Connect with us

Hrvatska

Trojica Zadrana dio su Hrvatske svijetle budućnosti

Objavljeno

-

Ovo je fotografija više je od same nje. Mladi ljudi na njoj su inovatori i budućnost koja nam itekako treba. Trojica Zadrana, Vito Torbarina, Lorenco Lisica i Antonio Kutija, kao članovi FSB tima, dio su ove inspirativne priče. Tu su svi zajedno, jug i sjever, isto i zapad Lijepe naše. Iako ljuti konkurenti na stazi, ponosno svojim znanjem i uspjehom zajedno stoje ispod hrvatske zastave. Gotovo stotinu studenata Sveučilišta iz Rijeke, Splita i Zagreba natječe se na Formuli Student Alpe Adria koja se do 25. kolovoza održava na poligonu Bugatti Rimac u Mičevcu.

„Atmosfera je super, svi smo uzbuđeni. Jako je lijepo sudjelovati na ovakvom natjecanju u svojoj zemlji, pogotovo kad je ovako dobro organizirano!” – otkriva voditelj splitskog tima Luka Terifaj i dodaje: “S pripremama smo krenuli prije otprilike tjedan dana. Trebalo je organizirati prijevoz boksa, alata, cijele garaže i same formule. Prisutna je jedna zdrava doza natjecateljskog duha. No, svi smo tu iz jednog zajedničkog razloga, a to je učenje i razvoj. Jednog dana, nadam se da ćemo ili raditi skupa ili se natjecati u profesionalnom okruženju. Stranim timovima trudimo se biti što bolji domaćini, ako im treba pomoć, uskočiti oko formule, alata ili slično, ali i prijedloga da nakon natjecanja posjete našu prelijepu obalu.”

Ovaj spektakularni događaj okuplja najbolje timove i bolide iz cijelog svijeta koji će se natjecati u EV (Electric Vehicle) i CV (Combustion Vehicle) kategorijama. Ove godine sudjelovanje je izborilo 60 timova od čak 280 prijavljenih. U danima pred nama timovi i bolidi prolaze brojna testiranja, a puno samopouzdanja su članovi zagrebačkog FSB tima koji su se upravo vratili iz Češke u kojoj su osvojili 10. mjesto u ukupnom poretku i 6. mjesto u endurance disciplini.

„Veliku ulogu u logistici nam igra to što smo jako blizu svoje garaže kao domaćini i treba nam otprilike 10 minuta do iste. Iako su svi timovi domaćini na svojim natjecanjima, mi se smatramo posebnim domaćinima baš zbog te blizine samoj garaži. Na nekim natjecanjima moramo putovati i do 11 sati. To nam je veliko olakšanje i omogućuje nam da odemo po stvari koje zaboravimo, da pomognemo drugim timovima ako im treba nešto nabaviti, posuditi alate. Vrlo rado si međusobno pomažemo, jer je svima u interesu da bude što više timova kako bi event bio zanimljiviji i bolji. Što se tiče samih tehničkih ispitivanja trenutno stojimo jako dobro!” – govori voditelj FSB racing tima, Filip Čavić i dodaje: “U našem timu nas je 54 ukupno, dok nas je na natjecanju 34. Prvi dan je odlično prošao, nadamo se da ćemo nastaviti u tom tonu i da će što više hrvatskih timova prosperirati i proći dobro da dokažemo svima kako u hrvatskoj ima znanja i da možemo konkurirati najboljim timovima iz cijelog svijeta. Prošle godine smo na našem natjecanju bili šesti, a ove se nadamo da ćemo to mjesto unaprijediti ili čak biti na podiju.”

Na Formuli student Alpe Adria atmosfera je opuštena, ali i užurbana. „Pripremali smo se od prošlogodišnjeg natjecanja sve do početka ovog, došli smo s novim autom izrađenog na bazi prošlogodišnjeg, ali uz poboljšanja raznih aspekata. Još uvijek pripremamo bolid kako bi udovoljili sucima i radimo 100 na sat kako bi prošli tehnički pregled prije početka dinamičkih evenata tj. vožnji. Trenutno nas je 10-ak na natjecanju, iako naš tim čini 40 članova koji nisu mogli doći zbog svojih tekućih poslova i obaveza. Natjecanje je sportskog duha i timovi su spremni pomoći sa savjetima prilikom izrade bolida ili čak posudbom nekih stvari i opreme tijekom natjecanja jer naravno svi želimo da se što više formula natječe kako bi nam svima bilo zabavnije!” – izjavio je voditelj riječkog tima Petar Cerin.

Svi sudionici, njih 1500, smješteni su u kampu. Pored dinamičkih disciplina, gledatelji će imati priliku sudjelovati u raznim predavanjima, demonstracijama i simulacijama. Upoznati inženjere, dizajnere i stručnjake iz industrije te naučiti više o svijetu trkaćih automobila i napredne tehnologije. Ovogodišnji događaj nudi nešto za sve uzraste, a tu su i edukativni štandovi te zabavne zone za djecu, ali i najjači auto simulator u Hrvatskoj kojeg gledatelji mogu isprobati po posebnim uvjetima.

Formula Student Alpe Adria međunarodno je studentsko natjecanje na kojem mladi inženjeri imaju priliku dizajnirati, konstruirati, testirati i utrkivati se s vlastitim prototipovima trkaćih bolida. Natjecanje se održava uz podršku Grada Velike Gorice, Turističke zajednice Grada Velika Gorica i Zagrebačke županije. Za besplatne ulaznice možete se registrirati putem linka: https://www.entrio.hr/event/fs-alpe-adria-2024-19848

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Djeci u Hrvatskoj s novootkrivenim dijabetesom dostupni najmoderniji inzulini

Objavljeno

-

Sva djeca s novootkrivenim dijabetesom od polovice studenoga imat će mogućnost odmah započeti terapiju s najmodernijim inzulinima, što je značajna promjenu koja će poboljšati kvalitetu života tih pacijenata, smatraju u Zagrebačkom dijabetičkom društvu nakon ovotjedna edluke HZZO-a.

Ta promjena, dodaju, predstavlja velik napredak za zdravlje te djece te će donijeti olakšanje i nadu mnogim obiteljima suočenim s izazovima dijabetesa.

Prema dosadašnjem protokolu, terapija je nakon postavljanja dijagnoze prvo morala započeti sa starijim vrstama inzulina, a ako se nakon šest mjeseci pokazala neučinkovitom tada su se mogli propisati moderni inzulini.

Pročelnica Zavoda za dječju endokrinologiju i dijabetes Klinike za pedijatriju KBC-a Zagreb Nevena Krnić pojašnjava kako izmjena zastarjelih smjernica ne znači da je inzulin koji je dulje na tržištu loš ili da će automatski sva djeca prijeći na novu terapiju, nego da liječnici odmah nakon dijagnoze nisu limitirani na samo jedan određeni lijek već terapiju od početka mogu prilagoditi potrebama pacijenata, koristeći najnovije odobrene vrste inzulina ako je to potrebno.

“Osnovni problem je bio što smjernice u Hrvatskoj ne prate tolikom brzinom promjene koje donose novi lijekovi i tehnologije. Ovime se prepoznaje da se medicina mijenja i da mi možemo mijenjati terapiju u skladu s novim smjernicama, principima liječenja i svjetskim stavovima”, kaže Krnić, ujedno voditeljica Referentnog centar za pedijatrijsku endokrinologiju i dijabetes Ministarstva zdravstva.

Porast učestalosti kod sve mlađe djece
U Hrvatskoj je godišnje između 150 i 170 novootkrivenih slučajeva dijabetesa tipa 1 u dječjoj dobi. No, u Hrvatskoj i svijetu bilježi se porast učestalosti u odnosu na prije 10 godina, i to kod sve mlađe djece.

“Imamo sve više djece koja su otkrivena u predškolskoj dobi, što zahtjeva daleko više postupaka prilagodbe terapije zbog niza specifičnih okolnosti njihovog života, dobne skupine, potreba za malim dozama, problema oko hranjenja, uzimanja obroka, prilagodbe hrane i slično”, kaže Krnić. Zbog nesklada između preporuka pedijatrijskih dijabetologa, suvremenih znanstvenih saznanja i HZZO-ovih smjernica, Stručno društvo za pedijatrijski dijabetes je stoga, uz podršku Zagrebačkog dijabetičkog društva i bloga NaInzulinu.com, pokrenulo inicijativu za modernizaciju smjernica, koju je Upravno vijeće HZZO-30. listopada usvojilo.

Nove smjernice primjenjivat će se od 15. studenog za djecu i adolescente odmah nakon postavljanja dijagnoze dijabetes melitusa tipa 1.

Promjene pozdravljaju i iz Koordinacija liječnika hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) jer će ta promjena olakšati rad liječnicima obiteljske medicine. Oni su se dosad često nalazili u situaciji da zbog dobrobiti djece izdaju recepte mimo HZZO-ovih smjernica, kazala je članica Izvršnog odbora KoHOM-a Nataša Ban Toskić.

Zagrebačko dijabetičko društvo i KoHOM također smatraju da bi se najnoviji kriteriji trebali početi primjenjivati i na odrasle novootkrivene osobe sa šećernom bolesti tip 1, a ne isključivo djecu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Ministarstvo zdravstva: Ovo su medicinski postupci koji se pacijentima moraju pružiti u štrajku

Objavljeno

-

By

Nakon najave štrajka, Ministarstvo zdravstva i sindikat Zajedno danas su potpisali Sporazum o određivanju prijeko potrebnih poslova koji se moraju neprekidno obavljati, priopćili su iz Ministarstva.

Na temelju navedenog Sporazuma, pacijentima je osigurana sva potrebna zdravstvena skrb koja uključuje:

Pregled i osnovne dijagnostičke postupke kojima se kod svakog bolesnika mora isključiti hitno stanje, a time i potreba provođenja odgovarajućih dijagnostičkih i /ili terapijskih postupaka.

Funkcioniranje hitnih službi u bolnici tijekom 24 sata sa svom raspoloživom potrebnom hitnom dijagnostikom u cilju utvrđivanja dijagnoza koje zahtijevaju hitno postupanje što uključuje neodgodive terapijske postupke bez kojih bi moglo doći do pogoršanja osnovne bolesti ili do komplikacija koje bi mogle ugroziti zdravlje i/ili život bolesnika, odnosno prouzročiti i najniži stupanj invalidnosti.

U stacionarnom dijelu bolnice osiguranje provođenja svih postupaka kojima se održava provođenje procesa liječenja, primjena svih dijagnostičkih i terapijskih postupaka koji osiguravaju da se određena bolest ne pogoršava i da se otkloni mogućnost da bi otkazivanjem postupka moglo doći do komplikacija koje bi mogle ugroziti zdravlje i/ili život bolesnika, odnosno prouzročiti i najniži stupanj invalidnosti.

Osiguranje kontinuiteta rada invazivne dijagnostike u svim slučajevima u kojima se zahtijeva hitnost i u svim slučajevima u kojima je invazivna dijagnostika kontinuitet terapije.

Kirurške djelatnosti koje moraju osigurati mogućnost svih hitnih zahvata za bolesnike zaprimljene putem hitne službe i kirurških zahvata za bolesnike koji se nalaze na bolničkom zbrinjavanju, a kojima se zbog otkazivanja operativnoga zahvata značajno pogoršava bolest ili postoji mogućnost da bi otkazivanjem operativnih zahvata došlo do komplikacija koje bi mogle ugroziti zdravlje i/ili život bolesnika, odnosno prouzročiti i najniži stupanj invalidnosti.

24-satnu nazočnost liječnika i ostalih zdravstvenih radnika u svim djelatnostima intenzivnog zbrinjavanja bolesnika.

“Ministarstvo zdravstva iznova ističe kako pacijenti mogu biti mirni te kako je u dogovoru s ravnateljima zdravstvenih usluga osigurano nesmetano pružanje potrebne zdravstvene usluge. Ministarstvo zdravstva ima uvijek otvorena vrata za sve sindikate i spremno je na daljnji utemeljen i realan dijalog za pronalazak prihvatljivog rješenja kroz institucionalni okvir.

Sukladno tome, pitanje koeficijenata ne bi trebao biti uzrok štrajka stoga ističemo kako će Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama analizirati donesenu Uredbu o koeficijentima i riješiti eventualne nelogičnosti.

Zaključno, Ministarstvo zdravstva će iskoristiti sve pravne instrumente kako bi zaštitilo prava pacijenata.”

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Prijeti kaos u bolnicama: Otkazivanje pregleda i dijagnostika, sindikati tvrde: “Nitko nam se nije obratio”

Objavljeno

-

By

Oko četiri tisuće zdravstvenih djelatnika okupljenih oko Sindikata Zajedno ne odustaju od najavljenog štrajka. Od idućeg tjedna u zdravstvenim ustanovama mogu se očekivati otkazivanja pregleda i dijagnostike, a i oni pacijenti čije su obrade neodgodive mogu očekivati gužve i čekanja.

U štrajk, koji bi mogao rezultirati paralizom zdravstvenog sustava, ide se gotovo sigurno od idućeg tjedna, potvrdila je za Dnevnik.hr dopredsjednica Sindikata Zajedno Sanda Alić. Naglašava kako to gotovo sigurno nije ponedjeljak te da o konkretnom danu nisu nikada govorili. “Danas i sutra sindikat još treba dogovoriti sve tehničke detalje s obzirom na to da je riječ o ogromnom sustavu i djelatnosti u kojoj je potrebno puno toga posložiti”, kaže Alić.

“Ne mogu vam reći koji je to točno dan, ali od idućeg tjedna, kako je i najavljeno. U svakom slučaju pacijenti će biti obaviješteni na vrijeme zbog zakonske obaveze prema kojoj smo obavezni najaviti štrajk tri dana ranije”, potvrdila je Alić. “Čim nešto dogovorimo, bit ćete o tome obaviješteni.”

Govoreći o izjavama ministra Beroša kako se ide u pregovore o sklapanju kolektivnog ugovora te kako je Ministarstvo zdravstva uvijek spremno na razgovor, Alić kaže kako im se nitko nije obratio niti ih zvao na razgovor. O pregovaranju o kojem Beroš govori kaže da je to redovni postupak jer se u pregovore ionako ide uoči donošenja proračuna za iduću godinu.

Alić kaže kako su oni uvijek za razgovor i da štrajk nije nikome omiljena opcija, no više će se znati nakon današnjih dogovora. U sindikatu također uvjeravaju da će biti obrađeni svi hitni pacijenti i hitne liječničke intervencije.

Voditelj odjela saniteta u Sindikatu Vladimir Markuš ranije je rekao kako štrajk svakako nije dobar za pacijente: “Mnogi će ostati bez svojih dijagnostika, neće se moći raditi CT-i, magnetske rezonance, ljudi su naručeni, a liste čekanja su dugačke. Ono što nas zabrinjava je da u Ministarstvu zdravstva, izgleda, nema osjećaja ni za djelatnike, a ni za osjećaje naših pacijenata.”

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu