Connect with us

Svijet

Zemlje EU-a koje graniče s Rusijom i Bjelorusijom traže više financiranja

Objavljeno

-

Zemlje članice EU-a Poljska, Estonija, Litva i Latvija pozivaju blok da pruži veću potporu vojnoj i civilnoj zaštiti njihovih granica prema Rusiji i Bjelorusiji.

U pismu predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen i predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu, četiri istočnoeuropske zemlje koje graniče s Bjelorusijom, Rusijom ili objema, napisale su da “mogu osjetiti što znači biti države na prvoj liniji EU-a,” više od dvije godine nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022.

Naglašavajući “nepokolebljivu potporu Ukrajini”, zemlje su rekle: “moramo potrošiti više i koordinirati obrambene inicijative unutar EU-a i s NATO-om, koji ostaje temelj kolektivne obrane, kombinirajući naše sposobnosti za zaštitu, odvraćanje i obranu naših ljudi i našeg teritorija.”

“Mi smo žestoki pobornici vojnih napora Ukrajine i opsežno ulažemo u naše oružane snage, obrambenu proizvodnju i zaštitu naših granica s Rusijom i Bjelorusijom”, dodali su.

“Ipak, potrebno je učiniti mnogo više i to na usklađeniji način.”

Između ostalog, naveli su “instrumentalizaciju migranata, sabotaže, dezinformacije” kao i kibernetičke napade kao specifične prijetnje koje dolaze iz Rusije i njezine saveznice Bjelorusije, što su pitanja koja u konačnici utječu na cijeli EU, rekli su u pismu koje je potpisao poljski premijer Donald Tusk, premijerka Estonije Kaja Kallas, predsjednik Litve Gitanas Nausėda i premijerka Latvije Evika Silina.

Poljska i baltičke zemlje među najotvorenijim su pristaliacama Ukrajine nakon ruske invazije.

Njihova molba dolazi uoči summita čelnika EU-a zakazanog za četvrtak i petak na kojem se trebaju dogovoriti o podjeli glavnih dužnosti u Europskoj uniji nakon nedavnih europskih izbora.

Čelnici EU-a također bi trebali raspravljati o ratu Izraela i Hamasa, financiranju obrambene industrije, gospodarskoj konkurentnosti, kao i usvojiti strateški program za sljedećih pet godina.

U Bruxellesu se očekuje i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski koji će potpisati sigurnosni sporazum s EU-om i izvijestiti čelnike EU-a o situaciji na prvoj crti bojišnice u Ukrajini.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

U dvije popularne europske destinacije zabilježen opasan virus

Objavljeno

-

By

Erik Karits / Pexels

Turisti koji odlaze na odmor u južne dijelove Europe, upozoreni su na potencijalno smrtonosni virus, nakon prijavljenih slučaja u Italiji i Španjolskoj.

Virus Zapadnog Nila

Jedna osoba u Sevilli u Španjolskoj i druga u Modeni u Italiji zaražene su virusom Zapadnog Nila, navodi Express.

Virus koji prenose komarci ne uzrokuje simptome kod većine ljudi, ali oko 20 posto razvije groznicu koja ostavlja žrtve s bolovima u tijelu, povraćanjem i osipom na koži.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), kod jedne od 150 osoba zaraženih virusom Zapadnog Nila može se razviti teška neurološka bolest koja uzrokuje slabost mišića i napadaje.

Porastao broj komaraca koji prenose bolesti

“Iako izolirani slučaj, pokazuje kako se prijenos virusa Zapadnog Nila može dogoditi vrlo rano tijekom godine, vjerojatno zbog odgovarajućih klimatskih uvjeta”, istaknuli su iz Europskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC).

Dodatna dimenzija problema jest što su komarci koji prenose opasni virus Zika, otkriveni u 26 europskih zemalja.

ECDC je prošlog mjeseca upozorio da se Europa suočava sa sve većim izbijanjem bolesti koje prenose komarci, poput virusa Zapadnog Nila, denge, Chikungunya i Zike.

“Europa na ovim primjerima može vidjeti kako klimatske promjene stvaraju povoljnije uvjete za širenje invazivnih komaraca u prethodno nezahvaćena područja”, istaknula je Andrea Ammon, direktorica ECDC-a

 
Nastavi čitati

Svijet

Biden priznao da je “skoro zaspao na pozornici” tijekom debate

Objavljeno

-

Joe Biden rekao je da je “skoro zaspao” tijekom prve predsjedničke debate koja je održana prošlog tjedna. Tako je svoj loš nastup pripisao iscrpljenosti od putovanja nakon što je otišao “obišao svijet nekoliko puta” neposredno prije njezinog održavanja

Američki predsjednik (81) i kandidat za novi mandat rekao je da “nije bio baš pametan” jer je intenzivno putovao u tjednima koji su prethodili debati u Atlanti, nakon koje su ga i prijatelji i neprijatelji počeli pozivati da odustane od utrke za Bijelu kuću.

“Nije izgovor, ali je objašnjenje”
Biden je rekao pristašama na predizbornom skupu u Virginiji u utorak: “Odlučio sam putovati svijetom nekoliko puta, prolazeći kroz oko 100 vremenskih zona.” Dodao je kako “nije slušao” svoje osoblje, “vratio se i zamalo zaspao na pozornici”, prenosi Sky News.

“To nije izgovor, ali je objašnjenje”, dodao je priznavši: “Nisam imao najbolju noć.”

Inače, Biden je posjetio Francusku i Italiju tijekom dva odvojena putovanja u razmaku od dva tjedna prošlog mjeseca. Tijekom noći je otputovao sa summita G7 u Bariju kako bi se pojavio na prikupljanju novčanih sredstava s bivšim predsjednikom Barackom Obamom u Los Angelesu 15. lipnja prije nego što se sljedećeg dana vratio u Washington.

Međutim, nakon toga proveo je šest dana u Camp Davidu pripremajući se za debatu prošlog četvrtka protiv Donalda Trumpa.

 
Nastavi čitati

Svijet

Njemačka kompanija naručila vjetroturbine iz Kine, europski proizvođači na nogama

Objavljeno

-

By

Njemačka kompanija za upravljanje imovinom Luxcara objavila je da je s kineskim Ming Yangom potpisala sporazum o isporuci vjetroturbina za park u Sjevernom moru, pokrenuvši lavinu kritika među europskim proizvođačima. Kineska kompanija trebala bi isporučiti 16 turbina kapaciteta od 18,5 MW koje će biti postavljene 2028. godine u parku Waterkant u njemačkim vodama Sjevernog mora.

Waterkant će proizvoditi struju za nekih 400 tisuća kućanstava i pomoći Njemačkoj da ostvari cilj i do 2030. podmiruje 80 posto potreba za strujom iz obnovljivih izvora, priopćila je Luxcara u utorak.

Sporazum je potpisan nakon međunarodnog natječaja i temeljite analize lanca opskrbe, utjecaja na okoliš i zajednicu i standarda korporativnog upravljanja, koje EU propisuje, ističu u njemačkoj kompaniji, dodavši da je provjeri podvrgnuta i kibernetička sigurnost.

“Waterkant je temeljito analizirao ponude turbina koje su pristigle na međunarodni natječaj raspisan krajem 2023. godine”, naglasili su u Luxcari, dodavši da će dijelovi za turbine biti nabavljeni od europskih podizvođača.

Narudžba je izazvala val kritika među europskim proizvođačima.

Dogovoreni posao osigurat će Kini pristup ključnoj njemačkoj infrastrukturi, upozorila je u srijedu udruga WindEurope, dodavši da su turbine za Waterkant mogli isporučiti europski proizvođači.

“Njemačka i EU moraju (napokon) odlučiti smatraju li energiju vjetra strateškim sektorom, prije no što bude prekasno”, poručili su iz udruge, zaključivši da europska industrija vjetroturbina želi jednake uvjete za sve.

Početkom travnja Europska komisija otvorila je istragu o ponudama kineskih proizvođača vjetroturbina na javnim natječajima u Španjolskoj, Grčkoj Francuskoj, Rumunjskoj i Bugarskoj kako bi utvrdila jesu li u prednosti zbog državnih subvencija. Instalirane vjetroeletrane u EU uglavnom su domaće proizvodnje, ali kineski proizvođači osvojili su do kraja 2022. godini otprilike dvije trećine globalnog tržišta.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu