ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / Glazbeno – molitveni susret “Škabrnja i Vukovar u srcu Zadra”

‘Škabrnja i Vukovar u srcu Zadra’ naziv je glazbeno – molitvenog susreta održanog u petak, 17. studenog u svetištu sv. Šime u Zadru. U izvedbi djela ‘Stabat Mater’ G. B. Pergolesija sudjelovali su Žan Morović, Nela Šarić i Nera Gojanović.
Žan Morović, regens chori zadarske katedrale sv. Stošije, autor je prigodnih meditacija na sedam Gospinih žalosti. Prije svakog razmatranja, Morović je pročitao ulomak iz Evanđelja u kojem je opisana pojedina situacija koju je Marija doživjela s Isusom. Gospine žalosti su Šimunovo proročanstvo, bijeg u Egipat, gubitak djeteta Isusa u hramu, susret s Isusom na Križnom putu, Marija svjedoči raspeću i Isusovoj smrti na križu, Isusovo tijelo je skinuto i položeno u naručje njegove svete Majke te Isusov pogreb i Marijina tuga i samoća.
Između promišljanja svake žalosti u naraciji Morovića, sopranistica Šarić i mezzosopranistica Gojanović izvele su glazbene sekvence, u orguljaškoj pratnji Gordane Pavić.
„Sekvenca Stabat Mater, uvrštena u liturgiju 1727. kao posljednja od pet službenih sekvenci Katoličke Crkve, emotivan je prikaz patnji Blažene Djevice Marije podno križa. Djelo prožimaju osjećaji majčinstva, muke i tuge. Prvi dio toga djela opisuje patnju Marije koja stoji pod križem i promatra izranjenog i izmučenog sina Isusa koji umire za spas grešnih ljudi, a drugi dio je zaufana molitva Gospi da svoju patnju podijeli s nama i umilostivi svoga Sina da na posljednjem sudu bude blagi sudac“, rekao je Morović.
U duhu majčinskih Gospinih boli za trpljenjem i smrću svoga sina Isusa, Morović je u meditacijama razmatrao i bol mnogih hrvatskih majki koje su trpjele i doživjele stradanje svojih muževa, djece, obitelji i rodbine u Domovinskom ratu, suobličujući stradanje Domovine raspetom Kristu.

„To glazbeno – kontemplativno djelo najavljuje bezvremenost onostranoga te kroz glazbu i molitvenu naraciju u razmatranju sedam Gospinih žalosti, uspinje bliže otajstvu neizrecivog Isusovog sebedarja na Križu, u društvu Majke kojoj mač boli razdire dušu“, rekao je Morović. Naglasivši da je srce Marije bilo velikodušno i suosjećajno, pa i dok je u agoniji stajala uz svoga sina Isusa, Morović je potaknuo na molitvu za kreposti strpljivosti, jakosti, savjeta i mudrosti, koje je svojim životom posvjedočila i Majka Marija.
Proročanstvo Gospi da će joj mač boli probosti dušu izrekao je upravo prorok Šimun čije se tijelo nalazi u crkvi sv. Šimuna u Zadru gdje je to djelo izvedeno.
„Sv. Šimun je jeruzalemski hramski svećenik, posljednji svećenik Starog Zavjeta koji je tragao za smislom života. I mi se pitamo koji je smisao života, postojanja i kamo naš život odlazi. Smrt nije kraj nego otajstveni rastanak koji nam daje priliku da vjerujemo“, rekao je don Damir Šehić, čuvar svetišta sv. Šime, istaknuvši da je vjera dar Duha Svetoga.
Škabrnja i Vukovar su na poseban način dio našeg narodnog identiteta, rekao je don Damir, potaknuvši: „Dok smo zagledani u dolinu suza Škabrnje i dragog nam Vukovara, želja nam je da u srcu Zadra zastanemo i pogledamo u suze majki, sestara, djece, očeva, koji su ne tako davno izgubili radost i smisao svog života. Također, zastanimo i zahvalimo Gospodinu što nas nije ostavio, nego nas je izveo i uveo u Obećanu zemlju, u slobodnu hrvatsku zemlju koju toliko ljubimo“. Na kraju susreta, u duhu biblijske misli „Duše su pravednika u ruci Božjoj i njih se ne dotiče muka nikakva“, don Damir je predvodio molitvu za Domovinu i žrtve u Domovinskom ratu.
Pokrovitelj toga događaja je Biograd n/m. Na susretu su bili i Ivan Knez, biogradski gradonačelnik, Ivan Škara, načelnik Općine Škabrnja i Tomislav Bulić, gradonačelnik Benkovca, predstavnici područja koji su također bili pogođeni stradanjem u Domovinskom ratu u Zadarskoj nadbiskupiji.
Ines Grbić




























Foto: I. Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
Općina Sveti Filip i Jakov pokrenula je inicijativu za povrat zgrade zagrebačke Vodoopskrbe i odvodnje

Općina Sveti Filip i Jakov pokrenula je inicijativu za povrat zgrade zagrebačke Vodoopskrbe i odvodnje (ViO) u Sv. Filipu i Jakovu za potrebe smještaja sportskih, kulturnih te drugih udruga iz grada prijatelja Mohača i ostalih gradova i općina sa kojim ima uspješnu suradnju. Radi se o zgradi izgrađenoj u 19. st. koja je više desetljeća bila u vlasništvu Općine Biograd na moru, prije nego je šezdesetih godina prošlog stoljeća ustupljena ViO-u za izgradnju dijela vodovoda u Sv. Filipu i Jakovu.
Navedena nekretnina ima status kulturnog dobra, za čiju prodaju po Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara pravo prvokupa imaju jedinice lokalne i regionalne samouprave te Republika Hrvatska. Javni natječaj za prodaju nekretnine objavljen je u listopadu 2024. godine, a Općina Sveti Filip i Jakov ponudila je cijenu od 640.001 euro, temeljem procjene vrijednosti nekretnine od strane stalnog sudskog vještaka. Poslovna zgrada nalazi se na adresi Obala kralja Tomislava 18 te ima neto korisnu površinu od 413,30 m2. Zgrada je korištena kao radničko odmaralište društva Vodoopskrba i odvodnja te za obavljanje ugostiteljske i turističke djelatnosti, a od 2015. godine zgrada se nije koristila.
„U ime stanovnika Svetog Filipa i Jakova želim od srca zahvaliti Gradu Zagrebu što nam je omogućio kupnju ove nekretnine, čijim će stavljanjem u funkciju biti značajno unaprijeđeni smještajni kapaciteti Općine te podignuta kvaliteta ukupnih sadržaja naše lokalne zajednice. Ovo je velika stvar za naše mjesto, realizirana nastojanjima Općine i dobrom voljom Grada Zagreba, na molbu stanovnika ovog kraja.” izjavio je Zoran Pelicarić, načelnik Općine Sveti Filip i Jakov.
Izvor: BnM portal
ZADAR / ŽUPANIJA
Zaželi Sveti Filip i Jakov – Pomoć koja mijenja živote

U sklopu četvrte faze programa Zaželi Općine Sveti Filip i Jakov, podijeljeni su paketi za čak 161 korisnika, čime se nastavlja pružati prijeko potrebna podrška starijim i nemoćnim osobama. Voditelj odsjeka Darko Mikas, voditeljica gerontodomaćica Milka Milat te vijećnica Anamarija Matešić, zajedno s 20 zaposlenih, obišli su korisnike i još jednom potvrdili koliko ovaj program znači svima kojima je pomoć potrebna.
Ova faza programa, vrijedna 960 tisuća eura, krenula je sa 120 korisnika, no interes i potreba za uslugama svakodnevno rastu. “Ovo je zaista ogroman iskorak za našu općinu i sve naše starije i nemoćne sugrađane. Svakim danom raste potreba za ovom vrstom pomoći, a sada brinemo o čak 161 korisniku. To znači da smo smanjili brige mnogim obiteljima i osigurali starijima kvalitetniju i sigurniju svakodnevicu,” istaknula je voditeljica Milka Milat.
Općina ne samo da provodi osnovne aktivnosti programa, već dodatno osigurava besplatno mjerenje tlaka i šećera u svim mjestima na području općine, a u suradnji sa Srednjom obrtničkom školom Gojka Matuline iz Zadra organiziraju se akcije s frizerima i pedikerima, pružajući korisnicima dodatnu njegu i pažnju. “Uvelike smo podigli standard, ne samo kroz osnovne usluge pomoći u kući, već i dodatnim aktivnostima poput ovih. Naši korisnici nisu prepušteni sami sebi, već znaju da imaju nekoga tko o njima brine i tko će im pomoći kad god zatrebaju,” dodala je Milat.
Posebno veseli činjenica da je 20 novozaposlenih osoba, koje su teže pronalazile posao, sada dobilo siguran radni odnos na 36 mjeseci, uz mogućnost dodatnih kvalifikacija koje će im omogućiti zaposlenje u budućem domu za starije i nemoćne, čija je izgradnja u tijeku. “To je jedan od najvećih uspjeha ovog projekta! Mnogi od njih su ranije teže nalazili posao, a sada imaju stabilno zaposlenje. Osim toga, kroz dodatne edukacije stječu kvalifikacije koje će im omogućiti rad u domu za starije i nemoćne koji se upravo gradi. Time ne samo da pomažemo korisnicima, već dugoročno jačamo i radne kapacitete naše zajednice,” naglasila je Milat.
U posjeti kod Katice Eškinje, bivše ravnateljice Osnovne škole Sveti Filip i Jakov, čuli smo koliko program znači starijima i nemoćnima. “Hvala Bogu, još uvijek sam pokretna i većinu stvari mogu obaviti sama, ali kako ne vozim, usluge programa koristim za odlazak liječniku, dostavu lijekova i namirnica. To mi uvelike olakšava svakodnevnicu,” rekla je.
Voditelj odsjeka za EU fondove Darko Mikas i vijećnica Anamarija Matešić naglasili su da svijest o važnosti ovakvih projekata raste, a Općina Sveti Filip i Jakov nastavlja ulagati u bolju budućnost za sve svoje stanovnike. “Naša vizija je jednostavna – podići kvalitetu života svih naših sugrađana, od najmlađih do najstarijih. Od 4.500 stanovnika općine, više od 1.000 su umirovljenici, što pokazuje koliko je ovakva skrb važna. Nastavit ćemo raditi još jače kako bismo osigurali još bolju skrb i podršku svima kojima je potrebna,” jer cilj ovog programa je ne samo briga o starijima, već i unapređenje kvalitete života svih stanovnika općine:
Program Zaželi u Općini Sveti Filip i Jakov još je jednom pokazao kako zajedništvo, trud i predanost mogu učiniti velike promjene – na radost i zadovoljstvo svih uključenih!
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U četvrtak bez vode dio Ribnice

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu u Ribnici dana 03. travnja 2025. godine (četvrtak) od 07:00 h do 15:00 h bez vode će biti potrošači u dijelovima naselja Ribnica:
- Šakići
- Ševerdije
- Meka Draga
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju bit će smještena u Ribnici na adresi Bašići 28.
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 tjedan prije
MORATE U SPIZU? Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin1 dan prije
FOTOGALERIJA / Hotel Pinija predstavio novi Congress & Event Center Zadar
-
magazin16 sati prije
“PROLJETNO BUĐENJE” / Veliki popust u zadarskom E-shape centru. Evo detalja…
-
magazin3 dana prije
ŠPICA!