Connect with us

Hrvatska

Država vraća više od 330 milijuna eura: Evo kada kreće isplata povrata poreza i tko će dobiti oko 3000 eura

Objavljeno

-

Sudeći po prosječnoj vrijednosti lani vraćenog poreza, većina mladih zarađuje manje od prosječne plaće. Povrat poreza mogu očekivati samo mladi koji su ga i platili, odnosno čija je mjesečna bruto plaća bila iznad 600 eura.

Hrvatski građani više nemaju obvezu podnositi godišnju prijavu poreza na dohodak za prethodnu godinu te se provjera ukupne zarade i plaćenog poreza provodi automatski, osim kod obrtnika, samostalnih profesija i pomoraca.

Povrat poreza počinje 2. svibnja i može ga očekivati oko 830 tisuća građana, kojima bi država mogla vratiti više od 330 milijuna eura preplaćenog poreza. Prosječan iznos vraćenog poreza lani se kretao oko 400 eura, pri čemu su najpovoljnije prošli mladi do 25 godina kojima se vraća sav plaćeni porez na dohodak. Mladima od 25 do 30 godina vraća se polovina.Povrat poreza s te je osnove lani ostvarilo 212 tisuća mladih, a slična bi brojka mogla biti i ove godine. Njih 83 tisuće u dobi do 25 godina u prosjeku je dobilo oko 900 eura, a pet godina stariju skupinu, koja je brojila oko 129 tisuća osoba, država je razveselila s oko 770 eura vraćenog poreza, piše Večernji list.

Ako je netko mlađi od 25 godina lani zarađivao prosječnu plaću, može računati na oko 3000 eura povrata poreza. S istom tom plaćom država će 29-godišnjaku vratiti 1500 eura, a osobi koja ima 32 godine neće vratiti ništa. Sudeći po prosječnoj vrijednosti lani vraćenog poreza, većina mladih zarađuje manje od prosječne plaće. Povrat poreza mogu očekivati samo mladi koji su ga i platili, odnosno čija je mjesečna bruto plaća bila iznad 600 eura.

Premda ne postoji opća obveza podnošenja porezne prijave, kraj veljače krajnji je rok do kojega građani naknadno mogu prijaviti promjene ili podatke koji će im donijeti značajniji povrat za prethodnu godinu. To se, prije svega, odnosi na neiskorištene olakšice za uzdržavane članove obitelji, djecu ili roditelje, olakšice za invalidnost, umanjenje poreza zbog prebivališta na potpomognutim područjima, donacije i slično.

Roditelji često skidaju sa svoje porezne karticu djecu studente koji rade preko studentskog servisa ili su pred kraj studija pa očekuju da će se zaposliti. Roditelj može naknadno zatražiti olakšicu za studenta ili studenticu ako su lani zaradili manje od 3360 eura. To se odnosi i na djecu koja su se eventualno zaposlila, ali nisu radila cijelu godinu te su 2024. godine zaradila manje od spomenute svote. Naknadno se može tražiti olakšica i za uzdržavane roditelje čija je mirovina manja od 3360 eura, nezaposlenog supružnika ili nezaposlenu djecu. Građani koji žele ostvariti pravo na dodatne porezne olakšice za 2024. godinu moraju do 28. veljače ispuniti obrazac ZPP-DOH te ga predati poreznoj upravi. Obrazac se može predati preko sustava e-građani ili ispunjen dostaviti u poreznu upravu.

Obrtnici, samostalne profesije i svi drugi subjekti koji vode poslovne knjige moraju podnijeti poreznu prijavu. Lani su porezne vlasti utvrdile da je oko 97 tisuća građana bilo u obvezi doplate poreza, većinom iz grupacije samostalnih poduzetnika. Stranci također imaju pravo na povrat plaćenog poreza, ali automatska provjera poreza na dohodak po službenoj dužnosti odnosi se samo na hrvatske državljane, tako da se povrat poreza strancima odobrava na njihov zahtjev. Da bi im se priznalo pravo na porezne olakšice u posebnom postupku, stranci također moraju ispuniti obrazac ZPP-DOH. Mogu to učiniti osobno predajom obrasca u područnoj poreznoj upravi prema mjestu stanovanja ili pak preko sustava e-građani te mobilne aplikacije porezne uprave.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Izašao prijedlog kalendara za sljedeću školsku godinu: Stiže velika promjena s praznicima!

Objavljeno

-

By

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih predlaže drugačiju organizaciju nastave i praznika.

Školska godina 2025./2026. vjerojatno će donijeti značajne promjene kad je riječ o školskom kalendaru odnosno praznicima. Naime, kako je objavljeno u e-Savjetovanju, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih predlaže drugačiju organizaciju nastave i praznika, koje zapravo podsjeća na stanje kakvo je bilo prijašnjih godina.

Tako je u javnoj raspravi ministarstvo predložilo da više nema kratkih jesenskih niti drugog dijela zimskih praznika te bi se oni provodili u jednom dijelu.

Prema prijedlogu nastavna godina počinje 8. rujna 2025., a završava 12. lipnja, odnosno 22. svibnja 2026. godine za maturante. Pvo polugodište bi trajalo od 8. rujna do 23. prosinca 2025. godine, a drugo od 12. siječnja do 12. lipnja 2026. godine, odnosno za maturante do 22. svibnja, piše Dnevnik.hr.

Praznici u 2025./2026. bili bi u sljedećim terminima:

– zimski praznici počinju 24. prosinca 2025. godine i traju do 9. siječnja 2026. godine, a nastava počinje 12. siječnja 2026. godine.

– proljetni praznici počinju 30. ožujka 2026. godine i završavaju 6. travnja 2026. godine, a nastava počinje 7. travnja 2026. godine.

– ljetni praznici počinju 15. lipnja 2026. godine.

Zadnji dan nastave bi bio u petak 12. lipnja, a službeno ljetni praznici počinju 15. lipnja 2026. godine, osim za učenike koji imaju razredni ispit ili dopunsku nastavu, završni rad ili ispite državne mature, kao i za strukovnjake koji su na praksi.

Javno savjetovanje oko školskog kalendara za 2025./2026. možete pogledati OVDJE.

Državni praznici tijekom školske godine 2025./2026.

1. studenog (subota) – Svi sveti

18. studenog (utorak) – Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
25. prosinca (četvrtak) – Božić
26. prosinca (petak) – Sveti Stjepan
1. siječnja (četvrtak) – Nova godina

6. siječnja (utorak) – Sveta tri kralja
5. travnja (nedjelja) – Uskrs
6. travnja (ponedjeljak) – Uskrsni ponedjeljak
1. svibnja (petak) – Praznik rada

30. svibnja (subota) – Dan državnosti
4. lipnja (četvrtak) – Tijelovo

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Stiže hladna fronta, znatno će zahladnjeti, evo gdje je moguć snijeg

Objavljeno

-

By

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević

Pretežno vedro je jutros duž obale, dok je u unutrašnjosti uglavnom oblačno, lokalno ima i slabe kiše prema istoku zemlje.

Slaba oborina moguća je i u nastavku četvrtka lokalno u unutrašnjosti, i to češće prema istoku i u Gorskoj Hrvatskoj. Prolazni pljusak moguć je i na krajnjem jugu Jadrana. Bura će puhati još u prvom dijelu dana, pojačano na udare pod Velebitom, dok će poslijepodne okretati na sjeverozapadnjak.

Posve stabilno neće biti niti tijekom petka. Lokalno slaba oborina naizglednija je u Gorskoj Hrvatskoj i na području Dalmacije.

Subota će većim dijelom biti pretežno suha, no navečer će nailaskom hladne fronte sa sjevera stići jače naoblačenje s kišom i pljuskovima s grmljavinom. Kako će temperature padati, kiša će prelaziti u susnježicu i snijeg, prije svega u gorju, u noći na nedjelju i tijekom nedjelje.

Koja pahulja tek je prolazno moguća u nižim predjelima.

Opet će ojačati sjeverni vjetar koji će prolazno na udare biti i jak, moguće i olujan. Osjetno će zahladnjeti, temperature će u unutrašnjosti pasti lokalno za više od 10 stupnjeva.

Zahladnjet će i na moru gdje će zapuhati jaka i olujna bura, što će rezultirati i problemima u prometu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Kreće se u snimanje cijele Hrvatske, evo o čemu se radi

Objavljeno

-

By

Pixabay

Do 2034. godine cijelo područje Hrvatske bit će obuhvaćeno aerofotogrametrijskim snimanjem i zračnim snimanjem LIDAR-om te izrađene službene državne karte Hrvatske, proizlazi iz prijedloga programa službene državne kartografije o kojem je Hrvatski sabor raspravljao u srijedu.

Prijedlog višegodišnjeg programa službene državne kartografije za razdoblje od 2025. do 2034., koji su zastupnici jednoglasno podržali, ima za cilj osiguravanje pouzdanih, točnih i ažurnih topografskih podataka za cijelo područje Hrvatske i izradu službenih državnih karata mjerila: 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000, 1:250 000.

Provedbom aktivnosti iz programa, građanima, javnom i privatnom sektoru osigurat će se ažurirani geoprostorni podaci Hrvatske koji su ključni za prostorno planiranje, upravljanje prostorom, krizne situacije, zaštitu prirode i okoliša te održivi razvoj, kazala je državna tajnica u Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Dunja Magaš.

Nositelj programa je Državna geodetska uprava, a potrebna sredstva za provedbu programa iznose 36,8 milijuna eura s PDV-om, pri čemu će se iz državnog proračuna osigurati 28,5 milijuna eura, a 8,3 milijuna eura iz drugih izvora financiranja.

Očekujemo financiranje iz europskih fondova, a snimanje LIDER-om financirat će se zajmom Svjetske banke, pojasnila je Magaš na upit Marije Lugarić (SDP) što se misli pod drugi izvori financiranja.

Ante Babić (HDZ) posebno je istaknuo važnost kvalitetnih i ažurnih karata za učinkovitu reakciju u kriznim situacijama kao što su poplave i potresi, a Predrag Štromar (HNS) pohvalio omogućavanje distribucije podataka putem mrežnih usluga odnosno pristup podacima u stvarnom vremenu.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu