Connect with us

Hrvatska

Danas počinje bojkot

Objavljeno

-

Platforma Halo, inspektore pozvala je građane da danas započnu tjedni bojkot trgovačkih lanaca, Lidla, Eurospina i dm-a, te triju proizvoda, Coca-Cole i drugih gaziranih pića, vode u bocama i deterdženta za posuđe. Dodatno su pozvali na opći bojkot trgovina u petak, po uzoru na onaj koji se dogodio prošlog tjedna.

Tjedni bojkot Lidla, Eurospina i DM-a

Platforma Halo, inspektore pozvala je na konferenciji za medije prekjučer na potpuni bojkot triju trgovačkih lanaca, i to od danas ujutro do srijede uvečer. Predložili su da se Lidl, Eurospin i DM bojkotiraju na tjedan dana. Objavljene su i grafike koje bi trebale građanima olakšati praćenje bojkota.

Tjedni bojkot gaziranih pića, vode u boci, deterdženata za posuđe

Na tjedan dana se predlaže i da potrošači ne kupuju Coca-Colu i druga gazirana pića, vodu u plastičnim bocama te deterdžente za posuđe. Kod tih artikala uočen je enorman rast cijena, rekao je Kelemen.

Opći bojkot u petak: “Ne plaćajte račune, nemojte točiti gorivo, ići u restorane”

Kelemen je pozvao građane i da se u petak “suzdrže od bilo kakve kupnje”, što uključuje sve trgovine, poslove s bankama, telekomima, narudžbe putem dostavljačkih platformi, a bojkot bi, prema njegovim riječima, trebao uključiti i suzdržavanje od prekomjerne potrošnje u kafićima, restoranima, putovanjima, na benzinskim pumpama i u drogerijama.

“Moramo poslati poruku onima koji su uzrok ovom divljaštvu cijena. Želimo poslati poruke i bankama. Nemojte ići u banke, izbjegavajte dostavljače, i oni su dio cjenovnog porasta”, rekao je Kelemen. “Ovo nije napad na trgovačke lance, ali poručujemo njihovim menadžmentima da su krajnje cijene previsoke i neodržive”, dodao je.

Zaposlene u trgovinama pozvao je da tijekom prosvjednih akcija uspore rad. “Nismo protiv vas, vašeg statusa i primanja”, poručio im je, a potrošače je pozvao da kupuju od OPG-ova. Pozvao je i strane radnike i umirovljenike da se odazovu bojkotu.

HUP: Bojkoti bi mogli dovesti do recesije

Trgovački lanci se nisu službeno oglašavali o bojkotu, ali iz Hrvatske udruge poslodavaca su poručili da ne podržavaju ovu akciju. Navode da zadnje dvije godine ekonomija raste zbog rasta osobne potrošnje koja je financirana velikim povećanjem plaća u javnom sektoru.

“Ako se bojkoti nastave na neko vrijeme i ako stanovništvo smanji potrošnju kroz ovu godinu, vrlo lako bismo mogli vidjeti veliki podbačaj na stopi rasta BDP-a ili čak recesiju”, rekao je za RTL glavni HUP-ov ekonomist Hrvoje Stojić.

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar, koji je podržao prošli bojkot, danas se nije oglasio.

“S državne razine licemjerno je pozivati na bojkot trgovačkih lanaca budući da osobna potrošnja itekako puni prihode od PDV-a kojima su u zadnja dva proračunska ciklusa financirana energična povećanja mase plaća u javnom sektoru”, rekao je Stojić.

Bojkot srušio promet i web shopovima

Dino Oreški, tajnik Udruge eCommerce Hrvatska, kaže da je prošlog petka, za vrijeme bojkota, prosječna vrijednost košarice kod mnogih web-shopova pala i do 300 eura.

“Za mnoge web trgovce promet je pao između 30 i 40 posto. Bilo je nekih web trgovaca koji su imali porast jer se radilo o akcijama, a bilo je i onih web trgovaca koji su bilježili pad prometa i do 90 posto”, kaže Oreški.

Podsjetimo, u petak je zbog masovnog bojkota trgovina broj računa u maloprodaji, u odnosu na prethodni petak, pao za 44 posto, dok je iznos računa pao za čak 53 posto. Ukupni broj računa (u svim djelatnostima, a ne samo trgovini) pao je za 29 posto, a iznos računa za 36 posto.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

HEP upozorava građane: Stiže velika promjena u obračunu struje

Objavljeno

-

By

Pixabay

U noći na nedjelju završava zimsko i počinje ljetno računanje vremena pomicanjem sata za jedan sat unaprijed, odnosno s dva na tri sata.

Prema Vladinoj Uredbi o ljetnom računanju vremena u 2025. ljetno će računanje vremena započeti 30. ožujka, a trajat će do 26. listopada.

Prelaskom na ljetno vrijeme struja utrošena od 8 do 22 sata obračunavat će se prema višoj tarifi, a u razdoblju od 22 do 8 sati prema nižoj, napominje HEP.

Vozači automobila još će malo trebati danju paliti svjetla jer ih prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama treba koristiti od 1. studenoga do 31. ožujka.

Ljetno računanje vremena ljudima će omogućiti više danjeg svjetla i smanjiti izdatke za struju, no stručnjaci već odavno upozoravaju da gubitak sata sna kod nekih ljudi može izazvati poremećaje vezane uz spavanje barem u prvim danima kao i neke druge zdravstvene tegobe.

Iako je Europska komisija prije nekoliko godina predložila da se ukine sezonsko pomicanje sata, države članice o tome se još nisu dogovorile, a čini se da u dogledno vrijeme ni neće.

Odluka o tome hoće li neka država uzeti kao trajno ljetno ili zimsko vrijeme ovisi o njezinu zemljopisnom položaju pa sezonsko pomicanje sata, uz sve nedostatke, čini se ostaje najbolji kompromis.

Uvođenje ljetnog računanja vremena predložio je 1784. godine ‘otac’ SAD-a Benjamin Franklin, a koji je bio poznat po tome da je rado duže spavao. Međutim predložio je to kao vic. No o njegovom smislu i besmislu raspravljalo se više od dva stoljeća.

Različiti propisi o ljetnom računanju vremena standardizirani su u Europskoj uniji 1996. godine i od tada se promjena vremena primjenjuje u svim državama članicama (osim prekomorskih teritorija) za oko 512 milijuna građana EU-a te za milijune susjeda u drugim zemljama Europe.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Svaki peti građanin u riziku od siromštva: Objavljeno gdje je situacija najgora, a gdje najbolja

Objavljeno

-

By

Pixabay

Porazni podaci ankete Državnog zavoda za statistiku: čak 20 posto Hrvata živi u riziku od siromaštva. Treća je to godina zaredom da postotak raste.

Svaki peti Hrvat živi u riziku od siromaštva – šokantni su to podaci Zavoda za statistiku o dohotku stanovništva. Svaki pojedinac koji živi sam, a na godinu uprihodi manje od 7407 eura, statistički je siromašan, baš kao i četveročlana obitelj koja na mjesec zarađuje manje od 1300 eura, piše Dnevnik.hr.

Najbolje žive Zagrepčani, gdje je rizik od siromaštva oko 10 posto, na sjeveru zemlje je oko 17,5 posto, uz obalu iznosi 21 posto, a najgore je u Panonskoj hrvatskoj – gdje je gotovo svaki treći u riziku od siromaštva.

U Hrvatskoj je najgore biti samac jer svaki je drugi u riziku od siromaštva. 35 posto svih anketiranih u Hrvatskoj ne može podmiriti neočekivani financijski izdatak poput kvara uređaja ili automobila niti si može priuštiti godišnji odmor izvan kuće.

U zadnje tri godine broj ugroženih od siromaštva skočilo je s 18, preko 19,3 te na aktualnih 20,3 posto.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Ministarstvo objavilo koliko zarađuju učitelji, nastavnici i profesori

Objavljeno

-

By

Iz Ministarstva obrazovanja već su ranije najavili da dane provedene u štrajku učiteljima, nastavnicima i profesorima neće platiti, a učenicima će se nastavna godina produljiti za onoliko dana koliko je trajao štrajk.

Učitelji, nastavnici i profesori osnovnih i srednjih škola, fakulteta, zaposlenici znanstvenih instituta i potpornih ustanova u znanosti i visokom obrazovanju idu u štrajk, najprije jednodnevni u srijedu, a ne ispune li se njihovi zahtjevi, barem tri od traženih pet, štrajk će se nastaviti koliko god trebalo, pa takve najave nesumnjivo podsjećaju na one s kojima je prije šest godina započeo do tada najveći štrajk u obrazovnim ustanovama, piše Večernji list.

“Štrajk će biti jednodnevan, a nakon njegova završetka bit ćete informirani o nastavku naših aktivnosti. Ne mislimo stati na tom štrajku upozorenja, planiramo progresivan štrajk tako da svaki sljedeći biti širi ili dublji, u svakom slučaju drukčiji. Što prije uspostavimo dijalog oko prihvaćanja poštenih, pravednih, opravdanih i izvedivih zahtjeva, to ćemo prije stati s našim aktivnostima”, poručio je Željko Stipić iz sindikata Preporod.

U resornom ministarstvu pak smatraju kako razloga za štrajk nema.

Štoviše, poručuju da su zaposleni u sustavu obrazovanja ostvarili više od 60 posto kumulativnog povećanja. Drugim riječima, učitelju u osnovnoj školi koji je bez napredovanja prosječna plaća od 2019. godine narasla je 67 posto te ona sada iznosi 1481 euro. Isti taj učitelj, računajući prosječne plaće, 2019. godine imao je 886 eura, godinu kasnije 955 eura, a 2021. godine njegova prosječna plaća iznosila je 1028. Plaća je nastavila rasti, bez obzira na to što učitelj od 2019. godine nije napredovao, pa je 2023. godine ona iznosila 1257 eura, a 2024. godine 1487 eura. Za razliku od učitelja koji nije napredovao u sustavu, onaj učitelj osnovne škole koji je od 2019. godine do danas napredovao do učitelja savjetnika, zadnjeg stupnja napredovanja, bilježi rast prosječne plaće od 70 posto. Naime 2019. godine učitelju savjetniku prosječna plaća iznosila je 1133 eura, godinu kasnije 1228 eura, 2023. godine prosječna plaća savjetnika iznosila je 1602 eura, a ove godine u siječnju učiteljima savjetnicima isplaćena je prosječna plaća od 1928 eura, piše Večernji list.

U srednjim školama od 2019. godine do danas nastavniku je plaća narasla 70 posto te sada iznosi 1589 eura, nastavniku mentoru rasla je 70 posto pa je prosječna isplaćena plaća u siječnju ove godine iznosila 1790 eura, a nastavniku savjetniku u srednjoj školi 71 posto – pa sada prosječna plaća iznosi 1995 eura. U visokom obrazovanju, od 2019. do danas prosječna plaća asistenta ukupno je povećana 58 posto, višeg asistenta 54 posto, docenta 54 posto, izvanrednog profesora 60 posto, redovitog profesora 56 posto, a redovitog profesora u trajnom zvanju 47 posto. Prosječna plaća redovitog profesora u trajnom zvanju danas iznosi 3178 eura. Lani je redovitom profesoru u trajnom zvanju prosječna plaća iznosila 3152 eura, a medijalna 3135 eura. Istom redovitom profesoru u trajnom zvanju prosječna isplaćena plaća 2019. godine iznosila je 2162 eura. Prosječna plaća asistenta na fakultetima 2019. godine iznosila je 882 eura, 2020. godine 897 eura, lani je prosječna plaća bila 1367, a danas prosječna plaća asistenta iznosi 1389 eura.

“Čak i za vrijeme korona-krize, kada je BDP pao za više od osam posto, kada su plaće u privatnom sektoru padale i kada nije bilo govora o inflaciji, plaće zaposlenicima u obrazovanju povećane su za dva posto. Ako sada govorimo o utjecaju inflacije, prema dostupnim podacima, kumulativna inflacija od 2019. do siječnja bila je 28,1 posto, a rast plaće učitelja u istom razdoblju 67 posto, što nam pokazuje da je usprkos inflaciji povećanje plaća učitelja u navedenom razdoblju i dalje značajno. Uz to, ovaj mjesec svim zaposlenicima isplaćena je uvećana plaća za tri posto te će im do kraja godine plaća biti uvećana za dodatnih tri posto. Osim toga, za tri mjeseca ponovo počinju pregovori sa sindikatima o dodatnom povećanju plaća”,  poručuju iz Ministarstva obrazovanja.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu