ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) LIDRANO 2023. Održana županijska smotra literarnog, novinarskog i dramskog stvaralaštva učenika srednjih škola

Ovogodišnja županijska smotra literarnog, novinarskog i dramskog stvaralaštva učenika srednjih škola Lidrano 2023. održana je 28. veljače u Centru za kreativne industrije Inovacija Zadar.
Treću godinu zaredom organizirala ju je Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola čija je ravnateljica, Zdenka Sršen Juričević zahvalila županu Zadarske županije gospodinu Božidaru Longinu, kao i pročelniku Upravnog odjela za društvene djelatnosti Ivanu Šimuniću na pokazanom razumijevanju i pruženoj potpori.
Ova manifestacija, kao što su rekli župan i ravnateljica, okuplja kreativne mlade ljude i njihove mentore koji kroz umjetnost pridonose očuvanju hrvatskog jezika i književne baštine.
Autori literarnih radova, njihovi mentori kao i članovi povjerenstva imali su priliku uživati u čitanju literarnih radova učenika tematski i stilski raznolikih, pisanih na standardnom jeziku ali i na čakavskom i kajkavskom narječju. Prosudbeno povjerenstvo u sastavu Doroteja Kamber Kontić, Slavica Vrsaljko i Miro Grubić predložilo je radove učenika iz Gimnazije Vladimira Nazora, Gimnazije Jurja Barakovića i Srednje škole kneza Branimira za Državnu smotru.
U kategoriji novinarskog stvaralaštva sudjelovali su učenici sa samostalnim novinarskim radovima, tri školska lista (Spektar novi, Bolji svijet, Stručak) i dvije radijske emisije (Što je muškarac bez brkova? Preobrazba – radio–drama.) Članovi Prosudbenog povjerenstva novinari Kristina Tartaro, Šime Ćurko i Filip Matijević konstruktivnim osvrtom na novinarske radove za daljnje predstavljanje na državnoj razini predložili su samostalne novinarske radove učenika iz Strukovne škole Vice Vlatkovića, iz Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole i Gimnazije Jurja Barakovića. Uz te radove na Državnoj smotri Lidrano 2023. sudjelovat će sva tri školska lista i obje radijske emisije.
Što se tiče dramsko-scenskog izričaja na pozornici su se smjenjivali pojedinačni i skupni scenski nastupi. Vrlo detaljan i nadasve za budući rad koristan osvrt izvođačima dali su članovi prosudbenog povjerenstva Tamara Šoletić, Maja Šimić, Josip Mihatov na čelu s državnim izbornikom Ivanom Ožegovićem. Svoju priliku za nastup na Državnoj smotri dobila je Nika Radetić učenica Klasične gimnazije Ivana Pavla II. (mentorica Mirela Zubčić) i David Dragaš učenik Gimnazije Franje Petrića (mentorica Sanja Vlahović). Kao skupni dramsko-scenski nastup izabran je nastup učenika Prirodoslovno-grafičke škole iz Zadra Emme Jurišić i Tiane Dragaš (mentor Ivica Antić).
Darovitost i originalnost naših srednjoškolskih učenika, njihov trud i želju za kreativnim izražavanjem valja nadalje poticati i njegovati jer je upravo kreativnost jedna od najvažnijih vještina koju današnji učenici razvijaju kako bi se uspješno nosili sa sve složenijim izazovima modernog življenja. Samo otvorenje ovogodišnje smotre uveličali su zbor i klapa Gimnazije Vladimira Nazora.
Ovogodišnja smotra uistinu je bila pozornica na kojoj su zablistale učeničke istančane duše kako je to rekla ravnateljica škole domaćina. Radujemo se stoga novom susretu mladih kreativaca zaljubljenih u pisanu i govorenu riječ s obzirom da su možda ovakvi susreti prekretnica koja će im odrediti budućnost.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Projekt o “paškoj Atlantidi” tima Deur-Bukva-Babić pobjednik UNIZadar Project HUB-a

Kristina Deur, Isabella Bukva i Dunja Babić s Odjela za turizam i komunikacijske znanosti Sveučilišta u Zadru pobjednici su studentskog projektnog natjecanja „UNIZadar Project HUB”, koje je u organizaciji Centra za projekte, znanost i transfer tehnologija Sveučilišta u Zadru te suorganizaciji Grada Zadra i Razvojne agencije Zadarske županije ZADRA NOVA održano od 1. do 3. travnja 2025. u Centru za mlade u Zadru.
Njihov tim „Ctrl + H(eritage)” osmislio je projekt „Paška Atlantida: revalorizacija potopljenog grada Cissa korištenjem digitalnih tehnologija”. Njime je predviđeno detaljno podvodno 3D snimanje rimskog grada koji je u uvali Caska kod Novalje potonuo u potresu u 4. stoljeću. Nakon snimanja u Novalji bi se postavio interaktivni višejezični kiosk s ekranom na kojemu bi se prikazivao nekadašnji izgled grada. Pobjedom na natjecanju ovi studenti osvojili su prvu nagradu od 3.000 eura, ali i dobili mogućnost prezentirati ga javnosti i potaknuti lokalnu zajednicu na njegovu realizaciju.
Drugo mjesto i 1.500 eura osvojio je tim Pomorci (Franka Birin, Matija Koren i Karlo Lovnički), s projektom „Plava ravnoteža ribe za sutra – PLARRIS”. Njihova ideja bila je spriječiti ilegalni ribolov podjelom zadarskog akvatorija na tri zone, s dopuštenjem i zabranom izlova te zonu s djelomičnom zabranom. Na more bi postavili bove koje bi signalizirale prolazak ribarica u kontrolni centar, nakon čega bi se dronovima provjeravalo radi li se o krivolovu.
Treće mjesto i 750 eura osvojili su Geospuari (Ivan Pivčević, Šimun – Đuka Alemani, Marko Huten) s projektom „Digitalis antiqua: očuvanje mediteranskog identiteta kroz rimski beton”. S obzirom na to da je tek nedavno otkrivena tajna sastava rimskog betona, uz pomoć digitalnih tehnologija rimski spomenici obnovili bi se uz njegovo korištenje.
Voditeljica Centra za projekte, znanost i transfer tehnologija Irena Kozulić pohvalila je 21 tim sa 63 studenata koji su sudjelovali u natjecanju za kreativnost koju su pokazali u relativno kratkom vremenu te izrazila žaljenje što je žiri na osnovu nijansi morao odabrati samo nekoliko najboljih. Rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić zahvalio je mentorima koji su vodili studente te partnerima iz Grada Zadra i ZADRA NOVA-e, jer se još jednom pokazalo da se zajedničkim dobrobitima može pristupiti s različitih motrišta.
– Timovi su nagradu za kreativnost zaslužili već odabirom svojih zanimljivih imena, a vjerujem da će se brojni projekti, ne samo oni nagrađeni, moći realizirati u nekoj formi. Ovo što ste prezentirali pokazuje da ste kvalitetno provodili vrijeme na našem sveučilištu, a i pokazatelj nama da moramo što više raditi na ovakvim aktivnostima. Najvažnije je saznanje da nismo izolirani otoci te da najviše možemo napraviti kada radimo u zajednici, poručio je rektor Faričić.
Svi koji su sudjelovali na natjecanju izvlačili su utješne nagrade, no najveća im je iskustvo rada s kolegama i zajedničko vrijeme koje su proveli u tri ispunjena dana.
ZADAR / ŽUPANIJA
KONCERTNI URED: Jørgensen i Dragnić – Nevidljive žice za početak travnja

Nova najava iz Koncertnog ureda Zadar:
Novi mjesec započinjemo programom simbolično nazvanim Nevidljive žice. Riječ je o koncertu koji će se održati u utorak, 8. 4. s početkom u 20 sati u Izložbenoj dvorani XX Providurove palače, a na kojem će se predstaviti Thorwald Jørgensen i Josip Dragnić. Program se ostvaruje u suradnji s Hrvatskom udrugom glazbenih organizatora i Narodnim muzejom Zadar.
Theremin je jedini instrument koji se svira bez fizičkog kontakta. Zvuk se proizvodi na temelju elektromagnetskih valova pomoću dviju antena. Izumljen je 1919. godine, no i dalje se rijetko može čuti na koncertnim pozornicama, zbog čega je svaki koncert s thereminom pravi spektakl. Projekt “Nevidljive žice” osmislili su dva međunarodno priznata glazbenika – thereminist Thorwald Jørgensen i gitarist Josip Dragnić, a već je predstavljen diljem Europe, u zemljama poput Njemačke, Luksemburga, Hrvatske, Italije, Crne Gore i Portugala. Ovaj projekt donosi neka od najpoznatijih djela velikih skladatelja poput De Falle, Ravela, Ville Lobosa i Piazzolle, aranžiranih za theremin i gitaru, ali i suvremene skladbe izvorno napisane za ovaj duo. U nekim djelima theremin oponaša ljudski glas, u drugima violončelo ili violinu. Ova dva instrumenta zajedno stvaraju prekrasnu i zanimljivu kombinaciju – harmonije koje proizvodi gitara sa svojih šest žica te melodijske linije theremina, odsvirane na “nevidljivoj žici”.
Ulaznice su dostupne u prodaji online ili radnim danima na info pultu Providurove palače 4., 7. i 8. 4. od 11 do 13 i od 18 do 20 sati.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA IZ NINA / Značajna ulaganja u pomorsko dobro Zadarske županije: Dodijeljeno 3,2 milijuna eura za 17 projekata

Gotovo 3,2 milijuna eura za 17 projekata uručeno je gradovima i općinama na području Zadarske županije te Županijskoj lučkoj upravi Zadar za sufinanciranje projekata lučke infrastrukture i pomorskog dobra. Dodjela ugovora dio je redovnih godišnjih aktivnosti Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, a Zadarska županija i ove je godine među značajnijim korisnicima sredstava za razvoj lučke infrastrukture. Ugovore je u Ninu uručio državni tajnik Josip Bilaver, a dodjeli je nazočio župan Božidar Longin.
Ova značajna sredstva dodijeljena su Županijskoj lučkoj upravi Zadar te gradovima i općinama na području županije, a namijenjena su za financiranje ključnih infrastrukturnih projekata koji će unaprijediti obalno područje. Dodijeljeni ugovori obuhvaćaju niz projekata koji će se realizirati u 2025. godini, a uključuju uklanjanje naplavnog sloja materijala u akvatoriju Ninske uvale, uređenje šetnica i plaža, sanaciju i rekonstrukciju lučica, Izgradnju privezišta
i sanacije gatova.
Župan Longin istaknuo je važnost ovih ulaganja za razvoj obalnog područja Zadarske županije, naglasivši da se nastavlja ustaljena praksa suradnje Ministarstva, Zadarske županije i jedinica lokalne samouprave.
“Kvalitetne luke nužan su i nezaobilazan čimbenik održivog razvoja osobito na otocima. Stoga nas svaki euro uložen u njihovo održavanje ili poboljšavanje višestruko veseli. Upućujem zahvalu Vladi RH i resornom Ministarstvu, posebno ministru Butkoviću i državnom tajniku Bilaveru, koji svojom podrškom prate sve naše aktivnosti posebno na području lučke infrastrukture koje je kroz posljednjih nekoliko godina bilo vrlo dinamično. Naravno, nema obalnog mjesta i općine gdje se nije obnovila riva i u tim se projektima sinergija konkretno pokazala na djelu”, ustvrdio je župan.
Državni tajnik Bilaver naglasio je da je u posljednjih deset godina u pomorsko dobro u općoj uporabi uloženo 20 milijuna eura, a 500 milijuna eura u renesansu hrvatske obale, ističući Zadarsku županiju kao primjer jako dobrih ulaganja.
“Ova dodjela ugovora predstavlja nastavak kontinuiranih ulaganja Ministarstva mora, prometa i infrastrukture u obalnu infrastrukturu. U razdoblju od 2016. do 2024. godine, lučkim upravama na području Zadarske županije dodijeljeno je 11,187 milijuna eura, dok su gradovi i općine dobili 5,167 milijuna eura”, istaknuo je Bilaver dodavši da su ovi ugovori dio šireg investicijskog ciklusa, navodeći i uspješne EU projekte poput Zadarske rive te izgradnje luka Tkon i Sali.
Također, najavljeno je skorašnje potpisivanje dva važna ugovora za izgradnju širokopojasne infrastrukture u gradovima i općinama na području Zadarske županije, što će dodatno doprinijeti razvoju regije.
Odobreni projekti izgradnje, sanacije i rekonstrukcije objekata podgradnje u lukama otvorenim za javni promet od županijskog i lokalnog značaja te modernizaciju, obnovu i izgradnju ribarske infrastrukture u 2025. godini:
1. Županijskoj lučkoj upravi Zadar, u iznosu od 400.000,00 EUR za izvođenje radova na „Uklanjanje naplavnog sloja materijala u akvatoriju Ninske uvale“,
2. Županijskoj lučkoj upravi Zadar, u iznosu od 500.000,00 EUR za izvođenje radova na „Projekt sidrenja valobrana s privezištem u luci Novigrad“,
3. Županijskoj lučkoj upravi Zadar, u iznosu od 850.000,00 EUR za izvođenje radova na „Centar za školjkarstvo Zadarske županije, II. faza -privezište“.
Ukupno luke: 1.750.000,00 eura
Odobreni projekti namijenjeni za sufinanciranje izgradnje, sanacije i rekonstrukcije pomorskog dobra u općoj upotrebi u 2025. godini:
1. Općini Novigrad, u iznosu od 28.000,00 eura za „Uređenje šetnice i pristupa plaži Ćuskijaš u Pridrazi – 2. faza“,
2. Općini Novigrad, u iznosu od 80.000,00 eura za „Izgradnja šetnice s pristupom u naselju Crnopalj – 1. faza“,
3. Općini Starigrad, u iznosu od 200.000,00 eura za „Uređenje središnjeg obalnog pojasa naselja Starigrad Paklenica – 3. podfaza“,
4. Općini Kali, u iznosu od 40.000,00 eura za „Sanacija pomorskog dobra „Vitlova plaža“ u Kalima“,
5. Općini Pašman, u iznosu od 200.000,00 eura za „Sanacija pomorskog dobra “Dobropoljana”“,
6. Općini Sveti Filip i Jakov, u iznosu od 63.400,00 eura za „Uređenje plaže Morovička u Turnju, FAZA 5“,
7. Općini Posedarje, u iznosu od 90.000,00 eura za „Sanacija lučice Poljica“,
8. Općini Preko, u iznosu od 67.000,00 eura za „Projekt sanacije dijela pomorskog dobra dio obale Magazin i Kašun u mjestu Preko“,
9. Gradu Ninu, u iznosu od 90.000,00 eura za „Uklanjanje naplavnog sloja materijala u zoni luke Nin – IV. Faza“,
10. Općini Sukošan, u iznosu od 215.000,00 eura za „Izgradnja i uređenje obalnog pojasa prema UPU u Sukošanu, predio Makarska – izgradnja dijela šetnice sa plažom od P27 do P38(220m) te izgradnja lučice KV1“,
11. Općini Jasenice, u iznosu od 15.000,00 eura za „Projekt uređenja šetnice Bunarić – Vrulja – II. faza“,
12. Općini Tkon, u iznosu od 100.000,00 eura za „Uređenje obalnog pojasa naselja Ugrinić – 1. cjelina“,
13. Gradu Obrovcu, u iznosu od 80.000,00 eura za „Sanacija gatova na području Grada Obrovca“,
14. Gradu Biogradu na Moru, u iznosu od 150.000,00 eura za „Sanacija lučice Bolnički mul, Grad Biograd na Moru“.
Ukupno pomorsko dobro: 1.418.400,00 eura
-
magazin4 dana prije
FOTOGALERIJA / Hotel Pinija predstavio novi Congress & Event Center Zadar
-
magazin3 dana prije
“PROLJETNO BUĐENJE” / Veliki popust u zadarskom E-shape centru. Evo detalja…
-
magazin6 dana prije
ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
MORATE U KUPOVINU? / Danas rade sljedeći marketi u Zadru…