Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) PONOS ZADRA: Obilježena 33. godišnjica 112. brigade

Objavljeno

-

Odajući počast poginulim braniteljima u ime predsjednika RH Zorana Milanovića  vijenac položio i svijeću zapalio  izaslanik  general-pukovnik Mladen Fuzul, ratni zapovjednik 112. brigade. Zašto je važno da se izložba Dokumenti i fotografije 112. brigade održava u  Odjelu za povijest Sveučilišta u Zadru

Polaganjem vijenaca kod Središnjeg križa na Gradskom groblju, svetom misom za poginule branitelje u kapelici Crkve sv. Dimitrija  i izložbom Dokumenti i fotografije  112. brigade otvorenoj u  dvorani Odjela za povijest zadarskog Sveučilišta jučer je obilježena 33. godišnjica formiranja i borbenog djelovanja najstarije i najbrojnije zadarske vojne postrojbe .

-Zahvaljujem svima koji su došli obilježiti godišnjicu naše Brigade, odati počast poginulim pripadnicima, ali i odati priznanje svim pripadnicima 112-te, kao zahvalu za sve što su dali u sudbonosnim trenutcima za obranu grada Zadra, zadarskog područja i cijele RH, rekao je pukovnik Marko Čulina, prvi ratni zapovjednik i predsjednik Udruge dragovoljaca i branitelja 112. brigade.

Čulina je i ovom prigodom podsjetio da je 112. brigada prva vojna postrojba formirana na zadarskom području sa zadaćom da brani područje od Karlobaga do Stankovaca i od Velebita do zadarskog i biogradskog akvatorija, odnosno područje današnje Zadarske županije. Nakon ustrojavanja i uspješne obrane Zadra i njegovog zaleđa u 1991. godini, 112. brigada daje veliki doprinos u pobjedničkim i oslobodilačkim akcijama od deblokade Dubrovnika preko akcije Maslenica i Oluja, te u završnim borbama u Bosni i Hercegovini.
-U Domovinskom ratu izgubili smo 74 svoja suborca dok se dvojica do danas vode kao nestali. Također, teže i lakše je ranjeno više stotina pripadnika brigade, istaknuo je Čulina i dodao da se tijekom Domovinskog rata u 112. brigadi borilo više od 12.000 hrvatskih branitelja što je svrstava u najbrojniju postrojbu Hrvatske vojske. Podsjetimo i da je za ukupan doprinos u razvoju hrvatske vojske, sudjelovanju u Domovinskom ratu i stvaranju i obrani samostalne i neovisne Republike Hrvatske, 112. brigada odlikovana Redom Nikole Šubića Zrinskog za junački čin u ratu, rekao je Marko Čulina neposredno nakon što je  s predstavnicima Udruge 112. brigade na Gradskom groblju kod Velikog križa položio vijenac i zapalio svijeću odajući počast poginulim braniteljima.

General Fuzul izaslanik predsjednika Milanovića

Prvi vijenac su položile  i svijeću zapalile obitelji poginulih hrvatskih branitelja.  Drugi po redu isto su uradili predstavnici Udruge 112. brigade. Treći po redu vijenac je položio i svijeću zapalio  izaslanik predsjednika RH general-pukovnik Mladen Fuzul, ratni zapovjednik 112. brigade .  U ime Ministarstva obrane  počasti je odao izaslanik brigadni general Ivan Zelić, u ime Ministarstva hrvatskih branitelja general Dragutin Repinc, a Hrvatskog sabora zastupnik iz Zadra Ante Babić, svojedobno i sam hrvatski branitelj. Vijence su položile i brojne braniteljske udruge, predstavnici Grada Zadra, Zadarske županije, PU zadarske, Hrvatske vojske, Udruge branitelja proizašlih iz Domovinskog rata,  općine Poličnik i Sveučilišta u Zadru  na čelu s rektorom prof. dr. sci. Josipom Faričićem.

Među brojnima koji su položili vijence i zapalili svijeće bila je i Ema Vanček majka poginulog pripadnika 112. brigade Orlanda Vančeka iz Osijeka. – Tužna sam, ali i ponosna na svog sina, rekla je gospođa Ema, koja je stigla iz Osijeka gdje živi sa suprugom Vladom.

Misa i izložba na zadarskom Sveučilištu

U nastavku obilježavanja  33. godišnjice 112. brigade  potom je  u kapelici Crkve sv. Dimitrija  svetu misu za poginule i nestale pripadnike  112. brigade kao i za sve hrvatske branitelje koji su svoj život položili na oltar Domovine blagoslov podjelio i svetu misu predvodio vojni kapelan pater Ivo Topalović.

Nakon svete mise u dvorani Odjela za povijest  Sveučilišta u Zadru otvorena je izložba  Dokumenti i fotografije 112. brigade. Izložba, koju je postavio  autor Marijan Maroja,donosi presjek borbenog puta 112. brigade od osnivanja 28. lipnja 1991. do demobilizacije 24. prosinca 1995., kada završava njen ratni put.

Uz fotografije koje su postavljene kronološki, i najvažnije dokumente iz 1991. godine, tu su i novinski izvještaji koji posjetitelja vraćaju u vrijeme Domovinskog rata. Četiri ključna trenutka na koje je stavljen naglasak su obrana Zadra, oslobađanje brda Križ, akcija Maslenica i operacija Oluja, rekao je Maroja. O izložbi i ratnom putu 112. brigade govorili su njezini ratni zapovjednici Marko Čulina i Mladen Fuzul.

-Od 112. brigade uvijek se puno očekivalo. Od početka rata kada nismo imali dovoljno oružja  pa do konačne pobjede kada smo rame uz rame s elitnim postrojbama ispunili sva očekivanja. Zato, ne smijemo zaboraviti naša 74 poginula i dva nestala, kao ni sve ostale  hrvatske branitelje koji su svoje živote ugradili u obranu Domovine. Ne smijemo zaboraviti ni žive među kojima ima istinskih junaka,    rekao je Fuzul.

Nazočnima se obratio i zadarski župan Božidar Longin, pripadnik 112. brigade od početka njenog  ustrojavanja. – Ove fotografije i dokumenti svjedoče kako se stvarala nova hrvatska povijest. Koliko entuzijazma, hrabrosti i žrtava je uloženo ne smije se zaboraviti jer od rata je još gori zaborav, a to nam se ne smije dogoditi, upozorio je Longin.

 Rektor  zadarskog Sveučilišta prof. dr. sci.  Josip Faričić izrazio je zadovoljstvo što je upravo sveučilište domaćin izložbe 112. brigade.  Sveučilište je znanstvena institucija  od koje se s pravom očekuje da bude angažirana u potrazi za istinom. A istina je da je nakon osamostaljenja Republike Hrvatske  uslijedila brutalna agresija. Zadar i Zadarska županija su ključna točka koja spaja kontinentalnu i jadransku Hrvatsku. Zato je bio meta neprijateljskih djelovanja. Obranom Zadra, uz velike žrtve,  obranjena je i Hrvatska, zaključio je Faričić i otvorio izložbu Dokumenti i fotografije 112. brigade.  Nakon što se razgledali izložbu, koja će  za zainteresirane posjetitelje biti otvorena sljedećih 10 dana,   sudionici obilježavanja 33. godišnjice 112. brigade nastavili su druženje na domjenku u studentskom restoranu Barbakan.

N.J./ Udruga 112. brigade

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

NOVO / Iz tiska izašla “Spomenica 2023.”, Bilosnićeva godina puta

Objavljeno

-

By

Iz tiska se ovih dana pojavila „Spomenica 2023.“ Tomislava Marijana Bilosnića. Riječ je o izdanju koje kroz vijesti, komentare, bilješke, biografske i bibliografske priloge, tekstom i fotografijom, prati umjetnički djelo, rad i aktivnosti ovog autora u rečenoj godini, koju sam Bilosnić naziva „godinom puta“. Naime, tijekom 2023. godine, s time što je bio na hodočasnom putu Camino de Santiago, TMB je kao književnik i hodoljubasc, posjetio ili sudjelovao u aktivnostima u osamdeset i dva grada i mjesta u Hrvatskoj i Europi.

„Spomenica 2023.“ Tomislava Marijana Bilosnića na 192 strane knjiškog formata, u izdanju nakladnika 3000 godina Za dar, podijeljena je na sljedeća poglavlja: Uvod, Posvete, Knjige, Nagrade i zahvalnice, Antologije i zbornici, Esej, Putopis, Haibun, Vijesti 2023., Bibliografija, Biografija i Foto album.

U uvodniku sam će autor ustvrditi kako je „nakana spomenice u tome da se drugima iznese na uvid, s informativnom dozom, kratko i jasno, bez osobnoga stava, faktografija ostvarenoga rada za naknadne analize i zaključke.“  U posvetama bit će objavljene pjesme koje Bilosnić posvećuje svojim preminulim prijateljima, pjesniku Luki Paljetku, portugalskom pjesniku  Antóniu Salvadu, gradišćanskoj pjesnikinji Timeei Horvat, pjesniku Fabijanu Lovriću i slikaru Antunu Borisu Švaljeku. Tu je i pjesma na hrvatskom i njemačkom jeziku „U mreži tišine u Pinkovcu“ posvećena Robertu Hajszanu Panonskom i hrvatsko-mađarska verzija pjesme „U Koljnofu raste maslina“, posvećena 490. godišnjici doseljenja Hrvata u Koljnof.

Poglavlje Knjige donosi opise i prikaze šest Bilosnićevih knjiga i zbirki poezije objelodanjenih tijekom 2023. godine, kao što su knjiga povjesnica „Od mora i zlata /  Moj Zadar, moj zavičaj“, zbirke pjesama „Četrdeset ljubavnih i jedna nenapisana“ i „Četrdeset prosinačkih i jedna zaboravljena“, knjige putopisa  „Put u Andaluziju“, te dvije zbirke pjesama objavljenih u inozemstvu, zbirke „Afrika / Afrique“ objavljene na engleskom i francuskom jeziku u Bukureštu, u Rumunjskoj, te zbirke „Tigris / Tigar“ objavljene u mađarsko-hrvatskoj verziji u Budimpešti u Mađarskoj.

Tijekom 2023. godine Bilosnić je objavljen u više nacionalnih i svjetskih antologija i pjesničkih panorama, kao što su „Anthologie poétique et artistique mondiale 2023.“, „Cvrčci u trubi“, antologija hrvatske antiratne poezije, u novoj antologiji „Suvremeni hrvatski haiku“, antologijama tiskanim u Brazilu i Albaniji , „Literatura Contemporanea Croata“ (Porto Alegrea)  i „HAIKU – kolibri që pushtoi botën“ (Tirana). Od nagrada koje je Bilosnić dobio u prošloj godini valja istaknuti francusko-rumunjsku Diplomu i grb  Prix d’Excellence dodijeljenu u  Dijonu (Francuska), Nagradu Kajkavskoga spravišča i časopisa Kaj za književni putopis (Lobor), te Zlatnu spomenicu, koju je dobio kao voditelj i koordinator Međunarodnih književnih susreta u Koljnofu (Mađarska).

Važno je spomenuti i spomen na posebno izdanje Zadarskog književnog kruga, Zbornik 5., posvećen 75. godišnjici života i 55. godišnjici umjetničkog rada Tomislava Marijana Bilosnića, u kojemu je objavljeno više od pedeset priloga poznatih književnih kritičara i povjesničara umjetnosti. Uz mnoga hrvatska imena javljaju se i autori iz Sjedinjenih Država, Španjolske, Portorica, Rumunjske, Albanije, Venezuele, Engleske, Mexika, Francuske, Austrije, Mađarske, Bosne i Hercegovine i Makedonije.  

U književnim prilozima objelodanjen je Bilosnićev esej „Jama – izlazak na svijetlo Ivana Gorana Kovačića“, putopis iz Pinkovca (Gutenbacha) iz južnoga Gradišća „Mukli glas hrvatskog jezika čuje se tek u šumu vjetra“ i haibun na albanskom jeziku „Në shqipëri për të dytën herë“.

Slijede vijesti o Bilosnićevim aktivnostima tijekom 2023. godine i iscrpna bibliografija tiskana na pune trideset i četiri stranice „Spomenice 2023.“, koja završava s Bilosnićevim fotografijama iz Nice, Monte Carla, Barcelone, Saragose, Madrida, Salamance, Leona, Lurda. Pomplone, Lyona, Santiago de Compostela i Padove.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIOPĆENJE IZ PAGA / Nedostatak medicinske skrbi i liječnika u turističkoj sezoni

Objavljeno

-

By


Pag, 2. srpnja 2024. – Grad Pag suočava se s ozbiljnim nedostatkom adekvatne medicinske skrbi i liječnika, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo među građanima i posjetiteljima, stoji u priopćenju iz Grada Paga. Nastavak prenosimo u cijelosti:

“Trenutno na području Grada Paga boravi preko 18.000 ljudi.

Upozorenja o nedostatku zdravstvenih usluga na ovom području iznose se već godinama, ali nažalost, situacija se nije poboljšala. Štoviše, stanje se pogoršalo. Unatoč prošlogodišnjem potpisivanju Ugovora i financijskom ulaganju Grada Paga za poboljšanje zdravstvenih usluga sa Zadarskom županijom i plaćanju 7.650,00 € obećana usluga nije isporučena u potpunosti jer je medicinski tim ugašen 15. kolovoza u samoj špici turističke sezone.

Premda je gradonačelnik Ante Fabijanić nekoliko puta inicirao sastanke s predstavnicima Upravnog odjela za zdravstvenu skrb Zadarske županije i poslani su mailovi, a situacija je ostala ista. Tek imaju usmeni odgovor od Marka Kolege, pročelnika Upravnog odjela za zdravstvo Zadarske županije da se radi na rješavanju problema jer nedostaju liječnici te da će u petak posjetiti Pag. 

„Turistička sezona je počela i trenutno na području Grada Paga boravi preko 18.000 ljudi,

a na području Grada Paga nemamo adekvatnu zdravstvenu uslugu i hitna nema liječnika u svom timu. Premda je obećano da će se problem riješiti 1. srpnja, evidentno je da se nije riješilo jer je samo ovaj prvi tjedan pokriven sa liječnikom hitne pomoći. Za ostale dane se, kako kaže pročelnik Kolega, rješava. Svima je jasno da ljude koji trebaju liječničku pomoć ne zanima ništa i ne znaju da Zadarska županija mora iznaći rješenja već krivicu bacaju na Grad i gradonačelnika. Na našim sastancima dana su obećanja da će sve biti u redu, ali pitam se tko će biti odgovoran ako netko strada. Dobili smo obećanja da će se situacija na terenu popraviti, međutim došla je sezona, a sve je gore.“, naglašava paški gradonačelnik i dodaje kako je ovo kronična bolest i odnos prema Gradu Pagu koji traje već godinama.

„Valja reći da su djelatnici koji rade u ispostavi Doma zdravlja u Pagu premoreni i ne mogu izdržat toliki pritisak, a tek je početak turističke sezone. Pitanje je dana do kada će ovako iscrpljeni djelatnici moći raditi što će izazvati kolaps u cijelom sustavu, a to naši ljudi nisu zaslužili. Grad Pag poziva Zavod za hitnu medicinu Zadarske županije, sve nadležne institucije, uključujući Ministarstvo zdravstva i županijske vlasti, da hitno riješe ovaj problem. Građani i turisti zaslužuju sigurnost i pristup kvalitetnoj zdravstvenoj skrbi. Osiguranje adekvatne medicinske skrbi i liječnika na ovom području mora biti prioritet kako bi se osigurala sigurnost svih stanovnika, turista i posjetitelja.“, izjavio je Ante Fabijanić, gradonačelnik Grada Paga.

Posebno zabrinjava i činjenica da kroz Pag prolaze dvije ceste, županijska i državna, što povećava potrebu za adekvatnu hitnu medicinsku skrb rizik. Nedostatak medicinskih timova znači da u hitnim situacijama nema adekvatne zdravstvene skrbi, što može imati ozbiljne posljedice – gubitak ljudskih života.

Kako sada stvari stoje, valja pričekati najavljeni posjet pročelnika Upravnog odjela za zdravstvo Zadarske županije Marka Kolege najavljen za petak da se i sam uvjeri u tešku situaciju zdravstvenih djelatnika i medicinske skrbi u gradu Pagu. “

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

USLIJED NOĆAŠNJEG NEVREMENA / Dvije pothlađene osobe spašene nakon nasukavanja na otok Mala Sestrica

Objavljeno

-

By

Sinoć i noćas prijavljena su nasukavanja brodica u područjima zahvaćenim nevremenom, srećom sve prijavljene pomorske nesreće i nezgode prošle su bez stradalih.

Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru, u Rijeci (MRCC Rijeka) noćas, 2. srpnja u 00.44 sati zaprimila je dojavu dvočlane posade jedrilice (jedna maloljetna osoba), a koju su uslijed jakog nevremena praćenim jakim udarima bure nasukali na hridi otoka Mala Sestrica te se iskrcali na obalu.

Odmah po dojavi prema brodolomcima je isplovila spasilačka brodica Lučke kapetanije Zadar, dok je o događaju obaviještena Postaja pomorske i aerodromske policije (PPAP) Zadar, Civilna zaštita i Obalna straža RH.

Službenici zadarske Kapetanije po dolasku na poziciju uočili su motornu brodicu dužine 15 metara nasukanu pramčanim dijelom na otočne hridi, a nedaleko i dvoje brodolomaca, koje su uspjeli neozlijeđene evakuirati s obale i ukrcati na spasilačku brodicu.

Budući da je dvoje spašenih bilo pothlađeno te u stanju stresa, angažirani su djelatnici Hitne medicinske pomoći HMP Zadar, koji su ih preuzeli u daljnje medicinsko postupanje odmah nakon pristajanja u Luku Gaženica, noćas u 02.15 sati, kada je spasilačka akcija uspješno okončana.

Na poziciji nasukavanja nije uočeno onečišćenje mora i morskog okoliša. Brodica je osigurana do smirivanja vremenskih uvjeta i pripreme za komercijalno odsukavanje i tegalj.

Lučka kapetanija Zadar provodi očevid o uzrocima ove pomorske nesreće, kao i sva daljnja postupanja u ovome događaju.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu