici do 29. studenog. Riječ je o svega 17 dana i pacijenti mogu biti apsolutno mirni jer na tržištu postoji još šest istovjetnih lijekova”, rekla je Tamara Sušanj Šulentić, glasnogovornica Plive.
“Kratkotrajna nestašica”
Kažu, ovakve kratkotrajne nestašice na tržištu su potpuno uobičajene i apeliraju – naročito na pacijente – da se ne stvara panika te da nema potrebe gomilati ovaj antibiotik u kućnim ljekarnama.
Pojasnili su i da se proizvodnja ovako uobičajenog lijeka planira dugoročno, čak godinu ili dvije unaprijed te da su kratkotrajne nestašice općenito uobičajene za lijekove jer se radi i o lancima opskrbe sirovinama koje su potrebne za njihovu proizvodnju.
“Nema mjesta panici, ovo je vrlo kratkotrajna nestašica koju moramo prijaviti, ali ovog antibiotika na tržištu ima dovoljno”, ponovili su iz Plive.
Hrvatska
PROGNOZA / Temperature će još pasti, ponegdje i ispod nule. Meteorolozi najavljuju i snježne pahulje
Puhat će uglavnom umjerena, lokalno moguće i jaka bura te sjeverni vjetar i bit će još malo hladnije
Na moru uglavnom sunčano, bura i tek prolazno naoblačenje i mjestimična slaba kiša. Na prohladnom kopnu gdjekad većinom rosulja, u višem gorju i poneka pahulja, piše HRT.
Hladno
“U utorak na istoku Hrvatske oblačno, ujutro samo lokalno magla. Danju mirno, mnogima prohladno. Temperatura će biti između 1 i 6 °C.
U oblačnoj i tmurnoj središnjoj Hrvatskoj sredinom dana sunce se možda nakratko ukaže između Ivančice i Medvednice. Ujutro gdjegod magla. Mirno, stabilno i većini hladno s temperaturom cijelog dana između 1 i 7 °C.
U Gorskoj Hrvatskoj najveća je vjerojatnost i za maglu i za rosulju – pa će u prometu biti potreban dodatan oprez, osobito ujutro kad se temperatura spusti malo ispod 0 °C. Slabog jutarnjeg mraza bit će i u sunčanoj unutrašnjosti Istre, drugdje na sjevernom Jadranu ujutro temperatura od 4 do 8 °C. Osjet hladnoće pojačavat će lokalno jaka bura, pod Velebitom s olujnim udarima. Najviša temperatura zraka većinom od 12 do 16 °C.
Podjednako toplo, odnosno mnogima podjednako svježe, bit će i u većinom sunčanoj Dalmaciji. Bura će uglavnom biti slaba i umjerena. More malo do umjereno valovito.
Na jugu Hrvatske vedro, sredinom dana prolazno s umjerenom naoblakom. Ujutro će bura lokalno biti jaka, veći dio dana umjerena i dodatno će sniziti temperaturu još uvijek prilično toplog mora.”
Moguća i koja pahulja
“Na kopnu idućih dana većinom oblačno. Ponegdje ujutro s maglom. U Gorskoj Hrvatskoj bit će i slabe oborine, većinom rosulje, a moguća je lokalno i poneka pahulja. S četvrtka na petak izmaglice će biti i u nizinama unutrašnjosti. S umjerenim sjevernim vjetrom u petak raste vjerojatnost za sunčana razdoblja. Jutra na granici mraza, a svježe će biti i danju, temperatura neće prelaziti 10 °C.
Na Jadranu uglavnom sunčano, osobito na sjevernom dijelu. Na jugu bi uz više oblaka ponegdje moglo pasti malo kiše u četvrtak. Puhat će uglavnom umjerena, lokalno moguće i jaka bura te sjeverni vjetar i bit će još malo hladnije.”, prognozirao je za HRT Izidor Pelajić, mag. phys.-geophys. iz DHMZ-a.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
KAD I KAMO U SHOPPING? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin4 dana prije
VEČERAS U BENKOVCU: “Kad udari južina” u Domu kulture
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
SVEUČILIŠTE / U srijedu komemoracija za akademika Luka Paljetka
-
Hrvatska3 dana prije
Hoće li od sljedeće godine padati cijene nekretnina? Evo što kaže agentica