Connect with us

Svijet

Azijske burze pale, dolar ojačao

Objavljeno

-

Na Azijskim su burzama u četvrtak cijene dionica pale jer ulagače zabrinjava jačanje inflacije, a čekaju i moguću intervenciju japanskih monetarnih vlasti, s obzirom na to da je tečaj jena prema dolaru pao na najnižu razinu u 38 godina.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,00 sati u minusu 0,5 posto. Pritom je japanski Nikkei indeks skliznuo 1,1 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Šangaju, Australiji i Hong Kongu pale između 0,4 i 2 posto.

Azijski ulagači oprezni

Azijski su ulagači oprezni jer ih je zabrinuo rast inflacije u nekoliko zemalja. Na tržištima se dulje vrijeme smatralo da je ciklus povećanja kamata u svijetu završen i da slijedi popuštanje monetarne politike.

No, jučer objavljeni podaci o rastu inflacije u Australiji i poruka iz tamošnje središnje banke da se na prošloj sjednici razgovaralo o povećanju kamata izazvali su strahovanja od daljnjeg zaoštravanja monetarne politike.

Jučer se pokazalo da je inflacija porasla i u Kanadi, pa su dodatno splasnula očekivanja o smanjenju kamatnih stopa. Zbog toga ulagače nije ohrabrio ni jučerašnji rast Wall Streeta, kada je Dow Jones indeks ojačao 0,04 posto, dok je S&P 500 porastao 0,16, a Nasdaq 0,49 posto.

U fokusu ulagača bile su, kao i prethodnih dana, dionice tehnoloških kompanija.

Cijena dionice Nvidie, glavne zvijezde na tržištu u posljednje vrijeme, blago je pala, no porasle su cijene divova, kao što su Applea, Amazon i Tesla.

Ulagači se nadaju popuštanju inflacije

Trgovalo se oprezno jer ulagači ne žele riskirati uoči novog izvješća o inflaciji u SAD-u u svibnju, koje će biti objavljeno u petak i koje bi moglo utjecati na smjer tržišta.

Ulagači se nadaju daljnjem popuštanju inflacije, što bi podržalo nade u znatnije smanjenje kamata američka središnje banke u ovoj godini.

Čelnici Feda posljednjih dana poručuju da je inflacija i dalje osjetno iznad ciljanih razina središnje banke i procjenjuju da je do kraja godine moguće jedno smanjenje kamata.

Na tržištu se, pak, procjenjuje da će Fed do kraja godine u dva navrata smanjiti kamate, počevši od rujna.

Dolar ojačao, cijene nafte pale

Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta dosegnula najvišu razinu u dva mjeseca.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 106,13 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 105,65 bodova. Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti porastao s jučerašnjih 159,75 na 160,65 jena, najvišu razinu u 38 godina.

Zbog toga se očekuje intervencija japanskih monetarnih vlasti, koje upozoravaju da neće tolerirati prekomjerni pad tečaja jena. Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0690 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0710 dolara.

I dok je prema dolaru pao, tečaj eura prema japanskoj valuti skočio je na najvišu razinu u povijesti, 171,50 jena.

Cijene su nafte, pak, pale. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je jutros 0,23 posto, na 85,05 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,26 posto, na 80,70 dolara.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

U Grčkoj krenuo šestodnevni radni tjedan u nekim industrijama

Objavljeno

-

Grčka je u određenim industrijama uvela šestodnevni radni tjedan s ciljem poticanja gospodarskog rasta. Novi zakon, koji je stupio na snagu početkom srpnja, omogućava zaposlenicima da umjesto 40 sati tjedno rade 48.

Šestodnevni radni tjedan odnosu se samo na tvrtke koje rade 24 sata dnevno i nije obavezno za radnike, kojima se za prekovremeni rad plaća dodatnih 40 posto..

Potez suprotan trendovima u Europi i SAD-u

Međutim, potez grčke vlade u suprotnosti je s kulturom rada drugdje u Europi i SAD-u, gdje trendovi idu u smjeru četverodnevnog radnog tjedna. Tvrtke koje usvajaju ove politike obično tvrde da četverodnevni rad tjedno u praksi povećava produktivnost i dobrobit radnika.

U grčkoj vladi kažu kako se nadaju da će šestodnevni radni tjedan pomoći u borbi protiv rada na crno koji dovodi do utaje poreza, prenijela je grčka javna televizija ERTNews. Turistička poduzeća i prehrambena industrija nisu uključeni u novi zakon.

Grčki premijer Kirijakos Micotakis rekao je da je “srž ovog zakona prilagođena radnicima, da je duboko usmjerena na rast”, dodavši da “dovodi Grčku u sklad s ostakom Europe”

Naime, Direktiva o radnom vremenu EU-a zahtijeva od država članica da zajamče ograničenje od 48 sati tjednog radnog vremena, uključujući prekovremeni rad.

Financijska kriza teško naštetila Grčkoj

Globalna financijska kriza kasnih 2000-ih imala je razoran učinak na Grčku, budući da je nasljeđe visoke javne potrošnje i raširene utaje poreza ostavilo zemlju s ogromnim dugovima.

Premijeru Micotakisu pripisuje se zasluga za uspješno vraćanje gospodarstva na put rasta nakon što je kriza prisilila Grčku da zatraži tri međunarodna paketa spašavanja.

No, kada je riječ o radnim trendovima, čini se da se Grčka kreće u suprotnom smjeru od ostalih nacija. Od pandemije Covida tvrtke prihvaćaju fleksibilne modele rada i mnoge su isprobale četverodnevni radni tjedan, a zaposlenici nisu primijetili gubitak u plaćama.

Probe četverodnevnog tjedna na Islandu opisane su kao “nevjerojatan uspjeh” i dovele su do toga da su mnogi radnici prešli na kraće radno vrijeme. Istraživači tog eksperimenta tvrde da je produktivnost ostala ista ili poboljšana na većini radnih mjesta.

 
Nastavi čitati

Svijet

Rusija otvoreno zaprijetila jednoj europskoj državi

Objavljeno

-

By

Rusija je u srijedu otvoreno zaprijetila jednoj europskoj državi.

Rusija će poduzeti potrebne mjere kao odgovor na agresivnu politiku Helsinkija i njegovih NATO saveznika, poručio je Andrej Nastasin, zamjenik direktora Odjela za informiranje i tisak ruskog Ministarstva vanjskih poslova.

Poručio je da vojno jačanje NATO-a na granici neće biti bez odgovora te da će se poduzeti potrebne mjere, uključujući vojno-tehničke mjere, kako bi se suprotstavili agresivnim odlukama Finske i njezinih NATO saveznika, prenosi RIA Novosti.

Podsjetimo, finski parlament ranije je odobrio obrambeni sporazum s SAD-om prema kojemu će američka strana dobiti pristup 15 vojnih objekata.

 
Nastavi čitati

Svijet

Anna Akhalkatsi je nova direktorica Svjetske banke za Europsku uniju

Objavljeno

-

By

Anna Akhalkatsi je nova direktorica Svjetske banke za Europsku uniju, izvijestila je ta banka u srijedu. Akhalkatsi će voditi dijalog Banke s državama članicama EU-a koje su njezini klijenti te institucijama EU-a. Bit će zadužena i za operativni i savjetodavni rad s vladama, dionicima i partnerima u cilju postizanja napretka u ostvarenju njihovih razvojnih ciljeva, a sve u bliskoj suradnji s Međunarodnom financijskom korporacijom (IFC-om) i Multilateralnom agencijom za osiguranje investicija (MIGA-om) kako bi Grupacija Svjetske banke ojačala suradnju s privatnim sektorom, istaknuto je u priopćenju.

Na svoju novu dužnost Akhalkatsi prelazi s mjesta direktorice Svjetske banke za Rumunjsku i Mađarsku u potpredsjedništvu Svjetske banke za Europu i središnju Aziju. Ahalkatsi je gruzijska državljanka koja je s radom u Svjetskoj banci počela 1999. godine kao ekonomistica u Odjelu za smanjenje siromaštva i ekonomsko upravljanje u Uredu Svjetske banke u Tbilisiju.

Otad je obnašala razne dužnosti, pa je tako radila i kao voditeljica Ureda IFC-a u Gruziji, koordinatorica savjetodavnih usluga u Odjelu IFC-a za sektore proizvodnje, poljoprivrede i usluga, voditeljica Programa savjetodavnih rješenja IFC-a te direktorica Svjetske banke za Moldaviju.

“Jedva čekam da počnem raditi sa sve razgranatijom mrežom partnera u EU-u i nastavim s jačanjem i širenjem znanja koje je pokretač utjecajnih razvojnih ostvarenja i uključivog rasta u Europi i šire. Suradnja u području globalnog javnog dobra kako bi se iznašla nova i inovativna rješenja za suzbijanje siromaštva te učinkoviti odgovori na klimatsku krizu leže u srži rada Svjetske banke s EU-om”, rekla je Akhalkatsi u izjavi koja se prenosi u priopćenju.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu