ZADAR / ŽUPANIJA
PREZENTACIJA U OPG-u RAŽOV, ŠKABRNJA / Novi pripravci još uvijek ne mogu potpuno nadomjestiti bakar u maslinicima

U masliniku OPG Ražov u Škabrnji održana je prezentacija rezultata projekta „LIFE Microfighter” kroz koji Sveučilište u Zadru kao jedan od partnera istražuje učinkovitost novog proizvoda i prakse koja će smanjiti ili zamijeniti pesticide na bazi bakra u zaštiti grožđa, rajčice i masline (peronospora, bakterijska pjegavost, rak masline i paunovo oko) na usjevima u Italiji, Hrvatskoj i Španjolskoj.

Upotreba bakra kao fungicida u poljoprivredi, posebno u ekološkoj proizvodnji vinove loze, masline i povrća, predstavlja značajan izazov u kontekstu održivog gospodarenja tlom i sukladnosti s europskom regulativom. Bakar se već desetljećima koristi zbog svoje učinkovitosti protiv brojnih biljnih patogena, no njegova kumulacija u tlu može negativno utjecati na mikrobnu aktivnost, bioraznolikost i kvalitetu tla. Sukladno važećim propisima Europske unije, ukupna dopuštena količina bakra ograničena je na 28 kg/ha u sedmogodišnjem razdoblju, čime se nastoji potaknuti racionalizacija njegove primjene i prelazak na okolišu prihvatljivije metode zaštite bilja od biljnih bolesti.
U cilju smanjenja ovisnosti o bakru, intenzivno se razvijaju alternativna rješenja – uključujući biološke pripravke na bazi korisnih mikroorganizama, biljnih ekstrakata, fosfite te nanoformulacije bakra s nižim dozama i ciljanom učinkovitošću. Korištenje otpornih sorata i agrotehničkih mjera dodatno doprinosi smanjenju pritiska bolesti i potrebi za kemijskim tretmanima.

– Projekt LIFE Microfighter se bavi ovom problematikom i za cilj ima istražiti učinkovitu alternativu bakru kao sredstvu za zaštitu bilja u obliku zeo-bio pripravka, zeolita koji nosi živu komponentu bakteriju Pseudomonas, koja je patentirana za tu namjenu da djeluje preventivno na infekcije nekih bolesti i bakterija. Višegodišnja istraživanja u Zadarskoj županiji pokazala su da tretmani u primjeni 50% bakra i 50% zeo-bio-pripravka pomiješanih u spremniku i puna doza ovog inovativnog pripravka moguća alternativa upotrebi bakra, ističe koordinator na projektu, izv. prof. dr. sc. Tomislav Kos s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
U sklopu aktivnosti demonstracije učinkovitosti proizvođači maslina s područja Zadarske županije imali su priliku čuti iskustva i sudjelovati u istraživanju kojeg provode stručnjaci Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru u pokusnom masliniku na lokalitetu Škabrnja.
Zaključci pokusa i prijenosa novih znanja prema proizvođačima idu u smjeru da primjena zeo-bio-pripravka ima svoje mjesto u programima u integriranom sustavu zaštite maslina od bolesti paunovog oka, zatim da njegovoj primjeni treba prethoditi dobra prognoza i poznavanje osjetljivosti sorte na paunovo oko, te da ovaj pripravak nema nikakvog štetnog utjecaja za okoliš.
– Utjecaj godine se pokazao jačim od primijenjenih tretmana na prinos i kvalitativno-kvantitativne parametre proizvedenog ulja te sukladno tome primijenjeni tretmani sa zeo-bio-pripravkom ne daju veću korist za maslinarstvo, osim što smanjuju negativne utjecaje bakra za zdravlje tla. Isto tako, zbog specifičnosti infekcije paunovim okom, koja je u stadiju inkubacije od nekoliko tjedana do više od šest mjeseci, učinkovitost zeo-bio-pripravka u ekološkom sustavu uzgoja ne smijemo uzeti konačnom, već je potrebno dodatno istražiti, s jasnom naznakom da u ekološkom sustavu ovaj pripravak ne može pouzdano zamijeniti bakar. Reakcije proizvođača su pozitivne, zahvaljujem na velikom interesu stručne javnosti, osobito savjetodavne službe i stručnjaka koji rade u području ishrane bilja, ističe Kos.
Pristup temeljen na integriranoj zaštiti bilja, u kombinaciji s inovativnim tehnologijama, predstavlja ključan korak prema održivijoj i ekološki prihvatljivoj poljoprivrednoj proizvodnji.

ZADAR / ŽUPANIJA
100. OBLJETNICA ROĐENJA AKADEMIKA IVE PETRICIOLIJA / Sveučilište organizira izložbu i tribinu pod naslovom “Sa Zadrom u mislima”

Povodom 100 obljetnice rođenja akademika Ive Petriciolija, Sveučilište u Zadru organizira izložbu i tribinu pod naslovom Sa Zadrom u mislima.
Na tribini koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u 18:00 sati u izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru prisutne će u ime organizatora pozdraviti prof. dr. sc. Josip Faričić, rektor Sveučilišta u Zadru, izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac, pročelnica Odjela za povijest umjetnosti i knjižničarka Marijana Senkić-Klapan, ravnateljica Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru.
Na tribini će sudjelovati suradnik i nekadašnji student Ive Petriciolija prof. dr.sc. Pavuša Vežić, dr. sc. Sofija Sorić iz Konzervatorskog ureda u Zadru, te djeca akademika Ive Petriciolija mr. sc. Mirna Petricioli i dipl. ing. Donat Petricioli. Nakon tribine koja počinje u 18.00 sati u prostorijama izložbene dvorane Državnog arhiva u Zadru bit će otvorena izložba memorabilija i fotografija iz bogate ostavštine Ive Petriciolija, koja će posjetitelje, poput kakva vremeplova, provesti kroz njegov život ali i brojna arheološka istraživanja u Zadru i zadarskom području. Izložba ilustrira brojne znanstvene interese akademika Ive Petriciolija, ali po prvi puta prezentira Ivu Petriciolija kao vrsnog fotografa i dokumentarista vremena u kojem je djelovao, kao i stanja brojnih umjetnina i istraživanja u kojima je sudjelovao.
Akademik Ivo Petricioli kao povjesničar umjetnosti i arheolog imao je značajnu ulogu u povijesti Zadra, osobito u godinama nakon Drugoga svjetskog rata. Ivo Petricioli sustavno je obrađivao umjetničku baštinu i kulturnu povijest Dalmacije, a osobito Zadra od ranoga kršćanstva do XIX. st., a najveći dio njegovih istraživanja i publikacija bio je posvećen predromaničkoj i romaničkoj umjetnosti. U mnogobrojnim znanstvenim i stručnim objavama publicirao je rezultate svojih istraživanja i u zemlji i u inozemstvu. Objavljivao je na hrvatskom ali i na drugim svjetskim jezicima, sudjelovao je na brojnim konferencijama, simpozijima i skupovima u zemlji i inozemstvu. Imao je i važnu ulogu u zaštiti spomenika i obnovi povijesne jezgra Zadra nakon razaranja u Drugom svjetskom ratu. Osim toga, svojim radom na Filozofskom fakultetu, kasnije na Odjela za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru, obrazovao je generacije povjesničara umjetnosti, te ga se s prvom može nazvati „ocem zadarske škole povijesti umjetnosti“. Bio je jedan od autora „zadarskih biblija“, odnosno edicije Prošlost Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
ŽUPANIJSKI DANI 2025. / U petak Smotra klapa Zadarske županije u crkvi sv. Donata

U sklopu programa Županijski dani 2025., u petak, 25. travnja s početkom u 20 sati, crkva sv. Donata ponovno postaje središte glazbene tradicije Dalmacije – održava se Smotra klapa Zadarske županije. Ulaz je slobodan.
Na jednoj od najljepših povijesnih pozornica, pod svodom sv. Donata, nastupit će čak 12 klapa koje svojim višeglasjem i emocijom čuvaju duh dalmatinske pjesme i identitet našeg kraja:
- Aria (ž), Starigrad
- Asseria (m), Benkovac
- Dalmatika (ž), Zadar
- Diadora (m), Zadar
- Galijota (m), Pag
- Koporan (m), Poličnik
- Maraška (mj), Zadar
- Ponistra (m), Crno
- Preženca (ž), Zadar
- Puntadura (mj), Vir
- Školji (mj), Tkon
- Žurnata (m), Sv. Filip i Jakov
Klapsko pjevanje, kao jedan od najprepoznatljivijih simbola hrvatske nematerijalne kulturne baštine, nije samo glazba – to je život, emocija i zajedništvo. Zadarska županija kroz ovakve manifestacije aktivno pridonosi očuvanju i promociji svog bogatog kulturnog nasljeđa.
Pozivamo sve građane, ljubitelje glazbe i baštine, da nam se pridruže u ovom svečanom glazbenom trenutku i podrže one koji svojim glasovima i predanošću čuvaju neprocjenjivo kulturno blago Dalmacije.
ZADAR / ŽUPANIJA
PU ZADARSKA: Proteklog vikenda spriječena dva krijumčarenja!

Na području Policijske uprave zadarske policijski službenici koji rade na poslovima suzbijanja krijumčarenja migranata i sprječavanja nezakonitih migracija su tijekom proteklog vikenda spriječili dva slučaja krijumčarenja.
U srijedu, 16. travnja u oko 10.30 sati na području Nadina kontrolirali su osobni automobil splitskih registarskih oznaka kojim je upravljao 31-godišnji hrvatski državljanin.
Daljnjim postupanjima utvrđeno je da je 31-godišnjak u vozilu prevozio strane državljane koji su nezakonito ušli u Republiku Hrvatsku te je prema istima postupano sukladno odredbama Zakona o strancima.
U nedjelju, 20. travnja oko ponoći, iz smjera Udbine prema Gračacu, 38-godišnji državljanin Rumunjske koji je prevozio strane državljanine, upravljao je osobnim automobilom zagrebačkih registarskih oznaka te zbog neprilagođene brzine izgubio nadzor nad vozilom i sletio izvan kolnika.
Stranim državljanima pružena je liječnička pomoć u Općoj bolnici Gospić gdje su im utvrđene lake tjelesne ozljede.
Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je da je osumnjičeni muškarac iz koristoljublja, za unaprijed dogovoreni novčani iznos, prevozio zatečene strane državljane do krajnjeg odredišta dok je za strane državljane utvrđeno da su nekoliko sati prije nezakonito ušli u Republiku Hrvatsku te su svi izrazili namjeru podnošenja zahtjeva za međunarodnu zaštitu.
Po završetku kriminalističkih istraživanja, zbog sumnje da su počinili kazneno djelo Protuzakonito ulaženje, kretanje i boravak u Republici Hrvatskoj, drugoj državi članici Europske unije ili potpisnici Šengenskog sporazuma iz čl. 326. KZ-a protiv obojice osumnjičenih muškaraca podnesena je kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu, te je 38-godišnji državljanin Rumunjske u zakonskom roku predan pritvorskom nadzorniku Policijske uprave ličko-senjske.
Zbog prekršaja iz Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, 38-godišnjaku je izdan i Prekršajni nalog zbog izazivanja prometne nesreće.
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
#BARABA / Sveti Šime (Erlić)
-
ZADAR / ŽUPANIJA6 sati prije
ŽUPANIJSKI DANI 2025. / U petak Smotra klapa Zadarske županije u crkvi sv. Donata
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
FOTOGALERIJA SA SVEUČILIŠTA / Nova knjiga Brunislava Marijanovića otkriva tajne naselja iz 4. tisućljeća prije Krista: za što su im služile brojne jame?
-
Hrvatska3 dana prije
Maštruko: Papa Franjo je imao veću podršku kod vjernika nego u katoličkoj hijerarhiji