Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

MINISTARSTVO ZDRAVSTVA Zadarska bolnica na sastanku za provođenje NPOO projekata. Evo koji su i što znače za pacijente i osoblje…

Objavljeno

-

Ravnatelj OB Zadar Željko Čulina s pomoćnikom ravnatelja za financijsko poslovanje Boškom Katić i voditeljicom odjela bolničke ljekarne Katijom Nikpalj sudjelovao je na sastanku koje je održalo Ministarstvo zdravstva, a na kojem su definirane faze za provođenje u nastavku navedenih projekata.

U okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske dodijelilo je Općoj bolnici Zadar Odluku o centralnoj pripravi svih parenteralnih pripravaka u kojoj je OB Zadar 1 od ukupno 8 hrvatskih bolnica te Odluku o uvođenju sustava raspodjele jedinične terapije u kojoj je OB Zadar 1. od ukupno 40 hrvatskih bolnica.

Više o projektima:

C5.1. R4-I1 Centralna priprava svih parenteralnih pripravaka u 8 hrvatskih bolnica – Uvođenje centralne priprave parenteralnih pripravaka donosi značajna poboljšanja u medicinskom, financijskom i organizacijskom aspektu. Medicinski aspekti: gravimetrijskom metodom izrade postižu se točne doze lijeka za pacijenta; lijek se priprema u aseptičkim uvjetima čime se osigurava mikrobiološka ispravnost lijeka i prevenira mogućnost infekcije; primjenom odgovarajućeg softvera osigurava se ispravnost i sljedivost lijeka, te 966 praćenje pacijenta tijekom liječenja; magistri farmacije i farmaceutski tehničari preuzimaju izradu pripravaka čime se značajno rasterećuju medicinske sestre na odjelima. Financijski aspekti: izrada se provodi u izolatoru te se jedno pakiranje lijeka može koristiti za više pacijenata i iskoristiti u potpunosti; iz manjeg broja pakiranja možemo dobiti terapiju za više pacijenata; koriste se veća pakiranja lijeka koja imaju značajno nižu jediničnu cijenu; zalihe citostatika se nalaze na jednom mjestu, u laboratoriju ljekarne te se na taj način postiže optimizacija zaliha; smanjuje se količina citostatskog otpada čije je uklanjanje i uništavanje izrazito skupo. Organizacijski aspekti: priprema terapije se odvija na jednom mjestu, što olakšava naručivanje, planiranje i izdavanje iste; centralizirani rad olakšava materijalno poslovanje i omogućava kontrolu zaliha; točno je definiramo osoblje koje će izrađivati terapiju te je stalna edukacija u tom segmentu ograničena na osoblje laboratorija; programsko rješenje omogućava praćenje pacijenata i propisane terapije uključujući i odobrenje bolničkog Povjerenstva za lijekove, izradu i primjenu lijeka te sljedivost lijeka i infuzijskih otopina.

CILJ PROJEKTA – Pored značajne financijske uštede i mogućnosti preraspodjele ušteđenih sredstava, povećanjem sigurnosti pacijenta, prevencijom medikacijskih pogrešaka te povećanjem adherencije pacijenata postiže se poboljšanje ukupnih ishoda liječenja. Važan učinak je i smanjenje vremenskog opterećenja rada medicinskih sestara na odjelu te ciljano usmjeravanje na skrb o pacijentima.

C5.1 R4-I2 Uvođenje sustava raspodjele jedinične terapije u 40 hrvatskih bolnica – Izdavanje lijekova u bolnicama nakon uvođenja jedinične terapije: U trenutku zaprimanja pacijenta na odjel i propisivanja potrebne terapije kreira se nalog za bolničku ljekarnu na temelju kojeg ljekarna priprema i šalje terapiju pojedinačno za svaki dan boravka pacijenta u bolnici. Nakon zaprimanja naloga, u bolničkoj ljekarni pregleda se cjelokupna terapija koju pacijent uzima, provjere se interakcije, kontraindikacije, potencijalne alergije na lijekove te se upozori odjel na očekivane nuspojave lijeka. Nakon pregleda terapije, započinje proces raspodjele jedinične terapije na način da se pripremi nalog za izradu jedinične terapije koji se unosi u poseban uređaj (robot). Uređaj vadi lijekove iz blistera ili povlači lijekove iz BULK pakiranja te ih stavlja u dio uređaja koji pakira lijekove u jednokratne monodozne aluminijske vrećice (tzv. “single-pack“ vrećice) koje sadrže sljedeće podatke: ime i prezime pacijenta, naziv lijeka, doza, način uzimanja i datum izdavanja. Ove posebne vrećice mogu sadržavati i QR kod ili neku drugu opciju označavanja kojom se sadržana terapija povezuje s točno određenim pacijentom, ovisno o tome posjeduje li bolnica sustav za označavanje pacijenata. Nakon što je završena raspodjela jedinične terapije i njezino pakiranje u monodozne vrećice, lijekovi se isporučuju na odjel gdje ih preuzima odjelna medicinska sestra i izdaje pacijentu.

CILJ PROJEKTA – Uvođenje sustava raspodjele jedinične terapije značajno utječe na poboljšanje kvalitete i svrsishodnosti zdravstvenog sustava te na sve važnije farmakoekonomske parametre koji omogućavaju održavanje i daljnje unaprjeđenje postignute kvalitete. Pored značajne financijske uštede i mogućnosti preraspodjele ušteđenih sredstava, povećanjem sigurnosti pacijenta, prevencijom medikacijskih pogrešaka te povećanjem adherencije pacijenata postiže se poboljšanje ukupnih ishoda liječenja. Važan učinak je i smanjenje vremenskog opterećenja rada medicinskih sestara na odjelu te ciljano usmjeravanje na skrb o pacijentima.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

Općina Sveti Filip i Jakov pokrenula je inicijativu za povrat zgrade zagrebačke Vodoopskrbe i odvodnje

Objavljeno

-

By

Općina Sveti Filip i Jakov pokrenula je inicijativu za povrat zgrade zagrebačke Vodoopskrbe i odvodnje (ViO) u Sv. Filipu i Jakovu za potrebe smještaja sportskih, kulturnih te drugih udruga iz grada prijatelja Mohača i ostalih gradova i općina sa kojim ima uspješnu suradnju. Radi se o zgradi izgrađenoj u 19. st. koja je više desetljeća bila u vlasništvu Općine Biograd na moru, prije nego je šezdesetih godina prošlog stoljeća ustupljena ViO-u za izgradnju dijela vodovoda u Sv. Filipu i Jakovu.

Navedena nekretnina ima status kulturnog dobra, za čiju prodaju po Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara pravo prvokupa imaju jedinice lokalne i regionalne samouprave te Republika Hrvatska. Javni natječaj za prodaju nekretnine objavljen je u listopadu 2024. godine, a Općina Sveti Filip i Jakov ponudila je cijenu od 640.001 euro, temeljem procjene vrijednosti nekretnine od strane stalnog sudskog vještaka. Poslovna zgrada nalazi se na adresi Obala kralja Tomislava 18 te ima neto korisnu površinu od 413,30 m2. Zgrada je korištena kao radničko odmaralište društva Vodoopskrba i odvodnja te za obavljanje ugostiteljske i turističke djelatnosti, a od 2015. godine zgrada se nije koristila.

„U ime stanovnika Svetog Filipa i Jakova želim od srca zahvaliti Gradu Zagrebu što nam je omogućio kupnju ove nekretnine, čijim će stavljanjem u funkciju biti značajno unaprijeđeni smještajni kapaciteti Općine te podignuta kvaliteta ukupnih sadržaja naše lokalne zajednice. Ovo je velika stvar za naše mjesto, realizirana nastojanjima Općine i dobrom voljom Grada Zagreba, na molbu stanovnika ovog kraja.” izjavio je Zoran Pelicarić, načelnik Općine Sveti Filip i Jakov.

Izvor: BnM portal

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Zaželi Sveti Filip i Jakov – Pomoć koja mijenja živote

Objavljeno

-

By

U sklopu četvrte faze programa Zaželi Općine Sveti Filip i Jakov, podijeljeni su paketi za čak 161 korisnika, čime se nastavlja pružati prijeko potrebna podrška starijim i nemoćnim osobama. Voditelj odsjeka Darko Mikas, voditeljica gerontodomaćica Milka Milat te vijećnica Anamarija Matešić, zajedno s 20 zaposlenih, obišli su korisnike i još jednom potvrdili koliko ovaj program znači svima kojima je pomoć potrebna.

Ova faza programa, vrijedna 960 tisuća eura, krenula je sa 120 korisnika, no interes i potreba za uslugama svakodnevno rastu. “Ovo je zaista ogroman iskorak za našu općinu i sve naše starije i nemoćne sugrađane. Svakim danom raste potreba za ovom vrstom pomoći, a sada brinemo o čak 161 korisniku. To znači da smo smanjili brige mnogim obiteljima i osigurali starijima kvalitetniju i sigurniju svakodnevicu,” istaknula je voditeljica Milka Milat.

Općina ne samo da provodi osnovne aktivnosti programa, već dodatno osigurava besplatno mjerenje tlaka i šećera u svim mjestima na području općine, a u suradnji sa Srednjom obrtničkom školom Gojka Matuline iz Zadra organiziraju se akcije s frizerima i pedikerima, pružajući korisnicima dodatnu njegu i pažnju. “Uvelike smo podigli standard, ne samo kroz osnovne usluge pomoći u kući, već i dodatnim aktivnostima poput ovih. Naši korisnici nisu prepušteni sami sebi, već znaju da imaju nekoga tko o njima brine i tko će im pomoći kad god zatrebaju,” dodala je Milat.

Posebno veseli činjenica da je 20 novozaposlenih osoba, koje su teže pronalazile posao, sada dobilo siguran radni odnos na 36 mjeseci, uz mogućnost dodatnih kvalifikacija koje će im omogućiti zaposlenje u budućem domu za starije i nemoćne, čija je izgradnja u tijeku. “To je jedan od najvećih uspjeha ovog projekta! Mnogi od njih su ranije teže nalazili posao, a sada imaju stabilno zaposlenje. Osim toga, kroz dodatne edukacije stječu kvalifikacije koje će im omogućiti rad u domu za starije i nemoćne koji se upravo gradi. Time ne samo da pomažemo korisnicima, već dugoročno jačamo i radne kapacitete naše zajednice,” naglasila je Milat.

U posjeti kod Katice Eškinje, bivše ravnateljice Osnovne škole Sveti Filip i Jakov, čuli smo koliko program znači starijima i nemoćnima. “Hvala Bogu, još uvijek sam pokretna i većinu stvari mogu obaviti sama, ali kako ne vozim, usluge programa koristim za odlazak liječniku, dostavu lijekova i namirnica. To mi uvelike olakšava svakodnevnicu,” rekla je.

Voditelj odsjeka za EU fondove Darko Mikas i vijećnica Anamarija Matešić naglasili su da svijest o važnosti ovakvih projekata raste, a Općina Sveti Filip i Jakov nastavlja ulagati u bolju budućnost za sve svoje stanovnike. “Naša vizija je jednostavna – podići kvalitetu života svih naših sugrađana, od najmlađih do najstarijih. Od 4.500 stanovnika općine, više od 1.000 su umirovljenici, što pokazuje koliko je ovakva skrb važna. Nastavit ćemo raditi još jače kako bismo osigurali još bolju skrb i podršku svima kojima je potrebna,”  jer cilj ovog programa je ne samo briga o starijima, već i unapređenje kvalitete života svih stanovnika općine:

Program Zaželi u Općini Sveti Filip i Jakov još je jednom pokazao kako zajedništvo, trud i predanost mogu učiniti velike promjene – na radost i zadovoljstvo svih uključenih!

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U četvrtak bez vode dio Ribnice

Objavljeno

-

By

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu u Ribnici dana 03. travnja 2025. godine (četvrtak) od 07:00 h do 15:00 h bez vode će biti potrošači u dijelovima naselja Ribnica:

  • Šakići
  • Ševerdije
  • Meka Draga

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju bit će smještena u Ribnici na adresi Bašići 28.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu