Connect with us

Hrvatska

Turisti na ljetovanju nisu pretjerano oprezni. Traumatolog otkriva kakve ozljede najčešće zarade

Objavljeno

-

foto: Saša Čuka

Ortoped i traumatolog, primarijus Milan Milošević gostovao je kod naše Sandre Križanec u emisiji Novi dan gdje su razgovarali o pripremi sportaša ususret Olimpijskim igrama koje se od 27. srpnja održavaju u Parizu.

“Sportaši su posebna kategorija posebice kada su u pitanju Olimpijske igre. Trebaju slušati svoje tijelo, a istovremeno moraju ganjati olimpijske norme. Mišićno-zglobni sustav se ne može opterećivati unedogled tako da je drenažni proces vrlo, vrlo bitan kako ne bi došlo do sindroma preopterećenja.

Najčešće ozljede i period oporavka

Najčešće su upravo takve ozljede uz neke, u velikoj većini slučajeva lakših ozljeda, istegnuća i sličnog”, otkriva Milošević i dodaje:

“Što se tiče vremena oporavka mekih tkiva, on traje od dva do četiri tjedna kad govorimo o lakšim ozljedama. Nakon oporavka sportaši kreću s otprilike 50 posto uobičajenog preopterećenja.

Ako se radi o prijelomu, primjerice kostiju stopala koje su najviše na udaru, treba računati na period od šest do osam tjedana oporavka. S tim da se tu radi o aktivnoj rehabilitaciji tijekom koje se radi na jačanju muskulature, povećanju opsega pokreta i slično. Od težih ozljeda, osim prijeloma vrlo je poznato i oštećenje prednjeg križnog ligamenta koljena. Nakon rekonstrukcije takvog ligamenta, sportaši izvan pogona znaju biti i do osam mjeseci”, kazao je ortoped.

Nedisciplinirani sportaši

Na pitanje ima li nediscipliniranih sportaša, Miloševih kroz smijeh odgovara da ih uvijek ima: “Nebrojeni broj talenata je prošao pokraj nas koji nije imao disciplinu, radnu naviku, a mogli su imati lijepu rezultatsku budućnost. Mi u našoj ustanovi konstantno potičemo suradnju liječničke službe s trenerskim timom i s kondicijskim timom. Natjecanja su sve brojnija i intenzivnija, tako da bez liječničke službe to danas ne ide ako se računa na ozbiljnije rezultate.”

I dalje postoji profesionalnih sportaša koji ignoriraju to da liječnik neophodan u timu: “To je danas u manjini. Tijelo je najbolji pokazatelj i vrlo brzo pokaže do kud može ići i postoji cijeli niz specijalizacija koje su uključene u sportsku priču.”

Ključ – dijagnostika

“Kvalitetna i brza dijagnoza je ključna; koristimo ultrazvuk kostiju i mišića koji je brz i efikasan. Dinamički prikazuje što se točno događa s tetivom i ligamentom. Tu je i rendgen i magnetna rezonanca. Uz njihovu pomoć može se brzo djelovati, bilo konzervativno ili operativno.”

Komentirajući mentalna ograničenja sportaša koja su, kako kaže, sve značajnija, primarijus kaže kako je “mentalni sklop kod sportaša bitno drugačiji i njihova očekivanja su veća. To im može poslužiti i kao motivacija za “brže, više, jače.” Mislim da nema većeg opterećenja od velikog natjecanja kao što su Olimpijske igre. Svaki liječnik je na određeni način i psiholog, to morate biti jer to utječe na čitavi proces liječenja.”

Sezona sanacija ozljeda turista

Što se tiče nepripremljenih turista koji odlaze primjerice japankama u planine i druge prezahtjevne terene s obzirom na opremljenost, Milošević govori kako je najčešća ozljeda distorzija i prijelomi gležnja i ručnog zgloba: “Neke teže ozljede su primjerice ozljede kralježnice uslijed pada i to sve zahtijeva hitnu ortopedsku skrb. Poučak je dobro se pripremiti što se tiče ruta.”

Tko to plaća?

“Kad su turisti u pitanju, radi se o minimalnom iznosu. Kada bi ljudi bili svjesniji koliko bi ih ta avantura mogla koštati, vjerojatno bi drugačije pristupali. Da je to trošak za porezne obveznike – apsolutno, a bit će i veći.”

Komentirajući recept za sportski uspjeh uoči OI-a, primarijus podsjeća: “Red, rad i disciplina su tri zlatna pravila, a uz njih bitno je redovito se konzultirati s liječnicima. Uvijek je dobro biti u prirodnim gabaritima koje tijelo može podnijeti”, zaključuje.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Kraj nestabilnog vremena: Evo kada stiže pravi proljetni ugođaj

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Njezinim premještanjem nad naše krajeve prodire hladniji suh zrak polarnog porijekla, tlak zraka raste te će od nedjelje doći do stabilizacije vremena uz obilje sunca i porast temperature zraka.

Nad sjevernom i srednjom Europom je polje povišenog tlaka anticiklone, ciklonalni vrtlozi nalaze se na istoku i na zapadu od anticiklone, jedan nad Atlantikom južno od Islanda, a drugi nad zapadnim Sibirom. Nad Sredozemnim morem i nad našim krajevima zadržava se nestabilna vlažna zračna masa koja se kao plitka ciklona sporo premješta prema istoku.

Njezinim premještanjem nad naše krajeve prodire hladniji suh zrak polarnog porijekla, tlak zraka raste te će od nedjelje doći do stabilizacije vremena uz obilje sunca i porast temperature zraka.

Krajem idućeg tjedna u unutrašnjosti živa u termometru može doseći i vrijednost od 28C dok će na Jadranu i uz Jadran temperatura biti oko 24C.

Danas i sutra će još biti dominantan utjecaj plitke ciklone tako da će biti promjenljivo oblačno s povremenom kišom i to uglavnom u sjeverozapadnim krajevima unutrašnjosti te međurječju Save i Drave.

Obilnije oborine moguće su još u Gorskom kotaru. Na Jadranu i uz Jadran promjenljivo oblačno s duljim sunčanim razdobljima te slabom, a na Kvarneru i u podvelebitskom primorju jakom na udare i olujnom burom. Na krajnjem jugu Dalmacije moguće su lokalne grmljavinske nevere. Najviše dnevne temperature bit će u unutrašnjosti oko 14, na Jadranu do 20C.

Sutra u nedjelju prijepodne u unutrašnjosti oblačno s jutarnjom temperaturom oko 8C, na Jadranu uz obalu oblačna burina kapa a bura će zapuhati uz cijelu obalu. Jutarnje temperature od 11 na sjevernom Jadranu do 14 na krajnjem jugu Jadrana i na otocima.

Poslijepodne u sjeverozapadnim krajevima unutrašnjosti postupno razvedravanje uz slab do umjeren sjeverac i sjeveroistočnjak. Najviše dnevne temperature oko
15C. Na Jadranu sunčano uz burinu kapu na Velebitu te umjerenu do jaku buru osobito na Kvarneru i u podvelebitskom primorju. Na srednjem i južnom Jadranu bura u slabljenju . Najviše dnevne temperature na Jadranu oko 20C.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

NOVA ANKETA: HDZ vodi ispred SDP-a, Pupovac najnegativniji političar

Objavljeno

-

By

foto: Nova TV

Prema najnovijem istraživanju Crobarometra koje je za Novu TV provela agencija Ipsos, HDZ i SDP u travnju su praktički poravnati.

HDZ – 25.8%

SDP – 25.2%

Možemo 10.6%

Most – 5.7%

Domovinski pokret – 4.3%

DOMiNO – 2.5%

HDZ bilježi blagi pad u odnosu na ožujak i sada uživa podršku 25.8 posto birača, dok je SDP blago ojačao i podržava ga 25.2 posto ispitanih. Razlika je minimalna i ulazi u okvir statističke pogreške.

Na trećem mjestu je Možemo s podrškom od 10.6 posto, što je pad u odnosu na prethodni mjesec. Most je četvrti s 5.7 posto podrške i također bilježi lagani pad.

Dva politička aktera desnice – Domovinski pokret i nova stranka DOMiNO, koju su osnovali bivši članovi DP-a – jedini su u porastu. Domovinski pokret podržava 4.3 posto ispitanih, a DOMiNO 2.5 posto. Sve ostale stranke pojedinačno imaju manje od 2.5 posto podrške.

Značajno je i to što se broj neodlučnih birača smanjio, sada ih je 11.3 posto. To su građani koji bi izašli na izbore, ali još ne znaju kome bi dali svoj glas.

Milanović najpozitivniji političar

Na listi političara s najpozitivnijim dojmom ponovno je na vrhu predsjednik Zoran Milanović. Njega pozitivno doživljava 53 posto ispitanika.

Na drugo mjesto probila se Marija Selak Raspudić, čija je stranka osnovana u ožujku. Prva reakcija javnosti je solidna – 41 posto ispitanih ima pozitivan dojam o njoj. Božo Petrov je na trećem mjestu s 35 posto pozitivnih reakcija. Slijede ga premijer Andrej Plenković i zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević – obojicu pozitivno percipira po 31 posto ispitanika.

Kad je riječ o negativnim dojmovima, prvo mjesto drži Milorad Pupovac – 77 posto ispitanih ga vidi u negativnom svjetlu. Drugi je Andrej Plenković sa 63 posto, a treći Ivan Penava, čiji negativni dojam iznosi 61 posto. Penava je ranije bio među pozitivcima, no ulazak u vlast očito je utjecao na percepciju građana.

Na četvrtom mjestu najnegativnije percipiranih političara nalazi se predsjednik sabora Gordan Jandroković, kojeg 59 posto ispitanih doživljava negativno. Na popisu se našao i Tomislav Tomašević s 56 posto negativnih reakcija, što dosad nije bio čest slučaj.

Inflacija i dalje glavni problem građana

Glavni problem za hrvatske građane i dalje je inflacija. Visoke cijene proizvoda i usluga najčešći su izvor zabrinutosti i frustracije, a ta tema već mjesecima drži prvo mjesto.

Na drugo mjesto probilo se opće nezadovoljstvo stanjem u gospodarstvu, dok je treće mjesto zauzelo nezadovoljstvo životnim standardom i preniskim plaćama. Četvrta je korupcija i kriminal na visokoj razini, a peti problem je socijalni status umirovljenika i njihove preniske mirovine.

Crobarometar je istraživanje javnog mnijenja koje na mjesečnoj bazi provodi agencija Ipsos za Dnevnik Nove TV. Travanjsko istraživanje provedeno je između 1. i 20. travnja, CAPI metodom, na reprezentativnom uzorku od 990 punoljetnih građana iz cijele Hrvatske. Maksimalna statistička pogreška iznosi 3.3 posto, a za rejtinge stranaka 3.6 posto.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Zbog salmonele povučen pršut s tržišta: Provjerite frižidere

Objavljeno

-

By

Pixabay

Zbog utvrđene bakterije salmonele Državni inspektorat RH s tržišta je opozvao “Pršut bez kosti ostaci narezivanja”, koji proizvodi osječka poljoprivredna tvrtka Žito, izvijestila je u petak Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH).

Riječ je isključivo o proizvodu s oznakom LOT 25-00603, najbolje upotrijebiti do 30. lipnja 2025.

U proizvodu je utvrđena bakterija iz roda Salmonella spp. te nije u skladu s Uredbom Komisije (EZ) br. 2073/2005 o mikrobiološkim kriterijima za hranu, navodi se u priopćenju.

Proizvela ga je i stavila na tržište osječka tvrtka Žito d.d.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu