Connect with us

magazin

Provjerite na kalendaru na mobitelu: Zašto listopadu fali 10 dana 1582. godine?

Objavljeno

-

N1

Korisnici su na društvenim mrežama primijetili neobičnu neskladnost na kalendarima svojih mobitela.

Naime, ako scrollate do 1582. godine primijetit ćete da nakon 4. listopada slijedi 15. listopad, umjesto 5. Također, možete uočiti da fali deset dana u sredini tog mjeseca.

Ne, to nije bug na uređaju, tih 10 dana nije ni postojalo, piše IFLScience.

Naime, ljudi su 1582. išli spavati 4. i probudili se 15. listopada, a da bismo razumjeli zašto, treba se vratiti u 16. stoljeće kada se dogodila velika promjena u načinu na koji organiziramo dane, tjedne, mjesece i godine.

Katolička crkva usvojila je gregorijanski kalendar u listopadu 1582. Prije toga, većina Europe koristila je julijanski kalendar, koji je uveo Julije Cezar 45. godine pr. Krista.

Vrlo je sličan gregorijanskom kalendaru. Oba su solarni kalendari s 12 mjeseci od kojih svaki ima 28 do 31 dan. Oni također imaju ukupno 365 dana većinu godina, s tim da se prijestupni dan dodaje veljači u određenim godinama.

U čemu je razlika?

Glavna razlika leži u tome kada nastupa prijestupna godina. Prema julijanskom kalendaru dodaje se dan u kalendarsku godinu svake četiri godine, a prema gregorijanskom se čini isto, osim ako je godina djeljiva sa 100, a nije djeljiva s 400, pojašnjava dalje IFLScience.

Zvuči kao vrlo mala razlika, ali to je bila velika stvar za Katoličku crkvu jer je utjecalo na vrijeme Uskrsa. Od Nicejskog sabora 325. godine n. e., navedeno je da se Uskrs treba svetkovati prve nedjelje nakon prvog punog mjeseca nakon proljetnog ekvinocija 21. ožujka.

Međutim, kako su stoljeća prolazila, proljetni ekvinocij je odmicao od ovog datuma. Taj se učinak akumulirao do 16. stoljeća kada je proljetni ekvinocij padao 11. ožujka, poremetivši vrijeme Uskrsa.

Kako bi riješio ovu krizu, papa Grgur XIII. uveo je gregorijanski kalendar. Da bi se novi kalendar uskladio s kretanjem Sunca, iz kalendara se jednostavno izostavilo 10 dana, a listopad je izabran kao mjesec iz kojeg će se ti dani izbaciti jer se nije kosio ni s jednim važnim događajem u kršćanskom kalendaru.

Nakon blagdana svetog Franje Asiškog 4. listopada, došlo je do prelaska na gregorijanski kalendar i odmah se preskočilo na 15. listopada.

Iz tog razloga većina kalendara na mobitelima s 4. listopada skače na 15. listopada 1582. godine (ako idu ovako daleko u prošlost).

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

ZAGRLI ZADAR / U ponedjeljak na Bedemima koncert Jelena Radan i Pedro Abreu: Fado

Objavljeno

-

By

Bedemi, 8. srpnja 2024., 22:30 sati

Koncert fada u izvedbi Jelene Radan i gitariste s Madeire priča o čežnji i neispunjenim željama – o saudade, o najvećoj Amaliji Rodrigues i portugalskom narodu. 

Jelena dugo godina pjeva svoj fado koji iscjeljuje stanje ravnodušnosti, kako ona to voli reći. Fado je pronašao Jelenu, a Jelena uživa u fadu u pauzama između koncerata autorske glazbe, a nerijetko ih i povezuje. 

Pedro je donio miris Madeire i znalački aranžirao pjesme koje je Jelena probrala kao one koje joj najviše znače.

Pjesme, okosnica ovog fado koncerta, one su koje nas vode na putovanje sudbine i volje, mora i vjetra, straha i čežnje… Pjesme snažnog Amalijinog pečata poput „Estranha forma da vida“ („Čudni oblik života“), „Tudo isto e fado“ („Sve je to fado“)…

Što je to što nas u fadu ne čini ravnodušnima, ako ga fadista izvede kako treba? Saudade je taj osjećaj sjete, čežnje, bolna praznina neispunjenih želja, ali i vapaj, ponos, traganje…

Ovaj koncertni program se od 2005. do danas našao na pozornicama diljem Hrvatske, od Tvornice kulture, open-air pozornica poput Trsatske gradine u Rijeci, Tvrđave Barone u Šibeniku, nekoliko kazališta, centara za kulturu, sve do Koncertne dvorane Lisinski te mnogih drugih…

Koncert održava u sklopu događaja “Zagrli Zadar” koji je centralni događaj obilježavanja upisa Zadra u UNESCO popis zaštićene svjetske baštine.

 
Nastavi čitati

magazin

ZADARSKO KAZALIŠNO LJETO / Pogledajte hit predstavu Teatra Rugantino – “Slučajni susret u sex-shopu”

Objavljeno

-

By

Pogledajte hit predstavu Teatar Rugantino “Slučajni susret u sex-shopu” na 30. Zadarskom kazališnom ljetu!

Režiju potpisuje renomirana dramska, operna i TV redateljica Saša Broz, uz odličnu interpretaciju višestruko nagrađivanih glumaca Ivane Boban i Davora Svedružića.

petak / 12. srpnja 2024. / Lapidarij Narodnog muzeja Zadar / 21:30h

Ne propustite kazališnu večer koja obećava smijeh do suza i sjajnu zabavu.

Dramski tekst austrijskog pisca Petera Turrinija “Grillparzer u sex-shopu” doživio je internacionalnu prepoznatljivost, mnogobrojne izvedbe diljem Europe, kao i filmsku ekranizaciju. Adaptacija ovog bezvremenskog teksta za Teatar Rugantino u fokus stavlja slučajan ili nimalo slučajan, gotovo karmički, susret sredovječnih Muškarca i Žene u neočekivanom ambijentu sex-shopa. Tenzija se ne stvara tek smještajem radnje u atipičan prostor uz koji se i dalje vežu stigme i tabui u konzervativnoj sredini, nego i raslojavanjem odnosa između dviju suprotnosti, dvaju principa, dvaju svjetonazora, otjelovljenih u likovima potpunih neznanaca, Muškarca i Žene.

Priča je to o muško-ženskim odnosima čije se boljke, frustracije i posrtaji otkrivaju u neobičnom susretu. Uz osjećaj srama i smijeha kroz nelagodu dolazi se do kontakta između bezvoljnog i marginaliziranog prodavača i njegove rezervirane i seksualno sputane mušterije, pripadnice bogatijeg sloja društva koja, unatoč statusu, ne pronalazi zadovoljstvo i ispunjenje.

U jednom se susretu rastvara čitav kompleks simptoma bolesti modernog života — od problema samoće i otuđenosti u svijetu gdje su supstrati za partnere mogući u vidu rekvizite za ljubavni život (i to na akciji, povoljno!) pa sve do nasilne političke korektnosti, klasnih razlika, rodno uvjetovanih očekivanja i nestabilnih pozicija na poslovima koje je teško zadržati pod udarom privatnih ili društvenih pritisaka.

Predstava “Slučajni susret u sex-shopu” stoga pred gledateljice i gledatelje dovodi ispovijesti prepoznatljivih likova, njihove muke i maštarije, skrivene misli i želje. Jesu li danas mogući autentični i iskreni odnosi? Zašto ima toliko samaca? Zašto se više ne možemo vezati? Jesmo li se previše otuđili jedni od drugih? Tko danas uopće kupuje u sex-shopu? I zašto? Tek su neka od pitanja koja postavljamo u predstavi.

U režiji renomirane dramske, operne i TV redateljice Saše Broz te u odličnim interpretacijama višestruko nagrađivanih glumaca Ivane Boban i Davora Svedružića, prvi put zajedno u tandemu, Rugantinova predstava otvara nove perspektive i mogućnosti bezvremenskog dramskog predloška.

Ulaznice se dostupne na eventim.hr i na blagajni HNK Zadar.

 
Nastavi čitati

magazin

Ne bacajte sok od lubenice, pun je hranjivih tvari. Evo za što ga sve možete iskoristiti

Objavljeno

-

By

Pixabay

Osim što je super osvježavajući, sok od lubenice ima mnoštvo hranjivih tvari koje ga čine izvrsnim dodatkom vašoj redovnoj prehrani.

Lubenica je voće porijeklom iz vruće afričke pustinje Kalahari no danas se uzgaja u diljem svijeta, piše PharmEasy.

Minerali prisutni u soku lubenice su, željezo, fosforn, kalcij, natrij, kalij, mangan, selen, cink i bakar. Vitamini prisutni u soku od lubenice su A, E (alfa-tokoferol), C (askorbinska kiselina), B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B6 (piridoksin) i Folat2.

1. Upotrebe soka od lubenice za oksidativni stres

Brojne studije pokazale su da bi bioaktivni spoj (likopen) prisutan u soku lubenice mogao imati potencijal zaštite stanica od oksidativnog stresa i slobodnih radikala pokazujući potencijalno antioksidativno djelovanje (neutralizirajući slobodne radikale). U studiji koju su proveli Kim i suradrnici 2011. na pušačima pokazalo je da likopen može pomoći u smanjenju oksidativnog stresa. Stoga bi sok lubenice mogao imati potencijalnu primjenu za smanjenje oksidativnog stresa i upalnih bolesti uzrokovanih njime.

2. Potencijalna upotreba soka lubenice za rak

Studije koje su provedene 2007. i 2008. pretpostavile su da bi ispijanje soka od lubenice moglo smanjiti rizik od određenih vrsta raka kod žena. Druge studije su pokazale da sok od lubenice može imati pozitivan učinak na kolorektalni karcinom (rak tankog crijeva). Mogao bi biti koristan i za razne druge vrste raka. Međutim, postoji potreba za više istraživanja o prednostima soka od lubenice.

3. Potencijalna upotreba soka od lubenice za dijabetes

Studija provedena 2008. godine pokazala je da lubenica može pomoći kod povećane glukoze u krvi i da može imati potencijal za povećanje razine inzulina. Lubenica ovo svojstvo može zahvaliti prisutnosti likopena. U velikoj studiji koja se provodila tijekom više od 10 godina, od 1992. do 2003., istraživači su otkrili da bi mogla postojati korelacija između bioaktivnih spojeva prisutnih u soku lubenice (likopen) i razine inzulina u tijelu. Međutim, postoji potreba za više studija koje bi dokazale takve tvrdnje. Dijabetes je ozbiljno stanje i treba ga dijagnosticirati i liječiti kvalificirani liječnik.

4. Potencijalne koristi soka od lubenice za srce

Sok od lubenice može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti. Ovaj učinak može biti posljedica prisutnosti određenih vitamina (A, B6 i C) i likopena. Na primjer, studija koju su proveli Zhang i Hamauzu 2004. pokazala je da bioaktivni spojevi prisutni u lubenici mogu pomoći kod debljine krvnih žila i mogu pomoći u smanjenju rizika od infarkta miokarda. Međutim, potrebna su dodatna istraživanja i studije kako bi se utvrdila potencijalna upotreba soka od lubenice za zdravlje ljudskog srca. Trebali biste se posavjetovati s liječnikom u slučaju nelagode i problema povezanih sa srcem jer mogu biti ozbiljni.

5. Potencijalna upotreba soka od lubenice za oči

Lubenica bi mogla pomoći kod degenerativnih bolesti oka poput makularne degeneracije (uzrokuje zamućenje vida). To bi moglo biti zbog prisutnosti određenih spojeva i vitamina prisutnih u lubenici. Međutim, nema mnogo istraživanja o potencijalnoj upotrebi soka od lubenice za oči. Stoga postoji potreba za opsežnim istraživanjem u laboratorijima, na životinjama i ljudima kako bi se dokazale ranije spomenute tvrdnje. Obratite se liječniku u slučaju problema povezanih s okom radi pravilne dijagnoze i liječenja.

Iako postoje studije koje pokazuju potencijalnu upotrebu soka od lubenice u različitim stanjima, one su nedostatne i postoji potreba za daljnjim studijama kako bi se utvrdio pravi opseg dobrobiti soka od lubenice na ljudsko zdravlje.

Kako koristiti sok od lubenice?

Sok od lubenice možete napraviti kod kuće. Prvo morate uzeti lubenicu i očistiti je. Zatim ga otvorite i narežite na male komadiće. Možete, ali ne morate ukloniti sjemenke lubenice. Zatim uzmite izrezane komade lubenice i izmiksajte ih u sokovniku ili mikseru. Neki ljudi predlažu dodavanje listova mente i kadulje ili iscijeđenje malo limuna kako bi se poboljšao okus.

Ipak, možete ga piti bez dodavanja bilo čega drugog. Ako ga više volite piti hladnog, prije pijenja ga možete staviti i u hladnjak. Ne morate dodavati dodatni šećer ili sirup. Možda ćete na tržištu pronaći i flaširani sok od lubenice. Međutim, ne biste ga trebali koristiti kao lijek, u prevelikim količinama ili za svakodnevnu upotrebu bez prethodnog savjetovanja s liječnikom.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu