ZADAR / ŽUPANIJA
VLASNIK BOŠKINCA / Boris Šuljić: “Hrvatska, kao destinacija, treba biti još bolja i skuplja”

Kao jedan od glavnih problema vezanih uz turizam, Boris Šuljić, vlasnik hotela Boškinac na Pagu, vidi urbanizam. Kaže da se svi drugi problemi nekako rješavaju – i odljev radne snage, i sezonalnosti, i profitabilnost. Ali urbanizam i prostorno planiranje su, smatra Šuljić, predmet brojnih koruptivnih aktivnosti, koje s jedne strane pojedincima donose ozbiljnu korist, a s druge strane nezaustavljivo sakate najljepše dijelove naše obale i dugoročno nas sidre u plićacima turističke ponude.
Već više godina provlači se priča da je Hrvatska postala prilično skupa destinacija, a fizički pokazatelji turizma – broj noćenja i dolazaka, kao i prihodi, konstantno rastu. Godinama se priča o cijenama kave na Stradunu. Ove godine je hit tema cijena kuglice sladoleda – je li previše naplatiti 2 ili 3 eura – no činjenica jest da su i u drugim popularnim turističkim središtima, pogotovo na najboljim lokacijama, cijene također visoke.
O tome je li Hrvatska zaista postala preskupa u odnosu na ono što nudi, N1 je razgovarao s Borisom Šuljićem, vlasnikom hotela i restorana s Michelinovom zvjezdicom Boškinac na Pagu.
Hrvatska nije preskupa, a histerija oko cijene sladoleda stvara nezdravu atmosferu
“Hrvatska definitivno nije preskupa destinacija, generalno gledajući, međutim uvijek je preskupo ono što ne daje očekivanu vrijednost za novac, ono što je loše deklarirano, što je ispod individualnih očekivanja konzumenta, a takvih primjera na našoj obali imamo nažalost puno previše, i ne, nismo mi svjetski prvaci u tome, ima takvih loših primjera u svim bitnim turističkim velesilama. Ono što bi se u ovom trenutku možda moglo reći jest to da nije realna niti produktivna trenutna medijska histerija oko cijena na Jadranu. S jedne strane histeriziranje nikad ne korespondira s razboritim pogledom, s druge strane postoji opasnost da i oni koji zaista vrijede, i koji doista nude ozbiljnu vrijednost za novac, postanu žrtve takve histerije, jer se šalju generalizirane poruke o nacionalnom poskupljenju po svim osnovama”, kaže Šuljić.
Kaže i da je svjestan činjenice da je, nažalost, veliki dio hrvatskih građana siromašan i da si ne mogu priuštiti ni najskromnije ljetovanje, ali i da se spomenutom histerijom potpiruju frustracije upravo kod siromašnijeg dijela stanovništva i stvara nezdrava atmosfera.
“Medijima generalno ništa ne želim, niti mogu zamjeriti, no kod ove situacije ne mogu se oteti dojmu da se dolijeva ulje na vatru frustracija tog dijela našeg stanovništva, tranzicijskih gubitnika, umirovljenika i djela građanstva koje je radno ovisno, a za svoj rad nije adekvatno plaćeno. Sve su to činjenice koje se ne mogu promatrati samo kroz banaliziranje cijene kuglice sladoleda ili kroasana. Stvara se nezdrava atmosfera. Ali tako nije samo u ovom slučaju jer medijsko raslojavanje po različiti bitnim i nebitnim temama, zauzimanje pretjerano kategoričkih stavova bez argumenata i rasprave, dodatno zamućuje pogled na stvarnost i odvlači nas još dalje od rješavanja ozbiljnih društvenih poteškoća”, kaže.
Smatra da Hrvatska kao turistička destinacija definitivno nije preskupa. “Dapače treba nuditi još skuplje i luksuznije sadržaje, treba biti još čišća, ljepša, vedrija, ukusnija, kvalitetnija i skuplja”, poručuje.
Anegdota od prije 20 godina govori da malo znamo o vrijednostima
Ispričao nam je i jednu anegdotu otprije dvadeset godina iz 2003. godine, kada je Boškinac tek započinjao s radom.
“Dvoje stranih turista ušlo je u lokalnu Turističku zajednicu i raspitivalo se o našem novootvorenom hotelu, na što im je djelatnica odgovorila da je doista riječ o lijepom i kvalitetnom hotelu, ali vrlo skupom. Tom jednom riječju ta je djelatnica ponizila istovremeno i to dvoje turista, i nas, i sebe i cijelu destinaciju. Bilo je to prije 20 godina ali i danas moramo biti oprezniji kod klasificiranja i vrednovanja, naročito ako o tim vrijednostima malo znamo”, kaže Šuljić
Dugo vremena pričalo se da se Hrvatska treba odmaknuti od masovnog turizma, podići se na višu razinu, jer masovni turizam troši resurse za relativno mali povrat. Sada, pak, kad su cijene porasle, što može promijeniti strukturu gostiju i pomoći upravo odmicanju od masovnog turizma, kao problem u javnosti ističu se previsoke cijene.
Hrvatsku, smatra Šuljić, niti jedna strategija ne može brzo turistički restrukturirati. “Prestar sam i predugo u ovom poslu da ne bih pratio sve lokalne, regionalne i nacionalne strategije koje su pompozno najavljivanje a njihov krajnji učinak je bio ili nikakav ili mizeran”, kaže i dodaje:
“Tržište je snažan kotač i snažan regulator mnogo čega u svakom tržišnom gospodarstvu, naše je turističko tržište u ozbiljnom neredu i ne vjerujem da će ono samo po svojoj inerciji donijeti brza i efikasna poboljšanja. Nisam za pretjeran utjecaj države na tržište, ali nisam ni za žmirenje na loše trendove. Za to valjda odvajamo porezni novac. Da stvaramo, između ostalog, pravednije, bolje i potentnije poslovno okruženje, pa na taj način podižemo razinu blagostanja svih svojih građana. Skeptičan sam u vezi efikasnosti novog Zakona o turizmu, prije svega jer se prevelika odgovornost prebacuje na lokalne uprave, a upravo tamo postoje brojne poteškoće koje priječe ostvarivanje željenog napretka u turizmu.”
“Potrebno je zaustaviti ‘građevinski eldorado’ koji uništava obalu”
Kao jedan od glavnim problema vezanih uz turizam Šuljić vidi urbanizam. “Svi se drugi problemi nekako rješavaju – i odljev radne snage, i sezonalnosti, i profitabilnost, ali urbanizam i prostorno planiranje su predmet brojnih koruptivnih aktivnosti koje s jedne strane pojedincima donose ozbiljnu korist, a s druge strane nezaustavljivo sakate najljepše dijelove naše obale i dugoročno nas sidre u plićacima turističke ponude”, kaže.
Hrvatska mora nastaviti graditi visoko kvalitetne turističke kapacitete, smatra Šuljić ali i upozorava da je potrebno bolje regulirati, a dijelom i zaustaviti “građevinski eldorado” koji se događa po obali i otocima.
“Hrvatski turizam može isporučivati još veću vrijednost za još veći novac, to jest nešto sporiji put, ali je ispravniji. Politički ciklusi pritom nisu saveznici sporijem i kvalitetnom razvoju kao ni sami građani koji prodaju svoje djedovine i investitori koji koriste takvu situaciju i novac parkiraju u beton gdje mu je trenutno ipak najugodnije. Odgovorna društva moraju primjetiti ovakve negativne trendove i suočiti se hrabrije s njegovim rješavanjem. Ako mene pitate, ja bih krenuo od dobre analize, prvenstveno legislative koja regulira urbanizam i građenje, a potom i porezne politike koja mora biti dodatni alat u pravednom raspoređivanju društvenog tereta, što bi kao krajnji cilj rezultiralo društvom koje građanima isporučuje više blagostanja, uz snažnije gospodarstvo, efikasniju upravu i očuvaniji okoliš”, zaključuje Šuljić.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U četvrtak bez vode dio Ribnice

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu u Ribnici dana 03. travnja 2025. godine (četvrtak) od 07:00 h do 15:00 h bez vode će biti potrošači u dijelovima naselja Ribnica:
- Šakići
- Ševerdije
- Meka Draga
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju bit će smještena u Ribnici na adresi Bašići 28.
ZADAR / ŽUPANIJA
KVIZ, RADIONICE, IZLOŽBE… / Međunarodna noć geografije u petak 4. travnja

Članovi Hrvatskog geografskog Društva – Zadar u suradnji s nastavnicima osnovnih i srednjih škola u Zadarskoj županiji, nastavnicima na Odjelu za geografiju i Odjelu za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, Centrom za projekte, znanost i transfer tehnologija, članovima Automodelarskog kluba, Aerokluba Zadar, Loptice Zadar, EGEA-e Zadar, Službe civilne zaštite Zadar i Zajednice tehničke kulture Zadarske županije zajednički će obilježiti Međunarodnu noć geografije koja će se održati 4. travnja 2025. godine. Ove godine planirano je oko 270 aktivnosti širom svijeta. Noć geografije organizira EUGEO (European Geographical Organisation) u suradnji s geografskim društvima država Europe.
U četvrtak 3. travnja u 20:00 udruga studenata geografije EGEA Zadar poziva vas na GeoQuiz, uzbudljivo i dinamično natjecanje za sve ljubitelje geografije! Kviz će se održati u caffe baru Barkajol. Osim kviza, očekuje vas i sjajna atmosfera te prilika za druženje s ljubiteljima geografije. Kotizacija je 1€ po članu ekipe, max. 4 člana po ekipi, prijave šaljite na mail zadar@egea.eu ili Instagram @egea_zadar.
U petak, 4. travnja družimo se na Novom kampusu na Odjelu za geografiju gdje vas očekuje niz zanimljivih aktivnosti. Dvije aktivnosti za temu će imati mikroplastiku – globalni problem s lokalnim posljedicama. Profesorica geografije Zrinka Klarin i profesorica biologije Anita Mustać, Osnovna škola Šime Budinića, istražit će prisutnost mikroplastike u uzorcima pijeska i mora koji su prikupljeni s gradske plaže. Cilj istraživanja je analizirati prisutnost mikroplastike u uzorcima pomoću digitalnog mikroskopa. Učenici će mikroskopirati uzorke mora i pijeska te će crtežom prikazati čestice vidljive mikroskopom. Prof. geografije Marijana Škunca-Vrkić, Medicinska škola Ante Kuzmanića Zadar, demonstrirat će proces filtriranja vode iz mašine za pranje rublja. Tijekom radionice sudionici će naučiti kako identificirati mikroplastiku te uvidjeti važnost smanjenja prekomjerne uporabe mikroplastike u svakodnevnom životu.
Tijekom Noći geografije bit će organizirana izložba učeničkih radova pod nazivom Svijet u našim rukama – ekološki modeli planeta. Radovi su nastali tijekom nastave geografije pod vodstvom profesorice geografije Renate Cvetkoski, OŠ Petar Preradović. U suradnji s profesoricom matematike Anitom Šimac, Renata Cvetkoski sudjelovat će u izvođenju još jedne aktivnosti: Učimo kroz igru – otkrijmo Europu. Aktivnost je osmišljena na način da sudionicima omogući stjecanje novih znanja o Europi na zabavan i interaktivan način. Igrajući se učenici će rješavati matematičke zadatke povezane s geografijom. Aktivnost je prilagođena svim uzrastima, s ciljem spajanja zabave i edukacije, potičući interes za geografiju i matematiku kroz igru.
Profesorica geografije Manuela Margetić Longin iz OŠ Smiljevac vodiće aktivnost „Klime na Zemlji”. Kroz zabavne i interaktivne zadatke, učenici će proširiti svoje znanje o tipovima klima na Zemlji i njihovoj rasprostranjenosti. Doc. dr. sc. Ivana Zubak Čizmek, Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, vodit će interaktivnu radionicu naziva Klimatski kolaž tijekom koje će manje grupe učenika kroz grupni rad i diskusiju spoznati uroke i posljedice klimatskih promjena. Prof. dr. sc. Ana Pejdo i izv. prof. dr. sc. Jadranka Brkić-Vejmelka, Hrvatsko geografsko društvo – Zadar, zajedno sa studentima prve godine diplomskog sveučilišnog studija Geografije, organizirat će niz igara na temu geografije i geografiji srodnih znanosti kojima će potaknuti učenike na razmišljanje o važnosti geografije u obrazovanju. Prof. dr. sc. Anica Čuka, odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru, sudionicima će otkriti niz zanimljivosti o geografiji svjetskih te posebno hrvatskih otoka.
Tijekom Noći geografije Službe civilne zaštite Zadar provest će edukaciju građana o sustavu civilne zaštite. Sudionicima će predstavit sustav civilne zaštite u Republici Hrvatskoj te zaštitu i spašavanje od prirodnih nesreća kao što su poplave, požari, potresi i jak vjetar, ali i zaštitu i spašavanje od civilizacijskih nesreća kao što su radiološka opasnost, industrijske nesreće, prijevoz opasnih tvari i ratno djelovanje. Predstaviti će primjere sličnih događaja u Zadarskoj županiji tijekom posljednjeg desetljeća.
U sklopu djelovanja Zajednice tehničke kulture Zadarske županije na Noći geografije sudjelovat će profesorica biologije Biljana Agić s radionicom na temu izrade geobotaničke karte. Sudionici će istraživati kartice i fotografije o staništima hrvatskih endema, te označavati lokacije koristeći digitalne alate. Profesor matematike Emir Agić i Malik Agić predstavit će sudionicma zanimljivu zbriku minerala.
Automodelarski klub Zadar posjetiteljima će predstaviti automodelarstvo kao dio tehničke kulture i sporta te prezentirati automodele skale 1:8 GT elektro, jedan off road i jedan on road bespilotni automobil. Aeroklub Zadar prezentirat će virtualno letenja pomoću 2D simulatora letenja. Sudionici će imati priliku okušati se u virtualnom letenju uz pomoć 2D simulatora letenja uz instruktora virtualnog letenja i stvarnog pilota te steći osnovno teoretsko znanje iz područja aeronautike. U petak u 9:30 prof. dr. sc. Lena Mirošević, Tea Turić, mag. geog. i izv. prof. dr. sc. Ante Blaće organiziraju radionicu na temu Orijentacija u prostoru – od kuće do vrtića. Nakon što djeca nauče kako se orijentirati u prostoru slijedi zanimljivo orijentacijsko kretanje pod vodstvom DŠR Loptica.
ZADAR / ŽUPANIJA
NAJBOLJI MTB KLUB HRVATSKE / Članovi BK Posedarje u Skradinu osvojili čak pet medalja!

Nakon što je biciklistički klub Posedarje proglašen najboljim MTB klubom Hrvatske 2024. godine došlo je vrijeme za realizaciju projekata iz ostalih grana biciklizma. Nakon višemjesečnih priprema u Skradinu je na otvaranju sezone predstavljena cestovna ekipa biciklističkog kluba Posedarje.
U jakoj međunarodnoj konkurenciji naši su članovi osvojili čak 5 medalja! Zlatne medalje osvojili su Luka Radmanović i Jadran Peran, srebrom su se okitili David Pejdo i Sven Šojat, dok je Luka Ivanović osvojio brončanu medalju!
Bartul Mitrović i Martin Legović morali su se zadovoljiti nezahvalnim četvrtim mjestom, dok su Pavel Roy Brleković i Marin Pejdo utrku završili na 5. mjestu svojih kategorija. Prvi nastup za biciklistički klub Posedarje upisao je i Krešimir Bilosnić koji utrku završava na 12. mjestu Granfonda dužine 124,2 km.
Iako smo prezadovoljni našim predstavljanjem u Skradinu, ipak ostaje žal zbog puknuća gume Roka Doljanina u trenutku dok je u potpunosti kontrolirao tempo i tek se spremao za napad. Roko je naša perjanica, jedan od razloga zbog kojeg smo se uopće upustili u ovaj projekt, u vrhunskoj je formi i u potpunosti posvećen biciklizmu. Svi u klubu priželjkujemo i sa nestrpljenjem očekujemo rezultat koji je zaslužio, a njegovo vrijeme tek dolazi.
Razvoj cestovne ekipe s jedne strane, te MTB segmenta sa druge, dio je višegodišnjeg plana vodstva kluba prema kojem nastojimo omogućiti nastavak razvoja pomlatka proizašlog iz naše škole brdskog biciklizma. Kako je za svaki uspješan projekt potrebno vrijeme shvatili smo da je upravo sada najbolji trenutak za njegovo pokretanje kako bi naša djeca naišla na već uhodane radne procese kada za njih budu spremni.
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 tjedan prije
MORATE U SPIZU? Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin1 dan prije
FOTOGALERIJA / Hotel Pinija predstavio novi Congress & Event Center Zadar
-
magazin14 sati prije
“PROLJETNO BUĐENJE” / Veliki popust u zadarskom E-shape centru. Evo detalja…
-
magazin3 dana prije
ŠPICA!