Connect with us

Hrvatska

Zlatko Sokolar: “Zadar nema problema s organiziranim kriminalom!”

Objavljeno

-

Zlatko Sokolar (foto: Žeminea Čotrić)
Kad je krajem trećeg mjeseca došao na mjesto načelnika zadarske policije, Zlatko Sokolar obećao je mnogo. S obzirom na najave da će mandat trajati između šest i devet mjeseci, Sokolar je, računamo, odradio veći dio puta. U razgovoru s njime, saznajemo je li to tako, kakvo je stanje zatekao u zadarskoj policiji i što je odlučio promijeniti.
Na početku razgovora, reći će da, bez obzira kakav posao počinjete raditi, najbitniji je – osobni dojam.
Stanje koje sam zatekao u PU zadarskoj bilo je dobro, takav je bio i moj osobni dojam što se tiče zadarske policije. Međutim, odmah po dolasku zatekle su me kadrovske promjene, a najviše sam bio zatečen odlaskom načelnika Krim policije koji se, zbog osobnih razloga, odlučio umiroviti. Na meni je bilo da nađem dobrog operativca koji će biti sposoban voditi odjel Kriminalističke policije, ali i imati sposobnosti da surađuje s ostalim djelatnicima tog Odjela, bez kojih ovaj ne bi funkcionirao, kazao je Sokolar.
Dotadašnjeg načelnika Krima, poznato je, zamijenio je Gašpar Begonja, s kojim je načelnik Sokolar iznimno zadovoljan. Međutim, naglašava kako se u policijskoj postaji osjeti prijelom generacija, s obzirom da jedni odlaze u mirovinu, a mladi obrazovani kadrovi tek dolaze.
Utjecaj posla i sredine ponekad je teško uskladiti. Biti policajac u vlastitoj sredini nije lak posao, a kad nam se određeni policijski službenici obrate zbog osobnih problema, mi im pokušavamo udovoljiti, te ih prebaciti na drugo radno mjesto, kaže.
Sokolar se prisjetio i kako ga je na samom početku dočekala kadrovska križaljka koju je morao razriješiti. Udovoljiti potrebama policije i njihovim osobnim potrebama bilo je iznimno teško, ali načelnik ističe kako smatra da je pronašao odgovorne i sposobne ljude da pokreću mašineriju zvanu zadarska policija.
Sokolar odgovorno tvrdi da je sadašnja rukovodstvena struktura u PU sposobna upravljati ovom policijskom postajom, pa čak i kad on ode.
Nije tajna da je policijski posao podložan kritici.
– Svaka akcija koju poduzmemo ili, još gore, ne poduzmemo podložna je kritici. I to ne samo novinara nego i cijele javnosti. Uključujemo javnost u svoj rad koliko je god to moguće. Mediji su nam ponekad od iznimne važnosti kad je u pitanju hvatanje počinitelja kaznenih djela. Suradnja s ostalim institucijama poput Općinskog i Županijskog suda, bez obzira što se drukčije pisalo, je odlična, dodaje Sokolar i naglašava kako PU zadarska dobro surađuje i sa ostalim policijskim upravama u državi, ali i sa samim Ministarstvom unutarnjih poslova.
Sjetimo se kako je Sokolar na početku mandata objavio i rat organiziranom kriminalu. No, kaže načelnik, stanje u Zadru i nije bilo toliko alarmantno. Ustvari, naglasio je kako je došlo i do smanjenja stope kaznenih djela.
– Zadarsko područje zauzima povoljno mjesto na ljestvici organiziranog kriminala. Ne bih rekao da je Zadar nešto posebno ugrožen što se kriminala tiče. U prvih devet mjeseci stopa prijavljenih kaznenih djela je za 1 posto manja nego lani. Od prijavljenih kaznenih djela 77,1 posto su djela općeg kriminala, a razriješenost tih kaznenih djela je 52,1 posto, što je za 1,8 posto više nego lani.
Međutim, kad se radi o gospodarskom kriminalu, ove godine je prijavljeno 240 kaznenih djela, dok ih je prošle bilo tek 170. Sokolar tvrdi da je stopa razriješenja manja jer je policija ona koja mora ta djela prijavljivati i podizati prijave, a ponekad istraga oko jednog slučaja gospodarskog kriminala predugo traje.
Što se tiče organiziranog kriminala, ove je godine razriješeno 35 kaznenih djela, dok ih je prošle godine razriješeno tek 15. Sokolar i tu ističe iznimnu pomoć medija i cjelokupne javnosti, jer nije tajna da su u većini slučajeva mediji ti koji upiru prstom u slučajeve organiziranog kriminala.
Načelnik Sokolar potvrdio nam je da je u prošlih nekoliko mjeseci mnogo uložio u tehniku i logistiku.
– Veliki su nam problemi nastajali i oko našeg akvatorija, jer ga nismo mogli propisno nadzirati. No, ove godine dolaze nam tri nova broda, pa možemo s velikom sigurnošću reći da će operacija na moru biti više nego prošlih godina.
No, načelnik se i sam u nastavku malo potužio kako ipak kadra, i to profesije policajac, nedostaje. Svjestan je, kaže, nepopularnosti tog posla u vlastitoj sredini, ali dodaje kao je to častan i human posao.
Rošade i kadrovske križaljke u policije dobile su epilog kad je glasnogovornica Sandra Poljak Jurinčić najavila odlazak. Sokolar nam je potvrdio kako su to dva radna mjesta: glasnogovornica i policijski službenik za odnose s javnošću.
– Oba će mjesta popuniti ljudi koji već rade u policiji, jedna je Sonja Šimurina, dok bi na drugom radnom mjestu rado vidio Antu Lučića, pomoćnika u Prvoj policijskoj postaji u Zadru. No on je sad tu gdje je, tako da ne znam tko će doći umjesto Sandre.
S obzirom da je prije Zadra Sokolar neko vrijeme radio u Dubrovniku, zamolili smo ga da nam usporedi ta dva grada, što se rada u policiji tiče.
– To je neusporedivo. Zadar i Dubrovnik se ne mogu uspoređivati, s tim da je Zadar u izuzetno boljoj situaciji, što se tiče svega, a posebno kadrova. Tamo je manjak svih kadrova.
Sokolar smatra da je do promjene u policiji došlo i što se javnih privođenja tiče.
– Javna privođenja bila su ružna. Ne štite se ljudska prava, bez obzira o kome se radi. Stoga smatram da je policija po tom pitanju dosegla neke standarde i da se privođenje obavlja na način da se ipak zaštiti onaj koji se privodi.
Kraj mandata se bliži, a nas je zanimalo što Sokolar kaže o Zadru i – da li bi ostao na ovom radnom mjestu da mu se takvo što ponudi.
– Dolazak u Zadar mi je bio profesionalni izazov. Nisam to smatrao ni kaznom ni pohvalom, već izazovom, iako moram reći da je to i svojevrsna žrtva. Zadar je divan grad, kako za rad tako i za život. No, obzirom da mi je obitelj u Zagrebu, ne bih ostao u Zadru! U zadarskoj policiji klima za rad je odlična, stoga smatram da – tko god me zamjeni, ovdje će zateći dobru radnu atmosferu.
Za kraj, postavlja se i pitanje dakako – tko će biti nasljednik Sokolara. No, na to vječno pitanje i dalje ostajemo bez odgovora.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. bivol

    20. listopada 2010. at 9:44

    dobro je čovjek i rekao. sačuvaj bože da bude problema između policije i organiziranog kriminala u gradu. zato policajci i kažu prilikom privođenja: oprostite gospodine sinovčić ali mi vas moramo uhititi.

     
  2. sime

    20. listopada 2010. at 14:06

    …ma naravno da nema hahahhh…čak i uz podršku svih lokalnih medija neke “mućke” (nadam) se neće moći vječno prikrivati …Reno S je samo ispružena JEDNA ruka organizacije “zadarski dječji vrtić” ….gospodine Sokolar – u čijoj ste vi službi ???

     
  3. E moj Šime

    20. listopada 2010. at 15:13

    Sve donedavno mahali ste zastavicama i bacali cvijeće po zemlji na kojoj je R. hodao, ljubili mu rukicu i …, a sada bi “hapsili”. Nešto je ipak napravljeno, valjda to može svatko vidjeti i shvatiti, pa i bivol.

     
  4. antonio

    20. listopada 2010. at 20:54

    Svaka čast za gospodina Sokolara ,sad kad je sredio dvije policijske uprave mislim da bi trebao doć malo i u Split da posloži i našu upravu i uvede reda .

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Iz prodaje se povlači šampon: Može sadržavati bakteriju koja uzrokuje ozbiljne infekcije

Objavljeno

-

By

Pixabay

Povlačenje se odnosi na trgovce u Sjedinjenim Američkim Državama, ali se šampon, koji potencijalno sadrži bakteriju Klebsiella oxytoca, može kupiti i putem interneta u Europi.

Više od 1.000 boca šampona povlači se iz prodaje u SAD-u nakon što je proizvođač otkrio da mogu biti kontaminirane bakterijom koja može uzrokovati ozbiljne infekcije.

Boce Tec Italy Shampoo Totale distribuirane su u SAD-u, konkretno u državama New York i Kalifornija, ali su možda proslijeđene i u druge savezne države, priopćila je matična kompanija Henkel, sa sjedištem u Njemačkoj, koja proizvodi i druge poznate proizvode poput sapuna Dial i omekšivača Snuggle.

Povlačenje je pokrenuto iz meksičkog ogranka tvrtke i odnosi se na 1.068 boca, javlja Euronews.

Što se događa ako ste izloženi bakteriji?

Henkel je naveo da šampon može sadržavati bakteriju Klebsiella oxytoca, koja je inače prisutna u crijevima, no izloženost izvan probavnog sustava može uzrokovati infekcije očiju, nosa i kože. Bakterija se češće širi u zdravstvenim ustanovama.

Osobe s oslabljenim imunitetom izložene su većem riziku od štetnih reakcija, upozorili su iz tvrtke.

Koji se proizvodi povlače?

Povlačenje se odnosi na boce šampona pakirane u zelene plastične boce od 1 litre. Univerzalni proizvodni kod (UPC) – koji se nalazi na stražnjoj strani boce i služi za identifikaciju proizvoda – je 7501438375850.

Potrošači u Europi mogu kupiti proizvode Tec Italy putem interneta.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Odzvonilo instrukcijama na crno? Inspekcija češlja oglase, kazne i do nekoliko tisuća eura

Objavljeno

-

By

Unsplash

Studenti, nastavnici ili umirovljeni profesori nerijetko se odlučuju osobni budžet popuniti zaradom od instrukcija ili pripremama za maturu. Jedini legalan način na koji smiju nuditi tu uslugo otvaranje je obrta za instrukcije. Međutim, to se nerijetko zaobilazi i instrukcije postaju jedan od onih poslova koji se obavljaju ‘na crno’.

Od siječnja prošle godine tržišna inspekcija Državnog inspektorata obavila je 50 nadzora, od čega u 38 slučajeva djelatnost pružanja instrukcija nije bila registrirana.

Predajete u školi ili ste student pa ste si odlučili podebljati budžet. Računate da dobro znate gradivo nekog predmeta, primjerice fizike, pa biste mogli ući u Facebook grupu maturanata i ondje ponuditi instrukcije za pripremu mature iz tog predmeta. Nemojte se začuditi ako na kućnu adresu dobijete poziv iz Državnog inspektorata. Naime, ako nemate registriranu djelatnost za obavljanje instrukcija, zapravo radite ilegalno. I riskirate veliku novčanu kaznu, piše Srednja.hr.

U zadnjih 14 mjeseci provedeno 50 inspekcijskih nadzora

Iz podataka od Državnog inspektorata vidljivo je da je, kada jednom dođe do nadzora, ishod većine slučajeva takav da osobe koje su nudile instrukcije rade ‘na crno’.

“Tržišna inspekcija Državnog inspektorata je u razdoblju od 1. siječnja 2024. godine do 20. ožujka 2025. godine, vezano uz možebitno obavljanje neregistrirane djelatnosti pružanja poduka od strane fizičkih osoba, obavila ukupno 50 inspekcijskih nadzora. U tim inspekcijskim nadzorima utvrđeno u 38 slučajeva oglašavanje pružanja usluga poduka (instrukcija) od strane fizičkih osoba bez registracije i obavljanje neregistrirane djelatnosti pružanja usluga poduka od strane fizičkih osoba”,  otkrivaju iz Državnog inspektorata.

Protiv takvih osoba poduzete su upravne i/ili prekršajne mjere podnošenjem optužnih prijedloga i izdavanjem prekršajnih naloga.

“Ističemo da Zakon o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti propisuje što se smatra obavljanjem neregistrirane djelatnosti te iznimke, sudionici, ovlasti za suzbijanje neregistrirane djelatnosti, nadzor nad provođenjem Zakona, upravne mjere te prekršajnopravne sankcije. Člankom 2. navedenog Zakona je propisano da se odredbe ovoga Zakona ne primjenjuju na obavljanje neregistrirane djelatnosti sankcionirane posebnim zakonom. U slučaju obavljanja neregistrirane djelatnosti te oglašavanja istih, ističemo da takvi nadzori uključuju prethodno obavljanje istražnih radnji od strane inspektora, u cilju utvrđivanja svih činjenica vezano uz obavljanje neregistrirane djelatnosti i oglašavanja bez registracije, što tada predstavlja obavljanje neregistrirane djelatnosti”, navode iz Državnog inspektorata.

Kazne mogu biti i više tisuća eura

Isti zakon propisuje da se, među ostalim, obavljanjem neregistrirane djelatnosti smatra ‘aktivnost kada fizička osoba obavlja djelatnost koju nije registrirala kod nadležnog tijela ili prijavila poreznim tijelima, kao i kad fizička osoba nema zakonom propisane akte o ispunjavanju uvjeta za obavljanje registrirane djelatnosti’.

“Ukoliko se u postupku inspekcijskog nadzora utvrdi da fizička osoba obavlja neregistriranu djelatnost propisane su novčane kazne u iznosu od 1.327,23 eura do 3.981,68 eura, te u slučaju oglašavanja neregistrirane djelatnosti novčane kazne u iznosu od 663,61 euro do 1.327,23 eura. Isto tako, u slučaju utvrđene povrede obavljanja neregistrirane djelatnosti, inspektor poduzima i upravne mjere zabrane obavljanja neregistrirane djelatnosti sukladno odredbama Zakona”, odgovaraju iz Državnog inspektorata na pitanje o tome kolike su kazne.

Nemaju, dodaju, podatke o tome u koliko je slučajeva bila riječ o studentima, a u kojim se slučajevima radilo o osobama koje već rade, primjerice, u školama jer takvu evidenciju ne vode. No, podsjećaju da ukoliko fizička osoba pruža usluge instrukcija, ta osoba podliježe i obvezama uređenima kroz porezne propise, o čemu se valja informirati ako se odlučite držati instrukcije.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Povratak zime u travnju? Evo kad je moguća promjena

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Umjereno do pretežno oblačno je jutros u većini krajeva Hrvatske, kiša je zastupljenija na Jadranu i uz njega. Na Jadranu probleme stvara i olujna bura, udari su preko 100 km na sat pod Velebitom, još će i jačati prema večeri.

U nastavku ponedjeljka lokalno kiša i pljuskovi, češće u Dalmaciji te u Gorskom kotaru i Lici. U najvišem gorju može pasti malo snijega.

Utorak će isto biti nestabilan, uz češću oborinu duž Jadrana i uz Jadran, pri čemu u najvišem gorju može još lepršati koja pahulja snijega. Poslijepodne kiše može biti i na istoku unutrašnjosti.

srijedu rjeđa oborina, većinom još prijepodne na istoku Hrvatske i u Gorskoj Hrvatskoj.

Od četvrtka sunčanije no ne i posve stabilno. Lokalno slabe oborine može biti i tijekom četvrtka i petka. Bura će oslabjeti, temperatura će malo porasti, i na kopnu i na moru.

Za vikend je moguće novo jače pogoršanje, barem tako u ovim trenucima pokazuju prognostički materijali. Zahladnjenje bi moglo biti praćeno i snijegom, prije svega u gorskom predjelima.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu