Tech
Želite revoluciju? Ako ste korisnik Windowsa, dobit ćete je!
Naredno veliko izdanje Windows operativnog sustava, za sada poznato kao “osmica – 8″, moglo bi donijeti računalnu revoluciju korisnicima koji to priželjkuju.
Veliki korak naprijed najavio je Microsoft prije nekoliko dana, predstavljajući svoje “popločane” Windowse, koji su pokazali kako je sljedeća verzija ovog OS-a izgubila “prozore”. Doduše, isti princip već smo vidjeli na Windows Phone-u, koji je očito Microsoftu poslužio za inspiraciju.
Zanimljivo je kako je i Apple napravio istu stvar – postojeći mobilni operativni sustav iOS sada integriraju u novu inačicu svog desktop operativnog sustava.
Integracija postojećih “pločica” iz Windows Phone-a u novu generaciju Windows desktop sustava ne znači da Microsoft nije imao alternativu, već da se odlučio ponuditi već provjereni i poznati koncept.
Iako je novo sučelje prvenstveno namijenjeno tabletima i prijenosnim računalima s ekranima osjetljivim na dodir, u pozadini svega i dalje se vrte “punokrvni” Windowsi, koji će korisnicima omogućiti i normalno korištenje ovog OS-a.
Nedvojbeno je kako će u budućnosti OS sve više komunicirati na principu dodira s korisnikom, ali je vrlo upitno koliko će aplikacije poput Photoshop-a, AutoCAD-a, Office-a ili nekih sličnih moći uspješno iskoristiti to dodirno sučelje. Microsoft je već sada programerima ponudio odabir – razvoj za sučelje bazirano na unosu i komunikaciji mišom, ili razvoj za sučelje bazirano na dodiru. Ovisno o odzivu velikih programskih kuća, vjerodajno će ovisiti i daljnja implementacija ovog novog sučelja.
Slična dodirna opcija za komunikaciju s Windowsima već je prisutna u posljednoj komercijalnoj verziji Sedam kao i prethodniku Visti. Riječ je o Media Centru, koji je namijenjen da bude središte kućne zabave, koji omogućava slušanje glazbe te gledanje TV programa i filmova.
Ukoliko se Microsoft odluči u potpunosti integrirati dodirno sučelje u Windowse, upitno je koliko će korisnika migrirati na novu verziju, ako nam je poznata činjenica o broju dodirnih ekrana u kućanstvima diljem svijeta. Istina je da broj korisnika tableta u zadnjih nekoliko mjeseci drastično raste, ali je isto tako i poznata činjenica kako je jako mali postotak instaliranih Windowsa na tim tabletima. Naime, tablet tržištem vladaju Appleov iOS i Googleov Android.
Možda će novi Appleov OS pokazati neke bolje ideje, koje će naknadno Microsoft poboljšati i integrirati u svoje nove Windows-e, pa će cijela priča dobiti i svoj sretan završetak. A možda i neće, pa će korisnik birati između pokretanja dodirnog ili “normalnog” sučelja.
Podsjetimo se kako je upravo Microsoft prije nekoliko godine predstavio poprilično dobro zamišljen projekt “Surface”, koji u pravilu nije zaživio, jer prema informacijama koje su dostupne na Internetu, prodano je svega desetak primjeraka ove vrste računala. Cijeli koncept baziran je na potpuno dodirnoj komunikaciji s računalom, ali i na još nekoliko naprednih načina RF komunikacije.
Minority Report, film u kojem je Tom Cruise glumio prvo pozitivca pa kasnije, pukom igrom sudbine, zamijenio uloge, pokazao je potencijalnu budućnost integracije s računalom. Koliko je Microsoft upravo ovaj film uzeo kao zvijezdu vodilju, upitno je. Ali je isto tako nedvojbena činjenica kako ćemo svoja računala i prijenosne uređaje sve više dodirivati. Htjeli mi ili ne. Ionako veliki igrači diktiraju ono što mi, kao korisnici, koristimo i čime se služimo.
Tech
Meta otpušta pet posto radnika: “Otkaz će dobiti oni s najslabijim rezultatima”
Meta planira smanjiti oko pet posto radne snage, fokusirajući se na zaposlenike s najslabijim rezultatima.
Izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg obavijestio je zaposlenike o odluci da putem memoranduma objavljenog na internom forumu Workplace. Zuckerberg je zaposlenicima poručio da će 2025. biti “intenzivna godina.”
Najeveće otpuštanje od masovnih 2022. i 2023. godine
Tvrtka je u zasebnoj poruci, koju je objavio jedan od direktora, navela da izlazi iz suradnje s “približno 5% najslabijih zaposlenika”.
Meta trenutno ima više od 72.000 zaposlenika, prema najnovijem tromjesečnom izvješću.
Meta je objavila da će zaposlenici pogođeni otkazima biti obaviješteni do 10. veljače te će dobiti otpremnine u skladu s prethodnim paketima. Ovo smanjenje radne snage najveće je od masovnih otpuštanja 2022. i 2023. godine, kada je tvrtka otpustila 21.000 zaposlenika, što je gotovo četvrtina ukupne radne snage.
Prve informacije o rezovima objavio je Bloomberg, pozivajući se na interni memorandum.
“Kulturna prekretnica”
Ova odluka dolazi nakon velikih operativnih promjena unutar Mete s ciljem jačanja odnosa s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.
Prošlog je tjedna Zuckerberg najavio kraj programa provjere činjenica putem trećih strana te prelazak na model “Community Notes” sličan onome na platformi X, koju vodi Elon Musk, gdje korisnici dodaju kontekst objavama. “Nedavni izbori također se doimaju kao kulturna prekretnica prema ponovnom davanju prioriteta slobodi govora, stoga se vraćamo korijenima i fokusiramo na smanjenje pogrešaka, pojednostavljenje naših pravila i obnovu slobode izražavanja na našim platformama,” rekao je Zuckerberg u videoobjavi.
“Nećemo otpustiti sve koji nisu ispunili očekivanja”
CNBC je objavio Zuckerbergov interni memorandum.
“Meta radi na razvoju nekih od najvažnijih tehnologija na svijetu. Umjetna inteligencija, pametne naočale kao sljedeća računalna platforma te budućnost društvenih mreža. Ovo će biti intenzivna godina, i želim osigurati da u našim timovima imamo najbolje ljude.”
“Odlučio sam povisiti ljestvicu upravljanja učinkom i brže ukloniti zaposlenike s niskim rezultatima. Obično ljude koji ne zadovolje očekivanja otpustimo unutar godine dana, ali sada ćemo provesti opsežnije rezove temeljene na izvedbi u ovom ciklusu, s planom da popunimo ta radna mjesta u 2025.
Nećemo otpustiti sve koji nisu ispunili očekivanja ako smo optimistični glede njihovih budućih rezultata, a onima koje otpustimo pružit ćemo izdašne otpremnine u skladu s prethodnim rezovima.
Daljnje smjernice za menadžere bit će dostavljene prije procesa procjene. Zaposlenici koji su pogođeni otkazima bit će obaviješteni do 10. veljače ili kasnije, ovisno o njihovoj lokaciji izvan SAD-a”, stoji u Zuckerbergovom memu.
Tech
U vožnji računate na toleranciju zbog moguće greške radara? Do ove se brzine možete pouzdati u to
Sigurnosna razlika za brzine do 50 km/h iznosi 3 km/h, za brzine veće od 50 km/h do 100 km/h iznosi 10 km/h, a za brzine veće od 100 km/h je 10%. To ostavlja nešto prostora vozačima koji voze na gornjoj granici, no moramo napomenuti da ograničenja brzine treba poštivati ne toliko zbog kazne, koliko zbog sigurnosti svih sudionika u prometu.
Ma, možeš slobodno do 150 km/h, neće te na autocesti kazniti za tu brzinu! Koliko ste puta čuli takav poticaj da malo snažnije pritisnete gas, argumentiran nedostatkom policijskih službenika. Zacijelo više puta, no pitanje je jeste li među onima koji su se odlučili taj savjet i poslušati. Policijskih djelatnika nedostaje – to je sigurno – no uz prometnice je tijekom protekle godine niknulo puno stacionarnih uređaja za mjerenje brzine, prenosi Večernji list.
Jeste li pri 150 km/h na autocesti sigurni od kazne?
Presretači također redovno krstare autocestama. S druge strane, tolerancija na prekoračenje brzine vožnje propisana je i Pravilnikom o mjeriteljskim i tehničkim zahtjevima za mjerila brzine u cestovnom prometu (NN 60/20). Kakva je onda situacija? Jeste li pri 150 km/h na autocesti sigurni od kazne?
Ne možemo staviti ‘ruku u vatru’ za to, jer u spomenutom se pravilniku navodi da sigurnosna razlika kod mjerenja brzine vozila za brzine do 100 km/h iznosi 10 km/h, a za brzine veće od 100 km/h iznosi 10 posto izmjerene brzine. Sigurnosna razlika definirana je kao vrijednost brzine izražene u km/h ili postotak koja se mora odbiti od izmjerene vrijednosti brzine kako bi se učinio ispravak zbog pogreške mjerila brzine, odnosno, mjerne metode.
Ograničenje je na autocesti (ako prometnim znakom nije drukčije naznačeno) u Hrvatskoj postavljeno na 130 km/h, što bi značilo da se tolerira brzina do 143 km/h. No, ni uređaj kojim se mjeri brzina nije bezgrešan, pa Pravilnik propisuje da i on mora biti u granicama dopuštene pogreške: plus/minus 3 km/h kod mjernih vrijednosti do i uključivo100 km/h, odnosno plus/minus 3% kod mjernih vrijednosti iznad 100 km/h. Sigurnosna razlika kod mjerenja brzine za brzine do 50 km/h stoga iznosi 3 km/h, za brzine veće od 50 km/h do 100 km/h iznosi 10 km/h, a za brzine veće od 100 km/h iznosi 10%. Sve ovo ipak ostavlja nešto prostora vozačima koji voze na gornjoj granici, iako moramo napomenuti da ograničenja brzine treba poštivati ne toliko zbog kazne, koliko zbog sigurnosti svih sudionika u prometu.
Hrvatska nije jedina
Hrvatska nije jedina koja ima propisanu sigurnosnu razliku. Tolerancija na prekoračenje brzine varira među europskim zemljama, ovisno o njihovim zakonima i pravilnicima. U većini država postoji određena tolerancija koja uzima u obzir moguće pogreške u mjerenju brzine, no važno je napomenuti da se oslanjanje na ovu toleranciju ne preporučuje, jer može dovesti do kazni.
Konkretno, u Hrvatskoj su za prekoračenje brzine kretanja Zakonom o sigurnosti prometa na cestama propisane kazne u iznosu do 2650 eura. Ta, najviša kazna predviđena je za vozače koji se u naselju kreću brzinom koja je za više od 50 km na sat veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine. Vratimo se na pitanje tolerancije na prekoračenje brzine u drugim europskim državama.
Tolerancija zbog moguće pogreške uređaja za mjerenje brzine postoji, primjerice, i u Njemačkoj, Austriji, Italiji, Francuskoj, Sloveniji. Razlike su minimalne. Općenito, pravilo je da se kod brzina do 100 km/h oduzima određeni broj kilometara na sat (3-5 km/h), dok se kod viših brzina primjenjuje postotna tolerancija (3-5%). U nekim zemljama tolerancija također ovisi o vrsti mjerenja. Tako se u Njemačkoj kod stacionarnih uređaja (fiksni radari) kod brzina do 100 km/h oduzima 3 km/h, a kod brzina iznad 100 km/h oduzima se 3% izmjerene brzine.
Jednak je postupak kod mjerenja brzine mobilnim uređajima, odnosno ručnim radarima ili uređajima u vozilima. No, kod mjerenja iz policijskih vozila u pokretu, ovisno o metodi, tolerancija može biti veća – obično između 5 i 10% – zbog veće mogućnosti pogreške. U Italiji se kod stacionarnih i mobilnih radara temeljem tolerancije zbog tehničkih ograničenja uređaja kod brzina do 100 km/h oduzima 5 km/h, a kod brzina iznad 100 km/h oduzima se 5% izmjerene brzine. Kod takvih radara u Austriji se kod brzina do 100 km/h oduzima 3 km/h, kod brzina iznad 100 km/h oduzima se 3% izmjerene brzine. a kod policijskih vozila s radarom u pokretu tolerancija može biti nešto veća (ovisno o tehnologiji).
Isto je u Sloveniji, gdje se kod policijskih radara u pokretu tolerancija obično kreće do deset posto izmjerene brzine. U Francuskoj se za stacionarne i mobilne radare kod brzina do 100 km/h oduzima 5 km/h, kod brzina iznad 100 km/h oduzima se 5% izmjerene brzine. Kod ručnih mjerenja ili mobilnih uređaja ponekad se primjenjuje veća tolerancija, posebno u specifičnim uvjetima, poput kiše.
Dakle, općenito je pravilo da se kod brzina do 100 km/h oduzima određeni broj kilometara na sat (3-5 km/h), dok se kod viših brzina primjenjuje postotna tolerancija (3-5%). To se automatski oduzima od izmjerene brzine prije nego što se izda kazna, čime se vozačima osigurava pravedno postupanje. Međutim, ovo ne znači da vozači mogu svjesno prelaziti brzinu, jer i uz toleranciju mogu dobiti kaznu.
Tech
Oprez! Ni pod kojim okolnostima se ne javljajte na ove telefonske brojeve
Clever Dialer (internetski portal za prijavu sumnjivih telefonskih brojeva) mjesečno sastavlja popis deset najčešćih i najnovijih brojeva za spam.
Brojevi od kojih bi se trebali posebno čuvati trenutno su:
+31 6 83113854 (fiksna linija iz Nizozemske – zamka za troškove
0178 7556032 (mobilni telefon iz Njemačke – sumnjivo)
+31 6 20122312 (fiksna linija iz Nizozemske – zamka za troškove)
+31 6 83122531 (fiksna linija iz Nizozemske – zamka za troškove)
0178 7556013 (mobilni telefon iz Njemačke – zamka za troškove)
01525 6704704 (mobilni telefon iz Njemačke – zamka za troškove)
+31 6 57600971 (fiksna linija iz Nizozemske – zamka za troškove)
+31 6 83354081 (fiksna linija iz Nizozemske – zamka za troškove)
01523 7218516 (mobilni telefon iz Njemačke – zamka za troškove)
0176 25318584 (mobilni telefon iz Njemačke – zamka za troškove)
Jedan od primjera koji su žrtve prijavile na Clever Dialer jest broj +31 6 83113854, gdje je osoba izvijestila:
“Vrlo naporno, željeli su me obavijestiti da je netko pokušao povući novac s mog računa.”
Prevaranti su ustrajni. Ovaj broj prijavljen je od korisnika Clever Dialera čak 12.125 puta u posljednjih 30 dana!
Što učiniti ako postanete žrtva takvih poziva?
Ovisno o namjeri pozivatelja, phishing pozivi ne samo da mogu biti dosadni, već mogu postati i vrlo skupi.
Stoga treba biti oprezan. Ako vaš telefon zazvoni s nepoznatog broja, trebate poduzeti sljedeće:
Nikada ne prihvaćajte pozive s nepoznatih brojeva iz inozemstva.
Zabilježite sve važne informacije (vrijeme poziva, broj pozivatelja, sadržaj razgovora, spomenuta imena).
Blokirajte broj u postavkama svog pametnog telefona.
Provjerite broj na portalima kao što su Clever Dialer ili TrueCaller i prijavite ga ako je potrebno.
Ako ste propustili takav poziv, nemojte nazivati broj natrag! Moguće su visoke telefonske naknade, upozorava Savez potrošača Niedersachsen.
Ako ipak slučajno prihvatite poziv, važno je ostati miran:
Što prije prekinite razgovor bez komentara.
Ako dođe do razgovora s prevarantima, odgovarajte samo punim rečenicama kako biste spriječili manipulaciju snimkom razgovora.
Nikada ne potvrđujte svoje podatke putem telefona, bez obzira na to jesu li točni ili netočni, piše Fenix.
-
magazin2 sata prije
DANAS JE BLAGDAN SV. STOŠIJE / Evo zašto Zadrani toliko drže do nje…
-
Hrvatska1 tjedan prije
KRAJ BOŽIĆNIH BLAGDANA / Danas slavimo blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DOBRO JE ZNATI… Evo koje trgovine u Zadru rade ove nedjelje…
-
magazin4 dana prije
SUBOTNJA ŠPICA!