Connect with us

Hrvatska

Počinje drugo polugodište: Škole zaključane, ulazak samo uz pregled i najavu

Objavljeno

-

foto: OŠ Petar Preradović

Drugo polugodište u školama počinje u utorak uz novi Protokol o kontroli ulaska i izlaska koji je donijelo Ministarstvo obrazovanja nakon tragičnog napada u Osnovnoj školi u Prečkom, a kojim se, uz ostalo, određuje da se škole zaključavaju i da se u njih može ulaziti samo uz najavu.

Ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs poručio je, uoči početka drugog polugodišta, da se djeca po povratku u školske klupe mogu osjećati sigurno te da će se od danas u svim školama zaključavati ulazna vrata.

Osim toga, podsjetio je da je Ministarstvo obrazovanja uputilo u javno savjetovanje izmjene dvaju pravilnika kojima se u osnovne i srednje škole uvodi novo radno mjesto – operativni djelatnik za sigurnost i civilnu zaštitu.

Dopunama Pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u osnovnoj školi i istog pravilnika u srednjoškolskoj ustanovi propisuje se, između ostalog, da škola zapošljava operativnog djelatnika za sigurnost i civilnu zaštitu u punome radnom vremenu ako škola obavlja djelatnost na jednoj lokaciji i u jednoj smjeni odnosno dva djelatnika ako škola radi u dvije ili tri smjene.

Ta će osoba, kako se propisuje, štititi osobe i imovinu od protupravnog ponašanja (otključavanje i zaključavanje škole, obilazak svih prostorija, pregled ispravnosti videonadzora, sustava i uređaja, rasvjete, provjera identiteta osoba). Također, obavljat će poslove zaštite od požara i eksplozija te poslove civilne zaštite i upravljanja krizama, kao i poslove zaštite podataka i informacija.

Zagrebačka vlast na čelu s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem odlučila je odmah u sve školske ustanove postaviti i zaštitare.

“Svi su sigurnosni protokoli su uvaženi, zaštitari su raspoređeni na svih 142 objekta, a vrata će se zaključavati po dogovoru”, kazao je u ponedjeljak zamjenik zagrebačkog gradonačelnika Luka Korlaet.

Istaknuo je da zaštitari neće utjecati na stvaranje gužvi prilikom ulaska učenika u škole. “Zaštitar stoji po strani, nadzire i kontrolira, ali će propusnost biti ista”, rekao je.

Protokol o kontroli ulaska i izlaska iz školskih ustanova

Ministarstvo je donijelo Protokol o kontroli ulaska i izlaska iz školskih ustanova – u osnovnim školama, srednjim školama i učeničkim domovima kako bi se osigurala veća sigurnost, zaštitilo učenike i sve radnike te spriječilo moguće situacije povećanog rizika, a moraju ga se pridržavati svi učenici, radnici, roditelji i drugi vanjski posjetitelji škole.

Po Protokolu, ravnatelj je obvezan odrediti i dežurstvo radnika na ulazu u školu tijekom radnog vremena škole. Dežurni radnik će ravnatelju prijaviti eventualno nedolično ponašanje, odnosno policiji kada se ugrožava sigurnost osoba u školi.

Vanjski posjetitelji moći će ulaziti u škole samo u dogovorenom terminu i uz prethodnu najavu, na ulazu će ih dočekati djelatnik škole i po završetku termina ispratiti do izlaza.

Zaduženi djelatnik moći će na ulazu sigurnosno pregledati odjeću, ruksak i druge predmete učenika kao i drugih osoba koje ulaze u školu, što mogu napraviti i nastavnici tijekom nastave. Protokol dopušta oduzimanje učenicima predmeta koji mogu nanositi ozljede.

Škole će osnovati školske sigurnosne skupine u koje će ući ravnatelji, pedagozi, psiholozi, učitelji, nastavnici i drugi radnici te roditelji. Tim će na redovitim sastancima analizirati potencijalne sigurnosne prijetnje, a škole će najmanje dva puta godišnje vježbati kriznu evakuaciju.

Škola s osnivačem može osigurati i druge sigurnosne mjere poput angažiranje zaštitara, postavljanje videonadzora, elektromagnetskih brava ili sustava za kontrolu pristupa.

Škole obavezne surađivati s lokalnom zajednicom, drugo polugodište traje do 13. lipnja

Školske ustanove obvezne su surađivati s lokalnom zajednicom na dodatnom osiguranju školskog okruženja.

Škole za 90 dana trebaju izraditi procjenu postojećeg stanja i analizu rizika, a na temelju njih svoj plan sigurnosti najkasnije do kraja nastavne godine 2024./2025.

Drugo polugodište traje do 13. lipnja, odnosno do 23. svibnja za maturante, koji će ispite Državne mature polagati od 2. do 26. lipnja.

Učenici će od 24. do 28. veljače imati drugi dio zimskog odmora, a na proljetnom odmoru bit će od 17. do 21. travnja.

 

Hrvatska

Hrvati lani kupili čak 63.806 automobila, a ovaj model je najveći hit

Objavljeno

-

By

U Hrvatskoj je prošle godine prodano 63.806 novih putničkih vozila, što je za 7.109 ili 12,5 posto više nego 2023., dok je samo lanjskog prosinca prodano 3.642 novih vozila, što je 227 ili 6,6 posto više u odnosu na prosinac 2023., podaci su Promocije plus. Najprodavanija Škoda i VW
Najprodavanija marka automobila lani je bila Škoda, kojih je ukupno lani prodano 8.412 ili 13,1 posto ukupne prodaje. Drugi je Volkswagen s prodajom od 7.417 komada i udjelom u prodaji od 11,6 posto, dok je treći Renault s ukupnom prodajom od 4.593 novih vozila i udjelom od 7,2 posto.

Četvrto mjesto drži Toyota sa 4.217 prodanih novih vozila (udjel 6,6 posto), a peto Suzuki sa njih 4.074 ili 6,3 posto udjela u ukupnoj prodaji. Od premium marki, Audi je tijekom 2024. prodao 2.523 novih automobila, BMW 1.983, a Mercedes njih 1.237. Nadalje, lani je prodana i 601 Tesla te 425 Porschea. Od relativno novih igrača na domaćem tržištu, svoj put do kupaca pronašlo je i 1.434 MG-a, 593 Geelyja i 206 Forthinga.

Suzu Vitara hit prosinca
Suzuki Vitara bila je najprodavaniji model u prosincu 2024., budući da je Vitaru tog mjeseca odabralo 150 kupaca. Kineski MG ZS drži drugo mjesto najprodavanijih modela s prodajom od 147 novih jedinica, dok je treća Octavia, s prodanih 141 vozila. VW T-Cross je na četvrtom mjestu najprodavanijih modela, budući da ih je u prosincu prodano 140, dok je petom mjestu Citroen C3 s prodajom od 137 komada.

Pola prodanih autiju benzinci
Gotovo polovinu lanjske prodaje činili su benzinci. Vozila s benzinskim pogonom tijekom 2024. prodano je 30.535 što je 47,9 posto od ukupne prodaje. Hibrid je odabralo 19.263 kupaca ili 30,2 posto, a dizelaša njih 10.685, odnosno 16,7 posto. Električnih auta prodano je 1.915 ili tri posto od ukupne prodaje, a vozila na plin 1.408, odnosno 2,2 posto.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Nove stambene mjere: Odnose se na kupnju prvog stana u novogradnji, vrijede od 1. siječnja

Objavljeno

-

By

Prve zahtjeve za povrat 50 posto poreza na dodanu vrijednost za kupnju stana u novogradnji, u skladu novom stambenom politikom, država bi trebala početi zaprimati u ožujku, do kada bi trebale biti na snazi zakonske izmjene i pravilnik koji će omogućiti provođenje te mjere, no na povrat PDV-a pravo će imati svi koji su takav stan kupili od Nove godine, jer će se zakonom propisati i njegovo povratno djelovanje. Najavio je to ministar graditeljstva i potpredsjednik Vlade Branko Bačić, gostujući u programu Večernji TV-a, gdje je govorio o mjerama iz Nacionalnog plana stambene politike, koji je ovih dana pušten u e-savjetovanje. Od Nove godine od poreza na promet nekretnina za kupnju prve nekretnine ponovo su oslobođeni mlađi od 45 godina, što je mjera koja je na snazi bila do 2018. godine, kada je ukinuta. Uz to, država je odustala od subvencioniranja stambenih kredita, a najavljuje se i snažniji povratak zanemarenoj poticanoj stanogradnji (POS). Ministar, međutim, odbija tezu da je riječ o svojevrsnom priznanju države da je do sada krivo radila.

“Stambena politika se prilagođava potrebama građana, situaciji na tržištu i ekonomskoj poziciji države u datom trenutku pa smo i mi, od stvaranja suverene i samostalne Hrvatske, prilagođavali stambenu politiku trenutnim potrebama i mogućnostima hrvatskih građana”, objašnjava Bačić.

Tumači da je POS stao u trenutku kad je na tržištu bio ogroman broj neprodanih novoizgrađenih stanova, zbog čega se krenulo u subvencioniranje stambenih kredita, kako bi se potaknula prodaja i dao novi zamah novogradnji, koja je u tom trenutku bila potpuno zaustavljena.

Naglašava da je kroz te mjere prodano oko 35 tisuća stanova, dok je kroz POS prodano njih 8500, jer je kupce tada destimuliralo to što se radi o svojevrsnoj getoizaciji, budući da je riječ o stanovima na istom mjestu. Bojazan od getoizacije sada bi, očekuje, trebalo otkloniti novo pravilo po kojem će se polovica tih stanova davati u dugoročni najam.

“S obzirom da danas bilježimo rast cijena nekretnina i da je priuštivo stanovanje sve manje dostupno našim građanima, odlučili smo se na izradu prvog strateškog krovnog nacionalnog dokumenta, koji mi se čini kvalitetnim odgovorom na situaciju, posebno s obzirom da je usuglašen i s drugim krovnim strateškim dokumentima kojima je rok do 2030. godine”, rekao je ministar.

Kao ciljeve nacionalnog plana, uz priuštivo, ističe i održivo stanovanje i prostor u funkciji stanovanja, jer, kaže, nije stvar samo u dostupnosti i priuštivosti stanova, već i u njihovoj kvaliteti.

Nacionalni plan predvidio je, između ostaloga, dodatnih nešto više od 20.000 stambenih jedinica na tržištu do 2030. godine, dok procjene agencija govore da ih nedostaje više od 200.000. Bačić, međutim, odbija tezu da se moglo ići i ambicioznije. Pojašnjava da se brojka od 20.000 odnosi isključivo na ono što će se direktno financirati iz proračuna, a da su uz to predviđene i brojne druge mjere kojima je cilj podići dostupnost stanova.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Možemo li u dućan ponijeti svoju plastičnu vrećicu? Evo što kažu iz Potrošačkog centra

Objavljeno

-

By

Naplaćivanje laganih plastičnih vrećica u trgovačkim centrima počelo je 1. siječnja 2025. godine. Konzum i Studenac kazali su kako će cijena po komadu u njihovim prodavaonicama iznositi jedan cent.

Možemo li u trgovinu ponijeti svoje plastične vrećice? Naime, kako će blagajnica znati jesmo li vrećice donijeli ili uzeli s police? Ovo pitanje Mirovina.hr je uputila Potrošačkom centru iz Rijeke iz kojega su rekli kako “odgovor najbolje može dati trgovac”.

Plastične vrećice u trgovačkim centrima se od 1. siječnja 2025. godine naplaćuju. Njihove cijene još nisu poznate u svim trgovinama. Poznato je da se u Konzumu i Studencu lagane plastične vrećica koje viđamo na odjelima voća i povrća naplaćuju jedan cent po komadu.

Kako će na blagajni znati da je vrećica od kuće?

Ono što me interesira, a nadam se da znate odgovor, je pitanje što ako od kuće ponesem plastične vrećice kojih imam na desetine od dosadašnjih kupnji. Kako će blagajnica na blagajni znati je li vrećica donesena ili uzeta u prodavaonici i stoga treba biti naplaćena?, upitao je čitatelj.

“Od 1. siječnja 2025. stupio je na snagu novi pravilnik kojim su obuhvaćene i male, lagane vrećice koje smo koristili za voće i povrće. Odgovor na postavljeno pitanje najbolje može dati trgovac, jer se njemu potrošač mora javiti i prijaviti stvari za koje nema račun, a nalaze se u redovnoj prodaji trgovca. Potrošač može koristiti kvalitetnije vrećice umjesto tankih jednokratnih vrećica”, odgovorili su iz Potrošačkog centra Rijeka, piše Mirovina.hr.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu