Connect with us

Hrvatska

POVRATAK KORONAVIRUSA / Znate li što su covid nožni prsti? Liječnica objasnila može li biti opasno i kako se liječi

Objavljeno

-

Photo by Los Muertos Crew from Pexels / ilustracija

Vrijeme je raznih crijevnih viroza uzrokovanih, između ostalih, rotavirusima i adenovirusima. Traju u prosjeku od tri do sedam dana sa specifičnom kliničkom slikom.

Budući da su ove viroze posebno zastupljene kod vrtićke i školske djece, savjete kako što lakše prebroditi ovaj period, ali i početak školske godine,otkrila je dr. Belme Etemi Kočo, spec. obiteljske medicine.

“Opasno je slati bolesno dijete u vrtić”

“Svaki uzročnik, virus, s vremenom mutira i mijenja se. Djeca su osjetljivija populacija koja vrlo loše reagira na gubitak tekućine. Gubitak tekućine znači da bi dijete moglo biti u opasnosti. Na nama roditeljima i zdravstvenim djelatnicima je da pokušamo pomoći i izbjeći to. Crijevne viroze uvijek će biti tu. Sada dolazi do miješanja grupa u vrtiću i onda dolazimo do situacije da se zaraza seli iz jednog grada u drugi”, rekla je.

“Opasno je slati bolesno dijete u vrtić. Vrlo brzo prelazi s jednog djeteta na drugo. I takva djeca zaraze drugu djecu. Ali i za dijete koje ima virus. Kad ide u vrtić s virozom, ona mu samo naknadno nepotrebno ruši imunitet. Dijete mora mirovati, to su viroze. Ako dijete pustimo u vrtić da se igra, tijelo pati i imunitet se troši. Dijete se regenerira u snu. Cijeli imunološki sustav radi tijekom spavanja. Naravno, neće spavati 24 sata, ali će ležati doma. I tako će dati vremena organizmu da se izbori”, dodala je.

Između ostalog, govorila je i o tome koje još viroze idu s početkom školske godine.

“Svaki roditelj mora biti svjestan da dijete godišnje ima otprilike 15 infekcija. Dijete bi to trebalo proći. Izgrađuje svoj imunološki sustav. Riječ je o virozama za koje je potrebno nekoliko dana da ih dijete preboli. Roditelji moraju biti svjesni da će se to dogoditi kada upišu dijete u vrtić i školu. Razumijem roditelje koji dijete šalju u vrtić, ali mi ne odobravamo odlazak djeteta u vrtić. Nemojte činiti ono što ne biste željeli da drugi čine vašem djetetu”, istaknula je.

“Covid nožni prsti”

Liječnica je komentirala i  povratak koronavirusa, ali i pojavu “covid prstiju”.

“Jaki bolovi u zglobovima i mišićima, umor. Također imamo kašalj i grlobolju, ali ti simptomi nisu tako izraženi kao prije. Napadi kašlja ne traju tako dugo. Neki pacijenti se ne žele testirati. Za veliku većinu, virus je tu. Moramo izgraditi imunitet. Imunitet se ne stvara preko noći, ne stvara se odjednom. Nakon infekcije imamo pad imuniteta.

Kada govorimo o covid nožnim prstima, istraživanje je počelo u veljači prošle godine. Još smo na početku. Zapravo, određeni broj pacijenata razvije ljubičaste ili crvene mrlje na nožnim prstima. Ne zna se točno što se događa. Mikroskopski se javlja upala krvnih žila. To uzrokuje crvenilo, intenzivnu toplinu i osoba teško hoda. To su uvjeti koje ne smijemo izravno zanemariti. To je stanje koje se liječi simptomatski. Stavite hladne obloge, minimalno hodajte. Trebalo bi trajati desetak dana”, rekla je.

Na kraju je dodala da se ključni simptomi nikada ne smiju ignorirati.

“Komarce nećemo moći izbjeći. Na Balkanu još ima tog svraba i infekcija. Za nekoliko desetaka godina bit ćemo u razdoblju kada će nam doći tropske bolesti. Ako sami sebi ne mislimo dobro, to je najgore. Psiha je nešto bazično. Ako postoji stalni stres, on crpi našu snagu. Vrlo je važno ne ignorirati ključne simptome”, zaključila je.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Iz ljekarni se povlači lijek, HALMED objavio detalje

Objavljeno

-

By

Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) objavila je da se povlače serije 29113121 i 29714032 lijeka NIBEL 5 mg tablete, pakiranje 28 tableta u blisteru, u kutiji.

Tvrtka BELUPO lijekovi i kozmetika d.d., nositelj odobrenja za lijek NIBEL 5 mg tablete, pakiranje 28 tableta u blisteru, u kutiji, u suradnji s Agencijom za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) provode povlačenje serija 29113121 i 29714032 predmetnog lijeka. Povlačenje se provodi do razine ljekarni.

Navedeni postupak povlačenja provodi se zbog povišene razine nitrozaminskih onečišćenja u lijeku u odnosu na prihvatljive razine unosa propisane u Europskoj uniji.

Na tržištu u Republici Hrvatskoj u prometu su dostupne druge serije lijeka koje nisu zahvaćene navedenom neispravnošću. Na temelju dostupnih podataka, trenutačno ne postoji rizik za sigurnost pacijenata koji uzimaju ovaj lijek. Bolesnici se trebaju obratiti svome liječniku ili ljekarniku u slučaju bilo kakvih pitanja u vezi trenutačne terapije.

Podsjećamo da su zdravstveni radnici obvezni prijaviti HALMED-u svaku nuspojavu lijeka, kao i neispravnost u kakvoći lijeka. Pacijenti koji su razvili neku nuspojavu na lijek također mogu nuspojavu prijaviti izravno HALMED-u, uz preporuku da se za svaku nuspojavu koju zapaze obrate svom liječniku ili ljekarniku radi savjetovanja o načinu nastavka terapije, poručuju iz HALMED-a.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Provjerite jeste li ga kupili: Povlači se kućanski aparat, postoji rizik od električnog udara

Objavljeno

-

By

Državni inspektorat

Državni inspektorat RH objavio je da se povlači kućanski aparat Friteza KORKMAZ Vertex.

DIRH navodi da bi moguća oštećenja izolacije vodiča od oštrih rubova mogla dovesti do rizika od električnog udara.

Zbog nedostatka sigurnosnih upozorenja u uputama za uporabu postoji mogućnost nepravilne uporabe aparata, što može dovesti do različitih rizika. Proizvod nije sukladan sa zahtjevima Direktive 2014/35/EU.

Potrošalima se savjetuje da prestanu koristiti aparat i da se obrate trgovcu kod kojeg su ga kupili.

Više detalja o samom proizvodu pogledajte OVDJE.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Od 1. siječnja opet rastu plaće. Kome najviše?

Objavljeno

-

By

Pexels

U sklopu novog kruga porezne reforme Vlada planira dodatno rasteretiti plaće. Prema zasad neslužbenim informacijama, u igri su tri promjene vezane uz osobni odbitak i porezne stope, a najveće koristi trebali bi osjetiti građani s višim plaćama

Prva mjera koju je ministar Primorac najavio još početkom srpnja je povećanje osobnog odbitka s 560 na 600 eura. Riječ je o neoporezivom dijelu dohotka koji se planira povećati za 40 eura.

Druga promjena, koja prvenstveno ide na ruku zaposlenima s visokim plaćama, dizanje je praga za oporezivanje po višoj stopi poreza na dohodak. Sada se po višoj stopi (od 25 do 35,4 posto) oporezuju dohoci iznad 4200 eura mjesečno, a taj se prag planira povećati na 5000 eura.

Ovim rješenjem vladajući izlaze u susret zahtjevima poslodavaca da se porezno rasterete plaće visokoobrazovanih stručnjaka.

Dodatno rasterećenje mogu očekivati stanovnici gradova s visokim poreznim stopama. Naime, prema neslužbenim informacijama, Vlada planira dodatno spustiti maksimalne stope poreza na dohodak koje su uveli pojedini gradovi.

Uvjerljivo najviše porezne stope ima Grad Zagreb, u kojem niža stopa iznosi 23,6 posto, a viša 35,4 posto. Ministar Primorac razmišlja o ujednačenju stopa za sve jedinice lokalne uprave tako da niža stopa može iznositi najviše 22 posto, a viša 33 posto. Inače, u većini gradova i općina niža stopa iznosi 20, a viša 30 posto.

Ako zaživi ova ideja, osim Zagreba, porezne stope morat će spuštati u Rijeci, Sisku, Gospiću, Ludbregu, Vrbovskom, Supetru, Vodnjanu i još nekolicini manjih općina.

Navedene porezne izmjene svim zaposlenima će donijeti nešto viša primanja, a najveću korist mogu očekivati oni s plaćama znatno iznad prosječnih.

Kako će se navedene porezne promjene odraziti na primjeru prosječne plaće i plaće četiri puta veće od prosjeka za osobu zaposlenu u Zagrebu, a koja ne koristi olakšice za uzdržavane članove?

Tportal piše da računica pokazuje da će se zaposlenom s prosječnom hrvatskom plaćom, koja je u srpnju iznosila 1821 euro u bruto iznosu, povećanjem osobnog odbitka i korekcijom niže porezne stope neto plaća povećati za nešto više od 23 eura.

Istovremeno, zaposlenom s plaćom u visini četiri prosječne plaće, nakon povećanja osobnog odbitka, korekcije niže i više porezne stope te pomicanjem praga za oporezivanje po višoj stopi, neto plaća će porasti za 194 eura.

Smanjit ćemo stopu poreza i direktno povećati plaće

“Mi procjenjujemo da postoji prostor da direktnom zakonskom odlukom Sabora na prijedlog Vlade smanjimo tu stopu (poreza na dohodak) i da ljudima direktno povećamo plaću”, rekao je u četvrtak premijer Andrej Plenković najavljujući poreznu reformu.

Službene informacije o prijedlozima poreznih izmjena očekuju se idućeg tjedna, kada će biti jasnija slika o njihovim učincima.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu