Connect with us

Magazin

Ako pijete ove lijekove, izbjegavajte čokoladu!

Objavljeno

-

Generalni direktor ljekarne Yurek Pharmacy Peter Yurek upozorio je da čokolada u kombinaciji s nekim lijekovima može biti opasna. “Tko ne voli čokoladu? Ukusna je, utješna i prepuna zdravih spojeva koji snižavaju krvni tlak, smanjuju upale i jača snagu mozga. Ali prije nego što se najedete ‘u ime zdravlja’, provjerite svoje lijekove! Neke kombinacije mogu biti opasne!”, istaknuo je farmaceut. Kakao i čokolada su blagi psihostimulansi i sadrže kofein. Što je čokolada tamnija, to sadrži više kofeina, piše net.hr.

“Za većinu nas to je dobro, ali može pojačati učinke stimulansa kao što su Ritalin i Adderall ili umanjiti učinke sedativa kao što su Ambien (zolpidem) ili Lunesta. Također, može povećati nuspojave lijekova za kroničnu opstruktivnu plućnu bolest (KOPB)”, otkrio je stručnjak.

“Čokolada također sadrži derivat aminokiseline zvan tiramin, koji se također nalazi u crnom vinu, nekim sirevima i pivu. Tiramin može izazvati oštre skokove krvnog tlaka kod onih koji uzimaju antidepresive inhibitore monoaminooksidaze (MAO) kao što su Nardil (fenelzin), Parnate (tranilcipromin) ili Manerix (moklobemid). Ta interakcija može biti opasna”, upozorio je Yurek.

Čokolada može usporiti zgrušavanje krvi
Čokolada sadrži dovoljno masti da se suprotstavi lijekovima za snižavanje kolesterola kao što su Lipitor ili Crestor. Također može potaknuti oslobađanje prirodnog histamina u vašem tijelu te uzrokovati migrene kod nekih ljudi.

“Čokolada može učiniti nesteroidne protuupalne lijekove poput ibuprofena (Advil) i naproksena (Aleve) manje učinkovitima i potaknuti vaš želudac na prekomjernu proizvodnju kiseline te tako uzrokovati neugodne probavne probleme”, istaknuo je stručnjak te je otkrio da čokolada može usporiti zgrušavanje krvi.

“Ako uzimate lijekove za razrjeđivanje krvi, antikoagulante poput varfarina ili antitrombocite poput aspirina, trebali biste znati da čokolada, poput češnjaka, može usporiti zgrušavanje krvi te povećati rizik od modrica i krvarenja.”

“Nezaslađena tamna čokolada ima značajne zdravstvene prednosti, ali iznenađujuće interakcije s lijekovima. Razgovarajte sa svojim farmaceutom o svim mogućim interakcijama između hrane i vaših lijekova. Trebali biste znati kada vaša hrana radi protiv vas, čak i kada je to ukusna čokolada!”, upozorio je na kraju Yurek.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Magazin

Jesu li jaja zapravo zdrava?

Objavljeno

-

By

Savršena ravnoteža dobrog okusa, raznolikosti nutrijenata i pristupačne cijene čini skromno jaje važnim dijelom prehrane mnogih od nas. A s obzirom na kontinuirani rast cijena hrane, očekuje se da će sve više ljudi koristiti jaja kao temelj za više od samog doručka. No, činite li svojem zdravlju uslugu kada to jaje pripremite na tostu za doručak? Malo koja hrana izaziva toliko kontradiktornih stavova u nutricionističkim istraživanjima kao jaja. U jednom trenutku su demonizirana kao namirnica koja može začepiti vaše arterije, dok se u sljedećem trenutku promoviraju kao superhrana. Prvo su jaja loša, zatim dobra pa opet loša… Što je onda stvarno istina? Trebate li se bojati jesti jaja?

Na bilo koji način da ih pripremite, jaja su hranjiva i jeftina hrana.

Jaja su puna vitamina B12, riboflavina, vitamina A, teško dostupnog vitamina D, fosfora koji koristi kostima i selena – nutrijenta povezanog s poboljšanim raspoloženjem i mlađom biološkom dobi.

Nedavna studija objavljena u Journal of Nutrition otkrila je da konzumacija u prosjeku jednog jajeta dnevno može pomoći u sprječavanju pada razine vitamina D.

Jedno veliko jaje također može osigurati i 6 do 7 grama proteina. Jaja su tradicionalno korištena kao standard za usporedbu kvalitete proteina u drugim namirnicama zbog svog izvanrednog profila esencijalnih aminokiselina i visoke probavljivosti.

No, što je s kolesterolom? Svaki veliki žumanjak sadrži otprilike 200 mg kolesterola, odnosno oko 70 posto preporučene dnevne granice.

Dok mnogi sada tvrde da kolesterol u jajima nije štetan, neka istraživanja i dalje ne isključuju kolesterol iz jaja kao faktor koji utječu na razinu kolesterola u krvi i zdravlje srca.

Nezadovoljavajući odgovor na pitanje koliko su jaja zdrava jest da se čini da ne postoji jednoznačan odgovor te da individualne zdravstvene potrebe, prehrambeni obrasci i genetski sastav igraju ulogu u tome jesu li jaja problematična ili ne, piše Clean Eating.

 
Nastavi čitati

Magazin

Koristite pokretne stepenice? Ne podcjenjujte ove rizike

Objavljeno

-

By

Pokretne stepenice, iako su zgodno i brzo sredstvo za kretanje između različitih katova, kriju rizike koje ne treba podcjenjivati. Jedan od najkritičnijih aspekata odnosi se na korištenje odgovarajuće obuće.Visoke pete, na primjer, mogu predstavljati značajnu opasnost. Postoji rizik da će peta zapeti u pukotinama ili prostorima između stepenica i stranica pokretnih stepenica.

Ovakva nezgoda ne samo da može uzrokovati uništenje cipele, već, u najtežim slučajevima, može dovesti do ozbiljnih ozljeda stopala. Za one koji nose štikle savjetuje se da budu posebno oprezni i da radije koriste dizala kad god je to moguće.

Oprezno s kućnim ljubimcima i djecom
Nije neuobičajeno vidjeti pse ili mačke kako prate svoje vlasnike po trgovačkim centrima ili kolodvorima, mjestima gdje su pokretne stepenice vrlo česte. Međutim, prijevoz životinja na pokretnim stepenicama može biti vrlo opasan.

Preporučljivo je nositi kućne ljubimce u naručju ili, još bolje, potpuno izbjegavati njihovu vožnju pokretnim stepenicama.

Isto vrijedi i za djecu. Od vitalne je važnosti da su uvijek u središtu stepenice, držeći se za ručke ili ruke odraslih.

Bočne četke sa strane stubišta nisu tu da čiste cipele, već da spriječe uvlačenje malih predmeta ili dijelova tijela u prostore između stepenica i bočnih zidova, što može biti vrlo opasno, prenosi Novi list.

 
Nastavi čitati

Magazin

Psihologinja: Samostalna djeca imaju roditelje koji rade ove stvari

Objavljeno

-

Razvoj samostalnosti kod djece ključan je dio njihovog odrastanja. Postepeno prepuštanje odgovornosti omogućuje djeci da razviju vještine potrebne za svakodnevni život. Kroz obavljanje jednostavnih zadataka samostalno, poput odijevanja, djeca stječu samopouzdanje i osjećaj samostalnosti. Dječja psihologinja i majka troje djece, dr. Jazmine McCoy, na Instagramu je izdvojila pet strategija za odgoj samostalne djece.

Potičite (umjesto naređivanja) i pratite njihove inicijative koliko god je moguće.
Dajte im pozitivnu i iskrenu povratnu informaciju kada se trude biti samostalna.
Potičite njihovo kritičko mišljenje i kreativnost.
Vjerujte im.
Razvijajte njihovu samosvijest o tome kako se osjećaju dok napreduju prema samostalnosti.
Prema psihologinji, određene fraze mogu doprinijeti razvoju samostalnosti.

U objavi je istaknula sljedećih pet:

“Što slijedi? Što treba sada obaviti?”
“Uspio/la si! Sam/a! Kakav si ti veliki/a pomagač/ica! Bravo!”
“Imam neke ideje, ali volio/la bih prvo čuti tvoje. Uvijek imaš sjajne ideje kako riješiti stvari.”
“Ti si glavni/a za svoje tijelo. Vjerujem da ćeš osluškivati svoje tijelo i dati mu ono što mu treba. Ipak, javi mi ako ti zatreba pomoć.”
“Ah, znam da je frustrirajuće/razočaravajuće kad ne uspiješ. Ponosan/na sam na tebe što si pokušao/la to napraviti sam/a.”

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu